W obiektywie

Opłaty za parkowanie nie zniechęcają kierowców

ZDJĘCIE DNIA. Wprowadzone dwa lata temu strefy płatnego parkowania w coraz mniejszym stopniu zniechęcają kierowców do korzystania z samochodów. W godzinach przedpołudniowych trudno o wolne miejsca w centrum Gliwic.
Na zdjęciu jedna z tablic informujących o ilości wolnych miejsc.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marek
Marek

Przestalem jeździć do centrum gliwic. Nie chca mnie tam to po co mam sie pchać. Zakupy robie w markecie z duzym parkingiem zamiast w sklepach w centrum. Do restauracji tez jade poza strefe gdzie da sie zaparkowac bez tracenia 15min na zapłacenie.. i jeszcze nie wiadomo na ile kupić .. centrum zostawiam plebsowi i studentom..

marek
marek

Nie tylko Ty tak uważasz. Dlatego właśnie w okresie od 2010 do 30.06.2014 ze Śródmieścia wyprowadziło się 904 (6,05%) mieszkańców. Dane według statystyk udostępnianych przez UM.

Gabi621
Gabi621

Ustawić tablice z zakazem wjeżdżania do Gliwic dla wszystkich pojazdów i po problemie ! W ten sposób Gliwice
skurczą się i zwiną do końca.

Tomasz Young

Dokładnie. Strefy parkowania nie są po to, żeby kierowcom coś ułatwić, ale żeby utrudnić i orżnąc na kasę. Najbardziej na tym tracą mieszkańcy Gliwic, bo przyjezdny to zapłaci jednorazowo, wyjedzie i zapomni. Ja sie pytam – za co lub na co sa te pieniądze??? Na pracę dla obsługujacych automaty i parkingowych, czyhających kto sie minute spóźni, by wyłudzać mandaty? Brak mozliwosci dopłaty po powrocie do samochodu, wybitnie o tym świadczy.

Paula Komenda

Ta ida na latanie dziur ktorych wogole nie robia… na Jagielonskiej mozesz juz kolka stracic…

Piotr Wąsowicz

Paula Komenda mylisz się ;-) 5 mln zebrano z parkowania, 5 mln kosztowało utrzymanie firmy obsługującej parkomaty i całą infrastukturę…Czyli bilans na zero…

Marx
Marx

Firma jest do przodu, i o to chodzi…

marek
marek

Chciałbym zobaczyć szczegółowy rachunek zysków i strat. Bo jak na razie spółka miejska twierdzi, że nie zarabia na tym, ale czy tak jest faktycznie? Czy wychodzi idealnie na zero? Jakoś wątpię.

Łukasz Otulakowski

Panie Tomaszu opłaty za parkowanie są w zasadzie w każdym większym europejskim mieście (a u nas są wyjątkowo nieduże)
To co pan powie na takie akcje ja w Londynie gdzie płacisz za sam wjazd do centrum.
Może takie rozwiązanie by się panu bardziej podobało niż opłata parkingowa?

Anna Felińska

Nie tylko dziś, rano w pobliżu UM żeby coś załatwić na chwile wyskoczyć to nie ma szans….dzięki Bogu że przeniosłam biuro i nie musze płacić tej chorej daniny za brak miejsca i pourywane lusterka wokół starówki.

Roman Sitarek

I pretensje do gliwiczam ze maja za duzo aut. Ehh

Dawid Cencarek

Niezgodnie z kodeksem ruchu drogowego ;) kto płaci ten płaci;)

Anna Małgorzata Rempała

dlatego nie jeżdżę do centrum :)

Kamil Osemk

Brakuje podziemnych parkingów

Marx
Marx

najlepiej pod Kłodnicą…

Arkadiusz Tomasik

Pewnie trzeba ceny podniesc :)

Mirek Mirek

Na szczęście pobieranie opłat jest bezprawne więc nigdy nie zapłacę i nie rozumiem tych rozterek. Łamią prawo prawie na każdym kroku i jeszcze nikogo nie ukarali mandatem bo nie mogą. Płacenie tym złodziejom to kretynizm

Michał Kletke

Przecież Ty auta stary nie masz :P

Mirek Mirek

Mieszkając w centrum w “strefie” i jeżdżąc stale wiem jakie są przepisy

Bogusław Teichman

Jednakże istnieje dość sprawny aparat do ściągania mandatów. Owszem, można z tym iść do sądu, ale to jest loteria.

Mirek Mirek

Nie. Myli się pan Panie Bogusławie. Parkingowi wstawiają jedynie wezwania do zapłaty bo nie mogą mandatów. I tylko niewiedza użytkownika wpływa na chęć zapłaty. Nie mają nadal praw karać nie płacących. Po drugie nie mają prawa nakazywac wpisywania tablic rejestracyjnych bo to dane wrażliwe. Po wtóre nie ma prawidłowych oznaczeń więc płacąc robi się to tylko z dobrej woli lub po prostu niewiedzy i na tym żerują. Bo po co pójść z wezwaniem do zapłaty na policję jak można zapłać… lenistwo i debilizm

Michał Sikora

Przyzwyczaić do płacenia. Oto metoda. Potem jest jasne, ze trzeba płacić. Mam parę samochodów, jestem mieszkańcem śródmieścia. Mam prawo wykupić abonament na mnie tylko na 1 auto. Jak nie nazwać tego czym innym jak nowym podatkiem, wprowadzonym pod płaszczykiem braku miejsc parkingowych. Do dziś by normalnie moc zaparkować na terenie własnej wspólnoty musiałem wydzierzawić pareset metrów 2 działek i postawić bramę. Koszt paręnaście tysięcy złotych. A przecież normalnie płacę inne podatki, tak te które zostały wprowadzone i są związane z nieruchomościami w tym samym mieście. By w ogóle moc mieszkać.

