Nowe przedszkole w Żernikach jest już niemal gotowe

Fot. G.Ożga/UM Gliwice

Nowe przedszkole dla żernickich maluchów jest już niemal gotowe. Do przeprowadzenia pozostały ostatnie wykończenia i odbiory. W nowym budynku już w sierpniu zajęcia rozpocznie 200 małych gliwiczan. O 100 więcej, niż w poprzedniej placówce.

 
Dotychczasowe przedszkole działające przy SP nr 13 przy ul. Józefa Elsnera stało się niewystarczające dla coraz większej liczby przedszkolaków, a infrastruktura była już przestarzała. Dlatego miasto zdecydowało się na wyburzenie starego przedszkola i budowę nowej, przyjaznej dla dzieci i przestronnej placówki. Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2022 r. i została sfinansowana z budżetu miejskiego. Kosztowała 15,4 mln zł.

Fot. G.Ożga/UM Gliwice

– Dzielnice Gliwic się rozwijają, osiedlają się w nich często młode rodziny. To wymaga dostosowania infrastruktury do ich potrzeb. Staramy się robić to na bieżąco. Przykładem są Żerniki, w których jest coraz więcej dzieci i konieczna była budowa większego przedszkola. Nowa placówka z pewnością spodoba się najmłodszym gliwiczanom – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Budynek jest okazały i nowoczesny, ma powierzchnię 1400 m2. Powstały w nim sale dla dzieci (z bezpośrednim dostępem do toalet), szatnie, duża kuchnia z zapleczem i stołówka, pomieszczenia socjalne, przestrzenie dla specjalistów oraz kotłownia umożliwiająca oddzielne i samodzielne ogrzewanie nowego budynku. Jest komfortowo i kolorowo. Lada moment ruszą prace przy placu zabaw. Zostanie on gruntownie zmodernizowany i doposażony w nowe atrakcyjne urządzenia zabawowe.

Fot. G.Ożga/UM Gliwice

– Nasza dzielnica, Żerniki, od kilku lat się rozrasta. Coroczne rekrutacje pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolu. Dlatego nowy, większy obiekt z odpowiednim zapleczem do bezpiecznej zabawy dla najmłodszych jest nam bardzo potrzebny – mówi Urszula Foit, dyrektor SP nr 13.

Jednym z priorytetów działań miasta są inwestycje w infrastrukturę oświatową, tworzenie w placówkach edukacyjnych jak najlepszych warunków do nauki oraz przestrzeni do rekreacji czy zabawy. W SP nr 13 przeprowadzono już wcześniej adaptację poddasza na sale dydaktyczne, gabinety pedagoga i psychologa oraz sanitariaty. Inwestycja kosztowała 800 tys. zł. Została także sfinansowana z miejskiego budżetu Miasta Gliwice. (mf)

Fot. G.Ożga/UM Gliwice

Publikacja: Miasto Gliwice