Na modernizację Parku Chrobrego wydamy mniej o 1,3 mln złotych. To efekt dwuletnich starań

Park Chrobrego przechodzi metamorfozę. Jej całkowity koszt to 7,8 mln zł. Z budżetu miasta na ten cel zostanie wydane około 6,5 mln zł, a ponad 1,3 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych.

W 2016 roku miasto wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie unijne prac modernizacyjnych w Parku Chrobrego. Dwuletnie starania przyniosły efekt. Oznacza to, że Gliwice ze swojego portfela wydają na ten projekt mniej.

Po zakończeniu prac Park Chrobrego, obok Areny Gliwice i miasteczka akademickiego ma stać się kolejną wizytówką miasta.

Z atrakcji, które tam zaplanowano, chętnie skorzystają zarówno spacerowicze odbywający weekendowe rodzinne przechadzki, jak i uczestnicy wydarzeń w nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Akademickiej

– podaje Miejski Serwis Informacyjny.

W „Chrobrym” pojawi się podniebna deskorolka, nowy plac zabaw, jedna z większych w mieście siłowni pod chmurką, boisko do gry w bule i disc golfa, ogromne linarium, „rodeo” i ścieżka zdrowia. Odnowione zostaną alejki, pojawi się nowe, ekologiczne oświetlenie i mnóstwo zieleni – nowe trawniki, drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Jak zapewnia MSI, park już w drugiej połowie roku stanie się atrakcyjnym miejscem relaksu i aktywnego wypoczynku.

Inwestycję w Parku Chrobrego realizuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Autorami projektu są gliwickie biuro Visio Architects and Consultants oraz gliwicka Pracownia 44STO specjalizująca się w projektowaniu m.in. zieleni.

(żms)/UM(mf)
fot. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Smutek
Smutek

Jakiś pojedynczy fragment miasta nie stanowi o jego ogólnej urodzie. Dla mnie wygląd zaniedbanego centrum Gliwic jest najprawdziwszą wizytówką naszego miasta. Nie będę już wymieniać szczegółów tych zaniedbań bo przecież większość mieszkańców je zna.

Ona
Ona

Trzeba zauważyć, że o ten fragment zadbano też tylko i wyłącznie dzięki Hali. Przecież nie o poprawienie komfortu i jakości życia mieszkańców chodzi władzy, bo dlaczego przez parę dziesiątków lat park był prawie zapomniany i zapuszczony? Dziękujemy ci Halo….. dobre i to

ancymon
ancymon

Zdziwisz się, ale ta dzikość była największą zaletą tego miejsca. Teraz stanie się kolejnym wybetonowanym miejskim skwerem rozjeżdżanym przez deskorolkowców i zdominowanym przez dzieciarnię wrzeszczącą od rana do nocy na tych wszystkich atrakcjach. Aha, dojdą też ich starsi bracia pakujący i piwkujący na siłce. Super!

Antyfan
Antyfan

No tak, to bardzo źle że dzieciaki zamiast siedzenia przed komputerem/konsolą będą miały możliwość zabawy w fajnym miejscu.

zorn
zorn

TY jesteś z Urzędu? Dopiero teraz zauważyliście dzieci? Dzieciaki o których piszesz już się zabawiły. Zniszczyły co się dało i obrandowały wlepkami kiboli Piasta. Na tym jednym występie się nie skjończy. Ale ty sobie wmawiaj, że jest dobrze.

JAŚ
JAŚ

Dzieciaki i tak oleją ten park to nie te czasy co kiedyś teraz wolą komputer niestety dlatego szkoda kasy na remont

Ona
Ona

Wszystkim jednocześnie nie da się dogodzić, znana to prawda. A po dziką zieleń proponuję pojechać w okoliczne lasy,tam ci jej dostatek. Niekoniecznie należy jej szukać w mieście,tu liczymy na zadbane tereny zielone z których mogą korzystać mieszkańcy.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Ona. Nie wiem czy dziękować za halę na którą poszło powyżej 400 milionów złotych (bez żadnego dofinansowania). Sukces jest ogłoszony gdy pozyskano 1,6 miliona złotych, po dwóch latach starań.

