Nowe obostrzenia w całym kraju od soboty. Maseczki obowiązkowe również na ulicy

Od soboty, 10 października, w całym kraju będą obowiązywały zasady z żółtej strefy zagrożenia koronawirusem. Powoduje to obowiązek noszenia maseczki w każdej przestrzeni publicznej, nawet na ulicy.

 

Rekordowa liczba wykrytych zakażeń minionej doby spowodowała bardziej radykalne środki ostrożności powzięte przez Ministerstwo Zdrowia.

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października – przekazuje Ministerstwo Zdrowia.


Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

(żms)/MZ.gov.pl
fot. px

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Szczery

Kto zacytuje MATEUSZA-PINOKIONOSEGO z dni bezpośrednio poprzedzających WYBORY AD 2020???? Jak to jest z tą pandemią? A ludzie wierzą tym KŁAMCOM !!!! Przed trybunał Stanu, choć nie za tego Sejmu….

Laszlo_egesz

cyt.: “Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się koronawirusa i epidemii. To dobre podejście, bo COVID-19 jest w odwrocie, już nie musimy się go bać….”

Chlup

“Mamy wszystko pod kontrolą!” – jak powiedział obsługujący sejsmograf w czasie trzęsienia ziemi…

Imiu

Wszystko pod kontrolą, władza opętana…

Do roboty ściemniacze.

Niektórym instytucjom bardzo pasuje pandemia. Ja już od 5 miesięcy normalnie wykonuję swoją pracę a urzędnicy ściemniają na jakichś home office’ach, służba zdrowia typu przychodnie delektuje się brakiem pacjentów siedząc w zamkniętych budynkach i ignorując dzwoniące telefony. Szpitale też na tym chcą skorzystać i wyszarpać ile się da. Coś mi się wydaje, że nic tak jak covid nie pobudzi światowej gospodarki. Zwłaszcza jej medycznych odgałęzień.

Dziadek

Covid-19 całkowicie i doszczętnie zniszczy polską tz.Służbę Zdrowia.

Narciarz

No tak… idzie sezon a z zimą u nas ostatnio kiepsko. A instruktorzy narciarstwa muszą przecież z czegoś żyć. Najwyraźniej partia maseczek z aliekspresu już leci…

Ampuła

Gdyby za miesiąc miały być jakieś wybory, kato-PiSocjalistyczny reżim wysyłałby emerytom i rencistom SMS-y, że jedyne zagrożenie dotyczy ich świadczeń. Czyli, że zdechną z głodu pod płotem, jeżeli zagłosują na opozycję.

Kolo

A pamiętasz jak przygłupawa łopozycja apelowała o odwołanie wyborów pod pretekstem wzrostów zakażeń? Wybory się odbyły, wzrostów zachorowań nie przybyło a rzeczywistość jak zwykle przywaliła pełowcom z liścia

Rett

W zasadzie można równie dobrze wydać rozporządzenie nakazujące od soboty noszenie włosiennic i odprawianie pokuty, a w maski powkładać wonne zioła. Skutek będzie podobny, chociaż może te zioła poprawiłyby lekko nastroje. Co zrobiono przez pół roku, w celu ograniczenia skutków jesiennego uderzenia, znając datę nadejścia “drugiej fali” z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością? Wirus “odpuścił” i skończyło się “covidowanie”. Teraz rozpędzonego pociągu nie da się zatrzymać w miejscu, choć pewnym pocieszeniem jest to, że przeważająca liczba przypadków nie kończy się jednak śmiercią.

Serwus malkontenci

100% racji.

Imiu

Ja nawet w domu chodzę w masce.
Czekam aż prowadzące Wiadomości w TVpublicznej zaczną się lepiej ubierać, worki też mogą być.

Ad

Będą tak długo sycić ludzi strachem aż kilkadziesiąt procent się zaszczepi, potem pandemia minie, a w 2022 roku będzie kolejny koronawirus, tym razem COVID-22 i znowu będą szukać szczepionki, szczepić, a w 2024 roku…

Pandemia to ściema

Gdyby nie panika w mediach, nikt by nie zauważył, że jest jakaś “pandemia”

Obserwujący

No,pewnie zauważyłbyś gdybyś ty lub ktoś z twojej rodziny, leżałby pod respiratorem i umarł.
Może zgłoś się na wolontariat do szpitala, bez maseczki.

#noszenie maseczki jest obowiązkowe

Gruntowy przymrozek

Instytut Ordoluris przestawił wykładnię, zgodnie z którą nie ma prawnego umocowania obowiązku noszenia maseczek. Zalecane odmawianie przyjmowania mandatów.

Obserwujący

“Wykładnia” dokonana przez ten instytut jest nic nie warta.Nie oni stanowią prawo, więc mogą sobie “przedstawiać wykładnie”.
Należy, OBOWIĄZKOWO, nosić maseczki,chyba,że przedstawisz zaświadczenie lekarskie.