Marek Kuczka
Michał a co ja mam powiedzieć skoro płacę jako mieszkaniec dzielnicy Gliwic takie same podatki jak Ty, który mieszkasz w centrum i nie przysługuje mi ani jeden abonament parkingowy !? Moja żona pracuje w centrum Gliwic i żeby móc parkować musieliśmy pokombinować z trefna umową użyczenia samochodu aby móc wykupić roczny abonament. To absurd. Po drugie 95% miejsc parkingowych w tym mieście jest wadliwe oznaczonych, niezgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury! A pan król Frankiewicz ma w głębokiej d… SPP i parkuje sobie na wewnętrznym parkingu UM – może tak jako obywatel mieszkający poza centrum Gliwic tak jak inni zaplacilby co… Czytaj więcej »
Człowiek Wazelina
Człowiek Wazelina

Chętnie bym się dowiedział ile zostało wydanych “abonamentów mieszkańca”, zapewne bardzo szybko by się okazało, że w obrębie stref płatnego parkowania mieszkają setki tysięcy osób – więcej niż miasto liczy sobie mieszkańców ;)

Volt
Volt

Wystarczy sprawdzić ilu z “mieszkańcow” posiadających nelepki jest naprawdę Mieszkańcami

Agi Lucia Kandefer

znowu nas oszukali, Polaków!

Anna Kołodziej-Adamarek

Zgadzam się , to jest koszmar z miejscem gdziekolwiek ,nie mówię pod klatka ale nawet w ciągu długości całej ulicy jak np . Kłodnicka .Trzeba objechać ponownie Dworcowa, Strzody ,Wrocławską itd

Jerzy Kozioł

A słyszałem że obsługa tychże parkometrów jest droższa niż zarobek za parkowanie. Czy 24 Gliwice mogą tę informację zweryfikować? Może świadomość przyda się przy najbliższych wyborach “na tron”

Małgorzata Konior

Koszty się równoważy. Koszt obsługi równa się wpływom. Taka odpowiedz dostaliśmy jako Rada Osiedla. Pismo do wglądu w siedzibie Rady ul. Studzienna 6

marek
marek

Bardzo ogólna i wymijająca odpowiedź. Trzeba było zapytać o konkretne kwoty. Mogłoby się okazać, że “równoważenie się kosztów” oznacza w języku urzędniczym koszty+kilkaset tys. zł zysku.

Jerzy Kozioł

Czyli idea dla ideii. Bez sensu. Dziękuję za informację.

Egon
Egon

Otóż to. Z tym, że jest to założenie słuszne by bilans był zerowy w myśl idei wymuszenia rotacji.

marek
marek

W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania strefy na płatnym parkowaniu udało się miastu zarobić 400 tys. zł. Jeżeli ten trend się utrzymał (a zapewne tak jest – co widać po zapełnieniu miejsc parkingowych), to miasto zarabia rocznie ok. 800 tys. zł.
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/czy-miasto-zarabia-na-platnym-parkowaniu-najwazniejsze-ze-nie-trzeba-doplacac/

Miłosz Borek

Niezle manipulujecie ludźmi

Grzegorz Meglin

A miało być tak pięknie.

Przemek Zamorowski

Jakieś dwa lata temu próbowałem wytłumaczyć, że wprowadzenie stref parkowania nie sprawi, że będziemy mieli więcej miejsca parkignowego. Niestety moc urzędnicza nie ma jeszcze mocy kreacji…

Ania Szulc

to jest normalka przed uredem miasta ostatnio tam bylam rano to byl ten sam widok heh

Marcin Krysiński

Wystarczy aby abonament mieszkanca zostal zlikwidowany.

Piotr
Piotr

Może nie zlikwidowany, ale sprawdzać te fikcyjne umowy i meldunki i przede wszystkim wprowadzić zasadę dla posiadaczy abonamentu że w jego ramach parkuje tylko w miejscu zamieszkania. W innych płacę jak wszyscy.

Katarzyna Czylok

Każde osiedle Tak wygląda

ja234
ja234

No oczywiście,że nie zniechęcają. Kierowcy lubią pozajeżdżać pod same drzwi i wyskakiwać kasy. Chce się mieć ten “komfort” to trzeba płacić. Nie ma nic za friko.Jeżdżenie, utrzymanie auteczka kosztuje. Gdzieś czytałem, że realny koszt utrzymania auteczka to 2-3 tyś miesięcznie. Oczywiście koszty rosną wraz z posiadaniem droższego auta.

Kierowcy chyba lubią być skubani.I potem nie ma się co dziwić, że powstaje pomnik podium…

Piotr G. Rabiej

Dalej trzeba szukać miejsca do parkowania…

Piotr
Piotr

A czy ktoś robił rozeznanie nowego zjawiska jakie wywołała strefa, czyli fikcyjnych meldunków czasowych i fikcyjnych umów użyczenia pojazdów aby zdobyć prawo do abonamentu mieszkańca?

marek
marek

Fikcyjne meldunki to dodatkowa zaleta. Zwiększa liczbę mieszkańców w statystykach.