Nawet 100-metrowe wieżowce w centrum Gliwic. Jest nowy plan dla terenu „po Focusie”

Zamiast betonowej pustyni: 9 wieżowców, w tym cztery 100-metrowe – takie są plany miasta dla obszaru „po Focusie” w rejonie ul. Piwnej i Jagiellońskiej.

 
– Dopuszczenie tak wysokiej zabudowy jest dla nas pozytywnym wyzwaniem, ale nie chcemy też, by powstał w tym miejscu warszawski „Mordor” – mówiła na grudniowej sesji Rady Miasta Iwona Pylypenko-Wilk, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Po wielu latach teren dawnej Huty 1 Maja (a później niezrealizowanej inwestycji Parku Handlowego Focus) doczekał się miejscowego planu definiującego jego przeznaczenie. Wcześniej, rozpoczęte w 2015 roku prace nad MPZP były przerywane ze względu na zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

W grudniu nowy MPZP został przyjęty przez Radę Miasta. Uchwałę została podjęta jednogłośnie przez 23 głosujących radnych.

Jakie będzie nowe przeznaczenie dla dawnego terenu Huty 1 Maja?

W przeważającej części usługowe z rozmieszczeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Od strony ul. Jagiellońskiej przewidziana jest zabudowa usługowo-mieszkaniowa. Zaplanowano także stworzenie drogi dojazdowej, a w centralnym punkcie teren zieleni urządzonej (na sesji Rady Miasta Pylypenko-Wilk wskazywała na możliwość utworzenia w tym miejscu targu).

Plan przewiduje też szereg zakazów m.in. zakaz lokalizacji inwestycji znacząco oddziaływujących na środowisko czy magazynowania odpadów.

Tym co przykuwa największą uwagę jest wysokość możliwej zabudowy. Jeszcze w zeszłorocznym projekcie MPZP najwyższe dopuszczalne budynki miały mieć 45 metrów wysokości. W ostatecznej wersji planu zostało to zmienione i możliwe jest wznoszenie zdecydowanie wyższych budynków – do 100 metrów wysokości.

Wieżowce o takiej wysokości mogą powstać cztery. Dodatkowo dopuszczona jest budowa jednego wieżowca 80-metrowego i czterech 60-metrowych. Jest więc pewne, że jeśli dojdzie do budowy przynajmniej części z nich – będą wyraźnie wyróżniać się w krajobrazie miasta. Dla porównania powstałe niedawno w Katowicach biurowce KTW (przy Spodku) mają odpowiednio 66 i 134 metry wysokości.

W Gliwicach najwyższym obiektem jest gliwicka Radiostacja (111 metrów wysokości), a najwyższym budynkiem kościół św. Bartłomieja (92 metry wysokości).

Łączna powierzchnia omawianego terenu wynosi 13,2 ha. Przyjęty przez radnych plan trzykrotnie wykładany był do publicznego wglądu. Łącznie zgłoszonych zostało pięć uwag. Z całością uchwały można zapoznać się pod tym linkiem.

Michał Szewczyk
grafika/wizualizacje. UM Gliwice

80 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Bajtek
24/12/2021 11:42

Bardzo dobry pomysł. Zobaczcie jak wyglądają Katowice w rejonie Spodka i przy wjeździe DTŚ. może chociaż trochę Gliwice też zaczną przypominać duże, nowoczesne miasto. Byle znaleźli się inwestorzy.

Markus
24/12/2021 15:52
W odpowiedzi na  Bajtek

…A teraz sobie wyobraz ( mały architekcie) jakby wyglądała ta część Katowic gdyby ten rejon spodka którym się tak zachwycasz z widokiem od strony dtś byłby zasłonięty przez stare zrujnowane nie odnawiane kamienice i śmieszne komunistyczne blokowiska i do tego wyobraź sobie jakby to wszystko wyglądało gdyby dts miała 15metrow szerokości. Byłoby szaro brudno i ponuro I przaśnie. Tak właśnie jak to ma miejsce obecnie od str chorzowskiej i jagiellońskiej i częstochowskiej w Gliwicach. I tak właśnie przaśnie bez składu bez ładu będzie wyglądać ta część Gliwic z pseudo widokiem na kolosy o wysokości 100metrów. Wysokie budowle wymagają otwartej przestrzeni… Czytaj więcej »

Tak to widzę !
24/12/2021 18:22
W odpowiedzi na  Markus

Żadnych inwestycji !
Zaorac i las posadzić wszędzie gdzie się tylko da – oczywiście poprzecinany ścieżkami rowerowymi !
Przyszłość Gliwic to pozyskiwanie runa leśnego i zielona produkcja z ogródków działkowych !
Jedyny przemysł to Fabryka rowerów na strefie, Suszarnia ziół i Produkcja olejków zapachowych.
Po prostu ! zbudujmy czy zasiejmy Gliwice od nowa !

