Pozwolenie na budowę „nowoczesnego pawilonu usługowo-handlowego”. SDH Piast czeka rozbiórka

Pawilon handlowy SDH Piast przy ul. Chorzowskiej 1 ma zostać rozebrany, a w jego miejsce zaplanowano budowę nowego obiektu. Niedawno wydano pozwolenie na realizację tej inwestycji, nie jest ono jednak jeszcze prawomocne.

 
Budynek na zbiegu ulic Dąbrowskiego, Poniatowskiego, Zabrskiej i Chorzowskiej należy do PSS Społem.

Przypomnijmy, że zgoda na rozbiórkę pawilonu wydana została we wrześniu ubiegłego roku. Wkrótce po wniosku o jego wyburzenie, inwestor złożył także wniosek o budowę nowego obiektu, ten jednak o wiele dłużej czekał na rozpatrzenie. Wreszcie w styczniu br. zostało wydane pozwolenie. Wygląda więc na to, że wkrótce i to miejsce na Zatorzu przejdzie metamorfozę.

Procedura urzędowa trwała dość długo, ponieważ chcąc uwzględnić wszystkie uwagi, które padły ze strony mieszkańców sąsiadujących nieruchomości, dokonywaliśmy wielu poprawek w projekcie budowlanym

– informuje Ilona Goli, prezes zarządu firmy CODEGA, inwestora dla tego przedsięwzięcia.

Na dzień dzisiejszy, sprawa zatem wygląda tak, że na razie czekamy na uprawomocnienie się wydanej decyzji. Kiedy się to już stanie mamy zamiar rozpocząć realizację inwestycji, tj. wyburzony zostanie obecny, w nienajlepszym stanie technicznym, budynek handlowy a w jego miejsce powstanie nowy. Będzie to nowoczesny pawilon usługowo – handlowy, parterowy, z dobrym dostępem dla osób niepełnosprawnych, spełniający wymogi ppoż. – dodaje prezeska firmy-inwestora.

Wniosek o pozwolenie na budowę zakłada szereg działań. Konieczna będzie m.in. przebudowa odcinków sieci (wodociągowej, cieplnej, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetycznej) oraz kanalizacji kablowej sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Chorzowskiej i Józefa Poniatowskiego w Gliwicach, a także budowa przyłączy tych sieci.

Powstanie także pylon reklamowy, jednak główna część zakładanej w tym rejonie inwestycji to właśnie wspomniana budowa budynku handlowo-usługowego wraz z zagospodarowaniem terenu.

W rejonie nowego budynku znajdzie się 41 miejsc postojowych, kanalizacja gruntowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym, wybudowany zostanie wewnętrzny układ komunikacyjny (dojścia i dojazdy), a także wiata na odpady.

Okoliczni mieszkańcy, którzy od wielu, wielu lat (wręcz od dziesiątek), są przyzwyczajeni do sprawunków w tym miejscu nie będą musieli zmieniać swoich przyzwyczajeń, transformacji (czytaj: podwyższeniu) ulegnie jedynie standard robienia zakupów – przekazywała prezes firmy Codega, gdy pytaliśmy o pawilon po raz pierwszy, latem ubiegłego roku.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS

57 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze