Mieszkańcy nie chcą ogrzewalni dla bezdomnych w swoim sąsiedztwie. “Nie było konsultacji”

Na zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej, w niedalekim sąsiedztwie budynków jedno- oraz wielorodzinnych, powstaje ogrzewalnia dla bezdomnych. Okoliczni mieszkańcy o planach miasta dowiedzieli się dopiero z tablicy budowlanej.

Jak mówią, nikt ich wcześniej nie informował o tej inwestycji, ani nie przeprowadził konsultacji.

Na naszym osiedlu nie brakuje patologii, nie chcemy żeby kręcili nam się tu bezdomni – mówi gliwiczanin mieszkający przy ulicy Dworskiej w dzielnicy Szobiszowice. – Do tej pory nie było tu zbyt bezpiecznie, powstanie tutaj ogrzewalni dla bezdomnych będzie wpływało na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje.


Jak zaznacza nasz rozmówca, mieszkańców tej części dzielnicy nikt nie informował o tym, że obiekt powstanie w ich sąsiedztwie, nie zapytano ich o zdanie. Oni zaś obawiają się, że w związku z otwarciem ogrzewalni na osiedlu licznie zaczną pojawiać się bezdomni.

Placówka powstaje na miejskich działkach w pobliżu zarówno starej, jak i nowej zabudowy mieszkaniowej oraz domów jednorodzinnych. Nakładem blisko 700 tys. złotych buduje ją firma Elmot z miejscowości Nowe, która w I połowie 2019 roku wygrała przetarg na realizację zlecenia w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Budynek ogrzewalni ma mieć powierzchnię około 100 m2, założono także, że równocześnie będzie mogło z niego korzystać 30 osób. Wewnątrz przewidziano m.in. toalety z natryskami, pomieszczenia na odzież oraz biurowe, a także pomieszczenie umożliwiające przygotowanie i spożycie gorącego posiłku dla min. 10 osób jednocześnie.

Rada Osiedla wiedziała

Zapytaliśmy miasta, czy sprawa była konsultowana z mieszkańcami. Okazało się, że Rada Osiedla Szobiszowice została o tym poinformowana.

Informację o planowanym rozpoczęciu inwestycji przy ul. Noakowskiego, mającym na celu wybudowanie ogrzewalni zapewniającej tymczasowe schronienie przekazano do 7 radnych Rady Miasta Gliwice oraz do Rady Dzielnicy Szobiszowice. Rada Dzielnicy Szobiszowice negatywnie zaopiniowała projekt, natomiast radni nie wyrazili opinii w tej kwestii

– przekazał rzecznik prezydenta miasta, Łukasz Oryszczak, który zaznaczył przy tym, że miasto ma obowiązek prawny oraz moralny zapewnienia opieki i wsparcia bezdomnym.

– W przypadku ogrzewalni jest to często wsparcie decydujące o życiu lub śmierci. Osoby dotknięte bezdomnością znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Oprócz problemów z zapewnieniem sobie podstaw egzystencji muszą zmagać się z bardzo negatywnymi stereotypami. Wielu bezdomnych podejmuje starania wyjścia z sytuacji, w której się znaleźli, podejmuje np. pracę zarobkową. Pomoc osobom bezdomnym świadczona jest w kilkunastu placówkach w mieście, w różnych dzielnicach, w sąsiedztwie każdej z nich znajdują się budynki mieszkalne. Pomoc musi być świadczona w miejscach gdzie osoby potrzebujące mają szansę ją uzyskać, gdzie można dojść lub dojechać komunikacją miejską – podkreślił Oryszczak.

Zakończenie budowy ogrzewalni przewidziano jesienią br.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ewa

Zbiornika nie, ogrzewalni nie, estakady nie, Lila Logistik nie itp. Każda dzielnica ma swoje NIE! Jak to miasto ma się rozwijać? Wszystko co nowe budzi strach i niechęć. Najlepiej tkwić w starym grajdołku.

