Na terenie Aeroklubu powstaje Centrum Edukacji Lotniczej. Znajdzie się tam muzeum i symulator lotów

Ma edukować młodzież, rozbudzać pasję latania, przypominać o historii i przyszłości lotnictwa. Na gliwickim lotnisku, na terenie Aeroklubu Gliwickiego, prowadzone są prace związane z budową Centrum Edukacji Lotniczej.

Trwa już remont dużego i małego hangaru na terenie lotniska w Gliwicach. Docelowo znajdzie się tam muzeum lotnictwa wraz ze specjalną wystawą modelarską. Wszystko będzie nowoczesne i przystosowane do tego, by nie ruszając się z ziemi, przeżyć emocjonujący lot w przestworzach.

– Zamontowane zostaną dwie kopułki do pokazów 4D oraz symulator lotów. Przewidujemy, że będą tutaj przyjeżdżały zarówno wycieczki, jak i osoby chcące poczuć emocje latania i wirtualnego udziału w głośnych lotniczych wydarzeniach, m.in. podniebnych bitwach. Przebywając w kopułce 4D, przeżywa się to zupełnie inaczej – mówi Edmund Bester z Górnośląskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości (GAPR) w Gliwicach.


W dużym hangarze ma znaleźć się prezentacja starego sprzętu latającego. GAPR nie wyklucza organizowania pokazów ich możliwości na płycie lotniska.

– Aeroklub Gliwickich posiada dużo egzemplarzy maszyn starszego typu – szybowców i samolotów. Udostępniając je publiczności, chcemy zachęcić ludzi do pięknego sportu, jakim jest latanie – podkreśla Edmund Bester.

Centrum Edukacji Lotniczej powinno zostać otwarte w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednym z jego zadań będzie organizacja warsztatów dla młodzieży. Dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i Ośrodka Pomocy Społecznej, w ramach Centrum Edukacji Lotniczej powstanie bowiem pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku tuż przy lotnisku ma się rozpocząć budowa toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

Lotnisko prawie gotowe

Dobiega końca roczna modernizacja płyty gliwickiego lotniska. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych. Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł. W ramach prac powstały m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km.

Gotowe są również drogi kołowania i płyta postojowa, parkingi i drogi dojazdowe, a także ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska.

Nowa inwestycja posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.

(żms)/MSI
fot. Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rett

Te wszystkie pomysły z edukacją lotniczą i modelarstwem funkcjonowały doskonale w latach 80 XX w. Lotnisko, a w zasadzie aeroklub był pełen młodzieży. Czy trzeba było to wszystko zniszczyć, by dwadzieścia lat później “wynaleźć koło od nowa”?

''

To nie ma żadnego znaczenia zapotrzebowanie na pilotów jest tak duże, że pilotami dużych pasażerskich odrzutowców zostają ludzie, którzy kończyli studia w innych kierunkach a niekoniecznie “kierunek lotnictwo”. Liczba pilotów komunikacyjnych podwaja się co kilka lat, młody pilot w LOT dostaje na dzień dobry 20000 zł.

ROT

Dyżurny zawsze czujny? Na pewno mimo braku kierunkowego wykształcenia i doświadczenia linie lotnicze ryzykują życiem pasażerów i plajtą, a zawodowi piloci oraz obsługa techniczna i logistyczna coraz częściej strajkuje powodując chaos na lotniskach. To nic, zastąpi ich “, bo przed monitorem ogarnia każdy temat. Jak zawsze wie lepiej. Urząd Miejski potrzebował tragicznej ofiary życiowej, która napisze wszędzie i wszysto co należy żeby każdy idiotyzm, nawet ocieplić wizerunek podmiejskiego lotniska, które z amatorskiego za kasę podatnika staje się prywatną firmą, obsługującą loty przez 24h/dobę. Sąsiedzi jeszcze nie wiedzą, ale niedługo to odczują. Ciekawe co na to Rada Dzielnicy, już nie Osiedla?… Czytaj więcej »

''

Rada Dzielnicy nie protestuje, jak zwykle po gliwicku.

''

Kiedy prawdziwy troll dyskutuje z faktami tym gorzej dla faktów.

''

Dlaczego Moszyński mnie nie zwolnił ?

''

Na całym świecie brakuje 500 tys. pilotów, np. Emirates Airline szkoli pilotów od zera, czyżby Arabowie szykowali się do ataku na “dwie wieże” Kaczora ?

''

Często latasz samolocikiem i strach cię obleciał ?

cześć ''

Zapotrzebowanie.. jak zaraz na górników z Chin, a już każdego z Ukrainy. Ciebie to nie ruszy bo sam się nie ruszasz sprzed monitora, po tym jak twój etat zajął tańszy Hindus z lepszym angielskim. Zostały trollowe grosze.

''

A dochód ze stoczni tramwai wodnych ?

''

A 68 tys. lekarzy, których PiS chce sprowadzić ze wschodu, aż tej sprawie zabrał głos sam Łukaszenko ?

Duży Modelarz

Powiedzmy, że funkcjonowały. Do doskonałości im było daleko. Brakuje mi w tym całym zamieszaniu informacji w jakim stopniu to nasz modelarz w radzie miasta próbuje ożywić to rozpaczliwie niszowe, nawet jak na modelarstwo, hobby – modele na uwięzi? No i pytanie gdzie była i jak się rozwinęła modelarnia gliwicka przez ostatnie 3 dekady? Bo z tego, co pamiętam w latach 80′ były w mieście dwie. Na Rybnickiej i na obecnej Mielęckiego. Bytom ze swoim naprawdę międzynarodowym festiwalem modelarskim jest modelarską stolicą śląska. Modelarstwo kwitnie w Rybniku, Chorzowie o większych miastach nie wspominając. W Słowacji i Czechach to niemal hobby narodowe… Czytaj więcej »

Symulator pracy

Nie ma to, jak tworzyć “zapotrzebowanie społeczne” pod człowieka.

''

Moszyński ledwie zaczął a już robi pod siebie ?

Bzik

Zainteresować młodzież lotnictwem? To, drogi GAPR-że trzeba było zamiast muzeum stworzyć fundusz dofinansowania do szkolenia szybowcowego / spadochronowego / paralotniowego dla młodych. Bo pasjonat napatrzy się na piękną wystawę a potem odbije od cennika szkoleń! Kolejny sztuczny twór GAPR-u, byle postawić sobie pomnik… Nowe Gliwice widocznie nie wystarczyły

ja234

Centrum samolocikowo-edukacyjne jest zbędne.Glajwice mają tyle wspólnego z lotnictwem co krowa z kotem.
Tworzenie różnych przystawek typu np. modelarstwo i…możliwość organizowania zawodów w randze europy i pucharu świata,jest po prostu śmieszne.
Kompletnym nonsensem jest do czego niby ma służyć to tycie glajwickie lotnisko “jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.”
Chyba chcą, na siłę, zrobić z lotniska jakieś nie wiadomo jak ważny port lotniczy.(1607)

''

W województwie śląskim to najwięcej wspólnego z lotnictwem to mają malutkie Pyrzowice i nawet Katowice im nie dorównają ale na szczęście Gliwice w lotnictwie razem z Częstochową, Rybnikiem i Bielskiem dorównują Katowicom, ale kiedy zostanie otwarta sekcja modelarstwa rowereczkowego to i Katowice przegonimy.

ToBi

Gratuluję niewiedzy jak poziomu wypowiedzi