Od września czynsze w górę. “Wpływy nie pokrywają wydatków ponoszonych przez miasto”


Od września miasto wprowadza nowe stawki bazowe czynszów za mieszkania komunalne i socjalne. Urzędnicy uzasadniają to pokryciem kosztów modernizacji prowadzonych w miejskim zasobie mieszkaniowym.

Skąd podwyżki? Gliwice prowadzą inwestycje w zasobie komunalnym związane z likwidacją niskiej emisji, polegające na zmianie systemu ogrzewania i podnoszeniu standardu lokali – czytamy w MSI. Podwyżki urzędnicy uzasadniają również wzrostem cen energii elektrycznej, ubezpieczenia nieruchomości, kosztów pracy, a także kosztów utrzymania czystości, konserwacji i koniecznych przeglądów.

Po dokonaniu szczegółowej analizy stwierdzono zatem, że przy obecnie obowiązujących stawkach najmu wpływy z czynszu nie pokrywają wydatków ponoszonych przez Miasto Gliwice

– wyjaśnia Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – Dlatego podwyżka czynszów, która umożliwi miastu realizację zadań, jest konieczna – dodaje.


Ostatnia podwyżka miała miejsce w sierpniu 2016 r. Od tego czasu stawka bazowa miesięcznego czynszu za 1 m² powierzchni użytkowej komunalnego lokalu mieszkalnego wynosi 5 zł, natomiast za 1 m² lokalu socjalnego 1,10 zł.

Nowa stawka bazowa czynszu zacznie obowiązywać od 1 września. Opłata bazowa za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego będzie wynosić 5,50 zł, natomiast stawka za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu socjalnego wyniesie 1,50 zł.

Dla mieszkania komunalnego o powierzchni 60 m² będzie to oznaczało podwyżkę rzędu 30 zł miesięcznie. W lokalu socjalnym o tym metrażu łączna opłata bazowa wyniesie 90 zł (wzrost o 24 zł).

Wspomniane wyżej stawki w przeliczeniu przez metraż nie stanowią jednak ostatecznej kwoty czynszu opłacanego przez najemcę. Składają się na niego także wszelkiego rodzaju „zniżki” i „zwyżki” uzależnione głównie od położenia budynku (a w nim – danego mieszkania) oraz stopnia wyposażenia budynku i lokalu mieszkalnego w urządzenia techniczne i instalacje, takie jak m. in. centralne ogrzewanie. Maksymalna stawka miesięcznego czynszu dla komfortowych mieszkań komunalnych z c.o. wynosi obecnie 8,25 zł/m2. Od września wzrośnie do 9,08 zł/m2 za miesiąc. W prezentowanym przykładzie 60-metrowego mieszkania oznacza to wzrost o 49,80 zł.

(żms)/MSI
fot. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
JAś

Czyli tak można zrozumieć miasto zmienia ogrzewania daje dopłaty a my spłaca my to w ratach a oni się chwalą że dają dofinansowanie totalne złodziejstwo

Ekonomista

Nie złodziejstwo, to jest po prostu Socjalizm, tak samo jak przy 500+ czy emerytura+, Tyko głosując na Korwina można uniknąć takiego socjal-złodziejstwa.

LOL

Domyślam się, że rodzina Korwina i członkowie konfederacji oraz ich wyborcy nie biorą socjalistycznych 500+, 300+, emerytury+ i nie korzystają z żadnych innych form pomocy państwa? Każdy konfederat i wyborca faszystów powinien to udowodnić.

Krul Korwin

Czy to nie dziwne że Konfederacja, która jest ideologicznie prorosyjska jednocześnie krytykuje socjalizm?

Wiosna nasza

Oni chcą wyprowadzić Polskę z UE. Jak nie chcesz funduszy europejskich na inwestycje w infrastrukturę, etatów w zagranicznym przemyśle, dopłat dla rolników, wyboru pracy i życia w każdym kraju UE i wolności, ale chcesz zamknięcia granic i biedy w Polsce pod rządami antysemitów, homofobów i wariatów, to głosuj na Konfederację.

