Ogrzewalnia dla osób bezdomnych rozpoczęła działanie. Nie obyło się bez kontrowersji

Ogrzewalnia u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej jest gotowa – rozpoczęła działanie 1 stycznia. Do dyspozycji osób zmagających się z bezdomnością jest 30 miejsc. Lokalizacja obiektu w tym miejscu nie podobała się mieszkańcom dzielnicy, nie chciała go tam także Rada Osiedla.

Wybudowany niedawno modułowy budynek zastąpił zlikwidowaną po 18 latach ogrzewalnię przy ul. Składowej. Nowa ogrzewalnia jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz znajdują się dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet. Pomieszczenia wyposażone są w krzesła.

Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do dyspozycji osób potrzebujących jest kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój.

Po wejściu do placówki osoba przyjmowana może skorzystać z odrębnej łazienki oraz uzyskać odzież na wymianę. Jeśli posiada własne ubranie w dobrym stanie, może je wyprać w pralce, która jest na wyposażeniu placówki. W budynku znajduje się też pomieszczenie gospodarcze oraz służbowe dla pracownika socjalnego z szatnią i łazienką.


Obiekt wyposażono w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania, uzyskał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Całodobowa ogrzewalnia jest czynna od 1 stycznia, prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Nowa ogrzewalnia kosztowała ponad 735 tys. zł i została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (726 587,76 zł). Pozostała kwota pochodziła z budżetu miejskiego.

Mieszkańcy nie chcieli ogrzewalni na swoim osiedlu

Mieszkańcy dzielnicy Szobiszowice, gdzie przeniesiono ogrzewalnię, dowiedzieli się o tej inwestycji dopiero z tablicy budowlanej. Nie byli zadowoleni z nowego sąsiedztwa – obawiali się, że poziom bezpieczeństwa w ich otoczeniu spadnie. Propozycja budowy obiektu w rejonie ulic Noakowskiego i Dworskiej została negatywnie zaopiniowana przez Radę Osiedla. Więcej na ten temat pisaliśmy we wrześniu.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. Z. Daniec/UM Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Z takimi obiektami to jest tak: Każdy uważa, że jest bardzo potrzebny, ale nikt nie chciałby mieć tego w pobliżu swojego domu. Taka prawda.

Tajemniczy Ktoś

To tak jak z gwiazdami i politykami co mówią o przyjmowaniu uchodźców ale sami ich nie chcą mieć pod nosem.

Cliper

Trzeba będzie budować getta żeby nie zachwiac równowagi psychicznej elit społecznych takich jak np.przy dworskiej czy uszczyka?..które nomen omen od zawszw kojarzone jako właśnie takie..oazy szczęścia a rada osiedla niech zadba o otoczenie tej pożal się Boże dzielnicy

Olo

Pamietam czasy, kiedy taksowki nie chcialy jechac na Dworska. Faktycznie, dzilnica elitarna.

Aleksander

Cliper pochwal się co zrobiłeś dla mieszkańców dzielnicy w ostatnim roku. Umiesz coś zrobić? Bo uwierz, mi nie jest prosto zrobić czegoś dobrego dla drugiego człowieka – szczególnie obcego. Czyny – nie słowa! Dzisjaj mówienie nie wymaga wysiłku – tutaj facebook, tam komentarz, ech jakie to proste. Proszę nie atakuj rady osiedla zanim w niej nie popracujesz. Nie atakuj tylko działaj. Miarą wartości w życiu jest działanie.

Anna

Szkoda że mieszkańcy osiedla nie znajdują pozytywnych stron tego przedsięwzięcia i szkoda, że mają taka o pinię o osobach bezdomnych. Nie rozumie dlaczego mieliby stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

ers

To standard w naszym iście katolickim, pełnym chrystusowej miłości bliźniego polskim narodzie.

mieszczuch

Powiem Ci tak około 90% tych tzw obywateli których nie interesuje nic tylko rewir śmietnikowy no i co idzie za tym spożywanie bo w kubłach posegregowanych a zwłaszcza ze szkłem mają zlewki z butelek nie . nie mleka ale tego co jest ich największym celem życia a Ci co chcieli sobie od nowa ułożyć życie skorzystali z noclegowni podjęli pracę i wyznaczyli sobie cel stanięcia na życiowe nogi.

kuya

To zdanie możnaby, ze względu na długośċ, zgłosiċ do księgi rekordów. Od komentowania innych aspektów wstrzymam się.

