“Na skwerze Doncaster stanął bunkier” – pergole z ławeczkami zastąpiono stacją transformatorową

Za budynkiem magistratu, na skwerze Doncaster pojawił się nowy obiekt. Jeszcze niedawno był tam ciąg z pergolami obrośniętych pnączami, teraz część z nich zastąpiono budynkiem, który – delikatnie rzecz ujmując – budzi kontrowersje.

Ceglany prostopadłościan to nowa stacja transformatorowa, która pojawiła się w ramach modernizacji budynku Urzędu Miejskiego. Urokliwe pergole, które od kilku lat zachęcały do spędzenia czasu na skwerze przy magistracie, teraz zostały częściowo zlikwidowane na rzecz małej budowli.

Komentarze gliwickich internautów są bezlitosne. Zmiany negatywnie ocenił także specjalizujący się w tematach architektonicznych serwis Gruba Tektura.

Na skwerze Doncaster stanął bunkier. Nie jest to jednak dodatek do podziemnego schronu, który od wielu dekad znajduje się na tyłach Urzędu Miejskiego, lecz opakowanie wybudowanej kilka dni temu stacji transformatorowej

– komentuje Jakub Kowalski z Grubej Tektury.

– Elewacje pudełka nawiązują swoim wyglądem do wciąż wyśmiewanych budek nad tunelem DTŚ. Niestety, minusów inwestycji jest więcej. Obiekt nie zajął miejsc parkingowych wzdłuż Wybrzeża Wojska Polskiego, lecz został wciśnięty na teren zieleńca. Stacja zastąpiła 3 z 12 urokliwych pergoli, które każdej wiosny odpowiadają za niepowtarzalny klimat panujący na placu. Być może nowy obiekt również zostanie obsadzony roślinami. Zanim jednak pnącza wespną się na jego szczyt, minie jeszcze kilka lat. Pergole pojawiły się na skwerze Doncaster w 2009 roku i do dziś nie zdążyły szczelnie obrosnąć – dodaje architekt.

O wyjaśnienie potrzeby wybudowania takiego obiektu obok Urzędu Miejskiego zapytaliśmy samych urzędników. Rzecznik prasowy Prezydenta Miasta, Marek Jarzębowski, tłumaczy, że nie było możliwości postawienia go w innym miejscu.

Na skwerze została wybudowana stacja transformatorowa, konieczna do zabezpieczenia energii elektrycznej dla pracy urzędu. Prócz transformatorów jest tam również umieszczony agregat prądotwórczy na wypadek zaniku napięcia

– mówi Jarzębowski.

Przy ulicy Wybrzeże Wojska Polskiego po dwóch stronach ulicy znajdują się parkingi dla samochodów. Wybudowanie stacji kosztem trzech lub czterech miejsc nie zaburzyłoby geometrii przestrzennej skweru w takim stopniu jak teraz, jednak urzędnicy zadecydowali inaczej.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sygnalista
Sygnalista

Uprzejmie donoszę ,że stacja transformatorowa umieszczona za zgodą ratuszowych słynących z bezguścia urzedomatołków wpisuje się złotymi zgłoskami w hasło. GLIWICE BEZGUŚCIE JEST TU

rrolch
rrolch

Przecież transformatory nie są do niczego potrzebne, stawiane tu i tam na złość pomniejszym “gliwickim estetom”. Autor projektu spędził wiele czasu i poświęcił sporo wysiłku, żeby swoim projektem uprzykrzyć życie mieszkańcom. Przecież wystarczyło zapytać pierwszego internautę – wszak sami fachowcy tu siedzą.

Elek
Elek

Gdyby był wysiłek, czas i odrobina pokory dla przestrzeni to ta lokalizacja nie budziłaby tylu emocji. Sztuka to jest zaprojektować tak żeby się nie rzucało w oczy. Racja – to nie jest łatwa lokalizacja ale tym bardzej należalo się postarać.

.....
.....

Jest jeszcze kwestia promieniowania elektromagnetycznego

heli1b
heli1b

Poczekajmy aż rdzeń się “ułoży” i rozbrzęczy, to dopiero będzie miodzio.
@rrolch
Jest wiele innych opcji i możliwości umiejscowienia trafa. Nie zawsze trzeba wybierać tą najłatwiejszą/najtańszą.

AndrzejD
AndrzejD
no, kupa z przodu urzędu po jego remoncie już jest, to trzeba było postawić kupę z tyłu. Ale czego można wymagać w dziedzinie estetyki od potomków tych których tu przywieźli na furmankach w 1945r Będzie miodzio na tym skwerze jak będą odpalać ten agregat (nie tylko w razie braku energii, ale w ramach przeglądów i konserwacji) Nawiasem mówiąc – po jaką cholerę im agregat ???? Rozumiem że ta druga stacja trafo wraz z istniejącą z której urząd jest zasilany, realizują zasilanie dwustronne. Brak zasilania z obu stron oznaczałby brak zasilania w obu GPZ-tach które zasilają Gliwice, a to z kolei… Czytaj więcej »
silverariel
silverariel

Za mało drzew wycięli, teraz zabrali się za pergole?…..

Blee
Blee

Ja pergolę, zabrali pergole!

Goo
Goo

Obawiam się że żyje w mieście,gdzie duża liczba osób jest przekonana iż urząd może pracować bez prądu. Ważniejsze są krzaki, na które narzekał te same osoby gdy je tam sądzono! Ciemność panuje w zdłusz i w szeż!

heli1b
heli1b

Dlaczego bez prądu? Jest wiele innych miejsc. Można zastosować dwa mniejsze i upchnąć je w piwnicy. Można je umieścić gdzie indziej. Podobnie zresztą jak agregat prądotwórczy.
A co do pracy UM, to z prądem czy bez, specjalnej różnicy nie widać. Ten sam poziom…

Dxz
Dxz

A ty powinieneś chyba sobie taki transformator podpiąć, nie będę pisał gdzie

AndrzejD
AndrzejD

…gdyby ten – pożal się Boże, urząd – skupisko amatorów i dyletantów, w ogóle nie “pracował”
to byłoby to tylko z korzyścią dla Gliwic i jego mieszkańców.
Nie lęgły by się takie debilne pomysły jak ten z wywaleniem stacji trafo na skwerze.
Tak na marginesie – polecam ci zakup słownika ortograficznego i skorzystanie z niego
przed zabraniem głosu.

PG
PG

Zgadzam się w 100 %.A co by było gdyby zabrali miejsca parkingowe i tam by postawili transformator, narzekali by ci ,którzy nie mają samochodów

Elek
Elek

To jest nowa tradycja w Gliwicach – masz do wybudowania stację transformatorową, postaw ją na honorowym miejscu. Podobnie jest na placu Rzeźniczym, stacje wybudowano naprzeciwko bramy Raciborskiej, terenie objętym ochroną konserwatora zabytków. Projektanci i urzędnicy – to jest po prostu źle zrobione, bez wyczucia.

qwerty
qwerty

jakiego wyczucia? Przecież w UM siedzą dyletanci a nie fachowcy. To nie jest nowa tradycja to jest kontynuacja
fatalnej tradycji.

Kazimiera Lassak

zniszczyli najfajniejsze miejsce w parku

Barbara
Barbara

Dlaczego mnie nie dziwi lokalizacja tej ” pięknej budowli ” ? – i to jest najsmutniejsze !!!!!!!

Beton
Beton
Własnym oczom nie wierzę !!! To jest lekceważenie i szczyt indolencji urzędników wobec mieszkańców miasta. Likwidacja miejsc wypoczynkowych i zastąpienie ich tego typu infrastrukturą to jest skandal, za który ktoś powinien ponieść odpowiedzialność włącznie z odpowiedzialnością karną. Skoro, jak sądzę UM sam sobie wydał wszelkie pozwolenia na postawienie tego g>>>na, wraz z opinią konserwatora zabytków ( jeśli się nie mylę, to jest to teren objęty ochroną konserwatorską ), to gdzie można zgłosić fakt popełnienia czegoś takiego? Do Urzędu Wojewódzkiego ? Orientuje się ktoś ? Jest to wyraźny, kolejny sygnał ze strony najważniejszych urzędników, że mają dość rządzenia i należy ich… Czytaj więcej »
Michał Olbert

I tak właśnie hajs poszedł na pergole który były do roz***ania, żeby potem hajs poszedł na stację.

