Od przyszłego czwartku na ulicę można wyjść tylko w masce. Matury i egzaminy ósmoklasistów odłożone


Rząd wprowadza nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.

Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Oznacza to, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu, jednak o konkretnych terminach władze będą informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.


Oprócz tego wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku rządzący wprowadzają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużone zostają również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

– ograniczenia w przemieszczaniu się;
– zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
– ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy.
– ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
– zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
– zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
– zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
– zamknięcie restauracji;
– ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
– ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

– zamknięcie szkół i uczelni;
– przedszkoli i żłobków;
– zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
– zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

– zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę – pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
– obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

(GOV.pl)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

To teraz ceny maseczek podskoczą do 50zł/szt.

Obserwujący

Obecnie ceny maseczek są bardzo wysokie.Przy czym trzeba uważać by nie kupić tandety lub podróby.

suport

Najlepiej w sklepie rowerowym, tam cię na pewno nie oszukają a i ceny będą najniższe, takie jak przed pandemią po 50 gr. za sztukę a jakość najwyższa.

. . .

treść tytułu niezgodna z treścią artykułu oraz z wprowadzonym obostrzeniem, NALEŻY ZASŁANIAĆ USTA I NOS PODCZAS WYJŚCIA NA PRZESTRZEŃ PUBLICZNĄ, nie ma obowiązku noszenia maseczek (mimo że w ten sposób najłatwiej byłoby się stosować do obostrzenia), można zasłonić się szalikiem, czapką narciarską itp. i jest to napisane w samym artykule, tymczasem tytuł wprowadza w błąd

Ja.

Niektórym proponował bym na przykład wiadro…
Wesołego alleluja.

Pretorianie

I jeszcze, co za towar reklamuje firma pogrzebowa “pietrek”. Cmentarz centralny, wody brak, z jakiej przyczyny. A przecież po “ogarnięciu” grobu warto umyć ręce, by założyć nowe rękawiczki.

Laszlo_egesz

Zamiennie Pietrek z Jaskiem podsycają poczucie czarnego humoru. Popełniłeś wielkie faux pas bo pominąłeś wizerunek pana posła Gonciarza, który również aktywnie uczestniczy w autopromocji i pięknie się w to wpisuje.

Pretorianie

Rządzi się bezproblemowo, kiedy dostało się taki “bat” na społeczeństwo.
Nie, że ci wolność odebrać chcą, na jakiś czas po prostu ograniczą ją, dla twego dobra, nie z chęci zysku, więc się nie obraź i nie pyskuj.
Im chodzi tylko o to jedynie, by świat wyglądał tak jak powinien.
Przecież to oni wiedzą jedynie jak świat wygląda, a jak powinien.

Agnostic Front

Ciekawe jak ta sprawa wygląda obecnie choćby we Francji, gdzie zakazano noszenia burek jako nielegalnego symbolu religijnego ?

Obserwujący

Pisiory i te ich “ograniczenia”… pokazuje to,jak pisiory tworzą i wprowadzają mętne,niejasne “ograniczenia”…bez wprowadzanie stanu wyjątkowego.A suweren to popiera…masakra.
Można być spokojnym o wynik “wyborów pocztowych”.

suport

Jestem całkowicie spokojny, przecież listonosze jeżdżą na rowerach.

edwal

Ciekawy jestem czy firmy produkujące te “maski” po 6 zł sztuka też dostaną pomoc rządową.

Hania

Od znajomej dostałem maseczkę i chodzę w niej już ponad tydzień. Do końca epidemia mi starczy.

Pretorianie

I zapytam, co robiono w styczniu i w lutym 2020, by przeciwdziałać ewentualnej epidemii. Nic, absolutnie nic. Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi nowym koronawirusem SARS-CoV-2 miały miejsce pod koniec 2019 roku w Wuhanie w Chinach. Zachorowania powodowane niezidentyfikowanym wirusem rozpoczęły się dokładniej w grudniu 2019 roku. Odnotowano wówczas grupę pacjentów cierpiących na zapalenie płuc nieznanej etiologii. Być może podobnie jak w przypadku poprzedniej epidemii, również tym razem koniec koronawirusa i jego rozprzestrzeniania się na świecie nastąpi, gdy nadejdą cieplejsze dni. Niektórzy specjaliści mówią o maju, czerwcu lub kolejnych miesiącach letnich. Niestety, jak na razie nie ma jeszcze dokładnych informacji o SARS-CoV-2,… Czytaj więcej »