Miodzio

Po jednym z “nie” jest kropka. Wygląda to na dwa zdania. Przez brak interpunkcji bełkot bez ładu i składu, ale jednak dwa. Ewentualnie rekord za tak długi zlepek słów bez jakiejkolwiek interpunkcji.

Miodzio

Kto nie rozimi(e) ?

Janek

Mówi to ktoś co pewnie nie mieszka tu . To nie chodzi o to ,ze ci ludzie otrzymują pomoc . Tylko o to ,ze większość z tych osób nie wchodzi do budynku tylko popijają w bramach i oddają mocz gdzie popadnie . Okoliczny skup złomu to tylko atut osoby bezdomnej aby na miejscu ukraść złom i go sprzedać a wieczorem w ogrzewalni się przespać

Łowca malkontentów

“Mieszkańcy dzielnicy Szobiszowice, gdzie przeniesiono ogrzewalnię, dowiedzieli się o tej inwestycji dopiero z tablicy budowlanej. Nie byli zadowoleni z nowego sąsiedztwa”
Przypomnę, że przednia lokalizacja to ul.Składowa w dzielnicy… Szobiszowice.

TakPrawda

Poprzednia była z dala od ludzi… W miejscu gdzie nie ma żadnych ludzkich skupisk.. Niedaleko nieczynnych torów… Niedaleko niczego… I stacji paliw… Nie pisz bzdur. Teraz lokalizacja przebiega w miejscu gdzie jest sporo nowych inwestycji gdzie są rewitalizowqne stare i niedaleko ogródki działkowe… Ktoś kto ma olej na wymianę wymyślił ta lokalizację i o to tu chodzi.. Jak nie wiesz i nie rozumiesz różnicy spójrz na mapę… Albo chętnie cie po Gliwicach oprowadzę bo widać nie masz pojęcia o czym piszesz. Dwa niedaleko miasto sprzedało dawny dworek. Inwestor będzie zachwycony… A dlaczego ogrzewalnia nie mogła być tam gdzie była.. Bo… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

No to wymień choć połowę tych pozytywów?
Aż dziw, że skoro ich tyle to były prezydent nie toczył swojej rezydencji ogrzewalniami.
Nie rozumiesz, bo pewnie sprawę znasz tylko z lewackich filmów.

4WD

Chwalebne, ale bezdomni mieliby bliżej, gdyby ogrzewalnia stanęła na Pl. Piastów.

Anna

Racja, okolice PL. Piastów są chyba bardziej “dostępne” ale może tak jak mieszkańcy osiedla Szobiszowice, władze dzielnicy uznały, że to będzie zła wizytówka centrum miasta

Gliwiczanin

Pani Anno – a nie jest to zła wizytówka? Myśli Pani że cena mieszkania jest większa gdy pod domem jest takie miejsce dla bezdomnych czy np. zakład fryzjerski? Kiedyś też byłem takim “obrońcą biednych poszkodowanych bezdomnych” – ale teraz widzę że bezdomni rozgrzebują śmieci i zostawiają syf na moim osiedlu – i kto to ma później zbierać? Dodatkowo tam gdzie są bezdomni tam jest też i żebractwo. A spróbuj takiemu nie dać drobniaka a masz szanse na porysowane auto.

elemele

to może zamknijcie sobie śmietniki na klucz jak na innych osiedlach?

Urko

Uzysk surowców wtórnych ci się skomplikował ?

świerk

Gardzisz takimi ludźmi jak on ?

ktoś

TRZA i TERA ha ha ha mądralo–pamiętasz

4WD

Gorszej wizytówki centrum miasta niż Pl. Piastów raczej nie znajdziemy. Nie o “dostępność” mi chodziło a o obecny stan Pl. Piastów właśnie. Tam ogrzewalnia dużo lepiej by się wpisała w “krajobraz” Gliwic. Nikt by jej nawet nie zauważył. A nawet więcej, byłaby perełką w panującym tam syfie.

kuya

Najsprawiedliwiej będzie, jeżeli każda dzielnica otrzyma własną ogrzewalnię!?

nieprawdziwy gliwiczanin

Dlaczego takiej ogrzewalni na swoim terenie nie wybudował gliwicki biskup w ramach chrześcijańskiego miłosierdzia ?

