Na razie nie będzie remontu alei na ul. Mickiewicza. ZDM: “plany zostały odłożone”

Aleja spacerowa przy ul. Mickiewicza w najbliższym czasie nie zostanie wyremontowana. ZDM czeka na zakończenie procedury wpisu całego obszaru do rejestru zabytków.

Inwestycja może więc na lata utknąć w formalnościach, bo ostateczne potwierdzenie zabytkowego charakteru lip opóźniają sprawy spadkowe dotyczące jednej z nieruchomości. Nad całą sprawą unosi się jednak duch absurdu, bo zamieszanie wywołane zostało przez ZDM, który planował wycinkę rosnących przy ulicy drzew. Drogowcy wnieśli też zresztą w 2016 roku odwołanie do konserwatorskiej decyzji o wpisie, czym wydatnie wydłużyli cały proces rejestracyjny.

O szansach na remont będącej w opłakanym stanie alei pisaliśmy w styczniu tego roku. Środki na jej przebudowę znalazły się w przyjętym przez Radę Miasta budżecie Gliwic na 2019 rok.

REKLAMA

Na razie miał zostać przygotowany projekt budowlano-wykonawczy. Minęły niemal trzy kwartały, a słuch o inwestycji zaginął.

We wrześniu z wnioskiem o podjęcie prac remontowych wystąpili lokalni społecznicy.

– Z niepokojem odnotowujemy postępującą degradację nawierzchni alei, która od kilku lat jest zdewastowana, pełna ubytków i uskoków. Aleją spacerują osoby starsze, dla których jej fatalna jakość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie trudno tu o upadek, zwłaszcza zimą i w okresie jesiennym, kiedy liście przykrywają zniszczoną nawierzchnię. Uważamy remont alejki spacerowej na ul. Mickiewicza za konieczny i niecierpiący zwłoki – czytamy w piśmie Stowarzyszenia Miasto Ogród Gliwice.

– ZDM ma w planach kompleksowy remont ciągu pieszo-jezdnego wzdłuż ul. Mickiewicza. Plany te zostały jednak odłożone do czasu ustalenia statusu ulicy Mickiewicza, jako obszaru wpisanego do rejestru zabytków

– pisze w odpowiedzi na wniosek Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jak uzasadnia ZDM, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu, “zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań”, które mogłyby prowadzić do naruszenia zabytku.

– Wystąpiliśmy natomiast dodatkowo do odpowiednich służb konserwatorskich o podanie warunków prowadzenia robót w rejonie “chronionych” drzew, które to warunki będą stanowiły wytyczne dla projektanta opracowującego dokumentację projektową dla zadania planowanego w ciągu ul. Mickiewicza – pisze Anna Gilner.

Remont alei odsuwa się więc – na razie bezterminowo – w czasie. A przypomnijmy, że po raz pierwszy pojawił się we wniosku do Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Wówczas przez błąd urzędników (dopuszczenie do głosowania tej samej inwestycji w dwóch niezależnych zadaniach – przebudowa alei spacerowej i przebudowa ścieżki rowerowej) realizacja nie doszła do skutku. O remont wnioskowała następnie w 2016 roku Rada Osiedlowa Wójtowa Wieś, składając petycję podpisaną przez 200 osób.

(msz)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

To jest akt jawnej zemsty ZDM na mieszkańcach okolic za akcję związaną z obroną lip. Wyszła niezła lipa…

Taki kraj

Lepiej niech się za to nie zabierają. Połowa drzew może pójść pod topór.

Skopiowałem:
Nowi decydenci pilnie potrzebni. Odnowa miasta jest koniecznością.

Ps

Zgłoście remont do budżetu obywatelskiego

AndrzejD

@Ps
…a po cholere ? Lepiej niech ci dyletanci z ZDM-u nie dotykają tej alei bo po ich pracach połowa drzew uschnie, jak im wytną połowę systemu korzeniowego.
Do zrobienia takiego remontu to trzeba zatrudnić profesjonalistów a nie amatorów z ZDM-u

DD

Przeca w ZDM same tytuły pracują.

zniesmaczona

Jak długo jeszcze będzie trwał ten absurd?Wyszukiwanie kolejnych niemożności……byle tylko nie spełnić oczekiwań mieszkańcöw i pokazać kto tu rządzi. Odrobina dobrej woli u decydentów pilnie poszukiwana!