Gliwicka Naturoterapia !
24/12/2021 18:46
W odpowiedzi na  Tak to widzę !

Dodałbym do tego zbudowanie Sanatorium „Wilcze Doły”ze specjalizacją dla oszolomionych traumą wielkomiejska i pyłem zawieszonym !

Gliwiczanka niegazowana !
24/12/2021 18:50
W odpowiedzi na  Gliwicka Naturoterapia !

Produkcja wody też ! Ale tylko w szklanych butelkach !

Społeczny Prezydent Miasta !
25/12/2021 12:30
W odpowiedzi na  Gliwiczanka niegazowana !

Jak myślicie ? Zrobić referendum ?
Czy od razu zmienimy nazwę na GLIWICE ZDRÓJ !

" A przed nami większe cele !
25/12/2021 12:45

A przed nami Nowy Ład ! ….”
Jeden tych wieżowców powinien być przeznaczony dla tkzw. SPOŁECZNIKOW z dotacją 1 milion złotych do każdego piętra / miesięcznie – z budżetowych pieniędzy.

Obserwując
27/12/2021 13:07

Zrobić referendum nad wywaleniem radnych i nojmana.Trzeba zacząć zbierać podbisy.

Beton
25/12/2021 21:22
W odpowiedzi na  Tak to widzę !

Szczególnie suszarnua ziół przemawia do mojej wyobraźni :))))

Cxcezar
27/12/2021 08:59
W odpowiedzi na  Tak to widzę !

A kościoły? Nie zapominajmy o kościołach!

Wielkinarchtekt
25/12/2021 12:43
W odpowiedzi na  Markus

Nie manoitrzeby nikogo poniżać,duży architekcie..Może to wszystko całkiem śpiąc miasto i zrobić z niego drugie miasto na Śląsku.

Aro
28/12/2021 11:01
W odpowiedzi na  Markus

Większej głupoty nie słyszałem. Posłuchaj (duży architekcie) budynki „może” powstana na nieużytkach które od dwóch dekad są siedliskiem drobnych pijaków i patoli. Nic tam nie ma i jeśli nie postawią biurowca nic tam nie bedzie, Zagospodarują ten kwadrat i nic z tym nie zrobisz. Zawsze się znajdzi jakis Pisowiec.

SS3
28/12/2021 19:14
W odpowiedzi na  Aro

Biorąc pod uwagę oddalenie od większej ilości mieszkańców mogło to być miejsce na głośne miejski imprezy. No ale trzeba by posprzątać a do tego miasto ma lewe ręce.

Warg
28/12/2021 12:14
W odpowiedzi na  Markus

Przy okolicznych, ok. dwudziestometrowych budynkach, to taki stumetrowy kolos będzie stał jak na pustyni i tyle w kwestii otwartej przestrzeni… A jak wygląda takie „monstrum” w otoczeniu niższych budynków można zobaczyć na przykładzie Tour Montparnasse, co ważne, tu też będzie odkryta przestrzeń w związku z niezabudowywanym torowiskiem (a w Paryżu jest tam z boku bulwar). Co innego martwi. Duże prawdopodobieństwo powstania budynków wypełnionych „mieszkaniami” rodem z patodeweloperki – inwestycja ma się zwrócić, a jak już ktoś zauważył w Gliwicach jest już kilka pustych biurowców… Ponadto 100 m to tylko dozwolona wysokość zabudowy. Pytanie, czy są badania, które wskazują, że grunt… Czytaj więcej »

