Około 100 drzew do wycięcia w najbliższym czasie. “Tylko te, które mogą stanowić niebezpieczeństwo”

Drogowcy przymierzają się do wycinki w kilku miejscach na terenie Gliwic. Jak zapewniają, usunięte zostaną tylko te drzewa, co do których istnieje absolutna tego konieczność.

 
O planowanych pracach informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Tylko te drzewa, które mogą stanowić niebezpieczeństwo i tylko te, które zagrażają życiu, zdrowiu i mieniu, zostaną usunięte w najbliższym czasie m.in. z rejonu ulic: Nowy Świat, Kochanowskiego, Portowej, Alei Przyjaźni, Skowrońskiego i Warszawskiej. Większość z nich zamarła, zamiera lub posiada liczne wypróchnienia. W sumie około stu drzew – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM Gliwice.


W zamian, jesienią nasadzonych zostanie sto siedemdziesiąt drzew, takich gatunków jak: lipy, wiązy, głogi, klony i ambrowce.

Drzewa usunięte zostaną na podstawie prawomocnej decyzji. Wykonawca zobowiązany jest do dokładnych ich oględzin, tuż przed wykonaniem zlecenia – zapewnia rzeczniczka ZDM.

Uwaga – to nie wycinka

Działania w obrębie drzewostanu prowadzone będą również przy ulicach Sowińskiego i Sobieskiego. Tutaj nie przewidziano wycinek, a prace pielęgnacyjne. Zabiegi wykonywane w najbliższych tygodniach, będą polegały m.in. usunięciu jemioły porastającej korony drzew i posuszu. Oprócz tego uprzątnięte zostaną odrosty i martwe, wyłamane konary.

Zabiegi realizowane będą na podstawie pozwolenia na prowadzenie prac konserwatorskich ze względu na fakt, że obszary, na których prace zostaną przeprowadzone, objęte są wpisem do rejestru zabytków województwa śląskiego. W trakcie prac, kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniem płynności przejazdu. Wykonawca dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować wszelkie niedogodności – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Jemioła porastająca drzewa to spory problem w naszym mieście, ale nie tylko tu – zwiększenie ekspansji tego półpasożyta obserwuje się w całym kraju, a także w Europie. Przyczyniać się do tego mogą zmiany klimatyczne. Usuwanie tej rośliny nie jest wcale proste, a doprowadzić może do utraty części gałęzi drzew. O problemie jemioły w Gliwicach więcej pisaliśmy tutaj.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
404

Całe to zamieszanie z wycinkami drzew, to również trochę wynik wieloletnich zaniedbań. Niektóre drzewa zasadzone jeszcze w okresie międzywojennym po prostu się zestarzały. Gdyby były pielęgnowane i wymieniane na bieżąco nikt by nawet nie zauważył, że tu i ówdzie coś się przytnie/wytnie. A tak teraz mamy wielką kumulację i wielkie oburzenie. Poniekąd słusznie bo ręka drwali jest zbyt lekka. Przykład “alei lip” na Mickiewicza pokazuje skalę tej lekkości i bezmyślności przy okazji. Do dzisiaj nie mogę pojąć, co uroili sobie w głowach urzędnicy z taką determinacją walczący o ich wycinkę? Zazdrość, że mieszkańcy mają za dobrze? Pretekst do wygenerowania fajnego… Czytaj więcej »

AndrzejD

” Do dzisiaj nie mogę pojąć, co uroili sobie w głowach urzędnicy z taką determinacją walczący o ich wycinkę?”
…no, ktoś z ZDM, MZUK lub UM komuś obiecał to drewno, ale sprawa się rypła, bo nie przewidział determinacji mieszkańców.
Masz całkowitą rację – tym gliwickim urzędniczym menelom trzeba patrzeć na łapska.

Paulo_rc

… nareszcie znikną „suchary” a kiedy w planach porządki na Tarnogórskiej? Dlaczego dawno obumarłe drzewa musiały tyle czekać?

PLANETA GLIWICE

NIE DBASZ – WYCINASZ. Nic dobrego w zamian nie masz i nie robisz. Robisz wbrew dobru wspólnemu. Brukujesz, betonujesz i asfaltujesz coraz więcej. Mówisz, że sadzisz, ale co to znaczy w porównaniu z tym, co wycinasz? Dla kasy. To jest krótki zysk. Przekonasz się. Już wkrótce.

