Modernizacja lotniska za blisko 30 mln zł coraz bliżej finiszu. Powstało 920 metrów pasa startowego

Trwa rozbudowa gliwickiego lotniska. Powstaje tam utwardzony pas startowy o prawie kilometrowej długości, droga kołowania, płyta postojowa i drogi dojazdowe. Inwestycja powinna być gotowa jesienią.

Lotnisko w Gliwicach ma ponad 100 lat – zaczęło działać w 1916 r. Ówczesne niemieckie władze widziały jego rolę jako głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Od 1925 r. działała na nim stacja meteo, na wyposażeniu był też samolot meteorologiczny. W 1927 r. uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska. W trakcie II wojny światowej obiekt służył lotnictwu III Rzeszy. Gdy znalazł się w granicach Polski, przez długi czas pozostawał niezagospodarowany. Dopiero w latach 50. XX wieku zaczęła rozwijać się tam działalność Aeroklubu Gliwickiego.

Obecnie lotnisko na gliwickim Trynku jest terenem miejskiej spółki – Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR) oraz Aeroklubu Gliwickiego.

Minioną jesienią na części płyty lotniska, należącej do GAPR, zaczęła się modernizacja. Inwestycja warta 27,9 mln zł finansowana jest z budżetu miasta.

Wykonawca robót – wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach – ma za zadanie m.in. budowę utwardzonej drogi startowej o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyty postojowej, a także wybudowanie parkingów, dróg dojazdowych oraz ścieżki rowerowej wokół lotniska.

Modernizacja lotniska potrwa do końca października. Po jej zakończeniu obiekt, dotąd o charakterze wyłącznie sportowym, będzie mógł obsługiwać również loty biznesowe czy tzw. mały ruch cargo.

– Prace postępują zgodnie z harmonogramem – informuje Sylwia Rudek-Matuszczak, dyrektor GAPR. – W najbliższym czasie rozpoczną się roboty związane m.in. z zabudową oświetlenia wzdłuż drogi kołowania i w drodze startowej, montażem osadników i separatorów, wykonaniem konstrukcji ścieżki rowerowej, asfaltowaniem warstwy ścieralnej drogi kołowania i warstwy wiążącej drogi startowej, betonowaniem płyty postojowej samolotów, a także kontynuacją robót odwadniających – wylicza Sylwia Rudek-Matuszczak.

(żms)/MSI
fot. A. Witwicki

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Josef

A ja bym chciał, żeby w mieście tak przyjaznym biznesowi, znalazło się np:
– 30-50 tys na profesjonalny WOPR na kąpieliskach
– 200-300 tys na sprzątaczy po psach, ich wyposażenie  i utrzymanie. Kampania wychowawcza to kolejne parę tysiaków.
– może melon na ileś nowych toalet w parkach i na mieście
– itp itd – aby żyło się nam tu lepiej.
30 baniek można by było jakoś rozdysponować….

gość

zamiast na sprzątaczy niech straż miejska da parę mandatów za sranie na alejkach działkowych 200-300 zaoszczędzone

mondraliński

Ale o co Wam wszystkim chodzi? Przecież Gliwicjusz Stulecia właściciel firmy marco od lat biedaczysko parkuje swoje latadła w Rybniku. Lobbował chłopina za porządnym lotniskiem w rodzinnym mieście no i się dolobbował – należy mu się przecież jako zasłużonemu byznesmanowi Ziemi Gliwickiej, tfurcy sekciarskiej organizacji restrukturyzacji szpitali. Tak trzymać! Inni też się chętni przecież niewątpliwie znajdą. A że w szkołach nie ma na ciepłą wodę i mydło oraz papier toaletowy… Cóż, przyszłość jest tu!!!!

max

Wspaniały ……. bubel! Pytam ile osób skorzysta z tego lotniska? Chyba zapomnieliśmy o lotniskach, które otwierano i zamykano ze względu na to iż nie było chętnych do lądowania … Na tym lotnisku – przy śmietnisku i latających mewach co będzie startować i lądować? Ile kosztowała modernizacja tego lotniska i z jakich pieniędzy to zapłacono? Jaki jest przewidywany a raczej snuty w marzeniach ruch??? Czy lotnisko ma służyć tylko grupce biznesmenów nadzorujących pracę w “obozach pracy “? Wy tam możecie nawet pas na Boeinga zrobić! Ale żadnego ruchu pasażerskiego tu nie będzie…. Nie mamcie oczu ludziom jakimś taksówkami powietrznymi …. A… Czytaj więcej »

antyMaxiu

@Maxiu
Ochłoń trochę, weź łyk zimnej wody. Najpierw przeczytaj spokojnie tekst. Najlepiej ze zrozumieniem.

