Niepozorne drzewko bohaterem dnia i… kampanii wyborczej. Oto młody buk “Karl”

Ma niecałe 2 metry wysokości, wygląda dość niepozornie, jednak za sprawą akcji społeczników z grupy “Gliwice dla Schabika”, stał się bohaterem dnia, przyciągnął też uwagę trzech głównych kandydatów na prezydenta Gliwic. Poznajcie Karla.

Młody buk, bo o nim mowa, posadzono w czwartek na skwerze przy alejce nad Kłodnicą, w rejonie placu Piłsudskiego. Wszystko po to, żeby upamiętnić 137. rocznicę urodzin Karla Schabika, wizjonera, wybitnego radcy budowlanego, który jak mało kto w historii, miał wpływ na obecny kształt Gliwic. Mimo bezdyskusyjnych zasług dla miasta, Schabik do dzisiaj nie doczekał się nawet nazwy ulicy swojego imienia.

Czy to się zmieni? Raczej tak. Nagłaśniana przez media (głównie Nowiny Gliwickie i 24gliwice) akcja społeczników z grupy Gliwice dla Schabika przyciągnęła do sadzenia buka aż trzech kandydatów na prezydenta Gliwic. Za łopaty zgodnie chwycili Adam Neumann razem z Kajetanem Gornigiem. Nie zawiódł również Janusz Moszyński, który, lekko spóźniony, zdążył wyrównać świeżo rozsypaną przy Karlu ziemię. Wszystko w świetle obiektywów. Nad głowami zebranych latał dron, filmujący zdarzenie dla jednego z kandydatów, w mediach społecznościowych zaroiło się od licznych relacji.

REKLAMA

I bardzo dobrze.

Chociaż nagły zapał kandydatów może się wydać tylko efektem przedwyborczej gorączki, ma szansę przynieść jedną istotną korzyść. W końcu coś drgnie w sprawie upamiętnienia Karla Schabika. Prawie na pewno jeden z trzech kandydatów obecnych dzisiaj na skwerze, w styczniu obejmie urząd prezydenta. Uczestnictwo w akcie sadzenia buka można uznać za deklarację świadomości historycznego znaczenia wybitnego gliwiczanina, jakim był Schabik. Pewnie szybko doczekamy się nazwania jego imieniem skweru, bulwarów czy ulicy.

(mf)

Drzewo nazwane „Karl” zostało podarowane przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Zasadzone je w śródmieściu, szczególnie ważnym dla Karla Schabika. Jako kierujący całością spraw budowlanych przedwojennych Gliwic (od 1921 roku przejął on także sprawy budownictwa podziemnego), Schabik miał bezpośredni wpływ na powstawanie wielu projektów, tak urbanistycznych (całych fragmentów miasta), jak i pojedynczych budynków. Sam zaprojektował liceum im. Josepha von Eichendorff (Eichendorff Oberlyzeum) oraz Cmentarz Centralny przy współpracy architekta ogrodów Riedela.
Wśród wielu założeń urbanistycznych, powstałych dzięki Schabikowi, trzeba przede wszystkim wymienić oś widokową na reprezentacyjną zabudowę nowego centrum, wiodącą z pl. Krakowskiego ulicami Marcina Strzody i Stefana Wyszyńskiego do pl. Piłsudskiego (tzw. oś Schabika) oraz wytyczenie ulicy Styczyńskiego jako osi widokowej na kościół w Szobiszowicach. (MSI)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

Karla Schabika kandydaci uczcili posadzeniem drzewka i to aż jednego,niech wieść o tym wielkim dziele, idzie w świat, do Brukseli , Białego Domu i na Kreml .To nic że wycięli tysiące drzew , mamy jedno nietykalne przez MZUK .A Gliwice dalej brudne i śmierdzące z plastikowymi choinkami

asdf

Drzewko posadzone w takim miejscu, że nie powinno nikomu przeszkadzać. Raczej przetrwa niekorzystne, gliwickie warunki. A jeśli nie, to nocą podmieni się je na nowe – żeby nie było potem, że obumarło drzewko posadzone przez tak wspaniałych kandydatów na prezydenta.

prawda

Czy ktokolwiek normalny ma zamiar głosować na marionetkę Frankiewicza, czyli Neumanna? To jest najgorsza kandydatura. Człowiek nie ma kompletnie żadnej wizji rozwoju miasta, bo będzie wykonywał wyłącznie ruchy, które nakaże mu jego szef. Szkoda, że 24gliwice tak bardzo forsują jego kandydaturę co widać również na powyższym zdjęciu.

Dziadek

A.Neuman:bezwolny wykonawca poleceń,kiepski urzędas,potakiewicz,jeśli zostanie wybrany…to łącznie z obecną Radą Miasta pogrążą Gliwice na dno mułu!

