ZTM szykuje sporo zmian w taryfie komunikacji miejskiej. Będą nowości, niektóre bilety stanieją

mat. pras. ZTM

Nowe, wieloprzejazdowe bilety w dużo niższej cenie, bilet dzienny ważny do północy i spora obniżka cen biletów elektronicznych w taryfie odległościowej – to kilka z założeń nowej taryfy, która została zaprezentowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Cennik zacznie obowiązywać od 1 marca. Taryfa została już formalnie przyjęta przez zarząd GZM. Jej wprowadzenie wymaga istotnych modyfikacji w systemie ŚKUP, nad którymi prace zaczną się w połowie tego miesiąca.

Tańsze bilety odległościowe to jedna z najistotniejszych nowości. Dotychczas ta oferta nie cieszyła się dużą popularnością wśród pasażerów właśnie z powodu zbyt wysokich cen biletów, a jest ona najwygodniejsza w użyciu.

REKLAMA

To taryfa domyślna kasowników ŚKUP, do których wystarczy przyłożyć kartę, aby pobrało z niej opłatę za przejazd.

Aby zachęcić pasażerów do korzystania z tej taryfy, ceny biletów odległościowych zostaną znacząco obniżone. Szczególnie korzystne ceny proponujemy na najkrótszych odcinkach. Osoby kupujące bilety normalne za przejazd do 1 km zapłacą tylko 1,60 zł, natomiast np. młodzież powyżej 16. roku życia, studenci oraz uprawnienie emeryci i renciści – już tylko 80 groszy – przekazuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Tabela przedstawia porównanie cen biletów w taryfie odległościowej według obecnej i nowej taryfy.

Największa nowość to bilety wieloprzejazdowe, czyli abonament ważny pół roku. Opcja ta powstała z myślą o osobach, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, nie przesiadają się i chciałyby mieć przy sobie pakiet biletów ważny dłużej niż jeden miesiąc. Będą mogły go użyć w dowolnym momencie przez 180 dni, czyli przez pół roku. Bilet wieloprzejazdowy będzie uprawniał do przejazdu po całej sieci, zarówno autobusami, tramwajami, jak i trolejbusami.

Decyzja o tym czy skorzystamy z niego na terenie jednego miasta, czy dwóch i więcej – będzie zależeć od pasażera. Dzięki temu bilety te będą sporo tańsze niż gdybyśmy chcieli kupić pakiet biletów jednorazowych – papierowych albo elektronicznych.

Bilet dzienny i bilet grupowy

Warto wspomnieć również o innych propozycjach. Wśród nich m.in. bilet dzienny. Jest to kolejna nowość w ofercie ZTM. To bilet ważny do godz. 23:59 tego dnia, w którym go skasowaliśmy lub aktywowaliśmy. Będzie kosztował 10 zł (ulgowy 5 zł), czyli będzie o 4 zł tańszy od biletu dobowego, który jest ważny przez 24 godziny od momentu skasowania. Nie będzie on uprawniał do korzystania z linii na lotnisko (AP). Bilet dzienny dedykowany jest szczególnie osobom, które w ciągu jednego dnia potrzebują dokonać kilku przejazdów komunikacją miejską.

Kolejną wartą uwagi propozycją jest bilet grupowy. To oferta dla maksymalnie pięciu osób, które dzięki temu, że będą wspólnie podróżować, zapłacą mniej. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, zaś ulgowy – 5 zł. Będzie uprawniał do przejazdu na całej sieci, przez 90 minut z możliwością przesiadek.

Nowe wzory biletów

Wraz z wejściem w życie nowej taryfy, zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Będą miały dotychczasowe rozmiary, ale będą wyglądały zupełnie inaczej. Po pierwsze nowe bilety zostały zaprojektowane w orientacji pionowej, czyli w taki sposób, w jaki pasażer wkłada je do kasownika. Ponadto inaczej zostały na nich rozłożone akcenty graficzne.

Najbardziej wyeksponowana będzie informacja dotycząca tego, jaki jest to rodzaj biletu – na jedno miasto lub na 20 minut, na dwa miasta lub na 40 minut czy na trzy miasta lub na 90 minut.

