O Śląsku i po śląsku – panel dyskusyjny. Co dzieje się w literaturze na naszym lokalnym podwórku?

O Śląsku i po śląsku – panel dyskusyjny z udziałem Moniki Kassner i Sabiny Waszut – to wydarzenie, na które gliwicka biblioteka zaprasza we wtorek, 21 listopada. Wstęp wolny.

Dwie śląskie pisarki piszące o Śląsku i świetnie się porozumiewające w Śląskiej godce, opowiedzą o tym co ciekawego dzieje się na śląskim literackim podwórku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Miejsce: Biblioteka Centralna przy ul. Kościuszki 17.

Monika Kassner – historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, nauczycielka, autorka książek dla dzieci i serii kryminałów retro dla dorosłych o przygodach lipińskiego radcy Adolfa Jendryska: „Sprawa Salzmanna”, „Sprawa Rollnika”, „Sprawa rodziny Tebbe”, która była emitowana jako wakacyjna audio powieść 2023 roku na antenie Radia Katowice. Laureatka nagrody konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022. Pasjonuje się historią Śląska i średniowiecza, zwłaszcza angielskiego.

Sabina Waszut – pisarka i felietonistka, autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Debiutancka powieść „Rozdroża” zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, gdzie pisze felietony i opowiadania w odcinkach. Pasjonatka górskich szlaków.

Spotkanie autorskie z Martą Knopik

Dzień później, w środę, 22 listopada, także o godzinie 18:00 w Bibliotece Centralnej rozpocznie się spotkanie autorskie z Martą Knopik, które poprowadzi Monika Kassner.

Gościni jest autorką osadzonego w śląskich realiach cyklu „Opowieści z Czarnego Miasta”, na który składają się: „Czarne Miasto” (2020), „Rok Zaćmienia” (2021) oraz „Burgundowe Wdowy” (2023) oraz powieści psychologicznej „Pani K.” (2022). Jako że w powieściach o Czarnym Mieście odnaleźć można zarówno elementy historii jak i demonologii Śląska, jej twórczość bywa określana mianem śląskiego realizmu magicznego.

Marta Knopik to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, autorka scenariuszy zajęć publikowanych na portalu Teatroteka Szkolna prowadzonym przez Instytut Teatralny w Warszawie. Sama o sobie mówi, że jest uzależniona od czytania. Lubi rozmawiać o literaturze i prowadzi zajęcia z pisania. Pasjonatka górskich wycieczek i spacerów z psem Nikodemem.

(żms)/mat. MBP Gliwice
fot. zdjęcie poglądowe

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze