Nie wiadomo kto odpowiada za drzewa na skwerze nad DTŚ. Efekt? Nikt o nie nie dbał i uschły

W ubiegłym roku, na nowym skwerze nad tunelem DTŚ pojawiło się 71 drzew w donicach. Radość miłośników zieleni trwała jednak krótko. 54 sztuki wiśni pospolitej uschły, bo nie wiadomo kto miał o nie dbać.

Tymczasem urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością.

Rośliny miały być odporne na mróz oraz zanieczyszczenie powietrza, ale jak się okazuje, nie były odporne na zaniedbanie i brak wody. Większość z nich obumarła.

Właściwie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za za ich utrzymanie, podlewanie i pielęgnację. Przedstawicielka DTŚ SA, Danuta Żak, informuje, że zarządzanie skwerem zostało przekazane Miastu. W Gliwicach za miejskie zieleńce i skwery odpowiada MZUK, ale w tym przypadku jest inaczej.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych twierdzi, że w jego kompetencjach leży jedynie zajmowanie się trawnikiem.

Nawet rzecznik prezydenta miasta Marek Jarzębowski miał problem z określeniem, na kim spoczywa obowiązek opiekowania się drzewkami. W pierwszej kolejności wskazał MZUK, jednak dowiedziawszy się, że komunalni odpowiadają jedynie za trawniki, zasugerował, że jest to zadanie Zarządu Dróg Miejskich.

Faktycznie – ZDM zajmuje się bieżącym utrzymaniem Średnicówki, ale za wcześniej wykonane nasadzenia nie odpowiada. Jak twierdzi rzeczniczka – Jadwiga Jagiełło-Stiborska, pielęgnacja drzewostanu pozostała po stronie DTŚ S.A. Tutaj koło się zamyka…

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Baby
Baby

Niegospodarność i brak odpowiedzialności za marnowanie naszych pieniędzy. Dziwi mimo wszystko fakt, że nikomu w magistracie nie wstyd za tak wyglądającą przestrzeń publiczną. Sami dobrzy gospodarze i esteci!!!

silverariel
silverariel

W magistracie? Swego czasu mówili, że parking i skwer musi tak wyglądać, bo takie są wymogi jeśli remontuje się teren za forsę z funduszu unijnego…dali pieniądze wiec powinni dbać:)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Baby….
Jeżeli w naszym mieście urzędnicy nie potrafią zorganizować podlewania 70-paru drzewek, które usychają w przeciągu lata, to jak będą wyglądały wspólne działania w przypadku imprez w Hali Gliwice?
Czy będą potrzebne dodatkowe szkolenia, żeby uzmysłowić że rok ma 52 tygodnie? Uśredniając, będą do zorganizowania 52 imprezy, za którymi będzie stał lew biznesu PWiK……
Czy trudno być ‘prorokiem we własnym kraju’ żeby przewidzieć 52 spektakularne wpadki?

Baby
Baby

Nie przypominaj mi proszę o hali bo natychmiast rośnie mi ciśnienie. Na dzisiaj wystarczy mi widok tego pięknego skweruZastanawiam się dlaczego ciągle pokornie godzimy się na takie nieudolne gospodarowanie? To jest nieustające przyzwalanie na bylejakość i roztrwanianie naszych pieniędzy.

Marcin Grycz

No i z grubsza tak właśnie miasto jest zarządzane.

pokora
pokora

“Nikt o nie nie dbał i uschły° /coś mi się wydaje, że niedbał pisze się razem Redakcjo;) Nooo, ale może się mylę?
Urzędowym nieudacznikom już dawno przestałem się dziwić, ale wam?

mniodek
mniodek

Pokora, nie rób sobie wstydu. “Niedbał” chyba pozajączkowało Ci się z “niedbały”, a to nie to samo. Nie ma takiego słowa jak “niedbał”. Nie z czasownikami piszemy osobno, czyli tak jak napisała redakcja.

Martin
Martin

Masz rację. Twój nick sugeruje turystę z odległego Mazowsza. Witamy na Górnym Śląsku.

leming
leming

miodkowi tylko nieudaczniki biją brawo?:) Teraz już nieważne, że niedbały, zaniedbały, ale ważne, o co jakiś Pokora zapytał.

Damian Lipok

no tak bo przy podlewaniu innej zieleni ciężko było do czasu ustalenia odpowiedzialności podlać drzewa no i 54 drzewka poszły w ch….

Agnieszka Wieczorek

Łatwo napisać gorzej wykonać…

Piotr Szkolak

Wiesz ile to jest wody i czasu?

ja234
ja234

Woda jest dostępna, czasu też mają dużo.

Halina
Halina

Myśleli ,ze jak palmy z tropiku ,to same sobie poradzą :)))

Urko
Urko

Śmiertelny splot niekompetencji , niemożności braku empatii i poczucia wspólnoty … Gliwice ….

guy fawkes
guy fawkes

W zeszłym roku urzędników zaskoczyła wysokość trawy i że w ogóle trzeba ją kosić. W tym roku zaskoczeni, że drzewa wymagają wody. I ONI chcą rozwiązywać poważniejsze problemy? Kolejny przykład z wielu, że najwyższy czas na przewietrzenie gliwickich urzędów.

zyz
zyz

Jak to w zeszłym?
A w bieżącym to niby coś ktoś kosił?
Chyba przegapiłem …

ja
ja

U mnie na osiedlu trawa rozrosła się na metr wysokości. Przypomnieli sobie o koszeniu dopiero jak było parę kolizji z powodu ograniczonej widoczności przy skrzyżowaniu i do MZUK-u musiała interweniować policja. Skosili dopiero w lipcu.

hehe
hehe

stare dorodne drzewa powycinali przy okazji remontu drogi albo bez okazji potem sadzili nowe iglaczki i podobne po roku wszystko uschło bez wody też zaskoczenie chyba ktoś pierwszy raz w życiu miał do czynienia z sadzonką, chociaż raczej nie pierwszy z dysponowaniem publicznym groszem

Halina
Halina

to moze SZTUCZNE PALMY ? :))) nie potrzebują wody :)))

gmG
gmG

Ale piękne DZIADOWSTWO !!!

Halina
Halina

szyszko bylby zadowolony z takiego widoku :)))

heli1b
heli1b

“Nikt o nie nie dbał i uschły”
To przez brak podlewania?! Byłem przekonany, że ktoś je posadził zielonym na dół. Co również wpisywałoby się w cechy gliwickich “zarządców”.

Fene
Fene

Właścicielem powinien być przecież ten, kto te drzewka:
1. zamówił i kupił
2. umieścił je w donicach
Przecież nie zrobił tego ani charytatywnie, ani w nocy o północy. Ale przecież drzewa, tak jak piesi i rowerzyści to wrogowie Gliwic i gliwickich urzędników z panem prezydentem na czele, dlatego – “a niech sobie usychają, kogo obchodzą drzewa!”.

Halina
Halina

ale nie kupil za swoje wiec ma to w d….

krzysztof
krzysztof

kto ma pszczoły ten ma miód kto ma zf ten ma smród

heli1b
heli1b

Z kraju i ze świata:
Robert Norton Noyce – założyciel Intela
Był twórcą specyficznego stylu zarządzania opartego na docenianiu wiedzy i kompetencji a nie stanowisk.

pucio
pucio

“Na betonie kwiaty nie rosną.
Twarde bruki nie pachną wiosną
Na kamieniach nic się nie rodzi.
Lecz nam to dziwnie, podobno nie szkodzi.”
……… śpiewał Wojtek Korda

Na Rynku też drzewa pousychały chociaż tam sporu kompetencyjnego nie było, ale jest pod nawierzchnią 2 m betonu z pyłów dymnicowych – UPS.

Michał Sroczyński

Hehe to tak samo jak picie piwa przed domem na chodniku, a odśniezaniem:
Raz to jest teren przy posesji a raz to jest miejsce publiczne ;-) ;-) ;-)

Marzena Polak

Będą świetne “spluwaczki “, aschenbechery na pety i puszki po piwach.Drzewka…….kto widział na Księżycu drzewka?

Pijaczek
Pijaczek

Ja tam sobie raz rzygnąłem do tej donicy, wracają srogo na pruty i bardzo sobie chwalę te donice. Buty i spodnie czyste, bo nie było rozprysku. Do tego bardzo bezpieczne i wygodne, bo się można ich przytrzymać, wiec groźba upadku nam nie grozi pomimo, sporej ilość promili we krwi. Polecam. I chyba nawet te wymiociny dobrze temu drzewku zrobiły, bo patrząc na film widzę, że dalej rośnie.

hehe
hehe

zawsze jakaś ciecz

Maciek Lektor

To właściwie Polska. Zupełnie jak w Ekspesie Reporterów. Przerzucanie odpowiedzialności na inne instytucje i tak w kółko.

