“Pajączek” zmieni się całkowicie. Dwa skrzyżowania, sygnalizacja. Przebudowę ujęto w budżecie 2018

Skrzyżowanie ulic Daszyńskiego, Wieczorka, Jasnogórskiej, Kozielskiej i Sobieskiego nie należy do najłatwiejszych. Pięć wylotów powoduje, że z każdej strony właściwie może nadjechać samochód.

Włączanie się do ruchu z podporządkowanych uliczek w godzinach szczytu bywa trudne.

Zapadła już decyzja w sprawie przebudowy „pajączka”, projekt został wpisany w plan budżetowy na 2018 r. Zostanie od podzielony na dwa odrębne skrzyżowania. Jedno (Daszyńskiego, Jasnogórska, Wieczorka i Kozielska) będzie sterowane sygnalizacją świetlną, drugie – Daszyńskiego z ul. Sobieskiego – będzie zwykłe.

– Przy okazji przebudowy tory tramwajowe w ciągu ul. Daszyńskiego zostaną usunięte. Zmodernizowana będzie zatoka autobusowa przy ul. Jasnogórskiej. Przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowane zostaną miejsca postojowe – wylicza Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Ponadto przeniesiemy przystanek z ul. Wieczorka na ul. Daszyńskiego, a ten z ul. Daszyńskiego za skrzyżowanie ul. Daszyńskiego i Sobieskiego

– dodaje.

Przetarg na opracowanie dokumentacji został rozstrzygnięty już w połowie 2014 roku. W 2016 zakończyły się prace projektowe. Od tego czasu sprawa ucichła. Teraz wraca jako pozycja w budżecie na 2018 r., więc pozostaje mieć nadzieję, że nie podzieli losu autobusu szynowego, który realizacja jest przesuwana z roku na rok.

(żms)/UM(mf)
fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja
ja

Kiedy Zabrska i Jagiellońska? Albo rozlewisko na Pl. Piastów po każdym deszczu. Chociaż- to drugie było pewnie w projekcie – dla bezpieczeństwa, żeby podczas deszczu się kierowca nie rozpędzał. Ten pajączek to taki odgrzewany coroczny kotlet. Nie potrzeba tam zmian. A juž napewno nie kolejnej “ynteligentnej” sygnalizacji. Większość kierowców nie ma jakoś szczególnie problemu, żeby przejechać to skrzyżowanie.
Z drugiej strony ciekawe, co tym razem ZDM wymyśli -hopa na środku, krawężnik na sztorc, podwyžszone studzienki, demontowane szyny ułożone w slalom… Dla bezpieczeństwa.

Ewa
Ewa

Jesteś inżynierem drogowym od sygnalizacji że tak się wymądrzasz. Czy tylko tak plujes jadem

Dym
Dym

a jak jedziesz samochodem to widzisz, żeby “nowoczesne i inteligentne” sygnalizatory świetlne działały poprawnie? – zgodnie z założeniem?

Urko
Urko

No jak to ? Jana Śliwki , Świętojańska , Opolska , Dąbrowskiego. Tam dział słynna gliwicka “zielona fala” : zielone – czerwone -zielone – czerwone – zielone :-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Aż mnie dziwi że w tym przypadku nie ma wizualizacji. Tyle czasu to trwało. Może redakcji udało by się wrzucić plan tego nowego rozwiązania, dwóch oddzielnych skrzyżowań?.

Urko
Urko

No racja . Nie ma . To zapewne oznacza , że remont zacznie się za 5 lat :-)

Alex
Alex

@Ostatni Sprawiedliwy

Plan skrzyżowania z pewnych względów linkuję pośrednio :)

tu (otwiera post z forum)—> https://goo.gl/cyfyAR

Jak widać, zamierzają “wykrzywić” Sobieskiego na wzór i podobieństwo skrzyżowania Styczyńskiego-Daszyńskiego i skanalizować ruch w kierunkach Daszyńskiego-Jasnogórska i Kozielska-Wieczorka – na wzór Częstochowska-Mitręgi

AndrzejD
AndrzejD

o, widzę że pani Ewa ma problemy na tym skrzyżowaniu ( na innych zapewne też)

ja
ja

Nie. Nie jestem inżynierem. Jestem kierowcą i widzę i obserwuję siłą rzeczy działanie ów sygnalizacji. Pozdrawiam.

Pająk
Pająk

Nie wiem, jak czesto wjezdzasz na pajaczka, ale po Twoim poscie wnioskuje, ze niezbyt czesto. Ja jestem tam minimum 2-3 razy dziennie, wiec na pewno moge miec swoje zdanie w tej kwestii i totalnie rozni sie od Twojego- wiekszosc kierowcow ma problem z przejazdem – zwlaszcza w godzinach szczytu i bardzo czesto sa to kierowcy spoza Gliwic.

AndrzejD
AndrzejD

…skoro jak piszesz – większość kierowców ma problem z przejazdem przez to skrzyżowanie, to raczej świadczy to o ich fatalnych umiejętnościach spowodowanych złym systemem szkolenia kierowców.
Może tak mniej głupkowatego zakuwania teorii na pamięć a więcej zajęć praktycznych w ruchu miejskim + dodatkowo obowiązkowe testy psychotechniczne dla kandydatów na kierowców.
Nigdzie nie jest napisane że każdy może być kierowcą.
To skrzyżowanie nie jest w jakiś szczególny sposób trudne do przejechania.

Krzysiek
Krzysiek

Dokładnie. Trudne nie jest, tylko ruchliwe. Niektórzy mylą te pojęcia i dla nich jeśli przez dłuższy czas nie mogą się włączyć do ruchu (bo ciągle jadą auta), to jest trudne.

beton
beton

Ja tam gigantycznych korków nie widuję. Znacznie większe można spotkać w miejscach sterowanych sygnalizacją. Do wypadkowych to skrzyżowanie też chyba nie należy. Nie przypominam sobie, żebym widział tam w ostatnim roku jakąś stłuczkę. Oby tylko przebudowa nie przyniosła odwrotnego efektu do oczekiwań.
I jeszcze jedna prośba do PRUiM. Błagam, nie startujcie w tym przetargu. Zróbcie to dla Gliwic. Skrzyżowanie w takim miejscu miasta to nie ścieżka rowerowa. Tam też może być niestabilny grunt i podziemne instalacje. Nie można tego skrzyżowania zamknąć na 15 lat…

Urko
Urko

Swoją drogą . Ciekawe , kto zmęczy się pierwszy . ZDM opracowywaniem kolejnych głupawych koncepcji, czy my ich komentowaniem …?

heli1b
heli1b

Opracowywanie koncepcji nie jest zbyt męczące, ot dupogodziny z kawusią przed kompem. Kosztowne to owszem, ale ten tort jest ogromny.

Michał Zdanowicz

Czy mógłby ktoś przytoczyć jakieś dane świadczące o skomplikowaniu tego skrzyżowania ?

Bogna Radowicz

Ja tu przejezdzam bezproblemowo. Tak samo dobrze przejezdzalo mi sie na skrzyz. Daszynskiego z sowinskiego i nickiewicza zanim wybudowali rondo. Problem mieli Ci co nie mysleli…

Sylwia Nowak

A jeździł pan kiedyś w godzinach szczytu z Kozielskiej w lewo, albo z Wieczorka w Kozielską? Chyba nie. :)

Krzysiek
Krzysiek

Jechałem nie raz – fakt, czasem trzeba swoje odczekać, ale nie ma tragedii. Przypomnijcie sobie korki, jakie były w miecie gdy A4 kończyła się na pszczyńskiej :)

Sylwia Nowak

Bogna Radowicz jasne, było rewelacyjne. Tylko o 8, a potem 14-16 ci z Sowińskiego stali godzinę do skrętu w Daszyńskiego, a próbując wjechać w Mickiewicza walczyli o życie.

Czasem warto wyjrzeć poza czubek swojego nosa.

Sylwia Nowak

I znowu mówi pan o czubku swojego nosa. Ja nie miałem…

I jeszcze domorosła psychoanaliza do tego… Widocznie ci inni to tamto i sramto.

Argumentacja jak w naszym rządzie. :D

Szczepan Marek

Też nigdy nie mam problemów. Zwykłe skrzyżowanie.

Maciej Stachurski

Sylwia Nowak dla mnie jest to proste skrzyżowanie i sądząc po komentarzach pod postem dla większości. Zatem proszę mówić o czubku swojego nosa jak i o umiejetnościach swojej jazdy.

rocki
rocki

Brak miejsc postojowych (takich kilkuminutowych aby można było wysadzić “połamanego” pasażera) przy przychodni ortopedycznej jest skandalem!

heli1b
heli1b

A jest. Tym bardziej, że taki stan rzeczy nie jest wynikiem tego, że ktoś o tym zapomniał tylko efektem świadomej odmowy – nie wyrażenia zgody na … nawet nie budowę a wyznaczenie takich miejsc na zapleczu przychodni, bo miejsca to tam były.

bełkot
bełkot

Nie wiem jak teraz ale przychodnia ortopedyczna na Kozielskiej to “mistrzostwo samo w sobie” za czasów słynnego doktora S. nie było dla połamańców rejestracji telefonicznej tylko wyścig do okienka po otwarciu. Przyjmowano tylko 50 osób i faworyzowano tych z połamanymi kończynami górnymi – byli szybsi.
Kolejny super pomysł to rtg na pietrze bez windy z krętymi schodami, no i samo oświecona postać Pan Doktora S.

Ulrlych
Ulrlych

eee tam … takie rondo tam to tylko jakies 1 mil złotych. A te skrzyżowania to będzie dopiero kasa. Projekty, analizy, budowa, specjalne najnowsze systemy. To jest dopiero interes !!

Rafał Białas

jedno z najlepszych skrzyżowań Gliwic …. 2 skrzyżowania = mega korek… więc jeśli to jest cel to … wyjazd z sobieskiego na kościuszki był kiedyś szybki i bezproblemowy teraz o światła jest stanie czasem 2 kolejki bo autobus ma przystanek przed samymi światłami … co jest bezsensem kompletnym …

Blee
Blee

Właśnie o to chodzi. Za parę lat potrzebna będzie kolejna przebudowa. Może wtedy pojawi się nowoczesne rondo turbinowe

azia
azia

przecież pisze ze mają przenieść przystanek z Wieczorka na Daszyńskiego….!

Sylwia Nowak

Bezproblemowy był… w prawo. Ludzie nie zawsze jeżdżą w prawo.

Rafał Białas

W lewo też jest łatwo trzeba tylko umieć ruszyć a z tym wiele osób ma problem :-P

Marx
Marx

Oczywiscie juz dawno powinno tam byc rondo i wszysy zapomnieliby o problemie. Ale oczywiscie “niedasie”. Dwa skrzyzowania sie zmieszcza, a jedno rondo – nie. Wszystko przez tych niedasiów.

Podobna historia na Toszeckiej niedaleko McDonalda. Dwa razy przebudowywali, chyba ze 3 razy wymieniali swiatla i ponoc w koncu ma powstac rondo. Hmm….

asd
asd

Ale jakby było rondo to nie można by było zatrudnić specjalistów do zarządzania ynteligentnym ruchem i zieloną falą. Rondo jest bezobsługowe i tu leży problem.

Recydywa blues band
Recydywa blues band

Pani Jadziu.Kiedy remont ulicy Jagiellońskiej ?

AndrzejD
AndrzejD

cicho, nie przeszkadzaj ZDM-owi w ANALizowaniu problemu. Czy ty wiesz jakie historyczne kable i nieznane instalacje są ukryte pod tą ulicą ?!
Ty byś tak chciał żeby remont od ręki zrobili – przecież tramwaj wywalili dopiero 8 lat temu.

Ewa Łuków

Ja na nim jeszcze kolizji nie widziałam, za to powyżej na skrzyżowaniu Daszyńskiego z Kościuszki i owszem pomimo świateł…

Joanna Bojarska-Chemali

Dokładnie tak. Te światła chyba pozbawiają ludzi czujności/myślenia. To samo jest ze skrzyżowaniem Kościuszki/Sobieskiego. Wymuszano tam na mnie pierwszeństwo już dziesiątki razy…

Izabela Kuligowska

A ja dzisiaj widziałam kolizję autobusu z osobowym.

Barbara Ziajka

Dawno, dawno temu było rondo…. bez świateł i komplikacji tak trudno na to wpaść!!!
Myślenie nie boli!

Sylwia Nowak

Od lat twierdzą, że rondo tam się nie zmieści.

heli1b
heli1b

Kłamią. Rondo to głównie kwestia oznakowania a nie kształtu.

imię jego dk44
imię jego dk44

Rondo to stan umysłu, zwłaszcza turbinowe

Barbara Ziajka

Sylwia Nowak ciekawe, ze było, po prostu chcą przepchnąć „koncepcję „ wygodną nie dla kierowcy!

Sylwia Nowak

A wtedy był taki ruch samochodowy, czy wóz z koniem jechał raz na godzinę?

Joanna Furtak Kalus

No to jak ruch większy to tym bardziej rondo a nie światła !

