Nie będzie PSZOK-u przy ul. św. Wojciecha. „Działką zainteresowani są inwestorzy prywatni”

Nastąpił zwrot w sprawie PSZOK-ów, które miały powstać w dzielnicach Stare Gliwice i Obrońców Pokoju. Po tym, jak zamiar utworzenia punktu przy ulicy św. Wojciecha spotkał się z protestem mieszkańców, miasto deklaruje znalezienie dla niego innej lokalizacji.

O sprawie PSZOK-ów informowaliśmy w ubiegłym tygodniu po tym, jak mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w dzielnicy Obrońców Pokoju przygotowali i złożyli w Urzędzie Miejskim protest przeciwko utworzeniu jednego z punktów na działce nr 539/3 obr. Szobiszowice (tuż obok cmentarza, naprzeciwko siedziby firmy DAKO i restauracji Rejtan).

Okazało się, że lokalizacje PSZOK-ów zostały wytypowane przez urzędników wraz z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów bez udziału zainteresowanych stron. Inwestycje miały być realizowane pod warunkiem uzyskania środków zewnętrznych w konkursie.


W miniony piątek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że dofinansowania nie udało się uzyskać. Teraz miasto informuje o wycofaniu się z zamiaru budowy PSZOK-u przy ulicy św. Wojciecha.

Kluczowy jest wybór optymalnych lokalizacji, spełniających odpowiednie kryteria. Władze Gliwic rozważają różne miejsca utworzenia nowych PSZOK-ów, a plany są jeszcze weryfikowane. Zamierzają zmienić przykładowo wytypowaną w ubiegłym roku lokalizację w północno-zachodniej części miasta. Działką pomiędzy ulicami św. Wojciech i Myśliwską (nr 539/3 obr. Szobiszowice) zainteresowani są bowiem inwestorzy prywatni, a zgodnie z polityką gospodarczą miasta, w takim przypadku działka powinna być wystawiona na sprzedaż w drodze przetargu, gdyż zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości w Gliwicach. Na działalność miejskich spółek można przeznaczyć tereny z mniejszym potencjałem biznesowym – czytamy na stronie gliwickiego magistratu.

Powstanie nowych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest bardzo potrzebne, bo zainteresowanie pozbywaniem się posegregowanych odpadów z roku na rok jest większe. Kolejki do PSZOK-u przy ulicy Rybnickiej są ogromne, zdarzyło się, że na wjazd oczekiwało tam nawet 140 samochodów.

Również ilość dostarczanych tam odpadów rośnie. W 2013 roku, kiedy otwarto PSZOK, zebrano w nim około 2,5 tysiąca ton, a w 2020 roku już ponad 9 tysięcy ton. Łącznie w tym okresie mieszkańcy dostarczyli na Rybnicką prawie 52 tysiące ton segregowanych odpadów. Najwięcej przybywa odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz wielkogabarytowych – w 2020 roku było to odpowiednio ponad 4,6 tysiąca ton i ponad 3 tysiące ton.

(żms)
fot. Łukasz Gawin, scr. google maps