Modernizacja Kanału Gliwickiego będzie kontynuowana. Wody Polskie zleciły analizy składu osadów dennych

Kanał Gliwicki, fot. Mosquidron

Wody Polskie planują dalszą modernizację Kanału Gliwickiego. Zadanie to poprzedzone zostanie badaniem składu chemicznego osadów dennych w drodze wodnej. Prace w tym zakresie zostały już rozpoczęte, a potrwają do końca listopada br. Wartość projektu to prawie 2,5 mln zł.

Działania prowadzone są w ramach zadania pn. „Modernizacja Kanału Gliwickiego – szlaku żeglownego i jego ubezpieczeń brzegowych – etap I (sekcja V i VI) oraz etap II (sekcja 0, I, II, III, IV) – badanie osadów dennych”. Ich uruchomienie możliwe było dzięki umowie, którą Wody Polskie w Gliwicach podpisały z wykonawcą – Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W ich realizacji uczestniczy także konsorcjum ALS (ALS Poland Sp. z o. o. oraz ALS Czech Republic S. R. O.).

Prace poprzedzają dalszą modernizację Kanału Gliwickiego, polegającą na przywróceniu pierwotnych parametrów tranzytowych tej drogi wodnej. Badania składu chemicznego osadów dennych Kanału Gliwickiego pozwolą w dalszej kolejności na stworzenie analizy określającej potencjalne możliwości ich wykorzystania oraz opracowania metod i technologii wydobycia lub konieczności utylizacji

– informują Wody Polskie RZGW Gliwice.

Dla realizacji zadania przeprowadzona zostanie kompleksowa ocena geochemiczna osadów dennych, która obejmie część monitoringową i badawczą, polegającą na określeniu możliwości przemieszczania się substancji wchodzących w skład osadów, jak również ryzyka ograniczeń w żegludze czy szkodliwości dla środowiska wodnego w przypadku powstania procesu kontaminacji. Głównym celem jest uzyskanie danych o ilości i składzie osadu zalegającego na dnie Kanału Gliwickiego i wskazanie jaka jego część stanowi materię organiczną i nieorganiczną. Ponadto, jaka część osadu po osuszeniu może zostać wykorzystana do celów przemysłowych czy gospodarczych oraz jaka powinna zostać zutylizowana – kontynuują Wody Polskie.

Ze względu na większą ilość osadów dennych zalegających w V i VI sekcji Kanału Gliwickiego prowadzone prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym badania składu osadu zostaną wykonane na wspomnianych sekcjach. W drugim zostaną zrealizowane na sekcjach 0, I, II, III oraz IV.

Będą one polegać na sporządzeniu analizy związków chemicznych zawartych w osadach, w tym na obecność pierwiastków takich jak fosfor, potas, siarka, mangan i inne. Przeprowadzone zostaną także m. in. badania składu granulometrycznego i kwasowości osadów oraz przewodności elektrycznej właściwej (PEW) – informuje RZGW.

Termin zakończenia prac planowany jest na 30 listopada 2024 r.

(żms)/Wody Polskie Gliwice
fot. Wody Polskie

7 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze