Na dworcu PKP pojawi się wystawa o historii Gliwic. „Glywitz-Gleiwitz-Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”

Od 21 kwietia do 21 czerwca w hali głównej dworca będzie można zobaczyć najnowszą wystawę przygotowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

„Glywitz-Gleiwitz-Gliwice. Wszystkie oblicza miasta” to opowieść o wyjątkowym miejscu na styku kilku światów i czasów. Gliwice to miasto o wielu obliczach, pełne różnorodnych kultur, religii i języków, którego wielowątkową historię autorzy spróbowali odtworzyć na wystawie.

Na 24 planszach pokazane zostaną dzieje i rozwój Gliwic oraz jego mieszkańców, wyjątkowe i charakterystyczne dla miasta miejsca i obiekty, sylwetki najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych Gliwiczan, a także swoistego rodzaju fenomeny kulturowe związane z tym miejscem.

Obok tekstów, autorzy zaprezentują tam unikatowe fotografie i materiały archiwalne ilustrujące miasto i życie kiedyś. Wśród prac znajdą się także współczesne zdjęcia Gliwic.

Otwarcie wystawy „Glywitz-Gleiwitz-Gliwice. Wszystkie oblicza miasta” odbędzie się 21 kwietnia 2017 roku o godzinie 13:00 w hali głównej dworca w Gliwicach przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12.

Wystawa będzie prezentowana w hali dworca do 21 czerwca 2017 r.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rozum
Rozum

Na dworcu wystawa ? I słusznie.Niechaj przybywające do Gliwic gorole znają.Iż NIE z polskim miastem do czynienia mają.

AMF
AMF

To samo tyczy się niemców.

Autochton
Autochton

Niemcy budowali to miasto, Polacy od 70 lat degradują….

AMF
AMF

Objawem tej degradacji podwojenie liczby ludności?
Chyba jednak volksdeutsche byłoby adekwatniejszym nickiem.

Gleiwitzer
Gleiwitzer
Jak już to Reichsdeutsche, bo nasi dziadkowie byli obywatelami Rzeszy a wcześniej Prus… Nigdy też nie byliśmy pod zaborami…. Volksdeutsche to byli ludzie deklarujący się jako Niemcy a mieszkający poza granicami Rzeszy i na tamtych terenach była Volkslista (np. na poplebiscytowej polskiej części Górnego Śląska), u nas jej nie było… Gliwice a raczej Gleiwitz było niemieckim miastem…. Niestety większość Polaków nie zna historii, ani znaczenia tych słów i powtarza jak mantrę za mediami narodowymi a wcześniej PRL-oskimi mit, że wszyscy Ślązacy to byli Volskdeutsche… a tak naprawdę to mogli nimi co najwyżej być mieszkańcy Chorzowa czy Katowic (bo tylko ta… Czytaj więcej »
dunin_ostatni właściciel Zabrza
dunin_ostatni właściciel Zabrza

Zabrze do 1915 roku było Zabrzem , dopiero w tymże roku nazwę zmieniono na niemiecko brzmiące Hindenburg . W ramach Prus dopiero od połowy XVIII wieku zagrabione w wyniku wojem śląskich

Gleiwitzer
Gleiwitzer

A wcześniej byliśmy w Polsce ??? Chyba za Kazimierza Wielkiego ;-) Tylko czy to była wtedy Polska ;-)

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Od Polaków nie zagrabili…. To prędzej teraz można mówić o grabieży….

:-)
:-)

Ukradli innemu złodziejowi !

AMF
AMF

To było dyplomatyczne, należało by użyć hure albo nutte ;-] Cała historię sprowadzasz do ledwo dwóch wieków, podobnie manipulujesz w sprawie plebiscytu, czy mieszasz obywatelstwo z narodowością. Goebbels były z ciebie dumny.

PS: a jak już wspominasz ten mit (chociaż nie wiem co ma do rzeczy) to niestety ma podstawy, bo niejeden “autonomista” w 39 zmienił orientację. Temat niewygodny, więc nawet chwalebne wyjątki nie są należycie propagowane, bo ciężko uczciwie z kontekstu wyrwać.