KK

Wymieszałeś groch z kapustą, już mam wzdęcia.

Przewodnik partyjny

Mały przewodnik po partiach przed wyborami (copyright by Andrzej Rysuje): PiS – dyktatura, łamanie konstytucji, symbioza z kościółkiem, księża cacy a murarze pedofile, geje na stos opalany polskim węglem, aborcja karana śmiercią całej rodziny do drugiego stopnia pokrewieństwa, Polska Chrystusem narodów, a Erłopa niech daje piniądze i się odpierdoli Koalicja Europejska – Platforma, czyli prawica udająca liberałów, geje nie na stos, ale brać śluby to najwcześniej za 1000 lat. Lider o charyzmie doniczki na fikusa i wdzięcznej ksywie “Shrek”. Koalicjanci w postaci SLD, PSL i Zielonych są konsumowani i trawieni w brzuszku tegoż Wiosna – lewica zakochanego w sobie Roberta… Czytaj więcej »

Końfederatcyja

O ile mnie pamięć nie myli to córka Korwina kradła w sklepie ale potem miała czelność kandydować w wyborach. Korwin całe życie żył z hazardu i zadłużał się wydając kretyńskie książki, a żyje teraz ze spadku po matce, która dorobiła się milionów w PRL-u (!!!) i z europejskiej emerytury po tym jak opowiadał brednie w Brukseli albo spał, co było najlepsze.

Jakub

To se kup mieszkanie a nie siedź w takim fundowanym przez mieszkańców

RealistA

Ok. Nikt nie będzie zadowolony z podwyżek, ale uzasednienie, że to z powodu likwidacji niskiej emisji, polegające na zmianie systemu ogrzewania i podnoszeniu standardu lokali USPRAWIEDLIWIA MIASTO GLIWICE. To gliwiczanie są w stanie przyjąć (zobaczymy), ale PODWYŻKI WYWOZU ŚMIECI TO WTOP ROKU I BĘDZIEMY WYPOMINAĆ RADNYM, KTÓRZY GŁOSOWALI ZA PODWYŻKAMI. O tym będziemy pamiętać do kolejnych wyborów bo wiemy kto jak głosował. Zachęca gliwiczan do oceny radnych po owocach a nie bełkocie kampanii wyborczej. Tyle w temacie.

Cola

Mieszkam w budynku gdzie jest 8 mieszkań . Czynsz płaci czworo najemców. Reszta niepłacących szczerbatych sąsiadów uśmiechem żegna frajerów , którzy rano idą do pracy. Ewentualne remonty obejmują cały budynek, zatem “szczerbatkom” nie dzieje się żadna krzywda. Podwyżka czynszów uderza w uczciwie płacących……

janusz

Masz z czego to płać. Nie każdy ma z czego. Raz się ma zamówienie na transport innym razem się nie ma

Irek

Warto szukać kasy w innych obszarach kilka razy w roku miasto chojną ręką robi przezent wybrańcom na grube tysiące w ramach futki w regulaminie o bonifikacie na wykup mieszkania z zasobów miejskich. Są ludzie, którzy kupuja mieszkanie od miasta za 40 procent wartośc wg zaniżonej wyceny, po czym sprzedaja je po cenie rynkowej zarabiając na tym ogromne pieniądze. Rada Miasta bez większych problemów zgadza się na odstapienie od zwrotu bonifikaty, bo sama uchwaliła furtkę w przepisach (np: https://bip.gliwice.eu/strona=120,648,4500). Krótko mówiąc, jesli ktoś ma sporo, to może od miasta dostac jeszcze więcej, ale musi mieć. Gorzej z osobami, które nie mają.… Czytaj więcej »

Stas

A kto po wykupie mieszkań ponosi koszty remontów budynku, właściciele czy miasto? Kto w budynkach czynszowych za to płaci, bo na pewno nie najemcy jak ten Tylko PiS.

