Ostrzeżenia pogodowe pojawią się na 23 tablicach. Chociaż nie ma śniegu, “Akcja Zima” już ruszyła


Nieuchronnie nadchodzą chłodniejsze dni, zbliża się zima. Choć aktualne prognozy pogody pozwalają przypuszczać, że do pierwszych opadów śniegu pozostało jeszcze trochę czasu, w mieście rozpoczęła się już Akcja Zima.

W obowiązku Zarządu Dróg Miejskich jest dbanie o odśnieżanie dróg, chodników i przystanków autobusowych znajdujących się na powierzchni ponad 4 mln m2. Ma pod swoją opieką 892 miejskie ulice z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tys. m2.

Wszyscy podlegający ZDM wykonawcy zajmujący się utrzymaniem jezdni i chodników są w gotowości od 15 października do 30 kwietnia. Od pierwszych opadów Zarząd Dróg Miejskich będzie przekazywał kierowcom informacje o warunkach na drogach.


Ostrzeżenia i bieżące informacje pogodowe będą pojawiały się na 23 tablicach zmiennej treści, rozmieszczonych na terenie miasta.

Komunikaty pogodowe monitorowane są w 7 gliwickich stacjach meteorologicznych.

– Teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. W pierwszej kolejności – do godziny po ustaniu opadów śniegu – odśnieżane będą główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.

Należy pamiętać, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

Za zimowe utrzymanie alejek odpowiada również Miejski Zarząd Usług Komunalnych. W przypadku opadów w okresie od listopada do końca marca, odśnieżane i posypywane są alejki na 96 obiektach zarówno w centrum, jak i poszczególnych dzielnicach miasta.

(żms)/UM(mf)
fot. A. Ziaja/UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ciepłą strugą

To informowanie sprowadzi eię zapewne do wyświetlania treści typu “gołoledź” czy “opady śniegu” Niesamowicie wartościowa inicjatywa – informowanie o tym, co każdy widzi. Warto było wydać furę pieniędzy na te tablice.

gmG

Czy akcje :Wiosna , Lato, Jesień się już zakończyły? Sądzę że nie bo syf na gliwickich ulicach jest niezmienny na błocie i piachu z poprzedniej zimy na ulicach przy krawężnikach wyrosły chaszcze a luźny pył jest rozganiany przez samochody. Polecam ZDm i MZUK między innymi ulicę Błonie zasłona pyłowa po przejeździe samochodu niesamowita.

Ciepłą strugą

O liściach nie wspominając. Dmuchanie w nie o 6 rano spalinowymi hałaśnikami jest mało efektywne.

:)

Przeciwnie, dmuchanie spalinówkami jest bardzo efektywne. Przede wszystkim w tworzeniu chmur spalin i pyłów, oraz stref z przekroczonym natężeniem hałasu. MZUK jednak nic sobie z tego nie robi, bo przecież przeganianie liści z jednego końca placu czy skweru na drugi koniec, to taka fajna zabawa, a używanie miotły zraniłoby uczucia religijne sprzątaczy. W niektórych miastach, po pierwszym zachwycie możliwościami spalinowych dmuchaw, zauważono też ich wady i np. w Warszawie nie wolno ich używać kiedy doskwiera smog, w innych zakazuje się używania innych niż ciche, elektryczne. Ale tu jest przyszłość, więc zanim do miasta wysokich technologi dotrą takie proekologiczne fanaberie, minie… Czytaj więcej »

Jan

Wolałbym informację co Frankiewicz zrobił w Senacie dobrego dla Gliwic.

Jest faja

A może, jak będzie już zima, to w ramach zadośćuczynienia za złośliwe blokowanie rowerami ulic w czasie największego szczytu w piątek, ta całą masa kretynów wzięłaby się za odśnieżanie miasta. Np akcja “piątkowa wieczorna zaspa krytyczna”. I każdy nawiedzony cyklista bierze łopatę (na rowerze i tak słabo jeździć w tych warunkach) i usuwa śnieg.
Pożytek dla ogółu by z tego był, trochę ruchu na świeżym powietrzu i w końcu trochę przychylniejsze spojrzenie mieszkańców na tych złośliwych egoistów.

Patataj

W razie mocnej mgły tablice powinny ostrzegać “uwaga – ostrzeżenia niewidoczne z powodu mgły”

Marian i żywot

Ile tej soli kupili ? Normalne miasta pobywają się tego syfu chlorem i ostrzegają kierowców że miasto jest nie sypane środkami ……

:(

Myślałem, że te dwie mroźne noce to nie była zima i już nie wróci.

Beka z ZDMu

W tym roku to drogowce planują zaskoczyć zimę ;)

krytyk

Cóż z tego, że są, niby, przygotowani, skoro będzie jak co roku.Czyli spadnie 10 cm śniegu, auteczka utkną w korku, wystąpi paraliż i chaos.Piesi będą brodzić w śniegu po kolana.A jak zrobi się chlapa będzie ślisko i wodnisto.Na ulicach i chodnikach.Urzędasy po prostu nie umieją dobrze zorganizować akcji zima.