Około 500 lekkoatletów zmierzy się w Gliwicach. 49. Memoriał Zenona Sęka na Arenie przy ulicy Syriusza

Około 500 lekkoatletek i lekkoatletów z 70 polskich klubów w najbliższą sobotę zamelduje się na gliwickiej Arenie Lekkoatletycznej przy ul. Syriusza, aby rywalizować podczas 49. Memoriału Zenona Sęka. Ich sportowe zmagania w biegach będzie można podziwiać z trybun – wstęp wolny.

 
Zawody organizowane przez Gliwicki Klub Sportowy Piast Gliwice we współpracy z miastem i Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki odbędą się 15 czerwca na Arenie Lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza przy ul. Syriusza 30 na osiedlu Kopernika. Start konkurencji zaplanowano na godzinę 16:00.

Memoriał uczci pamięć Zenona Sęka – głównego twórcy gliwickiej lekkiej atletyki i wychowawcy rekordzistki świata Ewy Gryzieckiej. Impreza rozgrywana jest w naszym mieście od 49 lat. Początkowo odbywała się na stadionie przy ul. Okrzei i miała charakter międzynarodowy. Jednak w związku z wybudowaniem na Zatorzu nowego obiektu, który nie posiadał bieżni, przez kolejnych 6 lat memoriał rozgrywano w formie zawodów szkolnych.

Pierwotną rangę impreza odzyskała dzięki powstaniu w Gliwicach nowoczesnej areny lekkoatletycznej na osiedlu Kopernika, gdzie odbywa się do dziś.

Na liście startowej nie brakuje reprezentantek i reprezentantów Polski, zarówno z kadry seniorskiej, jak i juniorskiej, takich jak Magdalena Stefanowicz – wicemistrzyni Europy w sztafecie 4 × 100 m oraz srebrna medalistka Mistrzostw Świata juniorów z 2017 roku, która pobiegnie w sprintach czy Patryk Kamionek – mistrz Polski juniorów, obecnie reprezentant Polski, który będzie skakał w dal.

W tym roku zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2011 i starsi – również posiadający klasy mistrzowskie – zmierzą się w biegach na 100, 200, 400, 800 m (kobiety i mężczyźni), 1500 m (kobiety) i 3000 m (mężczyźni), biegach na 400 m przez płotki, skokach w dal, wzwyż i trójskokach (kobiety), pchnięciu kulą oraz rzutach dyskiem i oszczepem (mężczyźni).

24 najlepszych sportowców, w tym 12 zawodników i 12 zawodniczek, oprócz pamiątkowych medali i koszulek otrzyma także nagrody finansowe w wysokości od 300 do 1200 zł.

(żms)/UM Gliwice(ml/piast.gliwice.pl)