Musztarda po obiedzie, czyli w Gliwicach wystąpił zespół pieśni i tańca Mazowsze

gliwice, fot_michalbuksa

Wiedzieliście, że w Gliwicach wystąpi zespół pieśni i tańca Mazowsze? Wiedzę na ten temat mieli na pewno przedstawiciele gliwickiego samorządu. Teraz na stronie miasta pojawiła się krótka relacja z koncertu.

 

Informację na ten temat można było znaleźć na stronie internetowej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bojkowie, gdzie odbyło się wydarzenie. Nie oszukujmy się jednak – komunikaty z kościelnych witryn mają dosyć ograniczony zasięg. Tymczasem wydarzenie to jest już za nami – odbyło się w środę w ubiegłym tygodniu. Po co więc teraz, po fakcie, zamieszczać o tym news?

Słynny zespół Mazowsze 15 czerwca wystąpił w Bojkowie. Artyści zaprezentowali perły muzyki sakralnej podczas koncertu w kościele pw. Narodzenia NMP

– czytamy na stronie magistratu.

W gliwickiej świątyni wystąpili soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Dyrygował Jacek Boniecki. W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy dzielnicy Bojków. Publiczność oklaskiwała takie arcydzieła jak „Gloria” Antonio Vivaldiego, a także krótkie utwory mistrzów kompozycji, takich jak Dionizetti, Faure czy Gounod – informuje miasto.

Gdy zaglądamy na oficjalną stronę wiceprezydent Gliwic, Ewy Weber, na fotorelacji zamieszczonej 16 czerwca faktycznie widzimy zastępczynię w kościelnych ławach podczas występu w świątyni. Towarzyszą jej m.in. przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak, a także (co w tym kontekście akurat nie dziwi) radny z Bojkowa Paweł Wróblewski. Samorządowcy więc wiedzieli o koncercie, ale nie zdecydowano się o nim szerzej informować (a wstęp był wolny). Zamieszczanie relacji po wydarzeniu to przysłowiowa musztarda po obiedzie.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. Krzysztof Krzemiński/Ewa Weber – Wiceprezydent Gliwic (FB), M. Buksa/UM Gliwice

18 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
CUBA
20/06/2022 12:42

Po co informacje dla mieszkańców. Władza wie co komu się należy!

SS3
20/06/2022 17:48
W odpowiedzi na  CUBA

Najbardziej się należy rosnąca rekompensata za utratę owieczek przyznawana czarnej stonce.

John
20/06/2022 12:44

Przecież plebs by im tylko przeszkadzał, a jeszcze ktoś mógłby poskarżyć się na drożyznę.

DD
20/06/2022 15:06

Ubogie kierownictwo gminy Gliwice, musi korzystać z darmowych wejść na koncert, widać za niskie podwyżki sobie przydzielili z naszych podatków. Natomiast sprawy osób niepełnosprawnych są ujęte i będą realizowane w planie wieloletnim. Dziękuję i zaczekam a właściwie mój kręgosłup zaczeka, proszę się nie spieszyć prezydencie, autostrady są ważniejsze od człowieka. Pozostaje tylko zapytać czy zespół pracował za Bóg zapłać, a proboszcz udostępnił świątynię za -co łaska?

SS3
20/06/2022 17:34
W odpowiedzi na  DD

No bo widzisz, ważniejszy jest kręgosłup moralny, najlepiej elastyczny aż do zaniku.
Autostrady? Gliwickie chodniki są najeżone pułapkami niczym ukraińskie drogi ale inne są priorytety.

Marta M.
20/06/2022 17:19

Centrum Kultury Wiktoria nie wiedziało i dlatego milczało, czy kazano im milczeć? Koncert odbył się za nasze pieniądze i jak widać dla wybranych, równiejszych.

Karolina
21/06/2022 09:10

Czyli jak za darmo to trzeba informować wszystkich? Jakby był płatny to już by nie było afery?
To zabawne że portal informacyjny nie wiedział. To nie jest tak że dziennikarze powinni zdobywać informacje?
Skoro koncert był w kościele to może właśnie był dla ludzi chodzących do kościoła i czytających ogłoszenia?