Irek

koszt remontu to 60 procent wartości rynkowej mieszkania? Na pewno miasto stać na takie przenty?
Ja znam historię osoby, która całe lata próbowała się dogadać w kwestii zajmowanego mieszkania, tylko nikt z miasta nie chciał z nią rozmawiać. Pani Radna udawała, ze coś robi, a tak naprawdę robiła w balona. Wice prezydent nawet nie udawał, szkoda mu było czasu na spotkanie i spróbowanie znalezienia kompromisu, prezydent na maila nawet nie odpowiedział

Stas

Koszt remontu mieszkania w starej kamienicy to nawet 100% wartości rynkowej mieszkania, wszystko zależy od tego jak chcesz mieszkać. Pokaż mi mieszkania w starych miejskich kamienicach, które ktoś zechce za 100% ceny rynkowej. I pamiętaj, że nie mówimy tylko o remoncie mieszkania, ale całej kamienicy (dachy, ocieplenia, scalanie pękających ścian), co jest w większości z nich pilnie potrzebne. Kilka takich ruder odkupiły firmy deweloperskie ale chyba nie masz pojęcia, że remonty to w zasadzie była budowa całego wnętrza od nowa. Sprawdź ile dziś kosztuje najem albo wykup takich mieszkań. Nowe mieszkania w o niebo lepszym standardzie nie sprzedają się “na… Czytaj więcej »

Robert

Głosujcie dalej na Frankiewicza popierają przeze POKO, a wszyscy pójdziemy z torbami. Dkatego ja w niedzielę na pewno na ta formację nie zagłosuje.

Kolik

A ty Robert chciał byś mieszkanie za darmo, albo niech Frankiewicz ci płaci że mieszkasz w ZBMmie!

Jan

Frankiewicz +Hala Arena.Tyle w temacie.

Lolek

Spadłem z kanapy: “Maksymalna stawka miesięcznego czynszu dla komfortowych mieszkań komunalnych z c.o. wynosi obecnie 8,25 zł/m2.”. Za niedługo minie druga dekada dwudziestego pierwszego wieku, a w Polsce mieszkania z centralnym ogrzewaniem nazywa się komfortowymi. To jakie to są mieszkania zwykłe, standardowe?

Tytyty

Dostajecie 500+ pensje poszły w górę a wy płaczecie że wszystko idzie do góry. Dostaniecie centralne ogrzewanie przynajmniej węgla kupować nie będziecie musieli

Dawid

Gliwice to fatalnie zarządzane miasto – podwyżki to pokazują. W końcu panie Frankiewicz z czegoś trzeba utrzymać “Halę Gliwice” czy jak tam ona się nazywa. Sama się nie utrzymuje i nie utrzyma. Wydatków coraz mnie a czynsze w górę,potem dziwne,że Gliwice to miasto wymarłe.Podnoszenie standardów lokali ? Mam pokazać zdjęcia swojej klatki schodowej ? Szukacie pieniążków,jak tu więcej dla swoich ,co ?

MariannaA

Wpływy nie pokrywają wydatków ponoszonych przez miasto na utrzymanie HALI.

Imię

Niesamowitą ilość pięniędzy można zaoszczędzić likwidując dotacje na świeżo upieczonego miszcza Polski-piasto-terrorystów. Niech się teraz sami utrzymają z umów sponsorskich, Ligi Mistrzów ewentualnie z Ligi Europy. Nawet niech po godzinach uprawiają a potem sprzedają marchew tak jak każdy normalny człowiek w świecie robi-tyle ile zapracuje tyle ma.

