Od wtorku zmiany na starówce: co wolno pieszemu, a czego nie wolno kierowcy?

We wtorek, 1 marca wprowadzona została strefa zamieszkania na gliwickiej starówce. Takie rozwiązanie ma wzmocnić pozycję pieszego, który zyskał bezwzględne pierwszeństwo przed kierowcami.

Warto wiedzieć, jakie jeszcze zmiany niesie za sobą nowa strefa. Zwłaszcza zmotoryzowani mogą w pierwszych tygodniach czuć się zdezorientowani.

Po pierwsze, od 1 marca dopuszczalna prędkość pojazdu w obrębie starówki wynosi 20 km/h. Po drugie – jak już wspomniano wyżej – piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami i mogą korzystać z całej szerokości drogi. Po trzecie, wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, więc obowiązuje zasada „prawej ręki”. Po czwarte, zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu. Po piąte istnieje możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej, a więc należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.


Jak wskazuje gliwicki Ośrodek Studiów o Mieście, wprowadzenie strefy zamieszkania powoduje, że organy porządku publicznego (Straż Miejska, Policja) są tym samym uprawnione do egzekwowania również przepisów porządkowych włącznie z zakładaniem blokad na koła oraz usuwaniem pojazdów na koszt właściciela określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym i w stosownych przepisach wykonawczych.

Na ile te zmiany rzeczywiście przywrócą starówkę pieszym, a na ile są tylko kosmetyką, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Przypomnijmy, że jeszcze dwa lata temu urzędnicy zapewniali o zupełnym zamknięciu uliczek starówki dla ruchu samochodowego (z wyjątkiem mieszkańców i samochodów dostawczych). Pomysł spalił na panewce w związku z wprowadzeniem stref płatnego parkowania.
(msz)

fot. archiwum