Ślązak
Ślązak
W takim razie mi powiedz od kiedy Ślązacy są Polakami ??? Przecież wtedy kiedy tworzyły się państwa narodowe Śląsk i Ślązacy już od wielu wieków byli poza granicami Polski i mieszali się z czeskimi i niemieckimi osadnikami. Podobnie jak nasi Piastowie Śląscy, którzy pod koniec byli już Piastami tylko z nazwy…. Obywatelami Polski to my jesteśmy dopiero od 70 lat i to nawet nie dobrowolnie…. tylko postanowieniem Stalina… Tak jak wypędzono Kresowiaków z ich ziemi tak wypędzono Ślązaków ze Śląska…. Przecież dzisiaj rdzenni Ślązacy to może zaledwie 25% wszystkich mieszkańców Śląska… Reszta została wypędzona lub sama wyjechała…. Jeżeli z Ciebie… Czytaj więcej »
Ślązak
Ślązak

Na pewno nie z Gliwic/Gleiwitz

AMF
AMF
Są Słowianami od zawsze. Kiedy tworzyły się państwa narodowe to nie od wielu tylko od 2 wieków byli pod panowaniem pruskim, Rzeczpospolita była wspomnieniem a Polska dopiero w planach. Jakie niby masowe osadnictwo? No chyba, że masz na myśli dostawę urzędników, bo prusacy ani myśleli by autochtoni tu rządzili. Jedyny plus za przypomnienie sralina, bo w PRL miał tyle co nic do powiedzenia. Czy wkroczenie wermachtu było dobrowolne? Wypędzono czy sami wiali przed armią czerwoną? Tu nie było dekretów Benesa, tylko wywózki (bardziej masowe niż gdzie indziej) na roboty do ZSRR. Czemu pomijasz tych co dostali kulkę od Niemców za… Czytaj więcej »
Ślązak
Ślązak
Może powiesz, że do polskiego ? Jak pokazałem Polakom słowniki tekst to nic nie zrozumieli… to że Ślazacy są słowiański to fakt, ale nie oznacza to, że są Polakami. Austriacy i Niemcy mówią jednym językiem, a powiedz im że są tym samym narodem… i kolejny powtarzany przez Ciebie mit, że ślęzak mógł być tylko siłą roboczą… Ślazacy pełnili przed wojną nawet w Gliwicach stanowiska urzędnicze, tak samo mitem jest, że Ślazacy nie awansowali w Wehrmachcie lub z niego dezerterowali… wszyscy nasi dziadkowie w nim służyli i nie znam nikogo kto by zdezerterował… wielu z nich było podoficerami… a jak byś… Czytaj więcej »
Ślązak
Ślązak

Pisałem z telefonu więc przepraszam z błędy

Ślązak
Ślązak

Jakie wkroczenie Wehrmachtu…. ?? O Czym ty piszesz…. ??? Przecież Gliwice było Niemieckim miastem… Nie ma o czym z tobą dyskutować…. Okupacja kolego, to zaczęła się w 1945…

Drzymała
Drzymała

Jesteś żywym przykładem skutków wielowiekowej germanizacji

Nie Polak
Nie Polak

A ty rusyfikacji

Olek
Olek

Całkowita zgoda zapowiedzi megafonu kompletnie niezrozumiale.

Igor
Igor

Nie rozumiem dlaczego system IVONA który jest bardziej zrozumialy tak rzadko jest uruchamiany.Megafonisci szkoda waszego wysiłku ponieważ was nie rozumiemy.Kierownik dworca zrób z tym porządek.

ja234
ja234

Wystawa jak wystawa, ale miasto na wstecznym.Do tego badziewny, paskudny dworzec Przyszłość była tu.

Ampuła
Ampuła

Istne Centrum Sztuki. Wucetowo-moczopędna mozaja jako wystawa stała i teraz ekspozycje histeryczne w gablotach. Po tej hali dworcowej ciągnie chłodem prosektoryjnego czyśćca, Więcej życia jest w poczekalni do krematorium, Psy w schroniskach mają na mordach więcej radości, niż podróżni z centralnego ławociągu.
Patrzą po sobie ogłupiali niezrozumieniem komunikatów. Są chyba nadawane z magnetofonu szpulowego, znalezionego podczas wymiany zawartości w dołach kloacznych starego wucetu dworcowego.
To jest dworzec Miasta Ludzi w Fabrykach. Szary w mydlaną kostkę. Zamiast nędzy fotogramów z jałowymi podpisami, wystawcie pręgierz z okolicznościową tabliczką nad osobnikiem odpowiedzialnym za najchujowsze nagłośnienie dworcowe.

Beton
Beton

A drzwi automatyczne otwierają się bezszelestnie…