Tylko PiS

Nie widzę powodu, dla którego wszelkie pieniądze mają być wydawane na socjal dla plebsu. Mieszkam w budynku wspólnoty mieszkaniowej i płacę około 8.50 zł za metr kwadratowy (bez mediów) za mieszkanie o przeciętnym standardzie i nie narzekam. Miasto nie jest od tego, żeby wydawać pieniądze wyłącznie na dofinansowywanie różnego rodzaju pasożytów żyjących na koszt innych

Jan

Jak nie widzisz powodu pomagania biednym, chorym i niepełnosprawnych, to tym bardziej powinieneś protestować przeciw pomocy finansowej zawodowym piłkarzom, którzy biedy nie klepią.

asdf

“Maksymalna stawka miesięcznego czynszu dla komfortowych mieszkań komunalnych z c.o. wynosi obecnie 8,25 zł/m2. Od września wzrośnie do 9,08 zł/m2 za miesiąc.”

Czyli nie dotyczy to wyłącznie mieszkań dla plebsu, ale wszystkich mieszkań będących własnością miasta. Również tych o wyższym standardzie.

Wkurza mnie to

Plebs, tzn. Dżesiki w ledżynsach, mają się dobrze, dostają pincet plus, dopłaty do mieszkań i w pizdu innych profitów, a my na to się składamy ;(

SG4604

Wiesz, według najnowszych standardów tzw “sprawiedliwości społecznej” do pracy chodzić muszą tylko ci, którzy nie mają pieniędzy na życie. Jak ktoś napłodził pińcetplusów, dostaje kasę z MOPSu, ciuchy z Caritasu, ma kartę Wielkiej Rodziny to pieniądze ma. Niech pracują ci, którzy pieniędzy nie mają.

Szef

Socjalizm kłóci ze sobą ludzi. Nawet coś tak świetnego jak zdobycie mistrzostwa Polski przez drużynę z naszego miasta powoduje niesnaski z powodu miejskich dotacji. O ile fajniej byłoby gdyby Piast był samodzielny, zarabiał duże pieniądze na transmisjach telewizyjnych, koszulkach, biletach i za udział w LM. Do tego miał kontrakt sponsorski z jakąś znaną gliwicką firmą. Pieniądze zamiast z miasto do Piasta płynęłyby w drugą stronę, a miasto przeznaczałoby je na parki i boiska dla dzieci.

Piotr

Socjalizm w 2019? Szucie jednych na drugich zaczęło się w kapitalizmie, bo w nim zaczęły rosnąć różnice płacowe i majątkowe. W socjalizmie ludzie byli dla siebie bardziej przyjaźni niż teraz, bo byli biedni po równo. Usamodzielnienie zadodowców z Piasta jest banalnie łatwe – ceny biletów w górę, tak, żeby realnie pokrywały koszt meczu i wprowadzenie opłat na strefę VIP, bo to najbardziej zaludniony “darmowy” sektor na każdym meczu. A specjalnie dla “Tylko PiS” zniesienie biletów ulgowych, bo nie pomagamy gorzej sytuowanym czyli plebsowi.

ja234

Tak naprawdę piast-porażka- amatorzy nie powinni w ogóle brać kasy od miasta.Miasto ze swojej strony powinno przestać futrować piasta, ale gdzie tam już im wpłacili pierwszą ratę.Mają wystarczająco dużo kasy.(10:38)

Kolik

A ciebie podniecają marchewki?

Ampuła

Czynsze w górę, węc wpływy wzrosną. Z tych powiększonych wpływów miasto będzie mogło wydać jeszcze więcej na remonty murków, schodków i złotych świecidełek w ambasadach Watykanu. Dlatego nie piszcie czynszowych skarg do kurii na pazerną bezduszność władzy samorządowej. A przede wszystkim nie dołączajcie do kuriewnych skarg zdjęć waszych coraz bardziej głodnych dzieci!
Ze względu na chorobliwy głód dzieci w kurii.

Eliza

Chcą ciągle podwyższać czynsze a w zamian nie zrobią nawet u tych najbiedniejszych remontu w mieszkaniu chcą wszystkie pieniądze a w zamian dają gówno.

ja234

No,miastu brakuje kasy to czynsze w górę.Ścieki, opłaty za segregowanie śmieci już poszły w górę.Poniekąd jest to zasługa “rzondów” pisiorów.(10:41)