Ona
Ona

Czy tak trudno odczytać sarkazm? Nie bądź taki na serio.

piętka*
piętka*

Smutny, nie rozumiem twojego smutku? Myślę, że zmodernizowanie tego parku, być może przysłoni tego nieszczęsnego Gniota, który będzie długo cyckał z kasy nasze młode i przyszłe pokolenia.
Pomysł uatrakcyjnienia tego parku jest po to, żeby mamusie naszych milusinskich spacerując tam, już teraz uświadamiali im, co iw przyszłości tak naprawdę ich czeka, że ich przyszłość jest tutaj, czyli obok;)

Aga
Aga

Zamiast się cieszyć że zmian to wieczna krytyka

Urko
Urko

Tak się zastanawiam, cóż za geniusz o inteligencji ameby zaprojektował tą betonową tablicę informacyjną .
Zaoszczędzone 1.3 mln złotych wyda się w ciągu na usuwanie z tego klocka napisów typu “Piast szefy, Górnik psy ” albo na odwrót . No ale pewnie bez tego betonowego klocka , Zygmunt F. nie zaakceptowałby projektu, prawda ? Beton musi być !!! To w końcu symbol tego miasta

heli1b
heli1b

Na dodatek przerosło go opracowanie metody pozostawienia środków liter P, A, R, O, B , które wypadły po wycięciu liter. Politechniczne miasto…

Urko
Urko

No. W jednej firmie zatrudnili takiego mgr inż. po PŚl. Dwa dni pisał program , który miał mu coś tam przeliczać przy konstrukcji . Po dwóch dniach , inż. emeryt, który tam dorabia zlitował się i rzucił mu tablice przeliczeniowe. Data wydania -1966 r :-)

Alex
Alex

@heli1b:
P, A, R, O, B

Kolejność liter przypadkowa?

ja234
ja234

Więc właśnie, polibuda wypuszcza stada ludzi po architekturze. Później takie osoby bez żadnego doświadczenia zawodowego zakładają biura architektoniczne, których są na pęczki.Efekty widać. Najczęściej te ich projekty to bujanie w chmurach.Poczucia estetyki na studiach nie uczą, widać to w wizualizacjach.No, ale kasę skasować to wszyscy chcą.
Kiepsko ich tam uczą.
Może lepiej niech się przekwalifikują ….na spawaczy…

asdf
asdf

Jakość nauczania nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu przetarg na projekt wygrywa ten co zaproponował najniższą cenę, a nie ten kto się najlepiej uczył na studiach.

Wert
Wert

Estetyka jest taka jak u zamawiającego. Jak się kierownictwu w urzędzie podoba pstrokacizna, tandeta i wszędobylski beton, to projektanci nic innego nie przygotują.

Ja234
Ja234

Ja też zostałem spawaczem.

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

Ja nawet myślę że że ten geniusz to kobieta, bo facet by tego nie wymyślił.

AndrzejD
AndrzejD

…bo beton to stan umysłu gliwickich biurw magistrackich. Beton musi być ! Gdyby jeszcze tylko mogli wyciąć te wszystkie drzewa. Gliwice – Beton Jest Tu !

Analityk
Analityk

Najpiękniejsze są te dwa betonowe “witacze” informujące ,że wchodzisz w Park Chrobrego.Osobiscie te sporo kosztujące witacze zamieniłbym na sracze.No chyba,że jak Chrobry mam się wypróżniać pod krzaczkiem.W sumie mogę…….ale tylko pod Kijowem

Wasz Franek
Wasz Franek

Materiał w którym napisano UDAŁO SIĘ UZYSKAĆ to żenada.Pokazuje dobitnie jakich mamy tłuków w UM.Dużo jeżdzę po polskich miastach.Obojetnie w którym,obojetnie w którym kierunku z procy strzelisz trafisz w nich na tablicę informująca ,ŻE COŚ TAM Z FUNDUSZY UNIJNYCH POWSTAŁO .I dobrze .Tak trzeba.Jak można nalezy brać.Inaczej jest w Gliwicach.Pominę blamaż z dofinansowaniem unijnym hali Bankrut.Jak na tak duże miasto,możliwosci inwestycji z dofinansowaniej jest ich mikroskopijna ilość.Wniosków ratuszowe pierdziposadki nie potrafią napisać,uzasadnić.PRZECIEŻ W TAKI SPOSÓB ZUBAŻAJĄ NASZE MIASTO,Zubażają każdego z nas.WON Z NIMI ! Wybory blisko.Postawmy na młodych !

Cookie Monster
Cookie Monster

1,3 mln na 180 tys mieszkancow to nieco ponad 7 PLN na mieszkanca. Ile zesmy stracili dotacju UE przez to ze nie ubiegaly sie Gliwice o zadna inna duza inwestycje z wyjatkiem Hali ?

