Bieganina, płacz, przerażenie. Porzucone samochody i bagaże. Ostatnie dni Gleiwitz

Początek wojny z Polską we wrześniu 1939 nie zakłócił w szczególny sposób życia ówczesnych mieszkańców Gleiwitz.

Wydawać by się mogło, że potworne późniejsze wieści o fizycznej eksterminacji milionów ludzi z terenu całej Europy nie docierały do nich w żaden sposób.

W prawie żadnym z oficjalnych wspomnień dawnych mieszkańców Gliwic nie przeczytamy o istniejących tu obozach pracy, o obozach będących oddziałami fabryki śmierci w Auschwitz Birkenau, o przydzielaniu do prac gospodarczych w powiecie gliwickim jeńców pełniących rolę ówczesnych “niewolników u bauera”.
Jak to możliwe że nikt nie zauważał tych wydarzeń w mieście? Czyżby buta i arogancja władz nazistowskich została przeszczepiona także zwykłym mieszkańcom Gleiwitz? Tym bardziej boleśnie odczuli oni pod koniec roku 1944 pierwsze sygnały o zbliżającym się froncie i rosyjskiej nawale Pierwszego Ukraińskiego Frontu, miażdżącej wszystko co niemieckie.

REKLAMA

W świetle zachowanych materiałów okazuje się że niemiecki gliwicki magistrat rozpoczął ewakuację swoich mieszkańców o całe kilka miesięcy za późno.

A Gleiwitz było przecież pierwszym miastem niemieckim, które dopadli Rosjanie. Stąd późniejszy chaos na dworcu i panika uciekających w popłochu gliwiczan pozostawionych na pastwę losu przez władze miasta. Wszyscy notable już dawno opuścili Gliwice wraz z zatrudnionymi cywilami w wojskowej strukturze miejskiej.

19-21 stycznia 1945 – piątek, sobota, niedziela – masowa ucieczka mieszkańców, pociągi wyruszające w głąb Niemiec są przepełnione do granic możliwości, ludzie wspinają się na dachy i zderzaki wagonów. Na dworcu panuje niesamowity bałagan organizacyjny, dzieci gubią się matkom, bieganina, płacz i przerażenie. Miasto pełne jest porzuconych samochodów i bagaży.

23 stycznia – wtorek. Po południu front na tyle zbliżył się do miasta, że pociski rosyjskiej artylerii uderzyły w dworzec, kończąc tym samym ucieczkę ludzi.

Mieszkańcy pozostali w domach naprędce wyrzucają portrety Hitlera i flagi ze swastykami, topiąc je w Kanale Kłodnickim.

Pierwsze pociski wybuchają w mieście pozbawionym już wody, szyby wypadają z okien, a dachówki spadają z dachów. Całą noc trwa ostrzał, wszyscy mieszkańcy chronią się w piwnicach domów. Żołnierze rosyjscy szybko dopadli zabudowań i piwnic pełnych ludzi. Domagali się złotych pierścionków, obrączek, zegarków.

Gliwice 1945, ul. Dworcowa

Wyprowadzali ludzi z piwnic, zamykając w podwórzowych warsztatach i szopach.
Wszędzie słychać było strzały, na ulicach i w podwórzach leżały zwłoki zastrzelonych mieszkańców domów. Wyłapywano kobiety urządzając zbiorowe gwałty zakończone zwykle strzałem z karabinu. Nie oszczędzano nawet paroletnich dziewczynek i staruszek.

Gliwice 1945, ul. Matejki

24 stycznia – środa. Trwają przeszukiwania domów i szybkie egzekucje mieszkańców. Ciała zabitych, sąsiedzi lub krewni owijają w koce, by po kilku dniach pochować na cmentarzach, gdzie powstawało pełno grobów masowych, w których chowano w zmarzniętej ziemi jedną ofiarę obok drugiej. Rosjanie bali się zarazy w mieście, więc zezwalano na szybkie pochówki.

Podobnych ekscesów były setki w Gliwicach. Wg danych IPN, w styczniu 45 roku zabito około 600 gliwiczan, wg wyliczeń współczesnych przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej ofiar było aż 2700. Jak było w rzeczywistości? Nikt tego już się nie dowie.

(zdjęcia archiwalne pochodzą z portalu rosyjskiego archiwum http://www.rgakfd.ru/)

Marian Jabłoński
archiwum styczeń 2015

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Żoliborska kanalia

Nie jest prawdą, że ludzie nie wiedzieli, co się dzieje w Oświęcimiu. Oczywiście nie były znane szczegóły, ale wiadomo było, że pociągi pełne ludzi wracają stamtąd puste a ludzie ci znikają. Jako że całość formalnie objęta była ścisłą tajemnicą, strach było nawet o tym rozmawiać. Zresztą, zanim powstało Birkenau, już samo Auschwitz I budziło grozę. To, że Żydzi są masowo mordowani było w całej Rzeszy tajemnicą poliszynela. Niewiadomą była skala i metody, chociaż babcia opowiadała mi, że pewnego lata podczas wyjazdu do ciotki do Katowic, w powietrzu unosił się dziwny odór. Trudno teraz przesądzać, czy były to dymy znad Auschwitz,… Czytaj więcej »

Luk

To klasyczne wyparcie nieobce również Polakom i wszystkim innnym nacjom, które mają na sumieniu mniejszości. W kwestii Żydów trzeba jednak przyznać, że Niemcy lepiej niż Polacy radzą sobie z odpowiedzialnością za ich eksterminację. Podobnie do dziś nie przeprosili Łemków i nie uczynili zadość ich krzywdzie.

Ostatni Sprawiedliwy

@Luk. Twierdzisz że Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów? Jakieś dowody?

Joe

Żydowskie organizacje z USA chcą odszkodowań od Polski – to chyba wystarczający dowód? Do tego żydzi nie lubią Polaków a więc Polacy muszą być antysemitami.

lustereczko

@Joe

Nie wiem, jak to pogodzisz, ale polskie organizacje i osoby fizyczne od lat chcą odszkodowań za utracone mienie na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w Rosji. Tak jak ocaleni z Polski Żydzi. Pewnie ci Polacy muszą być antyukraińscy, antylitewscy, antybiałoruscy. I antyrosyjscy, z wyjątkiem dużej części PiS-u, która dąży do zbratania się z Rosją.

Ostatni Sprawiedliwy

@lustereczko. Piszesz bzdury. Jeżeli na jakiś temat nie masz zielonego pojęcia, to się nie wypowiadaj.
Odszkodowanie za mienie naszych rodaków pozostawione na kresach wschodnich wypłaca Skarb Państwa.

HAHAHA

@Ostatni Sprawiedliwy
Lustereczko nie pisze bzdur. To ty przeczytałeś coś czego nie napisało i sam zagoniłeś się w kozi róg. Dlaczego odszkodowania wypłaca polski urząd a nie rosyjski i inne? Jeżeli za utracone mienie odszkodowania wypłaca skarb państwa to logiczne jest, że Żydom też musi zapłacić. A to nie są odszkodowania za 3 kury, mućkę i szałas z krzyżem nad progiem na białoruskiej wsi, tylko murowane domy, karczmy, kamienice i fabryki. I ziemia, dużo ziemi. Polacy świenie poradzili sobie z odszkodowaniami za żydowskie kamienice w Warszawie, Krakowie, itd. Nagle stawali się spadkobiercami. Cwany naród.

Ostatni Sprawiedliwy

@lustereczko. Podaj przykład jakie polskie organizacje chcą odszkodowań?

Rabin Owadia Josef

„Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że “goje rodzą się po to, by służyć Żydom”. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie – zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do… zwierząt pociągowych. „….”Zdaniem rabina, gdyby goje nie mogli służyć Żydom “nie mieliby po co istnieć”. Tłumacząc zaś długowieczność ludzi pochodzenia nie-Żydowskiego rabin Josef użył plastycznej metafory porównując takich ludzi do… osłów. – Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł.… Czytaj więcej »

Halal

Najlepszym dowodem na braterską przyjaźń Polaków i Żydów jest zapowiedź ministra Glińskiego (tego od Tovmasyana), że powoła nowe Muzeum Getta Warszawskiego. Nic lepiej nie świadczy o przyjaźni polsko-żydowskiej niż getto. To takie symboliczne, jak stodoła w Jedwabnem.

Gość

Naprawde niexwidzisz różnicy pomiędzy gettem a muzeum???? Ach te dzisiejsze gimbusy……

koleś

Róznicy nie widzi minister Gliński. Ach ta wczorajsza gimbaza, która nie wyrasta.

Prawda o gettach

Zdecydowana (…) większość polskich Żydów mieszkała w gettach także przed drugą wojną światową. W gettach w Polsce mieszkała od stuleci. Dla nich getto było domem i codziennością. Żydzi zamieszkujący lub zatrudnieni w tych stronach tworzyli tak zwane getto. Nikt ich tutaj nie osadzał osobno, nikt ich nie zmuszał do zamieszkania tutaj właśnie, a nie gdzie indziej. Sami spłynęli w tę dzielnicę, zeszli się tu jedni do drugich, a przyrastając stale, stworzyli samochcąc getto. W tych ulicach ginęły już napisy polskie na sklepach, składach i warsztatach. Zastępowały je napisy żydowskie. Żydzi polscy żyli w Polsce przez stulecia w gettach nie dlatego,… Czytaj więcej »

Pierwszy Sprawiedliwy

JEDWABNE PLUS kilka tysięcy udokumentowanych udowodnionych podobnych przypadków .Takich jak ten ze wsi Ćwików gdzie polscy sąsiedzi kopaczkami zaszlachtowali żydowską rodzine Heśków

Ostatni Sprawiedliwy

@Pierwszy Sprawiedliwy. Jedwabne bez ekshumacji jest tylko spekulacją uprawianą przez Grossa. Wymień pierwszą dziesiątkę z przytoczonych przez Ciebie kilku tysięcy.

kredo

Dokładnie! Bez ekshumacji nikt nie ma prawa obarczać Polaków winą!
Tylko mając dowody!

The Last Hangover

To tak jak z Bogiem. Dopóki go nie zobaczysz, to tylko spekulacja uprawiana przez wiernych. A jednak niewidziany przez nikogo Byt z krainy marzeń i baśni jest otoczony bałwochwalczym kultem, a wyznawcy mają mnóstwo przywilejów.

wujekdobrarada

Jasne. Na pewno były przypadki, w których Polacy zabijali swoich żydowskich sąsiadów.
Chodzi natomiast o to, że były to działania spontaniczne pojedynczych osób lub małych grupek degeneratów, a nie odgórnie zorganizowane. Mało tego – potępiane przez polskie władze konspiracyjne.
Nikt natomiast nie czepia się Francuzów, Belgów, Norwegów, Holendrów czy Duńczyków którzy mieli swoje rządy kolaborujące oraz półki i bataliony SS.
Węgrzy i Słowacy na polecenie swoich rządów, przy użyciu swoich oddziałów policji i faszystowskich bojówek (strzałokrzyżowcy i gwardia hlinkowa) wyłapywali żydów, pakowali ich do pociągów i wysyłali do obozów. O tym jakoś mało się pisze….

patataj

“półki”? :)
Nikt się nie czepia? A ty czytasz zagraniczną prasę? Polska Granatowa Policja to też spontaniczna organizacja przypadkowych degeneratów? A tzw. “wyklęci”, którzy systemowo zabijali Żydów, Ukraińców i Białorusinów, to pojedyńcze osoby? O tym się dużo pisze, a jednak ciągle za mało, bo naród świętoszków nie chce tej wiedzy.

Ostatni Sprawiedliwy

@patataj to się na tej swojej patatajce zagalopowałeś. “Wykleci” systemowo zabijali Żydów, Ukraińców i Białorusinów? Może jeszcze napiszesz że Niemcom należy się odszkodowanie za poległych żołnierzy w kampanii wrześniowej.?

wujekdobrarada

o kurcze ale byk! przepraszam czytających. W temacie: Co do policji granatowej, to nie podlegała polskiemu rządowi. “Formalnie została powołana w dniu 17 grudnia 1939 roku na terenie Generalnego Gubernatorstwa na podstawie rozporządzenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Pod groźbą kary śmierci powoływało ono do służby przedwojennych policjantów” (za Wikipedią). około 25% policjantów współpracowało z podziemiem, a Niemcy mieli do niej takie zaufanie, że w razie konieczności brali pod uwagę jej rozwiązanie, lub nawet fizyczną likwidację policjantów. Oddziały o których pisałem wyżej były natomiast powiązane z rządami swoich krajów (kolaboranckimi) i były przede wszystkim OCHOTNICZE! Ludzie którzy w nich byli sami… Czytaj więcej »

patataj

@wujekdobrarada. To nie zmienia faktu, że w GP służyli i donosili a także zabijali Polacy Polaków. Ochotników w ściganiu, okradaniu, denuncjowaniu i zabijaniu Żydów było wśród Polaków na tyle wielu, że niektórym to nie może uczciwie przejść przez usta. Ale to fakty.

@Ostatni Sprawiedliwy.
Kiedy przestaniesz wkładać innym w usta własne absurdy to się zamelduj. Na razie spocznij i rozejdź się do mycia latryn.