“Ile kosztowała modernizacja tego lotniska i z jakich pieniędzy to zapłacono?”-poczytaj- jest w tekście

“Ale żadnego ruchu pasażerskiego tu nie będzie”-skąd Ci to przyszło do głowy????-“obiekt, dotąd o charakterze wyłącznie sportowym, będzie mógł obsługiwać również loty biznesowe czy tzw. mały ruch cargo.”

“Nie mamcie oczu ludziom jakimś taksówkami powietrznymi”- a skąd to Ci wpadło do główki???

Erich

Zdjęcie jak z Nazca. Za 1000 lat, te linie i ślady ktoś określi mianem kalendarza albo miejsca kultu religijnego.

Wungiel

“Od 1925 r. działała na nim stacja meteo” – Franek!! nie podpuszczam Cię ale w XXI wieku musi być stacja metRo, a nie meteo. I to porządna – a nie jakaś tam z przeproszeniem budka – jak w Czeladzi.

Kobylourz

Buhaha :D

No weź !!!

To na Pl. Inwalidów za kioskiem to nie jest zejście do metra?!

Czarnowidz

A czy to czasem nie jest tak, że lotnisko powstaje na potrzeby pobliskich magazynów Amazona?

Gruntowy przymrozek

Z tego co słyszałem to pierwotnie lotnisko miało powstać tam, gdzie jest Kąpielisko Leśne

Ulalal

Bo tam znajdowało się pierwsze lotnisko rok 1914 to były czasy gdy w miejscu obecnego znajdowały się tereny wojskowe tj. Plac ćwiczeń czy jak to się tam zwało. Nowe lotnisko powstało już dwa lata później bo 1916.
Pierwszy start i lądowanie samolotu w Gliwicach odbyło się jednak za budynkiem Leśnego Zameczku

ToBi

Tam było, ale na inauguracji zdarzył się wypadek i uznano miejsce za fatalne i przeniesiono na Trynek

Bocian

Pas 30 mln, a za chwilę drugie 30 mln na “centrum edukacji lotniczej”, albo więcej, bo aeroklub zaskoczyła drożyzna. I tak na jakieś pierdy dla wygody garstki biznesu i kilku fanatyków latania poleci ponad 60 mln z publicznej kasy.

nebit

Warsztaty, szkolenia, wykłady ….. ehhhh jak pięknie można doić tą Polskę…. Czy będą prowadzone prelekcje o wspaniałym lotnisku i jego wielkich osiągnięciach? Pamiątki? jakie? kawałek kamienia poświęconego przez JP2? Czy ziemia z lotniska po której chodził święty …? Proszę mnie przyjąć do takiej spółki… Będę kustoszem Muzeum Wielkiego Lotniska. 4 tys netto mi wystarczą… no +samochodzik, sekretarczka, obiadki, rauty… Będę wam organizować te wystawy, prelekcje, sympozja, warsztaty i szkolenia. Miód cud malina ;)

hanek mały

A czerwony samolot doprowadzający do szału Gliwiczan i mieszkańców powiatu nadal sobie lata.

Jest faja

“mały” to rozumiem nawiązanie wielkości mózgu hanka?

no raczej nie ma

Dlaczego tak rozumiesz? Rozwiń temat, wydaje się być ciekawy.

Ampuła

W Polsce B czekają na łunijne środki, żeby na rozstajach załatać wiatę przystankową i żużlem utwardzić jej przedpole.
Na okoliczność przyjazdu elektrycznego pekaesu. Zapowiadanego przez premiera Morawickera na przyszłą kadencję sejmową. Dwa razy na dobę. Od poniedziałku do piątku. Z wyłączeniem 154 dni świąt kościelno-państwowych.
A my nadajemy nowoczesną lotność lotnisku. Pod biznesowy ruch awionetek i lekkie cargo.

MariannaA

Ampulbaum jak zwykle.

Xxx

Skoro można wydać tyle kasy w błoto…
To znajdzie się kilka tysięcy na wyremontowanie budynków przy ul.lotnikow…oraz doprowadzenie tam PECu….co z tym panie prezydencie!!!!

MW

Przy okazji warto poruszyć temat irytujących zabytków latających w każdy weekend i dni wolne nad okolicą, np. Knurów, Żernica i inne miejscowości. Mam serdecznie dość wiercącego hałasu pojawiającego się regularnie co kilkadziesiąt minut nad moim domem. Tym bardziej donośnego, im bardziej wietrzna jest pogoda. Jakie przepisy regulują częstotliwość takich lotów i poziom hałasu? Sprawa była już poruszana na forum kilka lat temu. Argumenty typu “bo kiedyś obok lotniska były pola, albo jak budowano lotnisko, to w okolicy nie było zabudowań” mnie nie przekonują.

Tolik

„Argumenty typu “bo kiedyś obok lotniska były pola, albo jak budowano lotnisko, to w okolicy nie było zabudowań” mnie nie przekonują.” to w takim razie nic Cię nie przekona.
Ja np nie zrozumiem ludzi stawiających domy koło lotniska a potem narzekający na hałas.

MW

Jako mieszkańca Knurowa nie przekonują mnie argumenty na temat zabudowy wokół lotniska, bo zwyczajnie nie mnie nie dotyczą. Za to samoloty krążące nieustannie nad miastem już tak. W zupełności się z Tobą zgadzam co do ludzi budujących się obok lotniska i narzekających na hałas związany z ruchem.

Jest faja

“Argumenty typu “bo kiedyś obok lotniska były pola, albo jak budowano lotnisko, to w okolicy nie było zabudowań” mnie nie przekonują.” boś tępym roszczeniowym durniem

Beton

Będzie milion elektrycznych samolotów, to i hałas się skończy

Zgadzam się

Samolot na wysokości 0,5 km sieje hałas na całe miasto. Nie musi latać nad tym, czy innym osiedlem. Jak się ustawi pod wiatr to wisi nad głowami cały dzień z przerwami na tankowanie i 180 tys. mieszkańców nie ma innego wyjścia jak słuchać tego bulgotu. Tak jakby wszyscy zebrali się wokół potężnej stacji transformatorów. Hałas permanentny nie musi być przekroczony żeby był szkodliwy i niepożądany. Należy z całą stanowczością z nim walczyć, zwłaszcza w czasach, w których jest zakwalifikowany jak każde zanieczyszczenie środowiska. Pół biedy samolot, który startuje i odlatuje albo przylatuje i ląduje. Najgorsze są te pierdziałki wiszące nad… Czytaj więcej »

Andrzej

Pożyjemy zobaczymy ?

Dziku

Myślę, że asfalt jest drogi, dobrze że to teraz robią bo nasz czas ubogich krewnych w Europie mija. Za dziesięć lat już tak nie “porumakują”.

ziom

Hahahaha 30 milionów na co? Na latanie dalej nad Trynkiem tym pierdzącym dziadostwem? Taaaa…. Ruch Cargo … nieźle kogoś pogięło.. Jakie cargo? Takie coś ma sens tylko na lotniskach typu Pyrzowice… Tym powinny się zająć jakieś służby… wydawanie kasy z budżetu miasta na czyjąś fanaberię! Ludzie kible mają na zewnątrz, kopcą w zimie starymi piecami a ktoś sobie asfalt wylewa i tworzy mrzonkę o lotnisku… Przyszłość jest tu! Gliwice Aiport im. Z. Frankiewicza WELCOM! Czy WIZZAIR, Lufthansa, LOT, już zarezerwowały miejsca na lotnisku? Po co nam autobus do Pyrzowic! Od dziś “Latam z Gliwic” Teraz na walizkach będzie taśma ”… Czytaj więcej »

krzysztof

będzie tak działać jak hala nieudacznika- mieszkańcy się dołożą do utrzymania,bo ten ma wizje pomroczną

Cookie Monster

A gdzie port dla łodzi podwodnych? Zaś zaczynają od mniej potrzebnych rzeczy

Imiu

Teraz będę mógł lądować dziecka latawcem:-) Koszty pokryli podatnicy. Dziekuje Wam!

ja234

Tyle kolejnych milonów wywalonych w wiejskie lotnisko…dla garstki, hipotetycznych cargo i “biznesu”.
Wyraźnie widać mentalność biznesową,sposób myślenia z lat 90-tych.Masakra.Porażka totalna te glajwice.(1201)