Bart
Bart

W dodatku przegrali walkę o dotację na Halę, bo Frankiewicz się uparł, że Hala musi być taka jak on chce i basta. Kompleksy na punkcie katowickiego Spodka nie pozwoliły mu racjonalnie myśleć w tej sprawie.

________________
________________

Może najpierw zadbajcie o stare. Park Starokozielski wygląda jak kupa g***a zwłaszcza po ostatnim “liftingu”. Tam to by się przydało nowe, ekologiczne oświetlenie i mnóstwo zieleni – nowe trawniki, drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Observer
Observer

PARK CHROBREGO – czyli BETON rządzi… Coś trzeba zrobić, wybory tuż tuż a pan Zygmunt chce władać Gliwicami dożywtotnio.

ja234
ja234

Betonowe witacze są paskudne. Bezguście, ohydne, beznadziejne.
Niby modernizacja tego parku kosztować ma prawie 8 mln złotych???sporo..niemalże tyle samo ile kasuje amatorski piast w pół roku.Porażka.I jeszcze pewnie wytną drzewa…
Lepiej gdyby wpakowali tą kasę w szpitale…

Glajwice tradycyjnie tyłem do przodu i na wstecznym.

Ampuła
Ampuła

– A może teraz pani… Co się pani najbardziej podoba tutaj? Po tych zmianach. – Nooo… Mi się wszystko podoba. Takie nowe jest i to widać. Dużo nowego – Ale może coś panią wyjątkowo jakby zaciekawiło, albo dla pani będzie ważne? – Sama… Same no naprawdę nie wiem… Może te betonowe drzewa… Beton to jest? – Tak, to są drzewa z betonu. Różne rodzaje. I to one się pani najbardziej podobają, tak? – No są takie widoczne, jak w parku. Dużo ich postawili. Cała okolica. Porządnie stoją… – Tak. A czy może dostrzegła pani gniazda na tych drzewach? Zauważyła pani?… Czytaj więcej »

Wuit
Wuit

Kolejna wizytówka miasta. A co z terminarzem hali Gliwice? Czy nie miał być znany w połowie lutego?

Gość
Gość

Przeciez luty dopiero przed nami

asdf
asdf

Jeżeli planuje się, żeby przez kolejne 12 miesięcy hala “leżała odłogiem” i generowała wyłącznie koszty (bez przychodów), to owszem – luty dopiero przed nami.

A w innym przypadku luty nie jest przed nami?

kanalia52
kanalia52

Luty? Na pewno?

XXI wiek
XXI wiek

Gdzie będą TOALETY Z BIEŻĄCĄ WODA ??????
Gdzie będzie można umyć ręce i owoce ????
Nie widzę tego w projekcie .
WNIOSKUJĘ o uzupełnienie inwestycji jeszcze na etapie budowy, a nie później niszczyć zieleń itp.

gliwiczanin
gliwiczanin

toalety są w Hali Gliwice

Jan
Jan

Z zastrzeżeniem, że hala będzie otwarta wyłącznie w trakcie rzadkich wydarzeń, a toalety będą płatne.

treya50
treya50

Stary park miał swój urok i przed wszystkim cisza tam była, tylko ptaki było słychać. Idealne miejsce na spacer z wózkiem, żeby dziecko zasnęło. Potem już zrobiło się głośniej gdzieniegdzie, ale placyk zabaw był potrzebny starszym dzieciom. Teraz takiego nastroju, klimatu i ciszy już nie znajdziemy. A skejterzy maja przecież swoje miejsce na placu Krakowskim, w środku miasta, tam mogliby nadal hałasować.

krzysztof
krzysztof

JAGUŚ z Chłopów Reymonta skończyła na wozie z dobrem tego świata, a jak skończą urzędasy z UM , czy starczy wozów na odtransportowanie ich na rogatki miasta?

Za kwotę prawie 8-u milionów można przykładowo kupić dwa razy więcej terenu jaki obejmuje ten park,wybudować dom i porobić różne atrakcje-to tak jakby ktoś z głową to zrobił prywatnie,a tu znowu gigantyczne kwoty wydane na okolice studni bez dla-niby dla dobra mieszkańców-ciekawy jestem kiedy się w końcu znajdzie ktoś z poza lokalnych układów,kto zacznie dokładnie i rzetelnie prześwietlać te wszystkie duże wydatki i sprawdzi czy nie było nadużyć itp…czy była dobra gospodarność i czemu pewna grupa ludzi zajmuje się tylko takimi rzeczami,gdzie są wydawane ogromne pieniądze-byle je tylko wydać-i by ktoś miał z tego duże korzyści itp…inne rzeczy kuleją,a problemy… Czytaj więcej »

________________
________________

litości…

beton
beton

Matko ale się ktoś wyrzygał. Chyba mamy kandydata na prezydenta…

Rozum
Rozum

Ze znanych mi zwierząt tak długiego pawia mogła wypuścić jedynie …żyrafa

Fajnie by było jakby zorganizowali też kawałek ogrodzonego placu dla psów

A najfajniej by było gdyby miasto zaczęło ładować mandaty dla właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilkach. Przyjdzie wiosna i znowu strach będzie nogę postawić na chodniku o parkach nie wspomnę.

