OSOM: “Określenie użyte przez A. Neumanna może wprowadzać w błąd”. Spór o ul. Siemińskiego


Opublikowany w niedzielę wywiad 24gliwice z Adamem Neumannem, byłym wiceprezydentem, obecnie kandydatem na prezydenta Gliwic, wywołuje kolejne reakcje. Do naszej redakcji wpłynęło pismo OSOM Gliwice.

Wcześniej w sprawie wypowiedzi A. Neumanna, oświadczenie wydała Katarzyna Kuczyńska-Budka, zaprzeczając słowom byłego wiceprezydenta o rzekomej ofercie wsparcia w zamian za wiceprezydenturę. Tematem zainteresowała się m.in. TVP Info (link) czy prawicowy portal Niezależna (link).

Tym razem wywołane do tablicy poczuły się osoby związane z Ośrodkiem Studiów o Mieście.

Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie stowarzyszenia OSOM, podpisane przez Pawła Harlendera, w sprawie wypowiedzi Adama Neumanna o “przymuszeniu” poprzednich władz miasta przez działaczy miejskich do stworzenia tzw. woonerfu na ul. Siemińskiego. Z pisma wynika, że OSOM od początku zwracał uwagę na to, że wybór tej ulicy na woonerf był błędem.


“W wywiadzie “Ostatnie 26 lat to niesłychanie dobrze wykonana praca dla miasta” Adam Neumann odnosi się do wprowadzonego w roku ubiegłym rozwiązania na ulicy Siemińskiego: “– Zrobiłbym taki woonerf na pl. Inwalidów, a nie na ul. Siemińskiego, która jest poza ścisłą starówką. Trochę zostaliśmy przymuszeni przez architektów, działaczy miejskich do tego pomysłu. Mam do tego stosunek negatywny.”
Określenie “działaczy miejskich” może wprowadzać odbiorców w błąd gdyż jako jedyna aktywna organizacja społeczna zajmująca się szeroko pojętymi sprawami miasta w tym Żywą Ulicą jesteśmy kojarzeni z licznymi działaniami na rzecz przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców w tym idei uspokajania ruchu. Chcemy również podkreślić, że projekt “Śląskiego Woonerfu” nie był powiązany z naszym stowarzyszeniem.
Odnośnie samej ulicy Siemińskiego i wdrażania rzeczonego rozwiązania OSOM Gliwice od początku zajmował niezmienne stanowisko: wybór ulicy Siemińskiego na “woonerf” był błędem, a wdrożone rozwiązanie nie jest modelowym chociażby ze względu na brak esowania jezdni. Wespół z innymi organizacjami kierowaliśmy pisma do Prezydenta i Zarządu Dróg Miejskich stwierdzając: Ulica Siemińskiego nie nadaje się na woonerf ze względu na zbyt duży ruch samochodowy, rekomendując tym samym liczne zmiany np. “właściwym rozwiązaniem jest usunięcie samochodowego ruchu tranzytowego.”

Zobacz: wniosek OSOM z 15 maja 2019 roku, skierowany do prezydenta Zygmunta Frankiewicza

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
:)

Coś tu grubo nie gra. Kiedy pojawił się wonerf, miejscy aktywiści niemal srli ze szczęścia i razem z D. Kałdonkiem bronili pomysłu, nieśmiało ktytykując jedynie brak zamknięcia ulicy przed samochodami. Kupę ich komentarzy na ten temat ciągle można przeczytać w internetach, a że nie są podpisane jako OSOM, a przez poszczególnych członków, to już ich problem. Kiedy ZDM zlikwidował tranzytowy charakter ulicy, twierdził, że robi to na wniosek tajemniczych mieszkańców. OSOM teraz oświadcza, że rekomendował zamknięcie ulicy, co wcale nie znaczy, że był przeciw wonerfowi, zresztą takim dokumentem się nie chwali. ZDM pozytywnie odniósł się do tej rekomendacji, ale OSOM… Czytaj więcej »

Tajny lobbing w UM

Może i OSOM naprawdę nie był inicjatorem woonerfu, ale rzeczywiście bardziej był za niż przeciw. Ich uwagi skupiały się na detalach i zamknięciu ulicy co faktycznie potwierdza, że nie protestowali przeciw woonerfowi. Ale dlaczego OSOM poczuł się wywołany do tablicy przez Neumanna jeżeli nie mają z tym kiczem nic wspólnego? Chyba mądrzej było domagać się od Neumanna nazwania po imieniu działaczy i architektów, o których wspomina w wywiadzie. Sprawa jest o tyle dziwna, że Kałdonek nie opracował projektu, bo takie miał widzimisię, tylko dostał zlecenie od Miasta, gdzie Neumann był wiceprezydentem! Sprawa może mieć taki finał, że tajemnicze lobby inicjatorów… Czytaj więcej »

Przemo

OSOM to chłopcy ze stowarzyszenia, którzy dostają pieniążki z Wawy od swojego ministra(z Krakowa), który lubi porozumienie, ale ostatnio podskakuje Prezesowi, bo chce więcej. W ten właśnie sposób jedna z osób ze stowarzyszenia uparła się, że tam trzeba zrobić woonerf, bo inny kolega ze stowarzyszenia aktywny politycznie i startujący w Gliwicach z list jedynej słusznej bezprawnej i niesprawiedliwej partii będzie tam prowadził restaurację Armeńską :) w miejsce fajnie funkcjonującej innej restauracji. Swoją drogą jeden z tych kolegów jest też w innym stowarzyszeniu popieranym przez Gowina, bo już mi się nie chce uprawiać kryptografii. OK. Robert Kłosowski rzecznik Moszyńskiego współudziałowiec Ormiańskiej… Czytaj więcej »

BLJ

Trochę logiki. OSOM chciało woonerfu. Woonerf to jest takie coś, gdzie samochody mogą jeździć ale powoli i po wąskim pasie i muszą ustępować pieszym. Czegoś takiego nigdy na Wieczorka nie było, a to co zaserwował tam ZDM to jakiś żart z koncepcji woonerfu. Potem sami (!) zdecydowali o zamknięciu ulicy dla ruchu, ale jak zwykle nie chciało im się już zadbać o egzekwowanie zakazu. To jest klasyczny gliwicki ZDM i jego podejście, a Neumann zwala na OSOM.

