Obserwatorium astronomiczne na dachu jednej z gliwickich firm. Pomoże w łączności z satelitą

Na terenie Nowych Gliwic, do końca pierwszego kwartału 2021 roku powstanie obserwatorium astronomiczne. Znajdzie się ono na dachu nowoczesnego biurowca, nowej siedziby gliwickiej firmy KP Labs.

Obserwatorium służyć będzie pracownikom firmy m.in. do nawiązywania łączności z budowanym przez nich satelitą Intuition-1.

Pracownicy gliwickiej firmy KP LABS, zajmującej się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space, mają się przenieść do nowej siedziby do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Będą mieli do dyspozycji ponad 2 300 tys. m2.

W nowym budynku oprócz klasycznych przestrzeni biurowych znajdą się specjalistyczne pomieszczenia i laboratoria, m.in planowania i kontroli misji, uczenia maszynowego czy analizy zdjęć satelitarnych oraz cleanroom, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

Na dachu budynku powstanie obserwatorium astronomiczne z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy o powierzchni 100 m2.

Obserwatorium posłuży do obserwacji nieba oraz nawiązywania dwustronnej łączności laserowej z satelitą budowanym przez specjalistów z KP LABS w ramach projektu Intuition-1.

– Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą – tłumaczy Rafał Żogała, Project Manager w KP LABS.

KP LABS działa w Gliwicach od 2016 roku. Spółkę założyła grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską, którzy dostrzegli potencjał tkwiący w połączeniu ich naukowych pasji i biznesu. Flagowym projektem KP Labs jest obecnie misja Intuition-1, której celem jest zbudowanie i wyniesienie na orbitę satelity wyposażonego w niezwykle wydajny komputer, który dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie w stanie rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach i wysłać je do analizy.

Projekt nowej siedziby, pod nadzorem Grzegorza Szymczaka przygotowało gliwickie biuro projektowe MFA STUDIO Sp. z o.o.

(żms)/UM(mf)
Wiz. materiały MFA STUDIO Sp. z o.o.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
olo
olo

“Będą mieli do dyspozycji ponad 2 300 tys. m2.” – liczba do poprawienia.

Fiku Miku
Fiku Miku

Czego wymagasz od “jestę humanisto”.

tak
tak

a przydałaby się lepsza łączność z rzeczywistością dla włodarzy

Deuks
Deuks

Nie rozumiem komentarzy, jeżeli firma za swoje prywatne pieniądze chce sobie wybudować obserwatorium to proszę bardzo, a nie będzie to pierwsze w Gliwicach. Jedno jest na budynku przy ul. Wielickiej 16, wystarczy odpalić sobie street view na google maps (kiedyś była tu szkoła a teraz jest to chyba biurowiec).

sin city
sin city

Z tego na Wielickiej ktoś korzysta? Jeśli tak, to dlaczego 99% młodzieży poproszona o wymienienie w kolejności planet Układu Słonecznego nie potrafi tego wykonać? Nie potrafi nawet nie w kolejności.

NGC 1976
NGC 1976

Ja myślałem, że nie bez przyczyny obserwatoria buduje się wysoko w górach i na odludziach. Gliwice – najbardziej zasmrodzone i zasmogowane miasto buduje obserwatorium w mieście. A coo.. Mimo że jedynym ciałem niebieskim jakie można u nas przez kilka dni w roku dostrzec jest Słońce, czasem Księżyc (pod warunkiem, że w pełni) gliwiccy “naukowcy” przełamują tabu :)
Ale jeśli za swoje budują, to życzę im aby odkryli jakąś nową mgławicę tudzież gwiazdę neutronową

ja234
ja234

Dodaj do tego niebo zaśmiecone światłem, niczym las wegas.
Coś tam może dojrzą.
Swoją drogą, techniczni przestrzelili ze swoim pomysłem.Takie raczej zabawkowe “obserwatorium”.
Lepiej żeby techniczni pracowali nad problemem smogu, napędu elektrycznego, zmian klimatu.Powstało i krąży sporo satelitów obserwujących i fotografujących ziemię.
Uśmiałem się przy określeniu “sztuczna inteligencja”, zwykły algorytm nie żadna “inteligencja”.
Jak zawsze glajwice na wstecznym.

NGC 1976
NGC 1976

“Dodaj do tego niebo zaśmiecone światłem, niczym las wegas”
Akurat z tym miasto sobie ostatnio świetnie radzi. Za niedługo problem “zaśmiecenia światłem” zniknie całkowicie. Proszę, na Zwycięstwa, Andersa i Kościuszki już zniknął.

aku
aku

Ten system jest CHORY!

kanalia52
kanalia52

Będą obserwować poczynania Francy?

Imiu
Imiu

ładny widok jest na hołdzie Makoszowy/Sośnica…nawet traskę kopareczką jakaś ekipa rowerowa zrobiła kilka lat temu, za swoje nie za Franczyzny skromne pieniądze z jednej wypłaty a ma ich wiele…takie tam plecy dla innych, kosztem innych.

Imię
Imię

Na hołde jest całkiem dobry dojazd – nieuterenowiona osobówka wjedzie bez kaszlu

Imiu
Imiu

na YT widziałem filmik jak maluchem pokonywali hołde. Na żywo też widziałem jakiś mały samochodzik:-)
Widok z Hołdy jest bardzo ładny, polecam tym którzy nie byli a się zastanawiają. Przed powstaniem autostrady były tam dwa stawiki gdzie multum ludzi kąpało się na dziko i chyba nikt nie zginął.

Imię
Imię

od strony Zabrza jest zalew. ale raczej spotykałem tam wędkarzy niż kąpaczy.

naked
naked

własnie naukowcy mogą niebo obserwowac a zwykłym ludzią media wciskaja kit o smogu pierwsi wprowadzaja nowoczesne technologie i nic im nie przeszkadza a szaraczki po mieście w maskach na twarzy biegają jedni widzą wszystko drudzy nic ciekawe zjawisko