Maria
29/12/2021 16:41
W odpowiedzi na  Warg

Przecież pod spodem mamy kopalnie , obok jeżdżą pociągi, a gdzie będą parkingi dla takiej ilości mieszkańców czy ktoś o tym pomyślał. Tak jak z wybudowaniem HALI mądry Polak po szkodzie

eM
14/01/2022 09:55
W odpowiedzi na  Markus

hahah , ale z Ciebie to dobpiero architekt.. Byłem w wielu miastach w Europie , nawet w Nowym Joru i tam jakos nikomu otwarta przestrzeń nie jest potrzebna do stawiania nowoczesnych budynków. Po prostu budują i miasta wyglądają atrakcyjnie. A tu tylko takie karlusy 30 m bo kościół czy radiostacja musi byc najwyższa… luzik. W dzisiejszych czasach nic nie musi być czymś. Skład i ład to złota zasada. A czy budynki będą wysokie czy niskie to kwestia gustu. Kazdy ma inne.

K.O.
24/12/2021 17:20
W odpowiedzi na  Bajtek

Kompleksu Katowic część kolejna. Niska zabudowa mieszkaniowa, a za nią stumetrowe kolosy zabierające światło i potęgujące ruch samochodów. Gliwice – stan upadku umysłu.

Marek
25/12/2021 11:50
W odpowiedzi na  K.O.

Najpierw ktoś pozazdrościł Spodka, więc miasto wybudowało halę sportową, do której dopłacamy rocznie 7 mln zł z naszych podatków. Rzekomo z tytułu promocji miasta w hali (po co miasto musi się reklamować w obiekcie należącym do niego? nikt nie wie, ale podobnie jest z reklamą na autobusach miejskich).
Teraz ktoś pozazdrościł wieżowców.
Szkoda tylko, że w urzędzie nie zazdroszczą Katowicom np. węzłów przesiadkowych Park&Ride budowanych na OBRZEŻACH miasta. Tutaj ktoś postanowił w Gliwicach iść pod prąd i postawić jedno wielkie centrum przesiadkowe w środku miasta, żeby jak najwięcej samochodów się tu zjechało.

Bueno
25/12/2021 16:51
W odpowiedzi na  Marek

Kolego, dyszka Ci umknęła. Dopłacamy 17mln…

EsGie
26/12/2021 09:57
W odpowiedzi na  Marek

Jakoś trzeba leczyć to, że jest się prowincją. Może ten UM pomyśli o komunikacji. Poprzedni WÓDZ nadkłodnicznego grodu wykasował tramwaje, bo mu przeszkadzał transport ekologiczny, dawno temu dobił też kulturę w tym miasteczku, teraz jego NAMASZCZONY chce mieć metropolię. Nie ściga się z Zabrzem lub Bytomiem, to pierwsze ma filharmonię, a to drugie operę, to będzie teraz szkło i stal. Proszę bardzo, tylko ludzi sobie jeszcze w mieście zatrzymajcie, bo uciekają coraz bardziej. Ile te Gliwice mają teraz mieszkańców? 150 tysięcy? A było jeszcze dekadę temu dobre 200 000! Tak dba ten UM o jakość życia w mieście. Ludzie wolą… Czytaj więcej »

Basia
26/12/2021 22:59
W odpowiedzi na  EsGie

Też bym z chęcią stąd uciekła, nie znoszę tego miasta..syf,kiła i mogiła

Wszystko na nie
27/12/2021 10:12
W odpowiedzi na  EsGie

Nie wiem, po co tyle negatywnych emocji. A uwzględniłaś/eś odpływ ludności spowodowany zanikiem przemysłu ciężkiego w mieście i okolicach? I że ci, którzy wyjechali to najczęściej byli ludzie napływowi, za pracą migrujący po kraju?

SS3
28/12/2021 19:21
W odpowiedzi na  Marek

Ja bym dodał jeszcze pieszo-tramwajową 3maja, rewitalizację rynku i z nowości coś co do osiwienia doprowadziło by gliwicką samochodozę – rwanie asfaltu na Korfantego.

?!
27/12/2021 12:22
W odpowiedzi na  K.O.

Nie warto pisać o sobie. Szczególnie tak źle.

Dociekliwy
24/12/2021 17:27
W odpowiedzi na  Bajtek

Może za 100 lat…..