DD

No właśnie, a przecież przyszłość jest tu a radni żadnego problemu rozwiązać sensownie nie potrafią Dajcie im gremialnie wymówienie, i zobaczymy czy nowi też będą tak nieudolni, i bezczelni w stosunku do tych, którzy ich utrzymują.

Rett

Mylisz rozwój z niedorozwojem. Rozwój polegający na tym, że zamiast aktywnie przeciwdziałać bezdomności stawia się po kilka ogrzewalni (w mieście niecałe 180 tys. mieszkańców, a tylu bezdomnych?)? Rozwój polegający na tym, że w SSE za podatkowy bezcen stawia się kolejne blaszaki, by potem ściągać do nich pracowników zza granicy? Rozwój polegający na odpierniczeniu basenu portowego na polnym (ś)cieku zamiast kompleksowej modernizacji sieci kanalizacyjnej miasta i oczyszczeniu (pogłębieniu) dna Kłodnicy? Szorstkie porównanie, ale czy jak ci się zatka WC w domu, to podejmujesz odpowiednie kroki w celu przywrócenia jego funkcjonalności, czy przez kolejne lata walisz w wiadro?

przykład idzie z góry

walenia w wiadro często pozłocone

Obserwujący

I to jest właśnie “rozwój” według glajwickich włodarzy.To jest zacofanie a nie rozwój.
Co poniektórzy są zachwyceni tym rozwojem na wstecznym.

Przemo

Wyprowadź się do rozwiniętych miast Zabrza Bytomia Chorzowa i napisz za parę tygodni i rozwoju.

el menello

Przemo, o Boże, “wyprowadź się, bo nie podoba ci się rzecz X” a potem płacz, że się Gliwice wyludniają. Dlaczego tacy ludzie jak ty w ogóle istnieją? Te same argumenty, to samo dramatyzowanie – bo jak ci się nie podoba wadliwa budowla, którą wymyślił mój chłopak Frankiewicz to się wyprowadź z naszego miasta! Bo to jest miasto, musi się rozwijać, zwłaszcza przez robienie przypadkowych inwestycji w przypadkowych miejscach z ominięciem konsultacji społecznych, och jak dobrze, że jest dużo pracy na budowie, cały czas.” Pewnie robisz dla PRUiM, dlatego tak się podniecasz tym brakiem konsultacji.

ewa

Czy wiesz ile osób,które trafi do ogrzewalni to chorzy psychicznie, wyrzuceni z domu przez ukochaną rodzinę, Dlaczego popadają w alkoholizm i inne nałogi. Byłeś kiedyś w szpitalu, gdzie trafiają w tragicznym stanie i nie jest to ukochany przez wszystkich rządzących psychiatryk. A po podleczeniu gdzie, znów – na ulicę? Miejsc u Brata Alberta mało, rodzina się odcina bo jak z takim wytrzymać. No chyba,że rentę się zabierze. Po przeczytaniu poniższych wpisów odnoszę wrażenie ,że dla wielu jedyne rozwiązanie dla nich to takie, jakie stosowano w Atenach.

kasztan

Chorych się powinno leczyć i powinno się dla takich stworzyć ośrodek stałego pobytu.

Laszlo_egesz

leczyć bez zgody, czy uwięzić w ośrodku?

Gburia Furia

Jeszcze polderow nie, podium nie i jeśli ktoś nie pamięta to DTŚ przez centrum tej dziury też nie.

kasztan

Co jak co, ale mieszkanie przy DTŚ nie jest zachwycające. Do tego wycięto 200-letnie kasztanowce. Co do Podium, czy ono czasem nie generuje długów i nie zostało przez Unię uznane za nierentowne? Co do polderów, bardzo nieznacznie będą one służyć jako ochrona miasta przed powodzią, to znaczy będą, ale po szczelnym zabudowaniu terenów wokół tych polderów. Czyli one mają zapobiegać problemom, które się dopiero pojawią. Dlatego poldery nie w obecnym kształcie.

