Ostatnie pożegnanie drzew przed dworcem PKP. “Nie będzie tlenu, poumieramy wszyscy i tyle” (TV)

 

Zgodnie z zapowiedziami firmy realizującej wycinkę drzew przed budynkiem dworca PKP, w środę rano na miejscu zjawiła się zwyżka. Dzięki niej największe okazy tam rosnące zostały usunięte, kawałek po kawałku.

Z położonych najbliżej miejsca prowadzenia robót sklepów przy ulicy Zwycięstwa powychodzili sprzedawcy, również taksówkarze wyszli ze swoich samochodów żeby przyjrzeć się skwerowi, którego dawny wygląd na zawsze odchodzi w niepamięć. Było to swoiste ostatnie pożegnanie drzew.

To było takie zielone, piękne miejsce, teraz już wycięli, wszystko wycięli. Wyciąć – beton niech będzie. Nie będzie tlenu, poumieramy wszyscy i tyle będzie


– ubolewała starsza mieszkanka Gliwic, napotkana w rejonie dworca. Wcześniej swoją negatywną opinię wyraziła w rozmowie z przedstawicielami firmy Eurovia, którzy zapewniali ją, że po zakończeniu robót przy przebudowie układu drogowego zieleń powróci do tej części miasta.

Jeszcze w poniedziałek urzędnicy uspokajali, że rozważają możliwość przesadzenia drzew z terenu inwestycji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Ciągle można uratować duże drzewa sprzed dworca. Przesadzenia? UM: “pilnie to analizujemy”.

Jak się okazuje, analizy miasta dotyczyły tylko lipy, która znajduje się (jeszcze) najbliżej wejścia do budynku. W środę otrzymaliśmy informację na ten temat od rzecznika prezydenta Gliwic, Łukasza Oryszczaka.

Zarząd Dróg Miejskich otrzymał wniosek Rady Dzielnicy Śródmieście dotyczący przesadzenia lipy drobnolistnej rosnącej na placu przed dworcem PKP. Rozesłano zapytania o wycenę prac związanych z jej przesadzeniem. Z informacji uzyskanych od wykonawców wynika, że koszt przesadzenia to 42 tys. zł. Szansa na to, że drzewo przeżyje taką procedurę oszacowano na 50-60 % – wyjaśnia Oryszczak.

Lipa, której przesadzenie analizowano rośnie w zabrukowanym i mocno usieciowanym terenie. Skutkiem czego jej system korzeniowy mógł nie rozwinąć się w regularnym kształcie. Tym samym tak znaczna ingerencja najprawdopodobniej w sposób nieodwracalny uszkodzi drzewo. Biorąc pod uwagę powyższe, należałoby zgodnie ze sztuką ogrodniczą poddać lipę zabiegom przygotowawczym, polegającym między innymi na redukcji części naziemnej oraz stopniowemu okopywaniu i regeneracji bryły korzeniowej. Aby zapewnić jak największe szanse przeżycia drzewa tego typu zabiegi należałoby rozłożyć w czasie najlepiej na 2 lub 3 sezony wegetacyjne, co w przypadku realizowanej inwestycji jest niemożliwe – dodaje rzecznik prezydenta.

W związku z wysokim kosztem, koniecznością znacznej redukcji korony drzewa oraz dużym ryzykiem niepowodzenia całego przedsięwzięcia nie zostanie ono podjęte

– podsumowuje rzecznik.

Od początku tygodnia wycinka prowadzona jest także przy placu Piastów. Tam usunięto już niemal wszystkie drzewa. W zamian miasto obiecuje nowe nasadzenia w centrum. Tych należy się spodziewać pod koniec realizacji inwestycji.

(żms)
fot. 24gliwice.pl (żms, ŁG)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rett

Normalnie dowcipy o Radiu Erewań to pryszcz przy tym, co się zapodaje z urzędowej mównicy. A więc drodzy mieszkańcy, źle usłyszeliście: nie chodziło o drzewa, ale o jedno drzewo – dokładnie lipę. Jako że samo drzewo miało tak fifty-fifty szans na przeżycie, a w sumie trzeba by je było przygotować do przeprowadzki za 42 tysiące peelenów, to oszczędniej jest wybrać na wstępie wariant mniej optymistyczny. Zapewne ktoś powiedział, że drugie podejście do Centrum Przesiadkowego musi już być “bez lipy” – no to nie ma.

