Nocą, przez błoto i las – gliwicka Ekstremalna Droga Krzyżowa

„Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie” – twierdzą organizatorzy i uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

To już kolejna edycja tego wydarzenia, które swoim zasięgiem objęło nie tylko Polskę ale również Europę. W skrócie chodzi o to, by wyjść z kościelnej ławki i poprzez trud wędrówki doświadczyć własnych słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi.

W Gliwicach wyznaczono dwie trasy – pełną, dla wytrwałych i zaprawionych fizycznie osób, i krótszą na wzór Ekstremalnej Trasy Krzyżowej.

– Największym wyzwaniem jest fakt, że droga ta odbywa się nocą. Trasa czerwona – św. Jana Nepomucena ma długości 45 km, trasa niebieska – św. o. Pio -27 km -tłumaczy Grażyna Leja z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży w Gliwicach.


W swojej inicjatywie Gliwice nie są odosobnione. Podobnych tras w sumie wytyczono 204 w 107 miastach trzech różnych państw.

– Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych – tłumaczą organizatorzy.

EDK 1

Jednak jak dodają, inaczej patrzy się na cierpienie Jezusa z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]EDK w Gliwicach rozpoczyna się w mieście, przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. Ulicami Daszyńskiego i Kozłowską wychodzi dosyć szybko poza miasto.[/pullquote]

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Gliwicach rozpoczyna się w mieście, przy kościele Podwyższenia Krzyża św.. Ulicami Daszyńskiego i Kozłowską wychodzi dosyć szybko poza miasto. Na krótki czas wraca na Kozielską, aby potem przez Las Dąbrowa i drogami polnymi dotrzeć do Kozłowa. Z Kozłowa lasami przez Tworóg Mały dochodzi do miejscowości Trachy, aby dalej przez Smolnicę i dzielnicę Gliwic – Wójtową Wieś – dotrzeć do celu na placu przy Katedrze śś. Piotra i Pawła.

Trasa łatwiejsza, niebieska, zaczyna się przy kościele Podwyższenia Krzyża św. a dalej biegnie przez Daszyńskiego, Kozłowską i Kozielską, Las Dąbrowa, Kozłów, drogami rowerowymi i polnymi przez Ostropę do autostrady A4. Później wzdłuż niej na Sikornik i dociera do Katedry śś. Piotra i Pawła w Gliwicach.

EDK

– Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 18 marca o godz 21.00 wspólną Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach, który znajduje się przy ul. Daszyńskiego 2 – informuje Grażyna Leja. By wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu trzeba się zapisać. Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie EDK.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna.
Katarzyna Klimek

Fot. Grażyna Leja /Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w Gliwicach