Janek

Jak by cokolwiek wybudować miano przy twoim domku , mieszkaniu to byś inaczej śpiewał .

Dworzanin z Dworskiej

Można bez wiedzy i konsultacji mieszkańców ul. Zwycięstwa robić im pod nosem zmiany w ulicy to można mieszkańcom Gliwickiej Wenecji robić spiżarnię patologii. Nie dość że bloki są podtapiane przy każdym deszczu to teraz zima będzie istny potop bezdomnych. Idą mroźne czasy “śnieg po kolana już od listopada” więc tak, taki obiekt będzie jak znalazł. Kolejna inwestycja z przyszłością w Gliwicach. Mieszkańcy TBS niestety prawda jest taka że bloki które tam powstały miały być po to by patologia jaka szerzyła się na tej dzielnicy została rozwodniona “normalnymi” ludźmi, mieszkańcami. Pamiętam moje pierwsze dni w bloku na ul. Dworskiej, kiedy wprowadzaliśmy… Czytaj więcej »

prosiak

Pamiętajcie, Fortuna kołem się toczy, a na tych radnych to bym nawet nie splunął.

masakra

Kardynał Krajewski w Krakowie nocował w schronisku dla bezdomnych, a katolicy nie chcą widzieć bezdomnych.

gliwicki mgr

Trochę tolerancji w tych prorosyjskich Gliwicach, każdy może zostać bezdomnym i sami nie wiecie jak skończycie za parę lat … Utrata pracy, załamanie nerwowe, rozwód i człowiek dobrze radzący sobie w życiu może skończyć w ogrzewalni…

mieszkaniec

Szanuj bliźniego swego jak siebie samego – 95 Polaków deklaruje się jako katolicy. Widać, że te 5 % mieszka w Gliwicach.

parKing

Nie ośmieszaj się. Typowy Polak katolik to taka miłosierna owieczka, że najchętniej rozwaliłaby samochód bogatszego sąsiada. A ksiądz chętne pobawi się z dzieckiem, no bo z kobietą przecież to śmiertelny grzech.

SS3

Tyle co najwyżej deklaruje kościół.
Podstawowy obowiązek coniedzielnej mszy spełnia mniej niż połowa z nich.
Chorzy? Czy może raczej “wierzący ale niepraktykujący” czy wręcz całkowici apostaci?

parKing

Mniej niż ćwierć co najwyżej

przykład idzie z góry

przy parafii św. Bartłomieja opuszczone salki katechetyczne są nie używane, dobre miejsce i miasto by nie musiało wznosić nowej budowli, beneficjenci wsparcie duchowe od razu by mogli otrzymać

Ampuła

Opuszczone to mogą być rajtuzki ministranta. Salki katechetyczne są teraz lokalowym pogotowiem. Kiedy ruszy masowe zamykanie szkół, wtedy okaże się, że kler ma gdzie gromadzić uczniów. A katecheta jest gotów prowadzić lekcje biologii, polskiego, matmy, chemii, przygotowania do współżycia w rodzinie radia Maryja i oczywiście wuefu. Byle tylko MEN przelewał odpowiednio pomnożone pieniądze.

Ampuła

Ogrzewalnia, noclegownia, jadłodajnia, łaźnia. W planach rozbudowa o izbę wytrzeźwień, klinikę uzależnień, klubokawiarnię z salą bankietową i skup surowców wtórnych sieci CPN ORLEN. Wychodzenie z bezdomności będzie coraz trudniejsze.
Darmowy dostęp do całodobowego komfortu odrzucą tylko jednostki w wyjątkowej desperacji lub zaburzone psychicznie.

monka monka

A będzie instalacja do lądowania smart-fonów i WI-FI żeby obsługiwać portal dla bezdomnych empatia

Mieszkaniec

Wyborcom coś się należy za oddanie głosu słusznej partii ….. Teraz trzeba im dać jakieś ochłapy.

