Otyłość u dzieci w czasach pandemii. Jaką zastosować dietę?

Otyłość u dzieci jest przewlekłą chorobą metaboliczną, na którą wpływ mają czynniki środowiskowe, a także brak aktywności fizycznej w połączeniu z dostarczaniem zbyt dużej ilości kalorii. Dlaczego średnia waga dzieci szybko wzrasta? Jakie są konsekwencje otyłości w tak młodym wieku i jak temu zapobiegać, dowiecie się z poniższego artykułu.

 

Dlaczego obserwujemy wzrost otyłości u dzieci w czasach pandemii?

Powszechnie wiadomo, że podczas aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, edukacja dzieci i młodzieży opiera się na nauce zdalnej. Kolejna fala zakażeń covid-19 prawdopodobnie czeka nas jesienią. Sytuacja ponownie będzie wymagała zamknięcia szkół i przejścia na zdalne nauczanie.

Zamknięcie szkół skutkuje brakiem ruchu uczniów, który zapewniała im codzienność w szkole – ruch w czasie przerw między lekcjami, spacer w drodze do i ze szkoły, a także lekcje WF. Dodatkowo obserwuje się, znaczny wzrost tendencji do sięgania po przekąski (np. słodycze, chipsy, paluszki) podczas nauczania zdalnego.

Warto również wspomnieć o sposobie spożywania posiłków przez dzieci. Posiłki jedzą głównie przy komputerze, co bezpośrednio przejawia się brakiem kontroli nad ilością spożywanego pokarmu i przejadaniem się.

Wszystkie wymienione powyżej aspekty związane ze stylem życia i złymi nawykami, wiążą się z występowaniem nadwagi i otyłości u dzieci.

Zagrożenia, które niesie ze sobą pandemia.

Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny wzrost występowania nadmiernej masy ciała u dzieci stanowi coraz większy problem zdrowotny oraz społeczny, który zwiększa ryzyko zachorowalności na składowe zespołu metabolicznego, na przykład choroby układu sercowo – naczyniowego czy cukrzycy typu 2.

Z powodu nauczania zdalnego uczniowie spędzają w pozycji siedzącej średnio od 4 do nawet 10 godzin dziennie. Coraz więcej dzieci jest więc narażonych na powstanie bądź nasilenie wad postawy np. skoliozę.

Nie zapominajmy także o szerokim spektrum chorób wynikających z izolacji społecznej (obniżenie nastroju, depresja), które negatywnie wpływają na przyszłość dziecka. Problemy społeczne w powiązaniu z powyższymi dolegliwościami prowadzą do gorszego samopoczucia, braku motywacji i ogólnej niechęci.

Wizyta u dietetyka z dzieckiem- dlaczego warto?

Podczas trwającej pandemii covid-19 należy zadbać o prawidłowe odżywianie organizmu, w tym utrzymanie masy ciała w normie. W codziennej diecie należy dostarczać z żywnością wszystkich składników odżywczych, których organizm potrzebuje w ilości odpowiedniej do wieku, płci, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. Dlatego tak ważna jest współpraca ze specjalistą, który zapozna się z jadłospisem pacjenta. Dietetyk przeprowadzi analizę składu ciała, która jest niezbędna do opracowania zdrowej diety i rozpoczęcia terapii odchudzającej.

Skorzystaj z akcji BEZPŁATNEJ analizy masy ciała u dzieci i dorosłych w Klinice Ortomedicum w Gliwicach. Z badania mogą skorzystać pacjenci ze Śląska. Akcja trwa do końca sierpnia. Zarezerwuj termin!

https://www.moment.pl/ortomedicum-gliwice/uslugi/S-4P2E-NW74

Jak wybrać dietetyka dla dziecka?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy dietetyk specjalizuje się również w dietetyce dziecięcej, czy tylko dorosłych. Ułożenie zdrowej diety odchudzającej dla dziecka to jedynie fragment działań. Najważniejsze jest jednak indywidualne podejście do małego pacjenta. Umiejętne przedstawienie zasad zdrowego żywienia tak, aby stały się zrozumiałe dla dziecka. Jednak dietetyk w czasie opieki nad małym, czy też dużym, pacjentem musi umieć go odpowiednio zmotywować do wprowadzenia zaleceń. Wiadomo, że zmiany te są znaczne i wymagają długofalowego działania, a przede wszystkim konsekwencji w realizacji zasad żywieniowych i diety. Nie bez znaczenia w tej sytuacji będzie wsparcie bliskiego otoczenia dziecka, czyli rodziny i przyjaciół.

Współpraca z dietetykiem – korzyści

  • Zdrowa dieta odchudzająca na dobry początek!
  • Urozmaicenie diety Twojej i Twojego dziecka wykorzystując zdrowe i łatwo dostępne produkty.
  • Edukacja żywieniowa, czyli zasady zdrowego odżywiania.
  • Jak samemu układać jadłospis na cały tydzień?
  • Informacje, kiedy stwierdzamy otyłość u dziecka i jak możemy ją monitorować.
  • Utratę nadmiernej masy ciała.
  • Naukę zdrowej relacji z jedzeniem.
  • Wspomaganie w leczeniu chorób dietozależnych.
  • Dowiesz się, jak przygotowywać smaczne i zdrowe przekąski dla dziecka
  • Wspomaganie za pomocą żywienia układu odpornościowego.
  • Dietetyk wspomoże prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

 

Alarmujemy wszystkich rodziców! Zwróćcie uwagę, czy Wasze dziecko nadmiernie przybiera na wadze? Czy dziecko garbi się w czasie siedzenia? Wszystkie niepokojące sytuacje należy skonsultować i przeciwdziałać, aby dolegliwości się nie pogłębiały.

Zachęcamy do skorzystania z konsultacji w Klinice Ortomedicum https://ortomedicum.pl/dietetyk/ macie okazje porozmawiać z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz podologiem. Zespół profilaktyczny Ortomedicum kompleksowo udzieli wsparcia Twojemu dziecku.

Zadbaj o zdrowie swojej rodziny i spotkaj się z naszym zespołem!

Zarezerwuj termin do dietetyka!

https://www.moment.pl/ortomedicum-gliwice/uslugi/S-4Q7B-WZE6

(materiał partnera)