Eliza Kon

No cóż brak słów

Jaś Mela
Jaś Mela

Transformator w parku ? Brawo ! A na dziedzińcu UM zapewne palmę posadzą.Aby im odbiła.

Rozum
Rozum

@Jaś Mela.Ty lepiej się nie przypominaj.Jeszcze jakaś ratuszowa Klempicka od promocji miasta wpadnie na pomysł aby nazwaniać transformator Twoim imieniem.Przecież w chwili rytualnego pokropku przez czarnego to wszystko może dupnąć.

jaro
jaro

Na dziedzińcu UM jest służbowy parking dla prezydenta i jego wice-.

Ja trawa
Ja trawa

Oby tylko nie zniszczyli zakopanych tam za ponad 1,5 mln złotych tryskaczy .Tryskaczy-nawadniaczy ,które niczym impotent ani raz nie “trysły” Takie to tryskacze przewalacze.

jaro
jaro

Stacji transformatorowej nie trzeba nawadniać. Jest więc ukryty sens w stawianiu takich bunkrów.

Marta Machnowska

Kolejna “dobra zmiana” w mieście. Latarnie na Zwycięstwa, trasa rolkarska w Parku Chorzowskim, parking obok stadionu w miejscu ogródków, betonowe coś przed UM, betonowe “cosie” w Parku Chrobrego… masakra!

Michał Cichy

Wszystko co pani napisała oprócz tego transformatora jest spoko

Marta Machnowska

Michał Cichy serio? ;-D

Michał Szaroń

Michał Cichy dokładnie , lepiej parkować na trawnikach , a na rolkach jeździć po rynku ;)

Michał Cichy

Tak serio Latarnie na Zwycięstwa nie wygladają w tej chwili jakby ktoś rozwiesił nad miastem stare lampki z PRL i tak dalej i tak dalej
Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy ale raczej większość inwestycji można zaliczyć bardziej na plus

Marta Machnowska
Trasa dla rolkarzy cały sezon jest zaśmiecona liśćmi i gałązkami i nie nadaje się do jazdy. Pewnie ktoś genialny wpadnie wnet na pomysł by wyciąć drzewa na okolo…. Betony kwestia gustu, tak samo jak lampy. Mnie się podobaly tamte. Były charakterystyczne i klimatyczne. Parking? Po to, aby co kilka tygodni można bylo stanąć autem blizej stadionu zlikwidowano sporo zieleni i zmieniono krajobraz. Moim zdaniem (a mieszkam na tej dzielnicy od zawsze i wiem jak jest w czasie meczu) spokojnie można znaleźć miejsce na pobliskich ulicach tylko trzeba się kawałek PRZEJŚĆ. Mam wrażenie, że ludzie niedługo zapomną jak się spaceruje :-(… Czytaj więcej »
Beata Witkowska

Marta Machnowska:Wiem o czym mówisz :(

Marek Kucharz

Ma Pani racje, duzo lepiej!

rocki
rocki

Ja nie rozumiem dlaczego szanowni internauci się dziwią, są zaskoczeni? Przecież to się wpisuje jak najbardziej w miasto Frankiewicza. Gdyby postawiono ten obiekt tam gdzie jego miejsce, to dopiero należałoby się dziwić!

Ciekawy
Ciekawy

Nie wiem.Nie znam się.Dlatego pytam.Czy taki transformator emituje jakieś promieniowanie szkodliwe np.dla zdrowia dzieci oraz ich opiekunów przebywających na skwerku ? Uwaga ! O promieniowanie głupoty urzędniczej nie pytam.Tę znam.

elektryk
elektryk

Tak

Dziadek z Werwolfu
Dziadek z Werwolfu

Jeśli taki transformator jest źródłem promieniowania to mnie nie dziwi,że urzędasy oddalili go od siebie narażając mieszkańców na taki “cymes zdrowotny” …………………….A teraz zadam pytanie .Pytanie idioty.Czy nie można było go schować( umieścić)w podziemnym bunkrze któr jest przykryty nasypem ziemnym na obrzeżach placu od ul Berbeckiego ?

beton
beton

Prawdopodobnie przepisy przeciwpożarowe nie powalają na umieszczanie takich obiektów pod ziemią.

ancymon
ancymon

No tak, nie było innego miejsca. A na dziedzińcu urzędu nie można było? albo na jego tyłach? a, przepraszam, zapomniałem, że tam jest parking dla urzędników.