Ampuła

Ochłapy? Przecież bezdomni w tych ogrzewalniach będą otrzymywać futra z norek. Jak tylko CPN ORLEN przejmie branżę sierściuchów użytkowych w Polsce i skonsoliduje geszefty prywaciarzy w Centralnym Zjednoczeniu Państwowych Zakładów Futrzarsko-Kuśnierskich. Państwowe zamówienia na tysiące sztuk przejdą przez pośrednika – jednoosobowego stróża nocnego w przesypowni krochmalu – i z rozdzielnika trafią do najbardziej potrzebujących. Czyli do Rydzyka, do dzieci w Somalii i beneficjentów programu Bezdomny +.

Lolo

W tych familokach z cegły przy torach zawsze mieszkaly patusy. Teraz z garaży za dworcem przeniosą się tutaj, i coś mi się wydaje że będą częściej szabrowali okoliczne ogródki działkowe przy Zbożowej.

dzidek krępak

cyt. Pomoc musi być świadczona w miejscach gdzie osoby potrzebujące mają szansę ją uzyskać, gdzie można dojść lub dojechać komunikacją miejską – podkreślił Oryszczak. Kolejny niedorzecznik, który nie wie, że tamtędy nie jeździ komunikacja miejska. No, chyba, że miasto ma w planach doprowadzić tam linię autobusową tramwajową albo metro.

przykład idzie z góry

koło Frankiewicza w Czechowicach ładne okoliczności przyrody i przystanek blisko

Przemo

Chodzi o to, żeby nie tworzyć gett na skraju miasta. Każdy to rozumie, ale tobie to muszę wyłożyć łopatą między oczy chrześcijaninie.

przykład idzie z góry

obrzeża są ładne w przeciwieństwie do centrum po rozwałkach pod inwestycje drogowe, jeszcze by ceny za metr spadły po podobnej inwestycji

el menello

Aaaa, znowu brak konsultacji społecznych! Znowu ktoś jakąś Radę Dzielnicy zrobił w bambuko, bo, uwaga: “Rada Dzielnicy Szobiszowice negatywnie zaopiniowała projekt, natomiast radni nie wyrazili opinii w tej kwestii”. To dlaczego to budują? Nie mam nic przeciwko bezdomnym, wolę ich niż agresywnych kiboli albo jakiś ośrodek reso, ale o takiej inwestycji otoczenie jednak powinno być informowane.

Przemo

Jasne i k…..a już nic nie można zadecydować bez opinii kilku eko politycznie sterowanych i podpyuzczanych terrorystów. K…a naród z liberum veto w dna. By się na chwilę Kim Dzong Un przydał lub Łukaszenko to by docenili. A gdzie Ci vezdomni mają się ogrzać na klatkach schodowych w blokach? Wszędzie byle nie u mnie. Polder też super byle nie u mnie! Autostrada tak, ale nie za blisko mojego domu. Zbiornik retencyjny owszem ale deweloper jak sprzedawał mieszkanie nic o tym nie mówił! Na szczęście demokracja i państwo prawa polega na tym, że garstka krzykaczy i pieniaczy nie ma podstaw do… Czytaj więcej »

el menello

Przemo, chyba odleciałeś trochę za daleko. Konsultacje społeczne są potrzebne, nawet jeśli w końcu dany obiekt powstanie. Bo to jest właśnie demokracja, a nie, że dyktator z przygłupim pomocnikiem będzie decydował o wszystkim i budował wszystko, co tylko będzie chciał, a reszta ludzi może nie istnieć. Konsultacje by się przydały, zwłaszcza, że każdy człowiek w Polsce jest zmuszony do płacenia bardzo wysokich podatków w stosunku do zarobków, więc ma prawo wymagać, by samorząd interesował się losem zwykłego obywatela. Jak ci się marzy Łukaszenka lub Kim Dzong Un, dlaczego się do nich nie wyprowadzisz? Byłoby fajnie, taki by cię okradł, zdominował,… Czytaj więcej »

SS3

To czemu ta ogrzewalnia nie powstaje za płotem ung dzwong franka?