Tomasz Mirosław

Nowi decydenci pilnie potrzebni. Odnowa miasta jest koniecznością.

''

Dobra zmiana+ szwankuje ?

kolik

Jak by to miasto wyglądało, gdyby spełniali życzenia karzdego mieszkańca. Najleprzy przykładem są wspólnoty.

Fiku Miku

@kolik. Najpierw wspólnie zrobimy zrzutkę na słownik ortograficzny. Moje oczy krwawią.

DD

To już wiecie na które osoby kandydujące do sejmu i senatu nie głosować, i którym radnym oświadczyć wprost lub na piśmie, że nie życzymy sobie ich przedstawicielstwa w gliwickiej Radzie Miasta, za brak współpracy z mieszkańcami, ignorancję, opieszałość tchórzostwo i nie mało błędów za które nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Misiu

Dokładnie, najlepszym przykładem jest ich nijaki Borys Budka, który we wczorajszej debacie wyborczej odegrał rolę komedianta, a to podobno gwiazdor najwyższych jaj tej gliwicko-zabrzanskiej elyty:)

Josef

Odpowiedź urzędowa z cyklu “chcieliście – to teraz q..wa macie”

''

Obywatelskie myślenie “q..wa ma być, nam się te lipy należały”

SGx3

Tak jest. Motłoch/plebs dla niepoznaki zwany obywatelami ma znać swoje miejsce w szeregu. Jeszcze sobie pomyśli, że urzędnik jest dla niego. Musi (żadnego migania się) odpowiednio glosować, płacić słuszną daninę i nie przeszkadzać jakiejkolwiek władzy wraz jej aparatem urzędniczym w realizacji swoich światłych celów, aby rosła w siłę i dostatek. Niepokorne jednostki warcholskie będą odpowiednio dyscyplinowane, w swoim czasie oczywiście. Wszystko to dla dobra ogółu, rzecz jasna. Niech no tylko ktoś zaprzeczy – czy to z lewa, centrum czy prawa.

''

Masz całkowitą rację, a nie do takiego ideału właśnie dąży Rzeczpospolita 3.5+ ?

Alex

Złej baletnicy… i tak dalej. O (cyt.) podanie warunków prowadzenia robót w rejonie “chronionych” drzew (koniec cytatu) można było wystąpić już dawno. Co więcej – od samego początku można było zaplanować i przeprowadzić remont z poszanowaniem przyrody i zdania mieszkańców. A tu jakby sposób myślenia utkwił w ubiegłym stuleciu: “sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

guy fawkes

A Schabik na to wszystko patrzy i płacze…

''

krokodylowymi łzami

Qrt

To samo jest w Łabędach, ulicę dziurawe jak sito nawet ul portowej do labed ,, nie da się,, wyremontować

''

A powinien to być priorytet bo jeździ tamtędy Frankiewicz do swojego domu w Czechowicach.

Kazik

W odpowiedzi z ZDM napisano, że zabrania się prowadzenia prac budowlanych i inne do czasu wyjaśnienia sprawy. Pani Dyrektor ZDM proszę udostępnić w/w korespondencję z konserwatorem.

The Tiger@

Napisałeś odpowiednie zapytanie do ZDM? Jeśli to nie zadziała to proponuję podsunąć ten pomysł radnemu opozycji (miejskiej).

harry portier

To po ostatnich wyborach samorządowych jest u nas jeszcze opozycja?

The Tiger@

Jest – PiS. A że często przychylają się do zdania reszty to tylko o nich świadczy.

''

Tak radni PiS żyją odklejeni od rzeczywistości, nie wiedzą w jakim mieście są radnymi, nie wiedzą co się w mieście dzieje, nie wiedzą, że na ul. Mickiewicza rosną zabytkowe lipy, sami z siebie nie potrafią podjąć żadnej inicjatywy, nie potrafią zareagować, do startu i zaskoku w danej sprawie potrzebują solidnego kopniaczka w tyłeczek od mieszkańca.

The Tiger@

Ja nie oceniam. Każdy niech sobie sam wyrobi o nich opinię.

''

Też nie oceniam, wyrabiam tylko sobie opinię.

The Tiger@

I o to chodzi.