#noszenie maseczki jest obowiązkowe

Serwus malkontenci

Nakazywanie (pod groźbą mandatu) noszenia maseczek jest niezgodne z prawem. A nakazało to Prawo i Sprawiedliwość. Jeden z nich niedawno mówił, że nie ma się czego bać, co sam Prezes potwierdził właśnie na spotkaniu z Wildsteinem.

Obserwujący

Bzdura.
Nakazywanie noszenie maseczki jest zgodne z prawem, mandat to sankcja za nieprzestrzeganie prawa.

Imię

Gdyby, gdyby,gdyby. Żyjesz gdybaniem i złudzeniami.
Twoje apele o noszenie maseczki niewiele dały.
A co do szpitala-tam i bez Kowidu się zarazisz/zakazisz. Jakbyś tam choć dzień przepracował to byś wiedział. Wyłącz tvPIS i ruszaj do roboty.

Ad

Dzięki warszawce. Gdyby Warszawa nie miała się znaleźć w żółtej strefie, to tego idiotyzmu by nie wprowadzili na cały kraj.

Leopold

A jak tam w Chinach? Rośnie, maleje? Muszą nosić maseczki?

DD

Pandemia fałszywa, barany prawdziwe. Ruszcie się w końcu narzekacze i inni!!!

Obserwujący

No to zgłoś się jako wolontariusz do szpitala.Oczywiście bez maseczki i fartucha.

#noszenie maseczki jest obowiązkowe

DD

Zainteresuj się młody bąku badaniami najwyższej rangi światowych wirusologów, alergologów, lekarzy to wtedy podyskutujemy. Ten wirus to chimera, która straciła dawno swą moc, za to strach w nieświadomych pozostał. I tak było zaplanowane przez mądrzejszych od tych opętanych w maseczkach. Sam zostań wolontariuszem boś młody i ……

DD

Zaproponuj wolontariat tym młodym bykom w seminariach w sam raz się do tego nadają. Odpracowaliby przynajmniej częściowo co za darmo dostają z budżetu. Oto ile nas kosztują 300 mln ubezpieczenie roczne, 3mld zwolnienie z podatków, religia 1,5mld, pan Rydzyk 64mln też rocznie, tyle tylko wiemy i co za mało wolontariuszy?

ewka

Najwyższa pora egzekwować noszenie maseczek. Szlag człowieka trafia, jak egoistyczne paniusie maja wszystkich w …nosie, bo ona maseczki nie założy bo jej się tapeta rozmaże. Ciekawe ile takich paniuś ma na sumieniu tych zmarłych na koronawirusa ludzi?

Gryzoń

Wolę nosić maseczkę jak respirator czy koronawirusa!

obiektywny

W sprawie hejtu na Szumowskiego: https://www.youtube.com/watch?v=LIBAqMQPKEQ
polecam od 5 minuty

Gryzoń

Cóś nie widać i słychać pani prof.Brydak-speca od szczepionek sars gryp?i

tom

moze w hali mauzoleum frankensztaina szpital zrobic

andi

rządowe matoły jak długo będą straszyć ludzi czymś czego nie ma ciekawe ile kasy dostaja za te bzdury i wymyślanie bzdurnych statystyk

miłka

chłopie, podaj kontakt, przydasz się jako wolontariusz przy chorych, skoro nie ma to się nie zrazisz, więc i praować możesz spokojnie bez masek i fartuchów, wygodniej ci będzie, zapraszamy

Pandemia to ściema

Na oficjalnej stronie rządowej:
https://rcb.gov.pl/grypa-w-sezonie-epidemicznym-2018-2019-w-polsce-i-europie/
czytamy, że “w sezonie epidemicznym grypy w Polsce od 1 września 2018 r. do 15 marca 2019 r. zmarło 108 osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR
METODĄ RT-PCR !!! Tą samą “metodą” w 2020r. wykrywają SARS-CoV 2 – ?????? Tyle są warte testy i wynikające z nich dane…….

Lolek

Idioci są w śród nas. Testy biologii molekularnej (PCR czy RT-PCR) są od lat używane w diagnostyce zakażeń wirusowych (CMV, HCV, HBV, HPV, grypa). To jest tylko nazwa metody diagnostycznej. Za jej pomocą, wykrywa się geny specyficzne dla danego wirusa. To jak z RTG, może sobie zrobić prześwietnie klatki piersiowe, możesz też sobie zrobić prześwietlenie nogi.

Tolik

Ciekawe czy słuchasz też pro-pełowskich i pro-pisowskich profesorów. Po krótkim namyśle stwierdzam,że tak bo skoro wiedzy brak to się wszystko łyka jak pelikan.

Obserwujący

No i suweren, chcąc, nie chcą,c będzie musiał chodzić w maseczkach.I bardzo dobrze.

#noś maseczkę

Gruntowy przymrozek

Niemcy mają na twoją satysfakcję osobne określenie – Schadenfreude

Ad

Załóż sobie tą maseczkę na oczy, przynajmniej nie będziesz klepał w klawiaturę!

Ja.

A rowereczek zdezynfekowany?