Rupia

Chrześcijanie co niedzielę w kościele, ale byle nie patrzeć na bezdomnych i byle gdzieś blisko się nie kręcili, bo spokój im zaburzą. WSTYD katolicy!

obserwator

Synu w Gliwicach mało jest katolików, zdecydowana większość to wyznawcy religi Marksa i Engelsa , przybysze ze wschodu po 1945. Wiem, wiem percepcja niestety słaba, a Tvn też o tym nie mówili….

silverariel

Przybysze ze wschodu po 1945 to katolicy, a u Marksa i Engelsa wszystko ma być wspólne, bezdomni także…

obserwator

dobra, dobra, dobrze pamiętam te ” wspólne dobra” dzielone przez towarzyszy

JFK

A jak przybysze że wschodu to od razu gorsi? Dobrowolnie tu przyjechali czy większość zapakowano do bydlecych wagonów pod przymusem? Może warto się zastanowić zanim coś się napisze o własnych rodakach.

Imiu

W Urzędzie Miejskimi jest więcej miejsca i są ozonatory, byłoby taniej i bezpieczniej ALE NIE, najlepiej gdzieś w lesie albo na którymś z bunkrów w Bojkowie, oczywiście jak najdalej żeby bezdomni mogli wydawać na paliwo do swoich samochodów/dyliżansów itd.

Martyna

Jakby w tej okolicy mało patologii było. To po to tam tbsy budowali, żeby “aktywizować” dzielnicę, a teraz znowu ściągają tam menelstwo? Paru trzeźwych może i pójdzie do noclegowni, ale masa nietrzeźwych będzie się kręcić po okolicy. Nie ma to jak podnoszenie bezpieczeństwa w tej części dzielnicy.

martyna

Co nie zmienia faktu, że ta okolica ma zostać dla ludzi raczej ubogich. Bo w założeniu, TBSy są dla biednych, których nie stać nawet na kredyt na mieszkanie czyli głównie bardzo młodych, robotników niewykwalifikowanych, nauczycieli albo osób mających inne śmieciowe zatrudnienia. Więc chyba lepiej tę całą biedotę mieć w jednym kwadracie niż rozsiewać po mieście.

ala

TBSy dla biednych? A wkład i wysoki czynsz?
Powrót do gett się marzy?

Malgorzata

Kobieto TBS dla biednych .Za 50 metrowe mieszkanie płacisz 1300 zł ,żeby dostać mieszalnie musisz wpłacić 75 tys to dla ciebie biedni ludzie ? Spoko na parkingi prz d TBSami czy takimi autami jeżdżą biedni ludzie? Mieszkam na Dworskiej i nie chce tu bezdomnych ,już kilku mamy wystarczy. Jestem po studiach jak większość moich sąsiadów ,wiec twoja teoria nie ma podstaw.Ta patologia o której wszyscy piszą już dawno siedzi w więzieniach ,wreszcie mamy spokój na dzielnicy .

PAKer

Warto dodać, że część osób posiada firmy i kompensują sobie wysoki przychód sporymi wydatkami , aby ich dochód pozostał w widełkach przewidzianych dla TBSów. I to też nie są biedni ludzie :). Są też osoby, dla których TBS jest opcją przejściową, na czas budowy domu. Np sprzedają mieszkanie, część kasy przeznaczają na partycypację w TBS, reszta jest wkładem własnym w budowę, a po wybudowaniu oddają TBS, odzyskują partycypację i mają “na wykończenie” mieszkania. To też z reguły nie są biedni ludzie ;).

Francik

Zakładać ogrzewanie i nie pytać się popaprańców ,ja nie k… bedziemy grzać się na waszych klatkach schodowych

Nobody

Wstyd mi za przeciwników tej budowy. Pamiętajcie problem bezdomności może dotknąć każdego. Czasy niepewne:)

SS3

W niepewnych czasach należy inwestować w rozwój i obronę a nie przejadać bezproduktywnie ograniczone zasoby.

SS3

Ogrzewalni? Chyba odchudzalni!
Przecież księża kierując się naukami które głoszą, wręcz wpraszają się by odejmując sobie okryć i nakarmić ubogich, bo wiedzą jaka ich nagroda czeka w niebie.

Max

Módlcie się,aby ten los was nie spotkał,to jest moment,wszystkiego najlepszego.

Laszlo_egesz

Tylko wskaż najskuteczniejszego z ogólnodostępnych Bogów.

Fiku Miku

Złoty cielec.

gliwiczanin

Powinniście się wstydzić mieszkańcy. To jest wasza katolicka Pomoc bliźniemu ? I tak ta wasza dzielnica od zawsze słynęła z Patologii więc nic się nie zmieni.

Gliwice

A skąd wiesz,że to katolicy?
Masz jakiś kompleks z dzieciństwa czy zwyczajne wymyślasz?

Piotr

“Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Chrystus przychodzi: https://www.youtube.com/watch?v=x_m9TUP_t_Y

SS3

Pokażemy mu tabliczkę z kierunkiem na Wieliczkę.

laga

Patologiczna dzielnica, wstyd się burzyć kartofle!!!

Marian Jabłoński

To nie są tematy do żartów. Bezdomni zmuszeni biedą i swoją nędzą ukradną wszystko co się da, by przeżyć. Oni nie mają żadnych skrupułów i zasad Tuż obok jest złomowisko, więc z ogrodów, podwórek i ulic zniknie wszystko co da się wyrwać. Domy bez domofonów staną się sypialnią bezdomnych bo w ogrzewali nie mogą nocować, zresztą musieli by być trzeźwi. Przykro mi to pisać, ale odrobinkę już znam to towarzystwo. Uwaga więc na żeliwne pokrywy studzienek ulicznych, rynny, drzwiczki gazomierzy, wodomierze ogrodowe, furtki, konewki i łopaty. Nic nie zostanie oprócz żebrania o jedzenie, W razie czego wszystko ukradzione znajdziecie na… Czytaj więcej »

Przemo

Tam jest wielu bezdomnych, którzy sypiają po boksach śmietnikowych lub na klatkach w blokach.
Teraz będą mogli normalnie funkcjonować, człowieku bez serca i rozumu.

Marian Jabłoński

Przemo – chodzi o to że to tylko ogrzewalnia a nie miejsce do spania, a to ogromna różnica. Organizowałem wielokrotnie wśród znajomych pomoc żywnościową i materialną dla bezdomnych koczujących w bunkrach w lesie przy Chorzowskiej, stąd wiem z rozmów z tymi ludźmi co reprezentują. Rzadko się trafia normalna osoba która po prostu nie radzi sobie z życiem i dlatego tam jest. Ostatnio miałem okazję pogadać z bezdomnymi koczującymi w opuszczonej hali na terenie Wolnych Torów – teraz obszar zamknięty dla Centrum Przesiadkowego. Koczują 100m od ogrzewalni a nie w niej. W tej hali jedzą i śpią. Jest jeszcze korzyść dla… Czytaj więcej »

Gruntowy przymrozek

Nikt nie wpuści na wigilię bezdomnego bo ten musiałby zająć miejsce przy stole, a to zgodnie z polską tradycją, jednak powinno pozostać wolne. Wie o tym każdy polski Katolik.

SS3

Nie biedą i nędzą tylko brakiem mózgu i nałogiem alkoholowym.

PS: nie zapominajmy o inhalacji izolacją z kabli i treningu układu odpornościowego dzięki braku kontroli wydalania.

hanek mały

Dzisiejsza Jana Śliwki przed wojną słynęła jako ulica “czerwonych latarni”. Teraz radni chcą następną patologię tu zakwaterować ? Współczuję mieszkańcom.

kanalia52

Katolicki suweren “wie” co mówi.