Ostatni Sprawiedliwy

@patataj. Zacznij podawać konkrety a nie szerzyć kłamliwą propagandę. Do pohasania na zielonej łączce masz dużo czasu, na tyle dużo żeby przygotować się merytorycznie. Coś mi się zdaje że nie jedną wiosnę stracisz, bo nie znajdziesz dowodów na swoje chore z nienawiści teorie.

patataj

@Ostatni Sprawiedliwy.
Swoje chore projekcje wyświetlaj w latrynie. Może pomogą w wypróżnianiu.

Ostatni Sprawiedliwy

@patataj. I tym ostatnim wpisem dajesz sobie samemu świadectwo.

Niestety

Ostatni Sprawiedliwy
@Luk. Twierdzisz że Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów? Jakieś dowody?

Czytam to absurdalne w 2018 roku pytanie i zastanawiam się czy autor takie samo pytanie o dowody zadaje oskarżycielom księży pedofilów? I mam przekonanie, że tak. Niestety

Bibkioteka Publiczna

@ O.S. Literatury o tym więcej niż zdążysz przeczytać. Ale ty wolisz rżnąć “greka”.

ewa

Choćby Jedwabne

kłamstwo o Polakach

Nie powielajmy kłamstw o Jedwabnem. Świadkowie i fakty czekają na prawdę. Gdy kolejno odkrywane warstwy grobów odsłaniały dowody wskazujące, że część zamordowanych zginęła od postrzałów, co wskazywało na to, że wykonawcami mordu byli Niemcy, ekshumację przerwano. Stało się tak na żądanie organizacji żydowskich. Jak się okazuje, to jedynie wymówka. Ekshumacji ciał osób pochodzenia żydowskiego dokonuje się na całym świecie. Co więcej, jak przypomina dr Ewa Kurek, która również bada sprawę Jedwabnego, dwa lata temu z żydowskim czasopiśmie dokładnie opisano proces ekshumacji. Nie znalazła się tam żadna wzmianka, jakoby czynność ta stała w sprzeczności z prawem żydowskim. Pani Hieronima Wilczewska, która… Czytaj więcej »

Ampuła

Ewy Kurek lubię posłuchać, bo mówi rzeczy nieoklepane i z głębokim znawstwem. Ale 8-latka z wioski Jedwabne, znająca rosyjski z niemieckim akcentem? To jak z arsenału świadectw Grossa.

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy. Ze względu na fakt, iż masz zwyczaj przy takich okazjach “rzucania” dwoma tytułami, w odpowiedzi na twoje pytanie, ja dorzucę trzeci : “Dalej jest noc” B. Engelking i inni. Polecam twojej uwadze w szczególności fragmenty dotyczące materiałów źródłowych.

Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Powołujesz się na książkę Barbary Engelking-Boni, która zasłynęła wypowiedzią: “dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć.”

Luk

Jak kiedyś słusznie zauważył Jerzy Giedroyć: “Nieszczęściem Polski jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie”. Jak widać w komentarzach, jeszcze wiele roboty przed historykami, nauczycielami i dziennikarzami. Niestety światło oświaty od trzech lat przygasło i znowu panuje mrok, tak lubiany przez fałszerzy historii i zwyczajnych głupków. Ale dla naprawdę ciekawych wiedzy i prawdy biblioteki i księgarnie są pełne nowych książek, często zagranicznych autorów, co samo w sobie gwarantuje opis historii bez uprzedzeń i tez na zamówienie polityczne.

Wmawiają nam, że to Polacy

Skoro żydzi tak łatwo mieszają nasz naród ze szmalcownikami, to należy przypominać im żydowskie zbrodnie na Polakach i żydach. Mamy kapitalne materiały na temat gett, które były ich państwami na terenie Polski. Mieli żydowską pocztę, policję, szkoły, fabryki. Czyli zorganizowali przy pomocy Niemców swoją utęsknioną Judeopolonie. Jednak Niemcy mieli inny plan wobec nich, dlatego np. zarządca getta łódzkiego, Chaim Mordechaj Rumkowski, wydał na śmierć setki tysięcy żydów. Niemcy nakazywali zorganizować np. 20 tys żydów, to Rumkowski wskazywał, kto zostanie wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego. „O zbrodniach żydowskich mówić nie wolno. Ten kanon jest utrzymywany przez wieki”. Jedwabne to nie my… Czytaj więcej »

Aga

Pięknie powiedziane!
Pozdrawiam autora.
Aga

Martyna

Głupie komentarze w stylu “Oko za oko”.
Zawsze i w każdej podobnej sytuacji żal cywilów, którzy niczego złego w życiu nie zrobili i nawet nie byli często zwolennikami Hitlera, tylko bali się tego reżimu.

wnuczka

Ale do tego trzeba mieć rozum, a nie żółć. Ci tutaj w większości są przegrani od pokoleń.

Pniok

Polacy… Wypluli poranną porcję żółci i jadu, poczym udali się na Orszak Trzech Króli. Jak wrócą, zaczną głosić katolicką mowę nienawiści od nowa.

Gość

A nie dziwi Cię to że msze i orszak (orszaki) w toku z żółć dalej leci?
To chyba nie Polacy-Katolicy…….
Skopiuję sobie Twoją wypowiedź jako dowód-będę szydził z przeciwników…..

Artek

Orszak w Gliwicach od godz. 14. Miszczu kopiowania.

Gość

A msze o 13 miszczu czytania ze zrozumieniem

Sonia

A przerwa w laniu żółci nastąpiła przed 13, miszczu szydery. Jeden gość-kolega na straży głupoty różnicy nie zrobił.

TakieTam

A reszta pójdzie na czarny marsz albo WOŚP itp….

TakieTam

A reszta pójdzie na czarny marsz albo WOŚP itp.

Ostatni Sprawiedliwy

@Martyna. Wiesz jakie poparcie miał Hitler w Gleiwitz? Ludzie głosują zgodnie ze swoim sumieniem, nikt im pistoletu do głowy nie przystawiał.
Tak na marginesie polecam książkę “Oko za oko”, o tym co się działo po wojnie.

Halal

Poparcie dla Hitlera w Polsce też nie było małe. Ba, wielu polskich księży katolickich, górali i przedsiębiorców widziało w nim świetlaną przyszłość dla swoich interesów. Wielu dorobiło się na Hitlerze, a Pis XII dostał nawet ksywkę “papieża Hitlera”. Goście w Watykanie mieli bardzo dziurawe sumienia. W sprawie pedofilii też mają, chociaż wojny nie ma.

Noe

Biedne polskie chłopstwo czyli ponad 80 % Polaków najbardziej zyskało na Holokauście. Ich niewiele obchodziło kto rządzi. To jest powód wypierania prawdy o uczestnictwie w kolaboracji z hitlerowskim okupantem. Sprzyjała temu niska świadomość narodowa ówczenych niepiśmiennych chłopów, traktowanych jak niewolnicy przez polskie elity ziemiańskie i kościelne. Dopiero w PRL dzięki rozdaniu ziemi, walce z analfabetyzmem i elektryfikacji chłopstwo zaczęło się przyznawać do wspólnoty narodowej. Wtedy też zrodził się wstyd i znana na wsiach zmowa milczenia o członkach wspólnoty. Tak to zadziałało w Jedwabnem i tysiącach innych wsi, które splamiły się pogromami żydowskich sąsiadów. Tak to działa do dzisiaj pośród prymitywnych… Czytaj więcej »

Gruntowy przymrozek

W 1945 przybył tu wraz z armią radziecka brat mojej babci. W 1957 ściągnął tu moja babcie, która akurat wróciła z Syberii. Mój ojciec urodził się w pociągu jadącym od Łucka na Sybir. Dziadków zeslano na podst wyroku NKWD z 1948. Cała historia jest bardzo poruszająca. Dziękuję Panie Marianie. Wiem że jeszcze w latach 50 w willach w okolicy palmiarni panoszyli się ruscy oficerowie.

Dudzia żarówka

Nic dziwnego, że teraz tylu tęskniących za PRL-em. Tęsknią do znanej ale łagodniejszej niewoli, dlatego głosują na PiS.

Dziadek

Kto sieje wiatr,wywołuje burze!!!

Erwin

Ty możesz się cieszyc, dzięki ruskim przyjechałeś do cywilizacji.

Dziadek

Przyjechałem do pierdziszewa jakim w 1945 było Gliwice a skąd….ano z miasta uniweryteckiego!

Dziadek

“s”

Ostatni Sprawiedliwy

@Erwin. Wyznacznikiem cywilizacji w Gleiwitz były cztery pododdziały KL Auschwitz?

wnuczka

Dziadku, pamięć zawodzi? “Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. Jak sobie przypomnisz wielkomocarstwowe zapędy I i II RP, to łatwiej zrozumiesz klęskę Polski.

Kolega

Jeszcze napisz, że Polska sama na siebie napadła…..

wnuczka

Lepiej ci opowiem co Polacy wyczyniali Litwinom, Białorusinom i Ukraińcom. Albo jak pomogli Hitlerowi w zajęciu Czechosłowacji. Tylko czy wytrzymasz prawdę o “narodzie wybranym” znad Wisły?

Kolega

Pewnie, ze wytrzymam-też mam wiedzę o tym co Polacy wyczyniali innym. Prawda mnie nie boli……
No to opowiadaj…..

Willi

@ wnuczka. Na Boga. zamilcz. jeszcze ci Andruszkiewicz internet odetnie

Ostatni Sprawiedliwy

@wnuczka. Podaj przykłady. Poczytam.

Ostatni Sprawiedliwy

@wnuczka. Ciekawe rzeczy piszesz, zwłaszcza jak Polacy pomogli Hitlerowi w zajęciu Czechosłowacji. Rozwiń swoją myśl.

124

Zajecie Zaolzia 1938r

Urko

@ Kolega. W 2015 r.? W pewnym sensie …

Gość

Uwielbiam “pewne sensy”.
Na parkingach pod supermarketami, obserwując wyniki sprzedaży nowych aut,sprzętu AGD obserwując stan budowy dróg itd. codziennie żałuję, że nie zrobiliśmy tego wcześniej……

Ham

Liczby nie kłamią. Luksusowe samochody rozeszły się w listopadzie i grudniu na pniu. Jak nigdy dotąd, bo od stycznia bogaci i przedsiębiorcy będą mogli odpisać mniej od podatku. “Sens” od 2015 jest taki, żeby rozdać majątek leniwym i głupim dzieciorobom kosztem całej reszty, która sobie radzi ciężko pracując, a bogatych za bardzo nie obciążać podatkiem. Największy pisowski “sens” ma alternatywa dla in vitro, która z każdym rokiem pokazuje absurd takiego myślenia, bo skutkuje malejącą liczbą nowych Polaków.

Tomasz

Nie popieram Pis, nie pobieram 500+. Nie jestem leniwy (chyba, że od piątku od 16 do niedzieli wieczór), dzieciorobem nie jestem-widzę sens od 2015……

Gall Hieronim

@ Kolega .Coś w tym jest. Wszak wraz z Niemcami rozpoczęła II WŚ zdradziecko napadając na Czechów. O napaści w 1919 r a więc rok po podarowaniu jej niepodległości na Sowietów nawet nie wspomnę.

Kolega

@Gall
Brawo. Znasz jeszcze jakieś napaści?

Dziadek

@ wnuczka!Wykaż dlaczego mnie pamięć zawodzi?

aniołek

Buta i arogancja została im do dzisiaj, coś o tym wiem

mobi

To o Polakach z plemienia PiS?

Taką mam koncepcję

Nie. To o polskojęzycznych obywatelach z “nowoczesnej” Targowicy.

ja też

Andruszkiewicz, Kaczyński, Macierewicz, Morawiecki, Szydło… Nowoczesna Targowica.

Alex

Te zapytania w felietonie Mariana Jabłońskiego są dość proste do objaśnienia. Przede wszystkim Gliwice – mimo swojego położenia – nie były szczególnie dotknięte działaniami wojennymi. Wiedza mieszkańców bazowała głównie na opowieściach wracających z rejonów walk żołnierzy, którzy w wyniku odniesionych ran nie byli “przydatni” do dalszej służby. To była w zasadzie jedyna forma przekazu – pamiętajcie że popularne radioodbiorniki były dość proste (Volksempfaenger), a z czasem zakazano słuchania radiostacji zagranicznych. Drugim wyznacznikiem, że “coś się dzieje” były powołania do wojska – mężczyzn coraz młodszych, coraz starszych, ojców rodzin itp. Co do obozu pracy, to jego pierwotna rola była zupełnie inna.… Czytaj więcej »

Ampuła

Niemieckie władze, urzędasy i notable uciekli przodem, zostawiając mieszkańców samym sobie? Nic nowego. Już w połowie września ’39 z Polski uciekli do Rumunii: Naczelny Wódz marszałek Edward Rydz-Śmigły, prezydent Ignacy Mościcki oraz Jego Ekscelencja Prymas Polski August Hlond. Warto uściślić, że oberpasterz kato-baranów zdołał zwiać pierwszy – o całe trzy dni przed gównodowodzącym wojskami i najpierwszym obywatelem kraju. Pewnie dlatego Watykan i jego agenci w Polsce pchają tego zapobiegliwego, sprytnego i wybieganego Hlonda do beatyfikacji. Bo też ileż on musiał się nacierpieć niewygód w drodze ku granicy, ile natelepać kilometrów limuzyną, jak mężnie znosić przeszkody w postaci uciekających w popłochu… Czytaj więcej »

