Nie masz mieszkania? To masz dobry powód, aby wziąć kredyt hipoteczny

Ciągle mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu i irytuje cię myśl, że być może spłacasz cudzy kredyt zamiast swojego? Zmień to! Kredyty hipoteczne są dla ludzi. Jeżeli zdecydujesz się na taki produkt bankowy, to wystarczy, że będziesz spłacać regularnie swoje zobowiązanie, a unikniesz jakichkolwiek problemów. Dowiedz się, dlaczego decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest słuszna, jeśli nie stać cię na zakup mieszkania za gotówkę.

 

Wynajem to rozwiązanie na krótką metę

Jeśli jesteś na studiach, właśnie rozpoczynasz swoją pierwszą pracę lub przeprowadziłeś się do innego miasta, to wynajmowanie mieszkania jest jak najbardziej słuszną decyzją. Jednak taki stan nie powinien trwać zbyt długo, gdyż z każdym miesiącem tracisz pieniądze.

Czynsz za mieszkanie, który płacisz jego właścicielowi, bezpowrotnie przepada. Może on wydać go na spłatę własnego kredytu, na swoje wakacje czy po prostu na życie. Natomiast spłata rat kredytu hipotecznego to wywiązywanie się ze zobowiązań dotyczących własnego lokalu. Jest to mieszkanie, którym możesz dowolnie dysponować, samemu wynająć i urządzić, jak tylko chcesz.

Wysokość raty kredytu a wysokość czynszu

Wynajem jest dziś w cenie. Już cena wynajęcia kawalerki może przyprawić o zawrót głowy. Dochodzi do tego jeszcze kaucja za lokal i często prowizja dla pośrednika. Dlatego jeżeli wahasz się między kolejną umową najmu i kredytem, to bardziej opłaca ci się wybrać tę drugą opcję.

W zależności od tego, ile pieniędzy zamierzasz pożyczyć od banku i jak duży lokal planujesz kupić, rata może być większa lub mniejsza. Jednak w wielu przypadkach może być ona zbliżona, a nawet niższa od ceny najmu. Dlatego jeśli tylko masz zgromadzony wkład własny, szukaj mieszkania na sprzedaż – nie trać czasu i pieniędzy na wynajmowanie kolejnego lokalu.

Raty dopasowane do twoich możliwości finansowych

Nie musisz co miesiąc wydawać fortuny, aby spłacać kredyt i być właścicielem mieszkania. Możesz rozłożyć swoje zobowiązanie wobec banku na nawet 30 lub 35 lat. Ważne, abyś ostatnią ratę kredytu spłacił w dniu 70. urodzin – wymaga tego większość kredytodawców. Kredyt rozłożony na taki długi czas nie będzie ogromnym obciążeniem dla twojego budżetu.

Co jednak gdy twoja sytuacja finansowa znacznie się poprawi i będziesz móc spłacać większe raty? W takie sytuacji możesz zawsze nadpłacić kredyt. Wpłacasz wtedy określoną kwotę na rachunek rozliczeniowy i decydujesz, czy:

  • chcesz rozłożyć kredyt na niższe raty – dzięki wpłaconej gotówce pozostanie ci mniej pieniędzy do spłaty, dlatego możesz co miesiąc płacić bankowi mniej;
  • wolisz, by okres trwania kredytu został skrócony.

O tym, jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska, w mBank czy w Banku Pekao S.A., dowiesz się z ich stron internetowych. Jej dyspozycję możesz złożyć online i wielu przypadkach także przez aplikację mobilną.

Bankowi też zależy na tym, aby kredyt był spłacany

Są tacy, którzy zwlekają z decyzją o kredycie na mieszkanie, gdyż boją się, że kiedyś nie będą mogli go spłacać. Biorą pod uwagę nieprzewidziane wydatki związane z chorobą i kosztownym leczeniem, poważnym wypadkiem oraz utratę pracy.

Strach jest jednak złym doradcą. By być spokojnym, mając kredyt hipoteczny, warto stworzyć sobie poduszkę finansową. Mogą to być np. środki, które wystarczą na spłatę 6 rat kredytu. Od nieszczęśliwych zdarzeń (wypadków, chorób) i utraty zdolności do pracy możesz też się ubezpieczyć. Odszkodowanie powinno zapewnić ci przez pewien czas środki na utrzymanie i na spłatę kredytu.

Pamiętaj też, że bank chce, aby kredytobiorca był w stanie spłacać kredyt. Do przejęcia nieruchomości przez wierzyciela dochodzi niezwykle rzadko i tylko w ostateczności. Jeżeli znajdziesz się w gorszej sytuacji finansowej, po prostu zgłoś się do banku i powiedz o swoich problemach ze spłatą kredytu. Kredytodawca może zaproponować ci wtedy:

  • wakacje kredytowe – w takiej sytuacji kredytobiorca przez pewien czas nie będzie musiał spłacać rat. Jednocześnie czas trwania kredytu wydłuży się o tyle, ile trwały wakacje kredytowe;
  • karencję – oznacza to, że wysokość twoich rat zostanie obniżone na okres wskazany przez bank.

Kredyt hipoteczny to tani kredyt

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, dla niektórych kredytów hipotecznych wynosi tylko nieco ponad 8%. Jest to wyjątkowo mało w porównaniu do innych produktów bankowych. Jeśli nawet możesz wziąć kredyt gotówkowy na częściowe sfinansowania zakupu mieszkania, to po prostu ci się to nie opłaca. Jego RRSO będzie prawdopodobnie wynosić od kilkunastu do 20%.

Oferty kredytów na mieszkanie możesz porównać za pomocą porównywarki ze strony https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/gliwice/.

Taniej długo nie będzie

Prognozy dla rynku mieszkaniowego są bezlitosne. Nie zanosi się, aby ceny mieszkań miały spadać. Ma być wprost przeciwnie. Dlatego im szybciej kupisz własne „M”, tym lepiej dla ciebie. Zapłacisz za nie prawdopodobnie mniej niż np. za pół roku, gdyż ceny za m2 nieruchomości – i to także w Gliwicach – rosną z miesiąca na miesiąc.

Kredyt hipoteczny to ani nie ostateczność, ani nie „sznur na szyję”. To szansa na to, aby kupić własne mieszkanie, mieć związane z nim poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny.