Od piątku duże zmiany przy wjazdach na odcinek autostrady A4 z Gliwic do Wrocławia. Koniec viaTOLL

mat. prasowe

Od 1 października kierowców czeka nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat na odcinkach autostrad A4 (Wrocław-Gliwice Sośnica) oraz A2 (Konin- Stryków). Dla użytkowników nowego systemu e-TOLL wyznaczone zostaną specjalne pasy wjazdowe i wyjazdowe, do 30 listopada kierowcy pojazdów lekkich mogą na tych odcinkach autostrad korzystać także z manualnego systemu poboru opłat.

 
To co interesuje nas najbardziej (zwłaszcza z perspektywy mieszkańca Gliwic), przejazd pojazdów lekkich obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) pozostaje bezpłatny. Nie będzie też konieczności pobierania na tym odcinku biletu ani korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

W związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października (najbliższego piątku) nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL oraz przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Wjeżdżając/wyjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy/wyjazdowy. Każdy z nich został oznakowany.

Przejazdy pojazdów lekkich

Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada br. na odcinkach autostrad A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Gliwice Sośnica) mogą korzystać zarówno z manualnego sposobu poboru opłaty za przejazd (płatność gotówką lub kartą) jak i z opłacania przejazdów w sposób elektroniczny (aplikacja e-TOLL PL).

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) jest bezpłatny – nie ma konieczności pobrania biletu oraz korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

Pojazdy lekkie – wjazd na autostradę

Wjeżdżając na autostradę kierowcy opłacający przejazd w sposób manualny powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony Placu Poboru Opłat, na którym znajduje się automat do wydawania biletów i pobrać bilet.
Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji będzie to pierwszy skrajny pas ruchu lub dwa skrajne pasy ruchu, licząc od prawej strony.

(emef/inf. pras. KAS)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ers

Ja chciałbym spotkać specjalistę który PPO w Bojkowie nazwał “Żernica”, a PPO leżący między Żernicą i Sikornikiem “Bojków”.

przedszkolak

a kto jeszcze pamięta że urzędnicy z SUW zjazd między Zabrzem i Rudą Sląską nazwali “Wspólna” to dopiero była artystyczna twórczość

pikietaż

Ciekawe jeszcze kiedy bezsensowne wjazdy na autostrady typu “trąbka” zostaną przebudowane na typ “koniczynka” bo czasami trzeba nadłożyć kilometr drogi aby wjechać lub zjechać z autostrady.

Jk

Nigdy, taka scheda po porzednikach bez wyobraźni

Były budowane zgodnie z unijnymi dyrektywami.

mms

Bredzisz Gliwice- Wrocław 2003 rok budowy a do Unii weszliśmy no odpowiedz na Quiz ?????
“Bielany Wrocławskie (Wrocław) – Owczary (Brzeg) – Brzeg – Prądy (Opole Zach.) – Dąbrówka (Prószków) – Nogowczyce (Strzelce Opolskie) – Gliwice Kleszczów 143 km oddanie do użytku 2003”

A np. odcinek A1 Gliwice-Częstochowa, jakie brednie wpisałeś w odpowiedziach Quizu ??????? Po za tym podlizywanie się eurokołchozowi było praktykowane jeszcze przed oficjalnym wejściem.

mms

Widać nie jesteś znawcą prawa budowlanego i innych pokrewnych, podlizywanie się chyba znasz z autopsji, zmień leki

Aha, wjazdy na autostradę typu koniczyna nie są możliwe do wybudowania zgodnie z prawem budowlanym ? Przestań brać leki bo i tak ci nie pomogą.

mms

Która dyrektywa zabrania budować koniczynek

euroentuzjasta

kretyńska

mms

błysnąłeś/aś wrodzoną inteligencją

euroentuzjasta

Szkoda że wrodzoną inteligencją nie błyskają eurokołchozowe urzędasy, jak np. niejaka Ursula von der Leyen, która będąc ministrem obrony Niemiec przepięknie zawaliła przetarg na helikoptery i dlatego makrela awansowała ją na przewodniczącą KE.

AndrzejD

kołchoz to został ci we łbie po PRL-u

RamPamPam

Kiedy większość kierowców przestanie jeździć jak ta “trąbka”.

lolek

pierdu pierdu, siedzi chłopek na bramce i mając e-tolla bramka się nie otwiera, bo chłopek musi nacisnąć knefel i jeszcze pretensje, że on to musi wiedzieć czy masz etolla czy nie masz, to ja się pytam na cholerę ten e-toll jak ktoś w budce musi coś klikać

mms

Czyli jadąc od Katowic i zjeżdżając na ul. Rybnicką wysypisko nic nie pobieramy nic nie rejestruje? jadę dowolnym pasem?
i odwrotnie z Rybnickiej do Katowic tez mykam bez opłat i biletów i systemów?

Maciej

Tego właśnie nie podali, a to 50-60 proc. ruchu!

Emiljan

Nie wymagaj, to tylko mocno lokalny portal

zasięg

Zasklepiony w lokalności.

Jan

Wyraźnie jest NAPISANE OBWODNICA GLIWIC, a nie szlak do Katowic. Czytajcie ze zrozumieniem….

mms

zadałem konkretne pytanie jak nie znasz odpowiedzi to milcz, a obwodnica Gliwic prowadzi do ?

poziom

Owszem TAK ale właśnie jest potrzebna podstawa prawna takiego “działania”.
A autor tekstu na nic się nie powołał… a warto by mieć cos dzięki czemu unikniemy miłej pogawędki z KAS / ITD czy kto to będzie teraz kontrolować…

Arek

Po wielu dniach udało mi się w końcu dodzwonić na infolinię, gdzie dowiedziałem się, że szlaban na bramkach podnosi się automatycznie po podjechaniu samochodem osobowym, więc rzeczywiście nie trzeba pobierać biletu ani posiadać aplikacji. Mam nadzieję, że to oficjalna informacja, bo nie dalej jak w piątek – po półgodzinnym czekaniu przed bramkami w Sośnicy, a później na zjeździe na Rybnicką – na moje pytanie, czy muszę pobierać bilet jadąc od strony Katowic, gość w okienku objechał mnie, że jest to wskazane, chyba że mam “gruby portfel” (w domyśle stać mnie na płacenie za cały odcinek od Wrocławia do Gliwic). Na… Czytaj więcej »

Perez

Ta autostrada to jest jeden wielki ABDURD! Jazda do wroclawia 1.5h……po czym stanie przed bramkami, najpierw zeby pobrac bilecik a pozniej zeby zaplacic…..kolejne 1.5h :D

Juz nie wspomne ze nie ma informacji ktore okienka we Wroclawiu sa obslugiwane przez kasjerow!!!

Jak mozna cos spie……. to zawsze w tym kraju tak bedzie…..autostrady to tego piekny przyklad :D

Grzegorz

Wszystko piękne to mam zadanie, uruchomcie sobie apkę e Toll . CZEGOŚ RÓWNIE ŻAŁOSNEGO NIE UDAŁO SIĘ WYPRODUKOWAĆ NIKOMU!!!!!. !.1. instalacja koszmar. 2.biorą kasę za posiadanie możliwości opłaty czyli przedpłata. 3 GPS pobiera tyle że strach . 4. nie daj Bóg by telefon się zawiesił. 5, ktoś tam cały czas może śledzić twój pojazd.6. NA KONIEC USTROJSTWO NA BRAMKACH I TAK OBSUGIWANE PRZEZ Panienkę z okienka . .

Piotr

etoll jest bez sensu, skoro nad każdym wjazdem i wyjazdem z autostrady jest pełno kamer i można bez problemu rozpoznawać numery rejestracyjne wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów i naliczać opłaty. A tu jakieś urządzenia, GPSy śledzące kierowców, aplikacje…

kalasanty

Dokładnie tak! w Czechach , na Wegrzech, w Austrii tak to działa … i wystarczy

Zibi

A gdzie można odebrać nie wykorzystane zaliczki z konta viatol

Jacek Placek

Np na BP (Rybnicka/Żwirki) możesz złożyć wypowiedzenie lub z www pobrać formularz i odesłać pocztą.

kalasanty

już nie ….. formularza też nie ma skąd pobrać : strona www zablokowana ?!?!?!

mms

no i jak to bywa w bajkach się zesr..ło korek na A4 po horyzont o 19-00 a bramki e-tol puste, masakra

poziom

Jakaś podstawa prawna takie stanu rzeczy jeśli chodzi o obwodnicę Gliwic ? Bo ja nie wiem jak się trzeba będzie tłumaczyć przed ITD czy KAS czemu nie ma się “biletu”.

Emiljan

Przydałaby się spalarnia u nas.

europejskie standardy

Spalanie śmieci to marnotrawstwo, raczej wysokowyspecjalizowany zakład odzyskiwania ze śmieci surowców.

euroentuzjasta
geograf

Odcinek autostrady A4 od Kleszczowa do Gliwic Sośnica jest Autostradową Obwodnicą Gliwic (A.O.G.)- nazwa prosta,czytelna i oczywista.

mms

do czego w kontekście pytań potrzebna jest twoja informacja, co wniosła do dyskusji, nie pytaliśmy gdzie jest (A.O.G.) tylko jak się zachowywać w przypadku tzw. biletu zero właśnie na wspomnianym odcinku.