Wszystko na nie
27/12/2021 10:04
W odpowiedzi na  Bajtek

Człowieku, włącz wyobraźnię. W tym rejonie najwyższa zabudowa to 4 piętra w starych kamienicach, to góra 20 m wysokości, jak obok tego będzie wyglądać wyspa 100 m wież? No śmiesznie raczej. Nie mówiąc już o tym, że cień rzucany przez te klocki będzie sięgał Żernik ;-)

SS3
28/12/2021 19:10
W odpowiedzi na  Bajtek

Duże nowoczesne miasto bez tramwaju? xD xD xD

Lolo
25/12/2021 06:22

teren nie po żadnym Focusie a po Hucie!

Anonim
10/01/2022 20:13
W odpowiedzi na  Lolo

P.S. Hucie która swoje początki miała w 18-tym wieku. Włodarzom miasta to nie przeszkadza i osobom które prywatyzowały też nie.
Tramwaj też w 2009 roku obchodził 115 lecie swojego funkcjonowania w Gliwicach to tak na marginesie.

Anonim
10/01/2022 20:27
W odpowiedzi na  Anonim

P.P.S. A prawidłowo byłoby napisać po Hucie Huldschinskiego. W Zabrzu mają Hutę Donnersmarcka i inne. Taką nazwę powinno się podawać poprawnie.

DarB
24/12/2021 13:17

Teraz wyobraźcie sobie, że 3000 urzędników i pracowników tych potężnych biurowców przyjeżdża do pracy od strony Zatorza przez jedyny przejazd pod torami na ul .Piwnej hahahaha. I wszyscy chcą zostawić tam swoje auta. Nie mówię już o większości, która przyjedzie z drugiej strony.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez DarB
Przyszłość jest tutej
24/12/2021 17:41
W odpowiedzi na  DarB

Weta o kotleta, że dla nich wyburzą kamienice na Jagiellońskiej i przebudują DTŚ ze zjazdem wprost do parkingów.

Erffs
25/12/2021 10:08
W odpowiedzi na  Przyszłość jest tutej

Dlatego podstawą funkcjonowania nowoczesnego miasta jest komunikacja miejska. Tyle i tylko tyle.

SS3
28/12/2021 19:29
W odpowiedzi na  Przyszłość jest tutej

Lepiej węzeł komunikacyjny na miejscu parku Chrobrego i z niego zjazd 3 pasami.

kam
25/12/2021 10:16
W odpowiedzi na  DarB

kilka set metrów dalej jest dworzec oraz centrum przesiadkowe hmmm czy to pomoże tym 3tys osob

SS3
28/12/2021 19:32
W odpowiedzi na  kam

Widzisz gdzieś plany zrobienia ciągu pieszego (lub CPRa) na wprost wzdłuż torów?
Albo choćby dobudowy przejść i odbudowy chodników?

?!
27/12/2021 12:28
W odpowiedzi na  DarB

Przed formułowaniem tak „odkrywczych” stwierdzeń warto przeczytać dokument i sprawdzić, jak będzie z parkowaniem.

AndrzejD
24/12/2021 16:22

” nie chcemy też, by powstał w tym miejscu warszawski “Mordor” – mówiła na grudniowej sesji Rady Miasta Iwona Pylypenko-Wilk, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach”
…akurat na warszawskim Mordorze (który znajduje się na Służewcu, czyli ul. Marynarska/Wołoska/Domaniewska) nie ma 100m wieżowców. Takie wieżowce znajdują się w Śródmieściu.
…i taką ignorancją popisuje się naczelnik wydziału planowania przestrzennego. Żałosne.

Przyszłość jest tutej
24/12/2021 17:59
W odpowiedzi na  AndrzejD

To detal, bo w jej porównaniu bardziej chodzi o komunikacyjną zapaść w do i wyjeździe z Mordoru, której w Gliwicach, dzięki Dtś „da się uniknąć”. Oczywiście, nie da się, bo Gliwice to taki Służewiec, więc porównanie do Mordoru staje się bardziej uprawnione, ale czy Gliwice powinny iść tą drogą?

Marek
25/12/2021 11:52
W odpowiedzi na  Przyszłość jest tutej

DTŚ to przede wszystkim droga dojazdowa do/z strefy ekonomicznej. Wiedzą o tym wszyscy, którzy stoją w codziennym korku na rondach DTŚ/DK-88/Portowa. Tam skupia się największy ruch.

Przyszłość jest tutej
25/12/2021 12:53
W odpowiedzi na  Marek

Jeżeli powstaną biura i mieszkania w planowanej liczbie, to korki bedą też w rejonie Jagiellońska-Częstochowska-Piwna. Czemu nie, komuś się marzy „drugie miasto na Śląsku”, cokolwiek to znaczy. :D

Ampuła
24/12/2021 13:06

Śmiałe, bo nieuchronnie prowadzi do wojny z piewcami Gliwic jako Miasta Ogrodu Działkowskiego. Czyli zabudowy rozpełzająco-płożącej się w strefie przyziemia, w przycupnięciu ssącej wprost z gruntu mineralne bogactwo z kości dziadów i prabab. Skleconej z odpadu śmieci i przemiału resztek, strawionych zgnilizną i skruszonych rozkładem. Zmutowanej w tysiące form wiato-bunkro-jurto-szałaso-kurhano-hangaro-stodoło-barako-grobowco-szaleto-gajówko-budo-mauzoleów architektonicznej potworności. Zakrywanej zazdrośnie przed widokiem postronnych strzępami folii, płachtami włóknin, płatami pilśni i niskopiennych chaszczy, kłębowiskiem pędów, naci i łęcin, zaroślami, szuwarem i buszem.

gliwicjus
24/12/2021 13:28
W odpowiedzi na  Ampuła

Tym razem słabo. 4/10.

EuGeniusz
24/12/2021 14:10
W odpowiedzi na  Ampuła

Sztuką, to jest połączyć Miasto Ogród Działkowski z Miastem Strzelistość Nadchmurna. Inaczej nie ma wygranych.

Danus
24/12/2021 17:42

Gliwice teraz stoją bo ktoś nawalił świateł co 100 mer
A biurowce teraz stoją puste bo nie ma popytu na wynajem
Za to zamiast tramwaje mamy autobusy
Zawalidrogi

Balcerkowa
26/12/2021 18:29
W odpowiedzi na  Danus

Tramwaje w czasach swojej bytności rownie skutecznie jak nie bardziej blokowały ruch , jedyny sens tramwaju był na ul. Chorzowskiej o ile juz o jakim kolwiek sensie można mówić , chyba tylko eko z braku spalin.

senior
27/12/2021 10:29

W ramach planu sześcioletniego 1950-1955 uzupełnieniem do budownictwa przemysłowego w Gliwicach była budowa Wydziału Górniczego Pol Śl,oraz 3 akademików ,miała zostać wybudowana cała dzielnica akademicka oraz najwyższy biurowiec w Polsce dla firmy Biprohut przy ul.Stalina o wysokości dorównującej Pałacowi Kultury w Warszawie. W latach 1976-1980 miał powstać Manhattan
Gliwicki przy ul. Dworcowej o „drapaczach chmur” porównywalnych rozgłosem z Burj Khalifa teraz plany mówią o prawdopodobieństwie wybudowania 100 metrowych obiektów przy Piwnej. Do trzech razy sztuka A co się udało??? łatwiej było włodarzą zlikwidować tramwaj

Cliper
24/12/2021 17:22

Kato już tak nie błyszczy jak się dotrze na ulicę Mickiewicza i spojrzy na zajezdnie PKMu..koniec XIX WIEKU

Marcin
24/12/2021 18:51
W odpowiedzi na  Cliper

A co to jest Kato ???

Bueno
25/12/2021 16:53
W odpowiedzi na  Marcin

Katowice…

Marcin
26/12/2021 13:49
W odpowiedzi na  Bueno

Domyślam się. Zastanawiam się jedynie nad infantylizmem językowym

Krzysztof
27/12/2021 18:38

To, że planie zagospodarowania znajdzie się zapis o 100m, chyba wcale nie znaczy że od razu takie wieżowce powstaną. Musi się jeszcze znaleźć inwestor, który to wybuduje i na tym zarobi.

XXXXX
24/12/2021 16:39

Czego spodziewać się po rządzach Gliwicami.. ? Może nich sobie kolejne urzędy tam wybudują? Wszak Zwycięstwa to mało. Neumannowi się Kuala Lumpur marzy.. Jeden sobie pomnik betonowy na Kujawskiej postawił to dziadek Neumann marzy o wieżowcu. Dziś wigilia a nie prima aprilis! Już widzę te tysiące aut wjeżdżających pod tym pożal się Boże wiaduktem.. Przyszłość jest tu ??? hahaha.

Blofeld
24/12/2021 23:38

I gdzież ciebie Nowy Jorku do Gliwic. Tu są dopiero wizjonerzy.

AleJAJA
29/12/2021 11:37

Nie chcemy by powstał MORDOr…..Jakby pani nie wiedziała że Gliwice własnie tak zaczynaja wygladać…a zezwoleniami to uczynili ta pani i jej podwładni lub nadrzędni z UM….popatrzmy…stary dworek w okolicach Dworskiej….Welczków dodajmy zaniedbany ale z klimatem. Teraz na około kilkanascie budynków….i to ma rece i nogi i skład? za co ta pani odpowiada…w Gliwicach nie ma wizji przestrzennej, urbanistycznej miasta..są pojedyncze pomysły…centrum Przesiadkowe…kilkanascie pomysłów, kilka projektów….nawet na YT mozna znaleść jak to Mr President zachwala coś….co nie powstanie…a powstaje najbrzydsza z możliwych wizja…pomijam malowanie budynków na kolory nie odpowiadające nie tylko estetyce ale też nie współgrające z niczym …plac po dawnej… Czytaj więcej »

dada
25/12/2021 09:42

Uchwała świetna; od siebie dodałbym metro.

SS3
29/12/2021 16:39
W odpowiedzi na  dada

Takie po Krakowsku (premetro) czyli szybki tramwaj puszczony pod ziemią i mamy prawdziwe centrum przesiadkowe czy to po prostu sarkazm/żart?

Kazik
26/12/2021 02:05

Nie wiem czy to się uda, gliwicki zdm nie da zezwolenia na wjazd i wszystko się Rypnie

hutnik
28/12/2021 11:04

przecież już budują a nie planują

Baoan
25/12/2021 07:46

Komuś poważnie „bije na dekiel”. Ale tak na serio, czy taki ma wpływ Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach? Jeśli tak, to zlikwidować te instytucje!

Grinch
27/12/2021 10:12
W odpowiedzi na  Baoan

Przecież urzędasy nie słuchają nikogo z tego wydziału. Wiedzą lepiej. Do tego pewnie im wyszło z jakichś obliczeń, że wyższe budynki to potencjalnie więcej pieniędzy i tylko to ich interesuje.

SS3
28/12/2021 19:41
W odpowiedzi na  Grinch

A uczelnia sama siebie słucha? Bo w kwestii transportu i przestrzeni to kult auteczka, betonu i warcholstwa pełną gębą.

arteush
25/12/2021 10:30

radiostacja na swoim szczycie nie posiada oświetlenia, z większej odległości zanika 1/3 jej wysokość
a szkoda, to symbol Gliwic a żarówek brak .

Olivier
25/12/2021 19:06

Miasto beż tramwajow lub metra to miasteczko. Biurowce nie pomogą. Gliwice straciły wielkomiejskość likwidując tramwaje. Stały się zwykłym miasteczkiem, sypialnią Katowic i innych miast Śląska

EsGie
27/12/2021 09:58
W odpowiedzi na  Olivier

To miasto staje coraz bardziej miasteczkiem, fakt. Prowincją z pustymi ulicami, zanikiem miejskiego życia, nawet główna ulica miasta nie jest żadną aleją reprezentacyjną. Od lat brak wizji. Taka tutaj władza lokalna. Dość przeciętna, bez polotu, zadufana jednak w sobie.

Taka prawda
09/01/2022 03:39
W odpowiedzi na  EsGie

Problem w tym, że ta władza „lokalna”, o której wspominasz to w znacznej mierze ludzie z kierowniczymi stanowiskami, mających niestety proste wizje poprzez nieumiejętnie podpatrzony „rozwój” miasta. Usłyszane od znajomego, oglądnięte na zdjęciach w szybkim podglądzie na google, ale z bez konkretnej analizy technicznej/projektowej ludzi spoza kręgu kółka wzajemnej adoracji, gdzie widzą profity dla siebie i wtajemniczonych. Kompletnie bez wyobraźni. Już sam fakt powinien dać do myślenia, że znakomita większość z nich mieszka poza Gliwicami, a jedyne co z nimi łączy to droga dojazdowa.

EsGie
26/12/2021 09:51

Metropolia pełną Gębą! Metro jeszcze, by dojazd do tego Dubaju nad Kłodnicą być wygodny dla Wszystkich!

BezpieczneGliwice
24/12/2021 12:05

a parkingi ??????? Czy znowu coś wybudują a osoby które tam będą przyjeżdżały nie będą miały gdzie zaparkować ? Co sie z Gliwicami dzieje że nie ma komu reagować na te patologie ?
Już niebawem będą parkować tam gdzie jest teren dawnej Huty

Tymon
24/12/2021 12:33
W odpowiedzi na  BezpieczneGliwice

Powstanie około 100 miejsc parkingowych na 1000 pracujących… także tego, może będą parkować na tych parkingach piętrowych, co je miasto obiecywało tu i tam wybudować

BezpieczneGliwice
24/12/2021 15:08
W odpowiedzi na  Tymon

do tego jeszcze klienci którzy będą tam przyjeżdżać oraz firmy obsługujące, dostawa towarów itp. Korki jazda po chodnikach i parkowanie na chodniku tylko na chwile gwarantowane. Brak reakcji Policji raczej także.

lolek
24/12/2021 15:24
W odpowiedzi na  BezpieczneGliwice

I pojawią się liczniki parkingowe żeby łupić kierowców, nawet nawierzchni nie utwardzą . banda

KT
25/12/2021 12:50
W odpowiedzi na  BezpieczneGliwice

W Europie takie zagłębia biurowe komunikuje się transportem zbiorowym, w tym ekhm, tramwajami…

SS3
29/12/2021 16:45
W odpowiedzi na  KT

Nawet w centrum będącym peryferiami ;-]
Ba z grubszej rury też potrafią „Kraków Business Park” to chyba przystanek z największymi tłumami.

cementownia
24/12/2021 11:38

Czyli zamiast betonowej pustyni betonowe wieżowce.

Nie lubię malkontentów
24/12/2021 11:45
W odpowiedzi na  cementownia

A z czego mają być? Z drewna, kryte strzechą?

cementownia
24/12/2021 12:25
W odpowiedzi na  Nie lubię malkontentów

A to ty nie wiesz, że w Norwegii budują ekologiczne wieżowce z drewna, taki jesteś zacofany ?

EuGeniusz
24/12/2021 14:19
W odpowiedzi na  cementownia

Faktycznie, już w XII w budowano takie w Osace i Kioto, ale chyba od tego odeszli. Gdzie tam Wikingom do Samurajów.

cementownia
25/12/2021 14:04
W odpowiedzi na  EuGeniusz

Chyba, czy na pewno nie odeszli, gdyż wielowiekowe doświadczenia w budowie drewnianych wysokościowców wykorzystują w najnowszych konstrukcjach w celu uodpornienia ich na trzęsienia ziemi. Ty też jesteś równie zacofany w tej materii jak Nie lubię malkontentów ?

Obserwując
24/12/2021 12:48

Widać,że urzędasy mają „metropolitalne” ambicje.Psełdo wieżowce w tej psełdo metropolii, nieźle urzędasy odleciały.
No i jeszcze to porównanie to warszawskiego mordoru…kompletnie nietrafione i nie na miejscu.Nie można porównywać, POD ŻADNYM WZGLĘDEM, zaściankowych glajwic z warszafką,która jest miastem z prawdziwego zdarzenia.Wspomniany mordor ma więcej miejsc pracy biurowej niż zapyziałe,zacofane,paskudne glajwice będą miały kiedykolwiek.

Stawiając wieżowce urzędasy, nie sprawicie,że glajwice staną się lepszym miastem.A już na pewno nie staną się żadną metropolią

EsGie
27/12/2021 10:01
W odpowiedzi na  Obserwując

No niestety, to fakt. Tak to staczają się te Gliwice, albo są staczane przez układ tej samej władzy od lat. I ten trend jest już nieodwracalny. A ktoś marzy o metropolii będąc prowincjonalnym miasteczkiem. Trudno się tej władzy z tym pogodzić, choć sama do tego doprowadziła.