:)

Logiczne byłoby wskazanie, gdzie i kiedy Neumann literalnie zwalił coś na OSOM. To, że OSOM uważa się za jedynych aktywistów miejskich i wyszedł do tablicy jeszcze tego nie przesądza. Wprowadzona tam strefa piesza jest dokladnie tym, czego istnienia zaprzeczasz. Bardziej mnie przekonuje “Tajny lobbing”, bo niech mi kaktus na czole wyrośnie, jeżeli ZDM samodzielnie wpadł na pomysł skopiowania holenderskiego pomysłu i urządzenie go wbrew zasadom na tranzytowej ulicy, a UM to wszystko klepnął bez pytania kogokolwiek o opinię. Wyświetlenie drogi jaką przebyła ta inwestycja od pierwszego dokumentu w sprawie wyjaśniłaby źródło tej paranoi. Ale jest już tradycją w Gliwicach, że… Czytaj więcej »

Ampuła

Poroniony pomysł wonerfa staje się oto sierotą. Kawusiowi osołomcy bardzo go nie chcieli. Zaraz pewnie wizjoner Kałdonek Damian obwieści pisemnie, że był przeciw zohydzaniu ulicy Siemiczorka szalunkiem z boazerii i szambo-kręgami.
To kto był ZA? Nieznani sprawcy?

black_horse

Były liczne telefony do ZDM zdesperowanych mieszkańców. Zróbcie, zróbcie, zróbcie. A że w ZDM nie ma nagrywania rozmów…..

Nakręcanie

Bzdury piszesz. Nagrywają rozmowy. Zanim następnym razem cokolwiek bekniesz, po prostu sprawdź.

DD

Sprawcami sa eskimosi.

Alex

“Internet nie zapomina”, więc bez problemu można ustalić, kto rozpływał się w zachwytach nad pomysłem woonerfu, który z oczekiwanego, pierworodnego “bombelka” nagle stał się (rzec by można) konsekwencją gwałtu zbiorowego. Trwa przerzucanie gorącego kartofla, bo jakieś osoby został przez inne do czegoś przymuszone – ale na szczęście tylko “trochę”.

A dla rozluźnienia posłuchajcie sobie “Jańcia” https://youtu.be/ChOwhJ666pA

Obserwujący

No jak to.Przecież osom miał istne parcie na powstanie wnerwa. Ponoć przez powstanie wnerwa, petros przeniósł swoją restaurację na wnerwa.Wnerw jest zbędny i powinien zostać zlikwidowany.
No i jeszcze pootwierały się różniste klubiki muzyczno/ciasteczkowo/kawusiowo/lodziarniane.

Rysio

Czyli krótko mówiąc p. Neumann skompromitowal się po całości.

frd

obrońcy Neumana nawet widząc dokumenty będą twierdzić że jest inaczej…

Fan

Do dnia dzisiejszego nie moge pojac co widzieli w tej ulicy wieczorka ulica wypadowa na powiat i stare gliwice itd teraz mlynska po 15 to. Jakis koszmar korki siegaja dna przeciez ten wunenruf to kwestia lata tylko sa inne ulice godne uwagi

BLJ

Jak się coś robi to albo porządnie albo wcale – taka ogólna zasada, która jest nieznana gliwickiemu ZDM. Najpierw zrobili jakiś syf, niezgodny z założeniami projektu, który nazwali woonerfem. Potem z własnej woli zamknęli to dla ruchu – i, jak to oni, mają gdzieś czy zakaz jest przestrzegany i nie zamierzają kiwnąć palcem żeby był (“analizują” już pół roku a jak jest każdy widzi). A teraz wchodzi Neumann cały na biało i zwala na OSOM. Tak jakby ich winą było, że ZDM wypuścił swojego typowego bubla. Panie Prezydencie, Pan w wywiadzie powiedział, że nie był odpowiedzialny za drogi – to… Czytaj więcej »

Cliper

Nie taki zły pomysl pod warunkiem ze kierowcy zaczną akceptować zasady i przepisy
Spieszę donieść pani ampuła ze jestem ZA

black_horse

@Cliper to nie jest dobry pomysł. Sama Sieminskiego to nie wszystko. Zakorkowali wszystkie sąsiednie wąskie uliczki.

Cliper

Która np.?

AndrzejF

@Cliper
Młyńską – baranie !!!!

Cliper

Barana szukaj se w rodzinie a młyńska zakorkowana?od kiedy to główna arteria w mieście? takie palany jak ty pewnie wszędzie widzą korki nawet na Biegusa

black_horse

Chłopaki wymieniają się uprzejmościami. Cliper, usiądź, pomyśl, co stało się z dużą ilością samochodów które dotychczas jeździły po Wieczorka. Ulicy, która odprowadza cały ruch z centrum,, ze starówki w kierunku Kozielskiej, Andersa itp.

klapek

Jakto co? Wyparowały!