Mieszkanie w Warszawie – na co zwrócić uwagę szukając lokalizacji?

Cena nieruchomości, odległość od centrum, dojazd do pracy, bezpieczeństwo, to podstawowe czynniki, które wpływają na decyzję o wyborze mieszkania w Warszawie.

 

Stolica to dosyć rozległy teren, dlatego decydując się na kupno mieszkania trzeba się mocno przyłożyć do wyboru właściwej dzielnicy. Warto zaznaczyć, że lokalizacja ma ogromny wpływ również na wysokość cen. Podobne mieszkanie na Mokotowie czy Woli będzie kosztować znacznie więcej niż na Białołęce.

Mokotów to bardzo prestiżowa dzielnica, w której znajduje się wiele dobrze utrzymanych kamienic, ale z roku na rok pojawia się również coraz więcej nowej zabudowy. Na tym terenie znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy klasyki, jak i luksusowych apartamentów, choć wszyscy oni muszą liczyć się z bardzo dużym wydatkiem.

Podział administracyjny Warszawy

Od 2002 roku Warszawa podzielona jest na 18 dzielnic. Śródmieście, tak jak w większości dużych miast, stanowi centrum życia mieszkańców. Tutaj znajdują się główne urzędy, a także ośrodki kultury i rekreacji, muzea, teatry, kina, galerie. Praga Południe przyciąga niezwykle klimatyczną Saską Kępą, Wola i Mokotów zaś nową zabudową i luksusowymi apartamentami. Białołęka czy Wesoła to znowu tereny zielone i czystsze powietrze. Każda z dzielnic ma swoich zwolenników.

Ceny mieszkań w zależności od lokalizacji

Wysokość cen w poszczególnych regionach Warszawy jest mocno zróżnicowana. To wynik odległości od ścisłego centrum, występowania atrakcji kulturalnych i najważniejszych punktów w mieście, właściwego skomunikowania i prestiżu. Najdroższe nieruchomości są zwykle na Śródmieściu. Aktualna cena za 1 m² to ponad 14 tysięcy złotych. Drugim w kolejności jest Żoliborz, który oferuje mieszkania za 11 670 zł za 1 m². Tanie jak na stolicę mieszkania znajdziesz obecnie na terenie Rembertowa. Stawki oscylują w okolicy 7100 zł za 1 m². To zapewne główny czynnik sprawiający, że oferty z tej dzielnicy znikają znacznie szybciej, a chętnych na kolejne nie brakuje.

Lokalizacja, a cel zakupu mieszkania

Inne położenie nieruchomości może interesować osoby szukające własnego kąta dla siebie i swojej rodziny, a inne inwestorów, którzy kupują mieszkanie na wynajem. Ci drudzy najchętniej wybierają Śródmieście oraz tereny sąsiadujące z uczelniami wyższymi. Najwięcej  studentów ściąga na Mokotów, Ochotę i Bielany, lecz warto też rozważyć sąsiedztwo szkół prywatnych, których w Warszawie nie brakuje. Podobnym zainteresowaniem najemców cieszą się rejony w okolicy dużych centrów biurowych i dworca kolejowego.

Dla rodzin z dziećmi istotna jest infrastruktura, czyli bliskość sklepów, przychodni lekarskiej, placówek oświatowych, parków, placów zabaw i oczywiście dobre opinie w kwestii poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. W rankingu najbezpieczniejszych dzielnic stolicy prowadzi Wilanów. Jest to przy tym rejon bardzo zadbany, utrzymany w czystości. Dużą zasługą są tu nowe mieszkania w Warszawie, strzeżone osiedla oraz powstające nowe centra kulturowe.

Kolejnymi bezpiecznymi dzielnicami są: Żoliborz, Bielany oraz Wesoła. 

Pandemia, a ceny mieszkań w Warszawie

Choć pandemia zdawała się zwiastować kryzys na rynku nieruchomości i spadek cen, wciąż obserwujemy ich wzrost. Biorąc pod uwagę wszystko, co już nas zaskoczyło w ubiegłym roku, trudno jednoznacznie powiedzieć, na jakim poziomie będą ceny mieszkań za kilka miesięcy, lecz sytuacja wygląda dość stabilnie

(materiał partnera)