Niestety coś o tym wiem sprzatajac po swoich psach często przynosiłam na butach “pamiatke” po innych …

Dobra inwestycja bo park jest super bedzie blisko z hali czy lodowiska. Boję skę tylko zeby nie poniszczono tego wszystkiego…. ale pomysł bardzo mi się podoba

asdf
asdf

Już poniszczono, takie to “inteligenckie” miasto, gdzie przyszłość jest tu.

Pierwszej kolejności należałoby zainstalować monitoring, bo już widoczne są ślady dewastacji.

asdf
asdf

I żeby przede wszystkim ten monitoring DZIAŁAŁ. Albo żeby nie było takich sytuacji jak tutaj: https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wandal-pozostanie-bezkarny-bo-przez-poltora-miesiaca-nikt-nie-sprawdzil-nagran-z-monitoringu/

prawda
prawda

Coś ostatnio urząd jakiś bardzo aktywny. Może chodzi o rok wyborczy? Frankiewicz w końcu dostrzegł, że może być to jego ostatnia kadencja.

asdf
asdf

Drzewa, krzewy, trawniki czy jakakolwiek inna zieleń, to sól w oku urzędników. Żeby poczuć się bardziej komfortowo postanowili betonowe kloce przy wejściu do parku ;-) Gliwice – beton jest tu. Również ten urzędniczy na najwyższych szczeblach.

Super Inwestycja nareszcie gospodaruje się tereny w centrum miasta i doprowadza do ładu, jedyny minus to tylko jak zawsze w Gliwicach dlaczego kosztem drzew

lepiej tą kasę dać na coś innego ul Zwycięstwa chodniki nogi można połamać i wiele innych szkoda kasy na ten park

ja234
ja234

Ponoć ze zwycięstwa też mają zrobić wnerwa. Może będą coś przebudowywać i przy okazji naprawią lub nie chodniki.
W każdym bądź razie kierowcy dostaną histerii.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Masz ode mnie plusa za nowy zwrot “mają zrobić wnerwa“.
(Tak na marginesie poprawną formą jest “w każdym razie”, “bądź” używa się w wyrażeniu np. “bądź co bądź”).

xxxxxxx
xxxxxxx

czy jest tam monitoring. Czy ***** później będziecie pokazywać jakie są zniszczenia… a niebawem będą jak hołota zacznie tam chlać piwa

JAŚ
JAŚ

Zamiast zająć się remontem ulic i budynków to wydaje się pieniądze na pierdoły kiedy w końcu zrobią remont Zabrskiej i Jagiellońskiej plac po hicie też przydało by się coś z tym zrobić jak by nie patrzeć to jest wizytówka miasta

Wert
Wert

Ten plac to najlepiej się ogląda jadąc pociągiem od strony Katowic. Cudowna wizytówka miasta.

Super że miasto pomyslalo o tej części miasta. Razem z hala będzie to fajne miejsce dla wszystkich.

Kolik
Kolik

Największym zaniedbanie Gliwic jest to, że nikt nie pogonił tych co ciągle nażekają!

Ona
Ona

Pamiętaj, że wymagania i krytyka przyczyniają się do poprawy jakości,a zachwyty nad bylejakością wręcz przeciwnie…..skoro się podoba to po co się wysilać, po co robić lepiej?

asdf
asdf

Nie narzekają tylko ci, co całe życie przesiedzieli na tyłku w Gliwicach albo ich horyzonty ograniczają się do stwierdzenia “jest lepiej niż w Bytomiu”.
Jeżeli ktoś miał okazję bywać w innych polskich miastach (niekoniecznie tych śląskich) albo tym bardziej w innych krajach, to już będzie bardziej krytycznie nastawiony.

@asdf
A o jakich to eurpejskich miastach piszesz? Moze o osprayowanych Atenach? Moze o brudnym Neapolu? złodziejskiej Lizbonie? niebezpiecznym Malmö?