Uważam,że nie jest forsowany przez 24gliwice…to moje odczucie :)

Gąska Balbinka

A my i tak wybierzemy na Prezydenta Pana
Neumana !
5 stycznia 2020 WIELKIE ZWYCIĘSTWO !

Najpiękniejsze nasze miasto Gliwice !
Dla nas Przyszłość jest Tu !!!

asdf

“My”, czyli urzędnicy, pracownicy spółek miejskich i firm stowarzyszonych?

Pfff

Bardziej “my”, czyli sztab wyborczy poprzedniej ekipy :) Ten wpis nawet nie brzmi jakby był pisany przez fanatyka.

Szota

Balbina ty uważaj na Ptysia

NIE!!! DLA MOSZYŃSKIEGO

Nie no, Moszyński jest zdecydowanie lepszą kandydaturą … taki niezależny, w swych działaniach Komisarza – taki “moralny” i “bezpartyjny” … KPINA!!!

Maciej

NZS, KLD, UW, PO, PSL, PiS – cóż bezpartyjny…

helcia

A w parku Chopina dwa dni temu wycięto bardzo duży śliczny buk. Z pociętego pnia wynika, że był zdrowy. To taka wymiana?

''

A wyciąć ten śliczny dorodny zdrowy buk kazał oczywiście blaszakowy Franek prosto z senatorskiego tronu a Moszyński nie miał przecież z tym nic wspólnego.

asdf

Drzewa do wycięcia są oznaczane z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym. Sama wycinka jest wstrzymywana do października/listopada z powodu sezonu lęgowego ptaków. Dopiero potem piły idą w ruch. Natomiast same decyzje w tej sprawie zostały podpisane już wcześniej.

''

Zgadza się, Moszyński nie miał nic wspólnego z wstrzymaniem tej wycinki.

BiKo

Ten namaszczony następca był współkreatorem niszczenia ładu architektonicznego Schabika. Setki drzew które okalały ulice zostało wycięte i zamienione na miejsca parkingowe. Były zamysłem całości .
Obłuda Neumana jest ***** – sadzi jedno drzewko w asyście kamer…

Dziadek

Staram się być możliwie obiektywny…..Karl Schabik ma NIEWĄTPLIWE zasługi dla Gliwic….ale jego wizje jednak nie sięgnęły XXI wieku-czytaj ILOŚCI SAMOCHODÓW.

Dziadek

Dodam jeszcze,że K.Schabik w swoich założeniach nie wziął pod uwagę(nie przewidział )II Wojny Światowej i jej skutków.

asdf

Wizje dotychczasowych władz miasta też nie biorą pod uwagę ilości samochodów. Bo jedyną strategią, jaką mieliśmy do tej pory jest “wycinać wszystkie drzewa, budować jak najwięcej parkingów, budować jak najwięcej dróg i poszerzać istniejące drogi”. Zupełnie wbrew trendom w krajach rozwiniętych, gdzie rozwija się transport zbiorowy.

ers

Naukowo udowodnionym faktem jest, że budowanie większej ilości dróg, ich poszerzanie itp. nie rozładowuje ruchu, a prowadzi do jego zwiększenia. Ale w Polsce jesteśmy jeszcze pod tym względem mentalnie w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

Bluu

Pan Kajetan od wielu lat “dziaLa” i jakoś kiepsko do tej pory mu szło. Jako prezydent nagle będzie lepszy? Wątpię :) Kolejny kandydat do większego korytka.

ta z sikornika

a mial siłę przebicia przy Franku ??? Sam bluuuuuuuuuu byś spróbowal , a nie krytykowal !

Przemo

Miał kilka kadencji na pokazanie jak potrafi działać. Pokazał tylko jak potrafi zdradzić i sprzedać wcześniejsze przekonania. Po tym jak PO (czyt. Budkowa) go kopnęło przyjął propozycję PiS, żeby stworzyć kilku kandydatów w centrum i na lewej stronie, doprowadzić do 2 tury i dać szansę komisarzowi wyznaczonemu przez PiS.

guy fawkes

A ja chciałbym, żeby drgnęło nie tylko w sprawie upamiętnienia Schabika, ale również w kwestii nowych nasadzeń i poszanowania istniejącej zieleni.

ta z sikornika

poczytaj postulaty p Kajetana Gorniga Jest za ekologia i walką ze smogiem

Dziadek

Ja też,ja też jestem za ekologią i walką ze smogiem..:))….ech gdybym był młodszy ze 40 lat…no co?Pomarzyć sobie nie mogę?..;))

Dziadek

Za niskimi opłatami za śmieci od “łebka” teeeż jestem oczywiście!
A najbardziej jestem za tym ,żeby wszystkim bez wyjątku Gliwiczanom i nie tylko dobrze się powodziło..i na wywczasy ,żeby każdy jechał gdzie dusza zapragnie..