Gość

Niemieckie urzędasy i polski rząd uciekli? Nic nowego. Czasu by nie starczyło na opisywanie ucieczek rządów przed XX wiekiem…….Ale za to do dziś można podziwiać ustawiczne ucieczki katopiastowskich pasożytów z numerkami na plecach zarówno przed piłką jak i przed kibicami……

Urko

@Ampuła . No co Ty za herezje wypisujesz ?! W 1939? Polacy? Uciekali? Prawdziwi Polacy nigdy nie uciekają. Prawdziwi Polacy przecież nie oddają “ani guzika ” i walczą do “ostatniej kropli krwi”. Ci , o których piszesz, albo zostali zdradzeni o świcie, porwani i przymusowo wywiezieni z Polski przez angielsko-francusko-rumuńskie Specjalne Siły Porywające. Albo nie byli Prawdziwymi Polakami :-)

Gość

Poczytaj historię-ucieczki polskiego rządu nikt nie kwestionuje. I nie zasłaniaj głupoty ironią……

Radoslaw

“…Mieszkańcy pozostali w domach naprędce wyrzucają portrety Hitlera i flagi ze swastykami, topiąc je w Kanale Kłodnickim…” chyba w Kanale Gliwickim , nazywanym Adolf Hitler Kanal , bo kanał “Kłodnicki” został zasypany jeszcze przed wojną.

prosty_gliwiczanin

No cóż, tak jak wcześniej Polacy czy Rosjanie, tak w końcu i Niemcy poznali co to znaczy żyć w strachu, bez środków do życia i być pozbawionym dachu nad głową.

Willi

Przeczytałem tytuł i pomyślałem, że materiał to o Polsce września 1939

kuna

No właśnie -pomyślałeś. A jak pomyślałeś to takie wnioski wyciągnąłeś…….

topole jest wymagane

“Mieszkańcy pozostali w domach naprędce wyrzucają portrety Hitlera i flagi ze swastykami, topiąc je w Kanale Kłodnickim.”

Mistrzu Marianie, A któż to wytłuszczone zdanie wpisał? Wszyscy lecieli do kanału topić zdjęcia Adolfa! Nawet ci z dzisiejszej ulicy Mickiewicza?

Ranny Ptaszek

Ktoś wie czy Gliwice były kiedykolwiek bombardowane ?

rudolf

Witam . Na rogu ulic Zwycięstwa – Bohaterów Getta Warszawskiego pamiętam ruiny zbombardowanej kamienicy. Również w Sośnicy róg ulic Gen. Sikorskiego – Młodego Górnika został zbombardowany dom rodz. Tomala. Pozdrawiam

Barbara

Chyba mylisz bombardowanie lotnicze z ostrzałem artyleryjskim lub czołgowym. W Gleiwitz nie było bombardowań.

Ranny Ptaszek

Dziękuję za tę informację. Według mojej dotychczasowej wiedzy Gliwice zostały jedynie ostrzelane ale niebombardowane. Jednak źródła mojej wiedzy nie są pewne.

ewa

Kochani, na własne oczy widziałam ruiny domów wokół Rynku i pobliskich uliczek. Bawiłam się w nich. To co dzisiaj nazywamy Starówką to w większości nowe domy. Teatr i wiele innych poległo w ataku na pierwsze niemieckie miasto na drodze frontu.

manek

Nie “poległo w ataku” tylko od pijanych ruskich sołdatów. I to już po zajęciu miasta.

Jan

Kamienica na pl Piastów na ówczesnym Adolf Hitler Platz gdzie jest żabka na dole była zbombardowana. Zresztą widać ją na tytułowym zdjęciu w artykule.

Marian Jabłoński

Temat bombardowania Gliwic jest na razie białą plamą w historii miasta. Najbardziej prawdopodobna wersja to zrzucanie bomb przez amerykańskie bombowce lecące z Włoch na Blachownię Śl ( fabryka benzyny syntetycznej) w sposób przypadkowy a więc :1.- niektórym samolotom nie otworzyły się luki bombowe i w drodze powrotnej załogi naprawiały awarię zrzucając ładunek gdzie popadnie, byle lądować bez bomb na pokładzie ( lądowanie wtedy groziło urwaniem podwozia i w efekcie wybuchem ładunku) 2.– niemiecka artyleria ostrzeliwała lecące na wys 6 000 m bombowce i czasami im się udawało. Podobno jeden z takich trafionych bombowców celowo zniżył ostatni lot nad Gleiwitz by… Czytaj więcej »

Klaus

Ten kraj długo nie będzie istniał bo Polak to kraść tylko potrafi a nie gospodarować.

manek

Ja Klaus mosz recht. A kiedy Kalifat des großen deutschen Reiches odda zrabowane zabytki i zapłaci za zniszczenia?