DD

Jak opinia ma czekać 5 lat na niepewne zmiany to ja pierniczę opinię bo każdy z nas ma obywatelski obowiązek reagować po dostrzeżeniu nieprawidłowości. A takie filozofowanie na portalu to sobie wsadźcie.

The Tiger@

To jak Ty reagujesz?

marek żernicki

Bzdura. PiS od paru kadencji jest w koalicji z Frankiewiczem. PO była przez lata w opozycji, ale się “nawróciła” i teraz oplakatowała razem z Frankiewiczem wszystkie autobusy. Jedni warci drugich.

The Tiger@

Obecnie nie jest. Bo po co się dzielić stołkami?

Misiu

@Tiger a jesteś pewny, że ktoś tam umie czytać?

The Tiger@

W ZDM czy PiSie?

prawda

Czy jeszcze ktoś normalny chce głosować na Frankiewicza? Gołym okiem widać jaki stosunek ma do mieszkańców i w jaki sposób lekceważy prośby mieszkańców. Może w końcu mieszkańcy to dostrzegą.

Robert

Może ta decyzja da ludziom do myślenia, aby nie głosować do senatu na Frankiewicza. Przy jego rządzeniu nasz kraj będzie wyglądał jak ta aleja.

Lepsza Dżuma czy Cholera?

Nie głosować kosztem miasta?

DD

Dżumę i cholerę pięknie ujarzmi roundup, dopuszczony przez rząd z dbałości o ekologię i nasze zdrowie na następne pięć lat do stosowania w naszym kraju w rolnictwie. My to mamy szczęście do odpowiednich ludzi w rządzie.

gość

a kiedy lod topór pójdą wszystkie te chore lipy??

''

Jaki topór, tylko Harwestery robią robotę, jak to pan minister Szyszko udowodnił w Puszczy Białowieskiej.

Ostatni Sprawiedliwy

@”. Harwestery mają robotę bo wcześniej paru ekoterrorystów zastraszyło i zablokowało wycięcie parunastu zainfekowanych drzew. Kornik żyje ale za to są setki tysięcy drzew rocznie do wycięcia. Drzew za dużo powiedziane – drewna do niczego nie nadającego się.

''

Drzewa się wycina, kora z kornikami zostaje w puszczy. Za dużo powiedziane-szkoda gadać,

Magistrat

Niechcieli mieszkańcy remotu ul Mickiewicza to niech teraz całują psa pod ogon, będą po kałużach chodzili.

Lolobolo

Ha ha ha ha :) nie konczaca sie opowiesc :), niech sobie te wszystkie stowarzyszenia zielonych itd zrobia akcje charytatywna i zbieraja na remont alei :) skora sa tacy madrzy :)

Ps

No to w zamian może jakaś kapliczkę wyremontujemy?

ja234

Wydaje mi się, że remont alei mógłby się źle skończyć dla lip.Podczas prac ziemnych prawdopodobnie uszkodziliby korzenie…ewentualnie okazałoby się, że trzeba jednak wyciąć tu i ówdzie ze “względów bezpieczeństwa”.
Ciekawe jak podejdzie do tego komisarz pisiowski, pewnie powie, ciąć wszystko i remontować.(1217)

Perez

Ja jestem tylko ciekaw, skad taka upartosc ZFM-u oraz jaki jest jego prawdziwy cel. Moze ktos z wysoko postawionych urzednikow mieszka w okolicy i nie pasuje mu ta piekna alejka? Bo przeciez logiki w tym nie ma

Perez

Za chwile bedzie owbodnica, wiec moze lepiej zrobic z tej alei ulice jednokierunkowa i po problemie, wtedy nawet ladny chodnik sie zmiesci

''

Cytuję “aleją spacerują osoby starsze, dla których jej fatalna jakość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie trudno tu o upadek, zwłaszcza zimą i w okresie jesiennym”, ciekawe jak sobie radzą osoby starsze spacerując po swoich nieutwardzonych podwórkach, swoich prywatnych posesji, przedwiośniem, przednówkiem, wiosną, jesienią, złotą polską jesienią, zimą, zwłaszcza na wsiach i zwłaszcza w górach i co się dzieje kiedy wybierają się na swoje prywatne pole, sprawdzić jak wygląda po zaoraniu ?

Ola

Obyś zębów nie stracił na swym przednówku :D .