Staszek Heyda

“Na skwerze została wybudowana stacja transformatorowa, konieczna do zabezpieczenia energii elektrycznej dla pracy urzędu. Prócz transformatorów jest tam również umieszczony agregat prądotwórczy na wypadek zaniku napięcia” – Serio nie dało się tego czegoś zlokalizować na dziedzińcu UM? A nie czekaj, jeszcze trzeba by było miejsca parkingowe z dziedzińca usunąć i włodarze nie mieli by gdzie parkować. Albo kosztem miejsc parkingowych na ulicy? Dramat.

Staszek Heyda

PS. oczywiście za chwile pojawi się racjonalizacja typu: “Nie zawsze możemy podejmować popularne decyzje”.

Lesław Dynak

W naszych czasach, to cos buduje się wgłąb a nie na powierzchni.

Blee
Blee

Przecież urząd powinien zużywać coraz mniej prądu:oświetlenie LED (kilkukrotnie mniejsze zużycie niż żarówki czy świetlówki), monitory LCD (2-, 3- razy mniej prądu niż CRT). Prądem grzeją czy na ekspresy do kawy nowe kW są potrzebne?

Levinho
Levinho

Jest coraz więcej urzędników, to i więcej energii zużywają w budynku UM;)

AMF
AMF

Ale coraz intensywniej muszą chłodzić głowy przegrzewające się od myślenia coby tu jeszcze sp…

ja234
ja234

No tak, takie rzeczy tylko w glajwicach na wstecznym.
Mogli sobie postawić tego klocka na dachu urzędu.

Janusz Borowicz

Gliwice

AMF
AMF

“PR-zyszłość jest tu” W ramach postępu od koszy po parkingi automatyczne wciska się w podziemia a przyszłościowe politechniczne Gliwice nie potrafią głupiego transformatora schować… choć i tak dobrze, że nie walnęli kontenerka, choć kto wie może ŁADNIE pomalowany wyglądałby lepiej?

Pijaczek
Pijaczek

To mnie też dziwi, przecież szło to wkopać pod parkingiem na WWP to samo z tymi budkami od kebabów przy DTŚ. W Katowicach stacje transformatorowe, przy tunelu są pod ziemią, a wejście do nich jest z poziomu DTŚ. Czemu w Gliwicach tak się nie dało? Ciężko mi to zrozumieć.

AMF
AMF

Może to ułatwienie w dostępie do miedzi dla elektoratu?

Basia Wardowska

Nie potrafię zrozumieć, jak można było “lekką ręką” zniszczyć jedno z ładniejszych i obleganych (w ciepłym okresie roku) miejsc.

heli1b
heli1b

Tak to jest, gdy za miastotworzenie biorą się dyletanci a głupota wymyka się spod kontroli.

Alex
Alex

Cóż za wspaniała ściana. Na myśl o niej jednych już “ciśnie” na pęcherz, inni już potrząsają ochoczo farbą w sprayu. Będzie piękny “witacz” w Centrum miasta, a niektórzy znów zadumają się nad intymnymi szczegółami z życia niejakiego “M”.

Barbara Komander

Ściana płaczu!

Cookie Monster
Cookie Monster

Szkoda ze to nie 1 kwietnia – jeszcze bylaby szansa się ludzic ze to żart.

Ryszard
Ryszard

Jeśli dalej tym miastem będzie rządził Frankiewicz to niczego dobrego nie mogę się po tym mieście spodziewać.

Szymon Gębka

Wnioskuję, że architekt miejski o osobliwym stanie umysłu, nadal nie został wy…mieniony… :(

Barbara Mizerny

Masakra