Mkomb
20/06/2022 22:59

Świetny koncert! Informacje na jego temat można było również przeczytać na stronach FB Rady Dzielnicy Bojków więc proszę nie pisać głupot, że tylko na stronie kościoła. To po pierwsze, a po drugie
UM nie był organizatorem, ani gospodarzem koncertu więc nie miał obowiązku kogokolwiek o nim informować. Poza tym, kościół był pełen ludzi i podejrzewam, że nie byli to tylko mieszkańcy Bojkowa…

Wera
21/06/2022 07:45
W odpowiedzi na  Mkomb

Rozśmiesz mnie i napisz kto zapłacił z własnej kieszeni proboszcz czy rada dzielnicy?

Ostatnio edytowany 10 dni temu przez Wera
Mkomb
21/06/2022 23:16
W odpowiedzi na  Wera

Nie wiem kto zapłacił (ale domyślam się), ale wiem kto to zorganizował. Nie wiem co w tym dziwnego, a tym bardziej śmiesznego? Rola organizatora nie polega na finansowaniu imprezy, tylko ewentualnie na znalezieniu źródła finansowania :-)

DD
21/06/2022 11:01
W odpowiedzi na  Mkomb

Doinformuj mnie proszę, jakie korzyści będzie miał zarządca parafią za udostępnienie obiektu na koncert, bo kto był organizatorem to nie trudno się domyślić. A tak po prawdzie, kościoły od dłuższego czasu nie pełnią swojej misji należycie, a tak dużo mają do zrobienia w obecnym czasie,to już prywatne biznesy na koszt narodu polskiego. Poucz mnie jeżeli jest inaczej.

Mkomb
21/06/2022 23:19
W odpowiedzi na  DD

Nie mam pojęcia na temat korzyści, a na tematy polityczne i wiary nie wypowiadam się.

Ampuła
20/06/2022 13:30

Ze zdjęcia wynika, że zespół przyjechał do Bojkowa autokarem. Dlaczego nie wybrali się rowerami?
Peletonem z Mazowsza, ludowo strojnie, z instrumentarium w sakwach i na wleczonych przyczepkach cargo. Przy doborze odpowiedniej metody kręcenia wskazówkami i właściwym nastawieniu do zegara, byliby pod plebanią szybciej.

SS3
20/06/2022 17:46
W odpowiedzi na  Ampuła

Lud wiejski żadnych tradycji rowerowych przed zastaniem chłoporobotnikami nie miał, bo rowery były za drogie.
Jak najbardziej rowerami zaś mogli wybrać się włodarze korzystając z tego, że drogę kolejową zastąpili rowerową.

Justyna
20/06/2022 19:11

O już 24gliwice nie przesadzajcie. Kto się interesuje zespołem Mazowsze i muzyką sakralną ten wiedział, że taki koncert będzie. Ciekawe gdzie chcieliście pomieścić w tym niedużym kościele ewentualne większe tlumy korzystające z takiej bezpłatnej możliwości wejścia. Niby „nikt” nie wiedział, a jakoś na zdjęciach kościół pełny. Reszta gdzie niby miałaby usiąść?

Bartosz
21/06/2022 07:00
W odpowiedzi na  Justyna

Przyszli parafianie co oczywiste i władza, która raczej nie dowiedziała się o imprezie z internetowej strony parafii, bo też nie parafia płaciła tylko gliwicki podatnik. Dla większej liczby słuchaczy proboszcz może odpalić swój system stereo, który potrafi przekazywać msze na całą okolicę. Jest też forma ograniczonej liczby wejściówek do odebrania przed imprezą. Tylko jak się chce mieć elitarną imprezkę za publiczną kasę to się o niej milczy a nawet ukrywa przed opinią publiczną. Ktoś już zauważył, że powołana do organizacji i informowania o wydarzeniach CK Victoria ani słowem nie informowała o imprezie. Zmowa?

Cliper
20/06/2022 22:01

Pewien internauta pewnie stwierdz8lby że lepsze byłyby Fasolki w remizie…

Urko
20/06/2022 13:39

Jako nie-fan muzyki ludyczno -sakralnej wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim posiadającym magiczną wiedzę o tym wiekopomnym wydarzeniu. Głównie za fakt, iż nie raczyli się ze mną tą wiedzą podzielić.