Nocne koncerty muzyki barokowej w gliwickich kościołach. XIX Gliwicki Festiwal Bachowski

Już 17 lipca rozpoczyna się XIX Gliwicki Festiwal Bachowski. W programie pięć koncertów, które zaplanowano w różnych kościołach na terenie miasta.

Johann Sebastian Bach to jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych. Jego twórczość nadal wywiera wpływ na muzyków z całego świata. Podczas XIX Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego wysłuchamy koncertów między innymi z Olgi Paszczenko i Lautten Compagney.

Między 17 a 22 lipca zaplanowano pięć koncertów podczas których artyści będą odwoływać się do twórczości wielkiego Niemca i zestawiać ją z muzyką innych kompozytorów. W programie są między innymi utwory Antonia Vivaldiego, Astora Piazzoli, Dietricha Buxtehudego, Georga Philippa Telemanna, a także pochodzącego z Gliwic Jakuba Sarwasa. Utwory gliwiczanina wykona Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta 18 lipca w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4).

W trakcie festiwalu poza zespołem La Tempesta zagra także Lautten Compagney z Berlina pod batutą Wolfganga Katschnera. Będzie również występ solistki (Olgi Paszczenko – klawesyn), duetu akordeonowo-klawesynowego Jewheniji Czerkazowej i Swetłany Szabałtyny oraz kwartetu w składzie: Jolanta Sosnowska (skrzypce barokowe), Jan Ziemowit Hutek (obój barokowy), Tomasz Wesołowski (fagot barokowy) i Agnieszka Wesołowska (klawesyn).

Program Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego

17.07 kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), “Bach w Wenecji”, godzina 20:00

18.07 kościół pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4), Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta, godzina 19:30

20.07 kościół Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19a), „Od Piazzy do Piazzolli”, godzina 19:00

21.07 kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), „Wituozi na dworze króla Polski”, godzina 20:00

22.07 kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), „Bachowskie arkady”, godzina 20:30

Bilety są w różnych cenach zależnie od koncertu, od 15 do 30 zł. Można je nabyć od środy (11.07) w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, będą także dostępne w sprzedaży za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl.

(żms)/MSI
fot. materiały organizatora

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Janko myzykant
Janko myzykant

Tu napisano twórczość wielkiego Niemca. hej Wy ! Macie takiego ?

ja234
ja234

Takie granie powinno odbywać się W a jeszcze lepiej OBOK hali-porażce-bankrucie.

Viki
Viki

Dziwne że koncerty o 20 są nazywane nocnymi.

krzysztof
krzysztof

pod względem kultury jesteśmy za Murzynkiem Bambo aż żal patrzeć na miasto jak je zrujnowali niby gospodarze z UM.

Kora
Kora

Miałam okazję posłuchać takiego koncertu w latach 80 tych w Wiedniu. Wspaniałe przeżycie. Ale tam koncerty odbywały się w godzinach popołudniowych bez kupowania biletów wstępu jak do kina czy cyrku bo wiadomo w kościele zawsze można wrzucić do skarbonki na ile kogo stać. Niestety, gliwickim cerberom kasy kościelnej z naszych podatków zawsze mało. Powinni muzykom zapłacić z konkordatu.

Alex
Alex

Po przeczytaniu twoich wywodów nie spodziewam się, że pojmiesz tak podstawowe rzeczy jak zapewnienie odpowiedniej akustyki, instrumentu (organy) i wynagrodzenie dla artystów. Dwa pierwsze powody przemawiają za tym, by koncerty odbywały się w kościołach. BTW: Organizatorem jest Klub Inicjatyw Kulturalnych.

gość
gość

w miejscowości Toszek Dni Muzyki Organowej piękne koncerty wejście za darmo, oświetlenie gratis, chociaż równie dobrze by wyszło w ekonomiczniejszym półmroku,raczej nie są bogatsi od miasta Gliwice

AMF
AMF

Ot dla przykładu “Program

XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
w Leżajsku

(WSTĘP WOLNY)” i tu lista 10 dni koncertowych, w tym również Bach, wśród artystów”Stefan Kiessling (Niemcy)”, organy Barkowe – chyba niezgorsze?
Może mali potrafią więcej? Albo to tak w ramach totalitarnego wdrażania hasła “przyszłość jest tu” Wiec nie tylko wyburzy się zabytki, to jeszcze za sentyment do staroci każe ekstra płacić.

AMF
AMF

PS: żeby nie było, że tylko na prowincji potrafią – to w Piekarach również wstęp darmowy. Wiec jeszcze raz brawo Gliwice ;-]

Kora
Kora

I znowu żniwa dla biednego KK.

biznesmen
biznesmen

Bo w kościele prąd, woda w kiblu są za darmo. Jak słyszę takie głosy to już wszystko wiem na temat osoby piszącej, u której czytanie ze zrozumieniem również szwankuje. To uważaj, piszę pismem dla małpy: organizatorem nie jest kościół. Kościół tylko użycza wnętrza, w którym jest dobra akustyka i klimat do takiej muzyki.

Wasz Franek
Wasz Franek

Akustyka w hali Bankrut dzięki podsufitowemu wibrato niskich tonów odbijających się od rur podsufitowych jest fenomenalna. Symfonicy Jimka wiedza,że to jest to. Więc skad ten “kruchta sacre miusik” Do hali mi z nimi.

Black
Black

Na kościoły łożą wierni i państwo czyli wszystko jest z góry opłacone. Ale chętnie poznam te kościoły, w których są ogólnie dostępne toalety.

ja234
ja234

Bo klerowi podatnicy opłacają wodę, kible oraz emeryturę.
Nie wierzę by kler za friko udostępnił kościół na koncertowanie. Jak już to za sowitą opłatą.

biznesmen
biznesmen

Jak widzę nie wierzysz również w wiele innych rzeczy. Bądź tak miły/a i zachowaj to dla siebie. Co nas wszystkich to obchodzi. Forumowy Tetmajer się znalazł.

ja234
ja234

Jak widzę masz trudności z akceptowaniem opinii postronnych osób. Faktycznie to Twój problem.I zachowaj swoje fochy i dąsy dla siebie.

Bąk
Bąk

ja234 jeszcze napisz, że jesteś obiektywny :-D przecież Ty jesteś anty-wszystko, cokolwiek by nie napisano. Ja nie twierdzę, że trzeba przyklaskiwać każdemu pomysłowi, ale jeśli wszystko zawsze “be” to sorry, ale chyba masz poważny problem ze sobą.

Viki
Viki

Bąku, a potrafisz wymienić np 5 super rzeczy, które temu miastu się udały?

kolega
kolega

@Viki
Ale komentujemy powyższy artykuł. A tam nic nie ma o sukcesach/porażkach miasta.
Polecam naukę czytania ze zrozumieniem.

Viki
Viki

Nie. Komentuję czepialstwo Bąka, którego kolega też nie zna odpowiedzi na pytanie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Bąk
Bąk

Dla mnie super jest natura, miejsca, gdzie nie ma ludzi ;-)
A w Gliwicach, pewno mają swoje słabe strony, ale tak na szybko, co mnie cieszy i jak dla mnie na plus to stadion Piasta, pływalnia Olimpijczyk, boiska sportowe zwłaszcza przy szkołach, o których ja mogłem dawno temu pomarzyć, zagospodarowanie parku Chrobrego, Chopina, tego obok szkoły muzycznej, przy Pl. Grunwaldzkim, miejskie rowery, hala Arena – bo wierzę, że zacznie na siebie zarabiać

Viki
Viki

Wow! Ty to pożyjesz! I marzenie też masz… oł, dzizas…

Ampuła
Ampuła

Bach na klawesyn to może nie Nergal, ale dobrze, że do pustych kloców przyjdzie ktoś w celu kulturowym a nie kultowym.
W wielu krajach wnętrza kościelne adaptuje się na sale koncertowe. Po odarciu z pozłotki, usunięciu mrocznych bohomazów i tego centralnego stołu prosektoryjnego. No i po wcześniejszym wypróchnieniu do cna grona lokalnych parafian.

kafka
kafka

Ampuła, niektórzy parafianie są młodsi od ciebie dwa razy i dla nich ty już jesteś próchnem, indoktrynowanym w prl. Jest jeszcze opcja że jesteś wyznawcą płaskiej ziemi.

Ampuła
Ampuła

O, dobra sposobność, żeby przypomnieć ziemskie rozterki młodego parafianina:
“Proszę proboszcza… A, a pani katechetka mówiła nam na lekcji, że Ziemia jest płaska…” – niepewnym głosem mówi ministrant. Na co proboszcz czułym gestem rozsuwa w wannie góry lodowe z piany i odpowiada uspokajająco “Kochany… Nieważne, czy ziemia jest płaska czy nierówna. Ważne, czy ja ją mam w księdze wieczystej…”.