TakieTam

Każdy innych mierzy swoją miarą.

Gosc

Zamiast pisać głupoty I se przekomarzac to byście się lepiej pomodlili za ofiary a Nie zgrywace teraz cwaniaków **** jedne

Pretend

2700 ofiar – cóż to jest wobec co najmniej 55 milionów ofiar II Wojny Światowej. Nie ma się co litować – Niemcy nie litowali się nad nikim.

Bogusia

@Preyend, jesteś pochodzenia rosyjskiego?

Xx

A ruscy to co????

Jan

Paroletnie dziołszki miały **** sawietom, żebyś pomścił 55 mln ofiar i żeby Ci było lepiej??? Katolibanie z pislamu!

Soka

Idiota? Idiotka?

Pretend

Ja tylko o tych niewinnych, bezradnych milionach ofiar. Mężczyznach, kobietach – także ciężarnych, dzieciach, starcach, inwalidach, umysłowo chorych, których niemiecka, zbrodnicza machina śmierci zabijała dzień w dzień przez pięć lat. Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą – czego się Niemcy spodziewali – głaskania po głowie? Prawie cała Europa legła w gruzach przez jednego, obłąkanego Hitlera, któremu jakimś cudem udało się porwać za sobą cały niemiecki naród. Cały Świat był zaangażowany w ten globalny konflikt. Niemcy wyszły z tej nieprawdopodobnej apokalipsy najmniej poszkodowane, a wielu, jeżeli nie większość zbrodniarzy wojennych nie spotkała żadna kara.

Lolek

Strata 7,2 mln (10,4%) populacji i tysiące kalek, to jest dla Ciebie mała strata? O nalotach dywanowych brytyjsko-amerykańskich Ty coś słyszał? Takie miasta ja Hamburg, Drezno i Kolonia przecież zostały zrównane z ziemią. Wszystkie większe ośrodki przemysłowe o strategicznym znaczeniu, były regularnie bombardowane, od marca 1942 i pod koniec wojny niewiele z nich zostało. Teraz może Ci się wydawać, że Niemcy z tej wojny wyszli najmniej poszkodowani, ale po wojnie wesoło nie mieli. Gdyby nie pala Marshalla, pewnie by się tak szybko nie pozbierali.

Ostatni Sprawiedliwy

@Lolek. Bogactwo Niemiec wzięło się ze zrabowanych dóbr w całej Europie. Także z Polski. Strata 7,2 milionów ludzi (głównie cywilów) to jest fakt niepodważalny. Nie było w Niemczech selektywnego mordowania tak jak w Polsce. Niemcy w pogromach mordowali polskich profesorów, adwokatów, inżynierów i lekarzy. Przypomnę że obóz koncentracyjny w Oświęcimiu (KL Auschwitz) powstał w 1940 roku, dla aresztowanych Polaków, głównie działających w podziemiu (ale nie tylko). Dopiero w 1942 r. włączono go do plany masowej zagłady żydów. W Polsce zginęło ponad 6 milionów osób co stanowiło ponad 20% ówczesnej populacji czyli 2x więcej niż Niemców. Oprócz osób które straciły życie… Czytaj więcej »

Lolek

Ale czy ja neguję, że Polsce się oberwało? Ja tylko neguje to, że Niemcy wyszli z tego konfliktu najmniej poszkodowane. Też im się zdrowo oberwało. I bzdurą jest, że Niemcy wzbogacili się na zrabowanych dobra podczas wojny. Bo guzik im z tego zostało. Jak ruskie szli to Niemców nie okradali, nie rabowali, nie wywozili maszyn i wszystkiego co przedstawiało jeszcze jakąkolwiek wartość na wschód? Czy nie musieli później płacić reparacji? Niemcy od 1952 roku, nawet spłacali reparacje za I WŚ. Francja i Belgia ostatnią ratę z tego tytułu dostały 2010 roku. Może i kilka szych, generałów się na chapało podczas… Czytaj więcej »

żółtko

Wymordowali całą inteligencję i teraz Ostatni Sprawiedliwy robi za erzac z pożałowania godnym efektem.