Kończ ..kończ Dziadek z tym za czym jesteś bo na prezydenta jeszcze ciebie wybiorą…;))

Przemo

Ja też jestem :)
Moja żona też!
Czy to nas czyni świetnymi kandydatami na Prezydenta?
Tak Gornig jak i Moszyński to tak naprawdę plan PiS na przejęcie miasta. Obydwaj jadą na rewanżyźmie za to, że nie potrafili współpracować a ich ego było za duże w ich wcześniejszych organizacjach. Teraz jest podobnie.
Czytając tutejsze komentarze to jakby wejść w trollarium panujących władz.

rysiek

zamienić ul. Piłsudskiego na Schabika. Kim w ogóle dla Gliwic był ten Piłsudski?

:)

Fajna imprezka. Zaproszono trzech samorządowców, którzy mają własną historię w procederze wycinania dziesiątek tysięcy drzew w mieście i głuchocie na postulaty uhonorowania K. Schabika. Innych kandydatów na prezydenta nie zaproszono, czy nie mieli czasu/ochoty na tę ustawkę przed obiektywami? Na zdjęciu widzę wszędobylską radną dwóch nazwisk, która dopiero co ogłosiła, że jest w opozycji do Neumanna, męża i klubu KO, i nie wiem co tam robiła. Oby uczestnicy sadzenia jednego drzewa zwrócili uwagę na chaotycznie rosnące rachityczne żywopłoty i prawie kilometr dziadostwa na i za płotem ogródków działkowych w centrum miasta. Niedawno ktoś bardzo się buldoczył na Moszyńskiego, że w… Czytaj więcej »

The Tiger@

Ależ żaden z nich nie ma określonych godzin pracy.

Przemo

No tak. Po co w ogóle mieszkasz w Gliwicach, przeprowadź się do lasu!
Politycy winni mordu tysięcy drzew…. Zastanów się człowieku.
Był jeden, który faktycznie przyłożył do tego rękę w celach komercyjnych – Minister Szyszko

Obserwujący

Pokazowa, sprytna, ładna sztuczka marketingowa.Wspaniale ocieplająca wizerunek kandydata.
Tłum gapiów był.
Oby chęć sadzenia drzew, została im po objęciu urzędu.
Zasyfione glajwice pilnie potrzebują nasadzenia tysięcy drzew.

mieszkanka Gliwic

Każda droga prowadząca do celu jest dobra!Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na nadaniu imienia bukowi świetna inicjatywa się nie skończy!

w pogoni za octem

przyjedzie senator frankiewicz z Warszawy i wytnie

The Tiger@

On nie musi przyjeżdżać, bo on jest w Gliwicach i tylko sobie na kilka dni wyjeżdża do Wawy.

Cliper

Kiedyś w Niemczech widziałem miejsce gdzie każdy obywatel mógł zasadzić swoje drzewko,wieszajac na nim wstążke z dedykacja.
Powstał w ten sposób fajny park!aż dziw ze u nas niema takiego miejsca=może to eko pomysł?

papa smerf

Fajny pomysł!

''

Skąd ja to znam jedni się narobili a drugi przyszedł na gotowe, tylko przyklepał i “zrobiliśmy”.

Wuj Tarabuk

Bardzo mi się podoba taka hojność MZUK. Rozumiem, że na tę darowiznę zrzucili się pracownicy.

Pfff

Hojność, bo kampania. A o ile dobrze pamiętam, to dyrektorem MZUK jest Sz.P. Tomala, czyli jeden z Zastępców Sz.P. Frankiewicza. Także, on również walczy o powrót do UM ramię w ramię z Sz.P. Neumannem.

MariannaA

Tak dla porządku: mian. Riedel – dop. Riedla. Mian. Eichendorff – dop. Eichendorffa. Tzw. “oś Schabika” to novum nawet dla nas, ludzi stąd.

Piotr

Gliwice nie potrzebują panów od łopaty. Tylko prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, niezależny kandydat popierany przez Konfederację, profesor po Oxfordzie, gwarantuje merytoryczne zarządzanie miastem, ochronę osiągnięć Gliwiczan i rozwój miasta.

Dziadek

Myślę,że większy pożytek będzie jeśli Ten pan będzie się zajmował filozofią,lub czymś podobnym.

ta z sikornika

co dzisiaj piles ? :)

tęczowy z rondlem na łbie

Sory ale jonfederacja to jacyś kośmici, pełnią rolę kabareciarzy co najwyżej. Przebijają wcześnieszch głupków typu paligłup czy rysio szósty król

DUBAJ

I to jest inteligentny komentarz !
Dobre !
Brawo Ty !

Przemo

A co on miał wspólnego z Gliwicami do tej pory?
Aha urodził się.
Wie gdzie jest Sikornik, Sośnica lub Szobiszowice. Gdzie i czy mamy szpital, jak wygląda sytuacja z drogami. Jak działa oświata? Ma jakiekolwiek pojęcie o problemach Gliwic?
Czy oprócz miejsca urodzenia spędził jakiś sensowny okres czasu w NASZYM MIEŚCIE?