Obserwujący

Biskupi tylko udają wierzących i katolickich a tak naprawdę mają na wszystkich i wszystko wywalone.Ot,taka hipokryzja kleru.Poza tym wiedzą, że religia to jedna wielka ściema wciskana suwerenowi.

Robson

Chyba dobrze trafione właśnie na terenie kurii

Bywalec Hosteli

Taka budka 700 tysi. ??!! Nie wiem co więcej powiedzieć……

Bywalec Hiltonów

No właśnie nie wiesz…. zwłaszcza o budownictwie pasywnym…

Bywalec hosteli

Może rurka z PEC była by tańsza ????!!!!!

lol

mogli pod PEC-em postawić barak, a PEC podgrzać bezpośrednio bez rurki

lol do kwadratu

PECu się nie podgrzewa to PEC grzeje.

Informacja Turystyczna

Rurki porządne, metalowe, nawet kolorowe. Bywalcom taki dar się mocno spodoba.

Bywalec hosteli

A gdzie siłownia na wolnym powietrzu ?

DD

Ciekawe czy w szpitalach są dostępne pralko suszarki dla samotnych starszych osób. Wow! taki luksus w szpitalu w mieście przyszłości, szok.

Miruś

Nie każdy bezdomny to lump czy alkoholik, nie osądzajcie innych może wam się noga powinie i sami skończycie na ulicy.

Tadeusz

Nie tylko 99 na 100.

mieszczuch

Niezła inwestycja lokalna…he coś takiego tylko tu.

DD

Narzekacie zawsze na coś co jest dostępne jako informacja publiczna. Wystarczy poprosić urząd o jej udostępnienie i porównać koszty z cenami rynkowymi. Zrobił to ktoś czy trzeba Wam pod nos podsunąć? Właściwie tematy tutaj są zawsze kontrowersyjne aby nas skłócać i dzielić, to już taka natura niektórych dziennikarzy bo też mogli sięgnąć po detale. W końcu taki budyneczek o wyglądzie wagonu pokazany z zewnątrz rusza wyobraźnię kiedy widzi się całą kwotę zapłaconą z publicznych pieniędzy.

Piotr

Fajnego tam maja opiekuna, leje bezdomnych a w dodatku sam ma problemy z prawem. Brawo OPS.

cekinetto

Rozumiem, gdyby chodziło o jakąś willową dzielnicę – wtedy ogrzewalnia być może raziłaby w oczy. Natomiast w sąsiedztwie, głównie komunalnych kamienicach albo TBSach, nie zamieszkuje przecież jakaś elita, tylko zwykli robotnicy, których od bezdomności dzieli rata za czynsz wynajmowanego kwadratu i robota na strefie albo w Biedronce.

Informacja Turystyczna

Elitę stać na alarmy i ochronę, proli nie.

punkt dezinformacji

I co z tego ? Alarmy ochronę i inne tego typu bzdety można sobie w d…ę wsadzić, co udowodniła seria włamań do domów jednorodzinnych w okolicach Warszawy, gdzie grupa wysportowanych, sprawnych fizycznie i zamaskowanych sprawców, błyskawicznie nie przejmując się monitoringiem i alarmami dostawała się do pomieszczeń domów na piętrze, błyskawicznie plądrowała je, zabierała kosztowności i pieniądze a następnie tak jak szybko się pojawiła tak szybko znikała, kiedy to nieświadomi tego co się dzieje domownicy spokojnie oglądali telewizję w salonie na parterze. Potem jedynie mogli sobie z zapisu monitoringu pooglądać jak sprawnie zostali okradzeni.

Informacja Turystyczna

Tak i ci wysportowani nocowali w ogrzewalni?
Chyba pomyliłeś tematy bo tu mowa o takich, dla których objawem sprawności jest utrzymanie pionu.

punkt dezinformacji

A gdzie w twojej wypowiedzi, cytuję “Elitę stać na alarmy i ochronę, proli nie”, jest mowa o ogrzewalni ? Nie chyba a na pewno pomyliłeś tematy.

hanek mały

Za 735 tysięcy, można postawić za miastem kilka baraków z automatami wrzutowymi za prąd i wodę. Może gdyby im tyłki zmarzły ruszyliby je szukając roboty. Znów ochrona patologii i nierobów.

kuya

Ty jesteś rzeczywiście mały, Hanek!

Urko

Fajny parking. Tak na “oko” na 3-4 wózki. . Nie za mały dla 30 osób ?

w pogonii za octem

masz rację to taki dyżurny gliwicki troll

Obserwujący

Ci ludzie sami sobie wybrali taki styl życia.

4WD

Tak sądząc łatwiej żyć prawda?

kuya

Ten sposób postrzegania życia nazywa się „wąskie horyzonty”!

PASZTET SHOW

i na wstecznym….

Katarzyna

Tym bezdomnym nie chciało się uczyć i teraz ponoszą konsekwencje swojego lenistwa. Każdy jest kowalem własnego losu.

4WD

Być może stanie w kolejce po fakultety przeszkodziło ci w drodze do wiedzy. Być może zajęta bezmyślnym wkuwaniem na pamięć inwokacji nie miałaś już czasu potknąć się o zwykłą życiową mądrość. Uwierz mi jednak na słowo. Gdy los zastosuje czasami wobec niektórych pakiecik tzw. “zrządzeń losu” (trudna od urodzenia sytuacja materialna, nagła/tragiczna śmierć bliskich, ciężkie choroby, wypadki, słabsza psychika, traumy z dzieciństwa, alkohol/przemoc w rodzinie …) to twoje “dyplomy” wiesz ile są warte? Niektórzy przez całe życie nie zaznają tego co wymieniłem, niektórzy już w dzieciństwie otrzymują pełny zestaw i trudniej im wkuć tą inwokację bo muszą wpierw zdobyć jakiś… Czytaj więcej »

Tadeusz

Powinieneś kilku bywalców ogrzewalni przyjąć do swojego domu. Taki jesteś zaangażowany w pomoc dla nich. Daj przykład innym!

Nie

To właśnie tacy jak ty i Katarzyna powinniście to zrobić żeby ponownie zestroić “instrumenty”, bo wam się empatia i człowieczeństwo rozkalibrowało.

Ad

Oby Tobie się nigdy nóżka nie podwinęła, chociaż gdyby się podwinęła to przynajmniej przejrzałabyś na swoje oczęta…

kop

Wśród osób bezdomnych są również ludzie dobrze wykształceni. Trochę więcej empatii.

silverariel

Nikt z nich nie marzył by być bezdomnym…trudno to zrozumieć, bo każdy chce mieć własny, bezpieczny kąt…nawet jak się nie uczył specjalnie pilnie.

@Katarzyna. Z tymi szkołami to znowu nie taka pewna sprawa, np. taki Adolf Hitler nie skończył żadnej szkoły a jak daleko zaszedł.

Przypominam, że Adolf Hitler zaczynał w Wiedniu jako udający studenta bezdomny.

Informacja Turystyczna

Skończył szkoły.
No i jak przystało na bezdomnego kupił Mercedesa.
Do czego to abstynencja potrafi doprowadzić człowieka.

mein kapf

No to jakie to konkretnie skończył szkoły ?

Informacja Turystyczna

Bez wgłębiania się w różnice w systemie edukacji to podstawową (ludową) i ponadpodstawową.
Mam nadzieję, że odróżniasz ukończenie cyklu kształcenia od zdania egzaminu? ;-)

Czyli starannego uniwersyteckiego czy politechnicznego wykształcenia nie posiadał ?

Informacja Turystyczna

” Adolf Hitler nie skończył żadnej szkoły” nie rób fikołków, bo sam sobie dołek kopiesz.

PS: Jak wyrósł z dziecięcego buntu to nawet samokształceniem się zajął.

mein kampf

Czyli każdy powinien tak robić i brać z niego przykład ?

Ale się uśmiałem

“Staranne uniwersyteckie” cha cha cha

kuya

Ten sposób postrzegania życia nazywa się „wąskie horyzonty”!