Na gliwickich ulicach pojawia się coraz więcej progów zwalniających. Kolejne w strefach zamieszkania

Kolejne progi zwalniające pojawiły się na terenie Gliwic. Tym razem wyniesienia wykonano w Brzezince i w Ostropie. Rozwiązanie to ma spowolnić jeżdżące tamtędy samochody.

 
Kierowcy nie respektują obowiązujących w strefie zamieszkania ograniczeń prędkości (20 km/h) i pierwszeństwa pieszych także w obrębie jezdni. Mieszkańcy na to reagują, a drogowcy odpowiadają na ich wnioski. Tak stało się w kolejnym miejscu – na ulicach Radomskiej i Tokarskiej.

Wykorzystujemy każdy możliwy pomysł, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Od dłuższego już czasu realizujemy szereg przedsięwzięć, które skutecznie się do tego przyczyniają. Począwszy od budowy azyli dla pieszych przez wyniesione, wyspowe progi zwalniające. Przykłady można by mnożyć. Dziś nie ma już dzielnicy, w której takie zabezpieczenia nie zostały lub nie są aktualnie realizowane – podkreśla Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.


W mieście budujemy wyniesione przejścia dla pieszych, wprowadzamy strefę Tempo – 30. W wielu lokalizacjach ustawiono znaki fluorescencyjne, które wizualnie jeszcze bardziej mają zwrócić uwagę kierowców, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych

– zaznacza ZDM.

Każda z tych realizacji ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, a kierowców powstrzymać przed nadmiernym rozwijaniem prędkości. Czy działają? Niestety, z naszych obserwacji niektórych wyniesionych przejść wynika, że i te nie wymuszają na kierowcach znaczącej redukcji prędkości, a część rozpędzonych samochodów (szczególnie tych z wyższym nadwoziem) pokonuje te wyniesienia bez większego problemu.

(żms), ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze