Od pradziejów do współczesnych czasów. “Gliwice. Biografia miasta” od piątku w sprzedaży

W tym tygodniu, 30 listopada, ukaże się książka „Gliwice. Biografia miasta” autorstwa dr Bogusława Tracza. Będzie to spojrzenie na historię Gliwic – od pradziejów do początku XXI wieku.

Książka składa się z czternastu rozdziałów, w których autor opisuje najciekawsze i najważniejsze dla rozwoju Gliwic wydarzenia. Szczególnie dużo miejsca Bogusław Tracz poświęca czasom współczesnym.

„Przybliżam również te fakty i miejsca, które już są lub powinny się stać swoistymi »węzłami pamięci«, na podstawie których wciąż na nowo konstruowana jest i przekształcana zbiorowa pamięć współczesnych mieszkańców Gliwic” – pisze autor we wstępie. „Gliwice. Biografia miasta” to kawał historii.

Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan.

– Bo Gliwice są naszym większym domem, o którym powinniśmy wiedzieć jak najwięcej. Stąd biografia miasta, czyli niemal rodzinna historia – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Spotkanie autorskie z udziałem dr Bogusława Tracza i dr Sebastiana Rosenbauma rozpocznie się 30 listopada o godzinie 17:00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Publikacja będzie do nabycia w cenie 30 zł w Willi Caro, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz księgarni Kawka (ul. Siemińskiego 11).

(żms)/UM(mm)
fot. MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Brawo. Wreszcie .

Tak na marginesie
Tak na marginesie

Ciekawe jak bardzo wypaczył autor historię Gliwic by pasowała do polskiej wersji historii ziem “odzyskanych”… jak autor potraktował czas polskich zadym na Śląsku nazywanych przez Polaków szumnie “powstaniami”, no i oczywiście czy nie zapomniał wpomnieć o “wyzwalaniu” Gleiwitz w 1945. A na koniec, czy napisał, że 90 % dzisiejszych mieszkańców Gliwic nie ma z opisywaną historią nic ale to nic wspólnego :-)

Tak na marginesie
Tak na marginesie

90 procent historii opowiedzianej w tej książce nie dotyczy 90 procent dzisiejszych mieszkańców… oczywiście jeśli chociaż w jakiejś części jest zgodna z prawdą a nie jest tylko kolejnym polskim mitem historycznym dotyczącym Śląska.

Hedwig
Hedwig

A czy autor stąd ? Czy może z tych przyjezdnych ? Ta “rodzinna historia” to chyba co najwyżej dziadków sięga…

Imiu
Imiu

kiedyś to kurła było. Teraz (od 25lat) jest Franca…Ciekawe ile kartek zajął w tej książce?

Ampuła
Ampuła

IPN-owski doktorek to gwarancja użycia krzywego zwierciadła naciągniętego na bęben z wazeliną do obiektywnego spojrzenia na kilkaset lat historii etnosów, narodów, obywateli, państw i granic. Bez czytania wiem, że za założycieli Gliwic należy uważać Jarosława Kaczyńskiego wraz z bratem Lechem, którzy w tym miejscu ze wspólnego konia zsiedli (przy pomocy skrzyni schodkowej, niedawno odkopanej przez katowicki IPN ), po zwycięskiej bitwie z oszałamiająco liczebną koalicją Tatarów, Wikingów, Mongołów, Germanów, Inków, Rusinów, Maurów, Daków, Persów, Prusów, Połowców, Mohawków, Orków, Fenicjan i Atlantów.

Teolo
Teolo

@Ampuła. Bajtel, Wymiyniosz i wymiyniosz o najduchu Mansfeldzie żes niy wspomnioł. Niy ma ci gańba ?

kolega
kolega

“Bez czytania wiem, że za założycieli Gliwic należy uważać Jarosława Kaczyńskiego wraz z bratem Lechem, “- właśnie za to nie lubię Pis-owców- za przekręcanie historii…….

Eva
Eva

@Ampuła tego “doktorka” dyrektor Krawczyk bardzo ceni, więc musi być dobry!

Ciekawski
Ciekawski

która Ampuła ta stetryczała czy ta z protezą mózgowa???