Fiku Miku

Rozbawił mnie tekst usprawiedliwiający nieróbstwo w zakresie pielęgnacji drzew i wycinkę jemioły. Żadne zmiany klimatyczne, tylko Wasze zaniedbania, wykazujecie się refleksem szachisty.
Proponuję przyjrzeć się w zimie na drzewa, wtedy doskonale widoczne są efekty rozrostu jemioły.

wycinka w puszczy

Akurat u nas zmiany klimatyczne powodują zwiększenie przyrostu masy zielonej roślin.

Fiku Miku

Zwłaszcza w tym roku gdy zima skończyła się w maju.

wycinka w puszczy

A w pozostałych latach ?

jemiouszka

Dlaczego nie sadzą dębów a tylko jakieś głogi, na mojej prywatnej działce rośnie dąb i bardzo go sobie chwalę.

Kasiaemeryt

Obiecanki ,kłamczuchy ,a gdzie są drzewa które miały być posadzone na ul. Ziemięcickiej ,wycieli i pustynia.Piękna ,,aleja,,dojście do kąpieliska,poprostu wstyd,,urzędniki,, Czekam .Obiecano mi że będą posadzone…

Aladyn

Może być bez drzew, bynajmniej ostrożniej dla kierowców .Miejscem drzew są parki i lasy

Teresa

Na Zawiszy Czarnego przez dwa lata stało wysuszone drzewo i nikt go ściął aż runęło na samochód ktoś przerzucił na drugą stronę jezdni a ostry konar jest nie zabezpieczony tylko czekać aż dziecko na nie wpadnie tragedia gotowa
Pytanie gdzie nasze służby przechodzą codziennie i tylko ich interesuje źle zaparkowany samochód

asd

Zielone drzewo bardziej kłuje w oczy niż te spróchniałe i przewracające się.

Joe

Dziecko to małe licho, gorzej jak w mój samochod

Figier

Jemioły się obryea ręka bez ineazyjnego obcinania gałęzi. Jemioła nie jest przesłanką do wycięcia drzewa. Po oberwaniu bardzo wolno odrasta. Co za jełopy aby drzewa wycinać z powodu jemioły.To jemioły trzeba z podnośnika oberwać a nie wycinać cenne drzewa. Co dyrektor pracuje w tej firmie od zieleni ? Do zwolnienia !

M-ka

Wszystkie te komentarze i hejt są całkowicie niepotrzebne. Ludzie uważacie się za takich dbających o przyrodę i dobrostan mieszkańców a nie umiecie z szacunkiem podejść do drugiego człowieka. Najlepiej obrażać tych urzędników, bo ktoś musi być winny. A kto z was podjął jakąkolwiek inicjatywę zmiany, próbę rozmowy, zorganizowania się i podjęcia działań, żeby coś zrobić, nasadzić drzewa, porozmawiać o oczekiwaniach mieszkańców? Nikt, tylko anonimowe komentarze w internecie ale dać coś od siebie, zrobić, poświęcić swój czas to już nie… Jak takie bezmózgi w urzędzie pracują to niech idzie jeden z drugim tam do pracy, ogłoszenia jakoś są cały czas, zostańcie… Czytaj więcej »

Kasiaemeryt

Obiecanki

Lolo

a kiedy te chore lipy z Mickiewicza trafią pod topór?

skutek przyczyny

Kiedy któraś z nich przywali kilka aut lub parę osób.

Też mi

To się zawezwie lawetę, odholuje na złomowisko i po problemie.

skutek przyczyny

Nie na złomowisko a do tartaku w celu przeróbki na brewiona do kominków, pełna utylizacja, recykling i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rzeczywiście żaden problem.

Obserwując

Wyciąć,zabetonować,miejsca parkingowe dla ałteczek i klocków “apartamentów”ponabudować w każdej wolnej przestrzeni.Oto glajwice obrzydliwe na wstecznym.

Aladyn

Ekolodzy w to nie wierzą,będą manifestować i przywiązywać się do ,, zmurszałych drzewek”

helcia

Znowu…..

to dopiero początek

Śmierć jest naturalnym zjawiskiem w świecie przyrody, nie wiedziałaś o tym ?

łańcuch do piły

Do wycięcia w Gliwicach jak również w każdym innym mieście są wszystkie stare drzewa bo prędzej czy później wszystkie spróchnieją i uschną.

AndrzejD

Do wycięcia w Gliwicach są wszyscy urzędnicy. Oni już dawno mają spróchniałe mózgi i do niczego się nie nadają, a tylko generują szkody i problemy

łańcuch do piły

Ty będziesz tym pilarzem ?