Nowa inwestycja w miasteczku akademickim. Ruszyła budowa Studenckiego Centrum Kreatywności

W dawnych stajniach przy ulicy Akademickiej rozpoczęto budowę Studenckiego Centrum Kreatywności. Inwestycja, której rozpoczęcie zapowiadano na jesień ub. roku, ruszyła z niewielkim opóźnieniem.

 
Inwestorem jest Politechnika Śląska. Nazwa zamierzenia budowlanego to „remont, przebudowa i nadbudowa budynku dawnych stajni wraz ze zmianą sposobu użytkowania na usługi edukacyjne, dydaktyczne, wystawiennicze i konferencyjne”. Pozwolenie na budowę wydane zostało pod koniec 2021 roku.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano całkowitą likwidację istniejących ścian działowych na parterze. Według zatwierdzonego projektu architektonicznobudowlanego parter uzyska zupełnie nową funkcję, która w części środkowej przewiduje jednoprzestrzenne wnętrze o funkcji wystawienniczo-dydaktycznej.


Na parterze został zaprojektowany hol wejściowy, recepcja, część ekspozycyjna, zaplecze gastronomiczne, część socjalna oraz pomieszczenia techniczne.

Segment środkowy zostanie nadbudowany w formie przeszklonej konstrukcji od frontu oraz pełnej od tyłu. Nadbudowa będzie cofnięta od linii elewacji na około 3 m. Wewnątrz budynku zostanie wykonany strop żelbetowy wydzielający dodatkowe funkcje obiektu na piętrze. Na piętrze zostaną zlokalizowane sale spotkań i prezentacji, strefa wypoczynku, strefa pracy koncepcyjnej studentów wraz z barem samoobsługowym itp.

Przetarg wygrał MOSTOSTAL ZABRZE GPBP z siedzibą przy placu Piastów 10 w Gliwicach, który wycenił zlecenie na 14,8 mln zł brutto. Termin realizacji tego zamówienia wynosi 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Przypomnijmy, że charakterystyczny ceglany budynek stanowił w przeszłości część remizy strażackiej. Na podstawie analizy map jego powstanie określono na lata między 1920 a 1934. W ostatnim czasie obiekt będący własnością miasta nie był użytkowany. Jego lokalizacja na wejściu na teren kampusu akademickiego zrodziła zainteresowanie Politechniki Śląskiej. W 2019 roku miasto zdecydowało się przekazać uczelni obiekt za 5% wartości (54 tys. złotych).

(żms)