Głos wołającego na puszczy
Głos wołającego na puszczy

Magistrat może się napinać i puszyć, kupować kolejne rankingi supergospodarności, mistrza zarządzania, królestwa dobrobytu i czego tam jeszcze niedorzecznik nie wymyśli. Jednak każda rzeczywista aktywność i działanie, jak np. dobrze nam wszystkim znane “organizacje” remontów i budów na terenie miasta, wdrażanie stref parkowania, czy nawet tak prozaiczna sprawa jak utrzymanie tego pseudo-skweru nad DTŚ w sensownej kondycji, to pokaz dramatycznego nieudacznictwa i braku elementarnych kompetencji zasiedziałych biurokratów i urzędasów, od dziesiątków lat tworzących kółko wzajemnej adoracji. Szanowni Mieszkańcy, ruszcie swoje cztery litery i zagłosujcie w najbliższych wyborach samorządowych. Zostając w domu – zgadzacie się na bylejakość i wszechobecne dziadostwo, brud… Czytaj więcej »

ja234
ja234

O właśnie, to samo im piszę. Możliwe, że ten cały syf, brud i bylejakość ludziom nie przeszkadza. Grunt, że jest hala porażka i piast amatorzy.
Na wybory chodzi garstka, reszta nie chodzi, wolą latać po marketach tudzież “nie mają czasu”.Efekty są.
Oby frankiewicz nie startował w tych wyborach bo znowu na niego zagłosują

gliwiczannnnn
gliwiczannnnn

Trawnikami Mzuk ? tam jest syf !! widac gruz a trawnik jest beznacziejny.

Przemek Zamorowski

A drzewka przemarzly zimą i tak też skończą kolejne wsadzone tam rośliny…

Halina
Halina

a na wiosne kupi się nowe i problem z glowy…pieniadze są , ale nie od urzędnikow

zorka
zorka

Dopóty w Gliwicach będzie rządzić obcy element również ten za miedzy będzie syf!!!!!

Xsenofob
Xsenofob

A wizualizacja była taka piękna …

Alicja Małańczuk

Patrząc na parki i skwery – bardzo zadbane i z dużym pietyzmem pielęgnowane ( vide: Szwajcaria Gliwicka) nie wierzę, że to MZUK zaniedbał drzewka. Więc słowa pretensji raczej nie do nich. A tak w ogóle- ten projekt od początku by fatalny. Rozumiem, że podłoże jest zbyt płytkie, by posadzić w nim normalnie drzewa, ale te betonowe , koszmarne donice i sterczące z nich rachityczne drzewka – to byl pomysł beznadziejny. Może lepiej by wyglądały jakieś krzewy niskopienne? No i trawa – bez solidnego podlewania – zwłaszcza w tak upalne lato jakie mieliśmy – na pewno nie przetrwa. Niech więc odpowiedzialny… Czytaj więcej »

Halina
Halina

MZUK tez dba o sikornik -nie mozna im NIC zarzucic !

Helena
Helena

Za to, jeśli to oni tam działają, w Parku Starokozielskim więcej szkód niż pożytku. Rozjeżdżają trawniki samochodami poczynając od dzikiego wjazdu od Andersa. A w głębokim cieniu dużych drzew wyjeżdżone placki nie chcą zarastać …

Maria
Maria

Palma stojąca na skwerze wygląda wspaniale, dlaczego podlewający tę palmę nie
zainteresowali się posadzonymi drzewkami ???????????????

Renata El

gdyby nie to że woda to towar za który się płai niemało pewnie tzw zwykli ludzie podlewaliby

Marek Szymocha

Zawsze drzewko w donicy zimą przemarznie. Wie to każdy, kto ma kawałek ogrodu, a miastowe znowu posadzą w donicach na zmarnowane i znowu będą po zimie szukać winnych.

krzysztof
krzysztof

Przy Kujawskiej wycięli, tu uschły. No i gitara.

ja234
ja234

No tak, tradycyjne glajwickie ” to nie nasza działka”.
Wszystkie te mzuki, zdmy trzeba by porządnie zdyscyplinować.
Mieli je podlewać, ale oczywiście nie było komu…glajwice na wstecznym i tyle…

Jan
Jan

Całość przypomina autentyczną sytuację, która miała miejsce w Warszawie:
http://bi.gazeta.pl/im/d9/7e/13/z20439513Q.jpg

Wygląda na to, że “spychologia” to polska specjalność.