Na dotychczasowych biletach najbardziej rzucająca się w oczy jest informacja o ich cenie. Mocną stroną nowych biletów będą również zabezpieczenia – zarówno te widoczne, jak i niewidoczne. W przypadku tych pierwszych jest to m.in. hologram aplikowany techniką hot-stampingu, papier z własnym znakiem wodnym z widocznymi włóknami w strukturze papieru, numerator typograficzny, linie rastrowe różnych grubości oraz wzór reliefowy w tle.

Uwaga: Cena biletów papierowych wzrośnie o 20 groszy. I tak: bilet papierowy na jedno miasto lub ważny przez 20 min będzie kosztował 3,40 zł (ulgowy 1,70 zł); bilet papierowy na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4 zł (ulgowy 2 zł), natomiast bilet na całą sieć lub ważny przez 90 minut – 5 zł (ulgowy 2,50 zł).

Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionego i uzupełniającego, była zgodna z obowiązującą taryfą.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Bilet 20 minutowy przy takcie niektórych linii co godzinę lub dłużej to jakaś kpina. Z czego na co niby w ciągu 20 minut da się w Gliwicach przesiąść ?

Imiu

z autobusu na pustą ulicę

Gruntowy przymrozek

50 tys grzywny, zabrać autobusiczek i do pierdla. :)

Jan

Może by tak najpierw usprawnjc komunikację miejską w Gliwicach, bo ona w niemal niezmienionym ksztalcie funkcjonuje od 50 lat !!!!
I jest w dużej mierze międzymiastowe, a nie miejską

Zbigniew

Kiedy będę mógł dojechać z os.Obrońców Pokoju naos.Kopernika bez przesiadki? Bo niestety,z przesiadką 20 minut nie wystarczy!!!

eryk

Tylko nic za darmo!!!!!

Tomi

ZTM to kolejny bezsensowny i bardzo kosztowny twór administracyjny proóbujący uzasadnić swoje istnienie. Z całą pewnością koszty biletów szybko qzrosną.

Imiu

ciekawe jaki odsetek decydentów dekomunikacji jeździ tymi autobusami?
O wynagradzaniu siebie nawzajem nie wspominając.

Obserwujący

Najlepiej, gdyby wprowadzili darmową komunikację autobusową.

Imiu

więcej oczywistych korzyści niesie DARMOWA komunikacja opłacana z podatków niż aktualna PŁATNA z DeRozwojem nitki komunikacyjnej. Decydenci myślą że robią dobro czyniąc zło, oczywiście sobie robią dobrze.

Zbigniew

Jaki problem przedłużyć linię 699 tak,aby przejeżdżała przez ul.Pionierów,os.Kopernika i dalej ul.Toszecką???????????

CoZaAbsurd

I co tu jest taniej skoro bilety…. zdrożeją.. Z 3,2 na 3,4 z 4,8 na 5. Taniość widzę. Teraz to już nie skorzystam z tej formy komunikacji. Więcej aut będzie większy smog i zanieczyszczenie. Totalne dno. Bilety papierowe kupuje kazfy kto wsiada co jakiś czas nie mam zamiaru wyrabiać kolejnej karty by mnie monitorowano nawet w sferze przemieszczania

Imiu

deKomunikacji pciąg dalszy… Wiek nie wystarczy na ogarnięcie tego stanu w PL. O cenach lepiej nie wspominać.

hihihaha

całkiem fajna oferta. Jednak ukryte “czipowanie” obywateli, to już mocna inwigilacja kto gdzie się porusza w jakich godzinach.

Już kiedyś w podobny sposób działał aparat służb bezpieczeństwa.

stefan

WOW….cóż za wiadomość! Chyba teraz wszyscy Gliwiczanie przeżucą się na Komunikację Miejską! Bilety tanieją, benzyna drożeje…tym sposobem zmuszą tanią siłę roboczą do przemieszczania się autobusami.

Edmund

Taryfa powinna wyglądać tak: za jeden przystanek 1 zł, za dwa 2 zł, za trzy i więcej 3 zł. Ulgowe 50% taniej.