Jak rozmawiać ze śmiertelnie chorym? Niezwykle trudny temat spotkania Wszechnicy PAU

Jak rozmawiać o chorobie? Wokół tego pytania toczyć się będzie pierwsze w tym roku spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności.

 
26 stycznia (czwartek) gościem będzie językoznawczyni dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie spotkania w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) poruszy ona kwestię szeroko rozumianego towarzyszenia choremu w obliczu nieuchronnie zbliżającej się śmierci. Nawiąże do treści swoich dwóch artykułów naukowych („Słowo też jest lekiem, czyli o komunikacji lekarza z pacjentem” – Zeszyty Prasoznawcze, 2015; „Język jako odzwierciedlenie sposobu oswajania choroby i cierpienia przez pacjenta i lekarza” – Medycyna po dyplomie, vol. 18, nr 3, 2009), które mogą być pomocną wskazówką dla ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji.

Wykład rozpocznie się o godzinie 16:00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

(żms)/UM Gliwice
fot. 24GLIWICE/emef

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
stary dziad w eterze
20/01/2023 16:23

Pozwólcie, że przytoczę poruszający fragment opowiadania pasażerki spisanego przez jednego z lokalnych taksówkarzy, wpisujący się w temat zagadnienia: Pasażerka wspomina czasy gdy miała 19 lat i już wówczas w ramach wolontariatu stawiała pierwsze kroki w zawodzie. Za jakieś przewinienia sąd skazuje ją na prace społeczne. Podejmuje się odpracowania w jakimś hospicjum. Jak to mówią: „nie ma miętkiej gry”, od razu zostaje jej przydzielony beznadziejny przypadek. Mężczyzna w wieku emerytalnym po wylewie lub udarze, jednostronnie sparaliżowany, z zaawansowanym rakiem. Tak bardzo niepogodzony z tym, co go spotkało że od wielu dni odmawia przyjmowania posiłków, jest tak zdeterminowany w swoim postanowieniu, że… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 19 dni temu przez stary dziad w eterze
lila
23/01/2023 12:19
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

głodówki są dobrym lekiem odmawianie jedzenia plus woda całkiem dobra terapia krzywda się na pewno nie działa

SS3
25/01/2023 00:49

Zdjęcie pięknie ilustruje śmiertelną chorobę – SAMOCHODOZĘ.