WIlcza Jagoda

TO NIC INNEGO JAK POLITYCZNA ZAGRYWKA wywołana przez przeciwników politycznych obecnych władz ! i próba blokowania koniecznej miastu inwestycji !. GDZIE CI GLIWICCY MIŁOŚNICY PRZYRODY I DRZEW ? BO MIEJSCA GDZIE DRZEWA SĄ ! ŚWIECĄ PUSTKAMI !!!! Park Szwajcaria ! , Las przy Chorzowskiej ! inne parki. TYLKO BARDZO NIELICZNI STALI BYWALCY zarówno rano i popołudniu ! – również latem /trochę więcej w weekend/. No i nieliczne specjalnie przyjeżdżająe kochane mądre mamy z dziećmi w wózkach. A WEDŁUG PROTESTUJĄCYCH POWINNY BYĆ TAM TŁUMY ! Dbajmy o przyrodę, budujmy nowe miejsca dla zieleni ALE SKOŃCZMY Z TĄ CIĄGLE POWTARZAJĄCA SIĘ POLITYCZNĄ… Czytaj więcej »

Gleiwitzer

Niestety z każdym rokiem mniej naszego Gleiwitz a więcej waszych Gliwic :-(. Czy jest i będzie lepiej niech każdy sam oceni…

Agnes

Jak widać Gleiwitzer wszystkim nowe Gliwice się podobają, nie wiem tylko skąd te narzekania na ich dzisiejszy wygląd a z drugiej strony zachwyty nad zdjęciami przedstawiającymi przedwojenne Gleiwitz, które notabene było 100 razy lepsze niż dzisiejsze.

Dziadek

Lipa o lipie !!!

Masa

A tyle się mówi o ekologii… żarówki LCD, elektromobilność… a drzewa niedługo będziemy oglądać na starych pocztówkach. Dla mnie wycinanie drzew to barbarzyństwo. I co z tego, że posadzą jakieś nowe szczepione drzewka… ja i większość czytelników już nie dożyjemy do czasów kiedy urosną.

Ad

Masz rację, o ekologii się tylko mówi i mówi i jeszcze więcej mówi… a gdyby tak globalnie potraktować ten problem, to okazałoby się, że więcej potrzeba energii na wyprodukowanie i utylizację tych cudów techniki niż z nich oszczędności.

Blofeld

I uwierzyliście, że tam przy Zwycięstwa 21 “przyjrzą się jeszcze raz”? Frajerzy…

Rafał

Przyjrzeli się, ale z góry już wiedzieli jaki będzie rezultat. Nie po to miesiącami przygotowuje się projekty totalnej wycinki, żeby je potem zmieniać.

zielony

Dzisiaj wycinali też drzewa w parku Chrobrego. Mam zdjęcia. Pnie zdrowiuteńkie. O co chodzi w tym mieście? Beton w urzędzie miasta i teraz beton na ulicach. Szkoda słów. Kogo myśmy wybrali ??? Co to są za ludzie ???

mieszczuch

Oj tak widziały gały co wybierały, kontynuacja programu Frania Destruktora bo liczy się przecież rozgłos a nie miasto i mieszkańcy.

Aha

Wieśniaki co przyjechali z polskich zadupii do cywilizacji

lol

wieśniok miał awans społeczny jak wybetonował se boisko przed chałpą potem z awansem społecznym trafił do miasta

Kazik

Ciąć , ciąć drzewa to siedlisko robactwa ,komarów latem.

Zeb

Oj tam, oj tam. Nasadza nowe drzewa. (Czytaj – kulki na patyku). Przy okazji opowiem pewną historię z mojego życia. Kiedyś prowadziłem dyskusję z jednym z prof. Pol Śl o możliwości budowy wyciągów narciarskich w Tatrach. ja tłumaczyłem mu, że to raczej niemożliwe ze względu na unikalna przyrodę czy zwierzęta tam występujące i uznanie TPN za światowy rezerwat biosfery a on na to do mnie, że nie widzi problemów by tam powstały bo to dla niego tylko tylko trawa i drzewa. Teraz zadajcie sobie pytanie jakie pojęcie o znaczeniu przyrody dla człowieka mają urzędnicy miejscy jeżeli jeden z ich mentorów… Czytaj więcej »

wowoj

Trudno zrozumiec dlaczego w planach nie uwzgledniono mozliwosci pozostawienia tego drzewostanu, znam miejsca gdzie bylo to mozliwe a nawet domy budowane tak ze drzewo pozostalo, po tym jak miasto nie zgodzilo sie na wyciecie.Projekt zostal zmieniony i drzewo rosnie dalej.

mieszczuch

Wyciąć, zabetonować, rozjechać….. miasto czyli kontynuacja programu Frania Destruktora.