Ciekawy
Ciekawy

WYBORY WYBORY KTO TEGO NIE WIDZI TEN CHORY !!! To już nie rondo ? Tyle lat ściemniania.A może wielebny nie zgodził się dać (sprzedać) miastu niezbędny dla ronda pas 2 metrów “zakonnej ziemi”

Blee
Blee

Nie ma sprawy.
Ale czy w planach budżety na 2025r uwzględniono już konieczność przebudowy pajączka, gdyż koncepcja zrealizowana w 2018 nie spełniła wymogów bezpieczeństwa i płynności ruchu?
Kolejna przebudowa planowana jest na 2034 rok

Miruś
Miruś

…kosztami obciążyć tych pajaców co takie “cuś” stworzyli , a drugich co zatwierdzili (pewnie jakieś pociotki Franka)…

heli1b
heli1b
“Pięć wylotów powoduje, że z każdej strony właściwie może nadjechać samochód.” Nieee, kto by pomyślał? Tak poważnie, to “zasady ogólne” świetnie rozwiązują takie dylematy. Nie potrzeba do tego świateł. “Włączanie się do ruchu z podporządkowanych uliczek w godzinach szczytu bywa trudne.” Na drogach nie wszystko bywa łatwe. Łatwość na drogach to broń obosieczna ponadto usypia czujność, zwalnia z myślenia. Światła powinny być na skrzyżowaniach, na których występują większe prędkości, na skrzyżowaniach gdzie “odgórne kierowanie” nie powoduje korków. Tu takiej sytuacji nie będzie. Aby ułatwić wyjazd autobusu z Wieczorka wszyscy pozostali będą mieli przechlapane. Po ostatniej akcji “światła dla każdego” należałoby… Czytaj więcej »
Maź von Plauen
Maź von Plauen

Dyżurna pani pier**imączka twierdzi ,iż w obiecanym rondzie jest bolączka.Przed wyborami inteligentny ,głupi,madry,młody i na bani stary.Otumaniony zostanie dwoma skrzyżowaniami.Ciekawe będzie kolejka wąskotorowa w pakiecie.A może coś o czym jeszcze nie wiecie.

Wiesława Konwisorz

No i po co? Wcale nie jest tak źle z tym przejazdem. Korki będą jeszcze większe przy sygnalizacji.

black_horse
black_horse

Przebudowa? A na cholerę? Korki? Trudno wyjechać? Gdzie, kiedy? Dwa skrzyżowania? Ze światłami? Toż to zapaść komunikacyjna tej części miasta. Gliwice to pralnia. Publicznych pieniędzy. Bo mieszkańcy to sieroty. Podczas wyborów.

Marcin Węgierski

Co najmniej jedna inteligentna inaczej sygnalizacja za mało. Może zrobić tam pięć sygnalizacji świetlnych (inteligentnych po gliwicku) jako nowy, awangardowy kierunek w zarządzaniu ruchem aut? Chwała Wam o wielcy przywódcy!

Mariusz Swierkosz

Pewnie za kilka lat dojdą do tego by zrobić tam rondo.

Ola Bośniacka

tam przydałoby się rondo

Jakub Kary Karewicz

Nie wiem co za mgr.inż.dr.hab. Don Debil wpadł na taki pomysł… Przy takim pajaku najlepszym rozwiązaniem było by rondo.. A tak to jak były problemy i korki tak będą dalej.

Krzysio Weingarth

Gliwickim specom najlepiej wychodzi stawianie sygnalizacji, na zasadzie, co by tu zrobić żeby wam życie i przejazd utrudnić… A jak budują rondo to raz na uuuu…

Mirek Maluty

Chaos i brak konkretnych decyzji, likwidujecie co dobre a tworzycie buble :/

Kasia Kapera

A komu pajączek przeszkadza
W czym on jest skomplikowany
Nie ma na co kasy wydawać..wystarczy spojrzeć w jakim stanie sa drogi osiedlowe a nie wyrzucać niepotrzebnie kasę..

Antrios
Antrios

Całkowicie się zgadzam. Mieszkam w okolicy i codziennie regularnie włączam się tam do ruchu z różnych stron, nigdy nie mam problemów, które wymagałyby przebudowy skrzyżowania. Jedyne co należałoby tam zrobić, to usunąć stare torowisko i zrobić skwerek z drzewami i ławkami na przeciwko apteki.
A co do przychodni ortopedycznej – nie mówcie, że nie można tam wysadzić pacjenta – co za problem, wjeżdżamy w uliczkę koło kebaba i voila.

krzysztof
krzysztof

już raz za naszego cesarza przebudowano.Teraz znowu Frankiewicz sam zapłać za swój bubel.trzeba było zostawić jak było i wtedy było dobrze.Same twoje urojone wizje wiele kosztują nas mieszkańców kasy i nerwów.Zastanów się do czego ty się nadajesz?