Joanna

Wycinka na Częstochowskiej. Co roku wycinają po 2 / 3 drzewa i zero nasadzeń. Co za betonowe miasto. A później skomlenie że nie ma wody, smog albo powiedzie.

Marcin

Najciekawsze jest to, że asfalt i beton uważa się za łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu. W Gliwicach objawia się to w specyficzny sposób – w postaci brudnych ulic (bo przecież na zamiatarkach można oszczędzać), dziurawych jezdni (łatwiej doraźnie łatać dziury co jakiś czas niż wybudować drogę, która wytrzyma na wiele lat) albo krzywych chodników z ubytkami, z wybrzuszoną kostką betonową itd.

Bywalec hosteli

W piguły urokliwe miejsce !!! Jak tu żyć teraz panie premierze bez tego miejsca ????

MARO

Nie dramatyzujcie, niech ci pseudo obrońcy przyrody w Gliwicach powiedzą ile drzew nasadzili w ciągu ostatnich 5 lat. Ciekawy jestem odpowiedzi. Proszę Państwa zorganizujcie akcję: “sadzimy drzewa dla Gliwic” lub coś innego jeżeli oprócz utrudniania coś potraficie.

Masa

Marco: Takie drzewa rosną 70-80 lat filozofię. będziesz jeszcze żył?

lol

szarańcza to mało powiedziane

Gonia

Powycinają, zabetonują ewentualnie jakieś śmieszne iglaki nasadzą. Trawy broń Boże. Ciemno wszędzie. Nic tylko w domach siedzieć

Marcin

Noż k-mać!!!

Pan w.

Mogłeś się przecież łańcuchami spiąć z 1 drzewem, gdzieś był …mać?

Hrobok

Drzewa zetli bo sie dowiedzieli ze to niemieckie

łańcuch do piły

Każdy kto ma choć minimalne pojęcie na temat drzew wyniesione na przykład ze szkoły podstawowej to wie, że w przypadku tak dużych i starych drzew system korzeniowy jest rozrośnięty po całym tym skwerze a maszyna do przesadzania drzew o średnicy czerpaka około 2 metrów amputuje system korzeniowy dokładnie, zostawiając tylko sterczące na boki grube kikuty o długości 1 metra. Wie o tym również każdy działkowiec kopiący ziemię w pobliżu dużego starego drzewa. Już w przypadku młodego 15 letniego drzewka średnica korzeni jest 3 krotnie większa od średnicy korony drzewa.

Aswas

No i ze szkoły powinni wynieść, to że stare drzewa to jednocześnie producent i pochłaniacz tlenu. Gdzie bilans wychodzi na zero jeżeli chodzi o produkcje tlenu. Jedynie młode drzewa są dodatnie tlenowo. Jedyny plus tych i to duży tych drzew to dawanie cienia w lato. I to jest ważna rola takich drzew w mieście.

Rycho

POwcy – WSZYSTKO NISZCZĄ

Julia

I tak poumieramy ale z głodu bo rząd wprowadza podatek katastralny. Najwięcej zapłacą ludzie majętni.

Rupert

O take gliwice walczylem

Kornik

“Dwie dziurki w nosie i skończyło sie”!
Czyli tak jak pisałem!Dostałem 4-
Kornik

“I tak bez “gadaniny “wytną!
Musi być wolne pole widzenia dla monitoringu miejskiego.”

Ad

“Z położonych najbliżej miejsca prowadzenia robót sklepów przy ulicy Zwycięstwa powychodzili sprzedawcy, również taksówkarze wyszli ze swoich samochodów żeby przyjrzeć się skwerowi”

krety wylazły z ziemi, owady wyleciały z zimowego ukrycia, bociany zawróciły znad Izraela, by wrócić do Afryki, w Tatrach przebudziły się niedźwiedzie, psy zaczęły wyć a koty drzeć się wniebogłosy, emeryci i renciści spoglądali w stronę słońca, tylko leniwy Burek pana Zenka dalej wygrzewał się na słońcu mając wszystko w d.

“teraz już wycięli, wszystko wycięli […] Nie będzie tlenu, poumieramy wszyscy i tyle będzie”

jeśli tak niektórzy myślą, to żal ich nie będzie…

Chore lipy

A kiedy te z Mickiewicza w końcu wyrżną?

ankieta

Kto jeździ pociągiem? łapka w górę, a kto nie w dół…

Sołtys

Beton musi być

Kazek

I o to chodzi

Papuga

Teraz drzew nie bedzie to mozna tam postawic cyrk