807 miejsc, 20 tys. m2 powierzchni. Parking przy Onkologii czeka już tylko na odbiory (TV)

Na budowie wielopoziomowego parkingu dla Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach do zrobienia postały już tylko ostatnie prace porządkowe i odbiory. Po ich zakończeniu do dyspozycji pacjentów i pracowników będzie 807 nowych miejsc, co diametralnie poprawi warunki parkingowe w miejscu, gdzie każdego dnia przyjeżdża nawet kilkaset osób.

 
Nowy, czterokondygnacyjny parking łącznie ma około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Już wkrótce będzie tam mogło parkować 807 samochodów. 20 miejsc przeznaczono dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest wyposażony w stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Uruchomienie parkingu znacznie skróci indywidualny dojazd pacjentów na teren NIO.

– Budowę rozpoczęliśmy w listopadzie tamtego roku. Minęło ponad osiem miesięcy i parking jest już praktycznie gotowy. Trwają jeszcze prace porządkowe. Czekamy na podanie docelowego napięcia przez dystrybutora sieci elektrycznej. Wówczas przystąpimy do procedury odbiorowej i będziemy mogli przekazać Zamawiającemu obiekt z uzyskanym pozwoleniem na użytkowanie – mówi Kamil Kasprzak, dyrektor projektu z Grupy NDI, która jest generalnym wykonawcą tej inwestycji.

Wykonanie tak dużego obiektu w tak szybkim tempie było możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykatów, czyli gotowych żelbetowych elementów konstrukcyjnych. Do zmontowania było 1379 prefabrykatów, z których najcięższe ważyły niemal 16 ton. Sporym wyzwaniem w przypadku tego przedsięwzięcia była logistyka, ponieważ zdarzało się, że w tak ruchliwym miejscu Gliwic na budowę docierało dziennie nawet 30 transportów z elementami konstrukcyjnymi.

materiały prasowe NDI

Parking ma spełniać przede wszystkim funkcję użytkową, czyli pomieścić możliwie dużą liczbę aut. Ma więc cztery kondygnacje. Parkować można zarówno na dachu, jak i w przyziemiu. Aby jego duża bryła o parametrach 130 metrów długości, 30 szerokości i od 12 do 15 wysokości nie przytłaczała, zastosowano ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Na elewacji budynku zastosowano dekoracyjne panele, wykonane z koryt kablowych. Jeszcze efektowniej obiekt prezentuje się nocą, dzięki specjalnemu systemowi sterowania oświetleniem budynku, które jest włączane, gdy czujka wykryje ruch na danej kondygnacji. To sprawia, że z zewnątrz nawet co kilka sekund inne fragmenty parkingu są podświetlane, a inne gasną.

Inwestorem jest Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, a generalnym wykonawcą Grupa NDI.

materiały prasowe NDI

31 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
AndrzejD
22/08/2022 17:29

„Budowę rozpoczęliśmy w listopadzie tamtego roku. Minęło ponad osiem miesięcy i parking jest już praktycznie gotowy –(…) mówi Kamil Kasprzak, dyrektor projektu z Grupy NDI, która jest generalnym wykonawcą tej inwestycji.”
A 100m rozkopanej rok temu ul. Zwycięstwa, PRUiM i Eurovia dalej nie potrafią skończyć.
Tutaj doskonale widać różnicę miedzy profesjonalistami z firmy NDI a amatorami i nieudacznikami z PRUiMu i Eurovii.

Kibic Piasta
23/08/2022 10:20
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zacytuję klasyka: „Ja wam wójta nie wybierałem”

tubylec
22/08/2022 15:29

Obiekt super!
Czy ktoś wie dlaczego w naszym mieście nie można używać nazwy Gliwice.
Przecież prosi się o szyld z napisem N.I.O o /oddział/ Gliwice.
Podobnie jest z napisem na budynkach uczelnianych – Politechnika Śląska (gdzie?).
Ktoś już wcześniej na tym forum wspominał o braku napisu Gliwice na budynku dworcowym.
Przecież to promuje miasto. Czy U.M. śpi.

kiedys gliwice
22/08/2022 20:26
W odpowiedzi na  tubylec

Gliwicki Instytut Onkologii, Instytut Onkologi Gliwice, i.t.d., i.t.p., moznaby? Nie, pisiorki warszawskie musza miec koniecznie narodow(cow)y, swoj… Iykajac zabe w potaci architektury „der ehemligen Frauenklink Gleiwitz” – to takie obserwacje z zewnatrz, z dystansu do polskiego piekielka
P.s.
Obiekt super!, fajny Parkhaus, jak wszedzie przy szpitalach

kiedys gliwice
23/08/2022 17:16
W odpowiedzi na  kiedys gliwice

Moglo byc jednak o wiele gorzej, mogl wzorem „Narodowego Kortu” tenisowego w Wa-wce nosic imie Kaczora!

Łowca lemingów
23/08/2022 13:58
W odpowiedzi na  tubylec

Napis „GLIWICE” już jest, jeden wielki – widoczny z autostrady A4. Mieści się na wysypisku śmieci.
Można połączyć z hasłem reklamowym: „Gliwice, przyszłość jest tu”.

Obserwując
24/08/2022 11:53
W odpowiedzi na  tubylec

Pisiory to komuchy, udają patriotów.Dlatego wszędzie wpychają słowo narodowy.To takie robienie w balona suwerena, by czuł się dumny z tej ruiny do jakiej doprowadzili ten kraj.
Czekam aż nazwą złotego, polskim,suwerennym,niepodleglym,niezależnym polskim złotem.

Trom
22/08/2022 15:09

Chyba jedna z bardziej wyczekiwanych i potrzebnych inwestycji w mieście…

kamila
23/08/2022 14:07
W odpowiedzi na  Trom

to jest parking Onkologii! z ich pieniędzy zbudowany!

Seb
22/08/2022 14:24

Super!

Znafca
22/08/2022 16:37

I o to chodzi.
Brawo!

Cliper
22/08/2022 17:02

To tylko albo aż nowoczesny parking.Dobrze ze powstał, czekam na kolejne

helcia
23/08/2022 08:13

Czy wszystko u nas musi być NARODOWE?

kamila
23/08/2022 14:11
W odpowiedzi na  helcia

tak

Marcin
23/08/2022 08:51

Jaki kur.. narodowy ??? Takie nazwy możecie sobie w warszawce pisać tu są Gliwice tu jest Śląsk!!

Znafca
23/08/2022 12:22
W odpowiedzi na  Marcin

A to na Śląsku nic narodowego nie może stać?
Jest Narodowe na naszym Śląsku w najnańszych Gliwicach

Tobiasz
22/08/2022 17:13

Jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji. Mam nadzieje, że pomimo, iż parking jest odsunięty trochę od ścisłego centrum ilość samochodów w ścisłym stopniu choć trochę zmaleje.

kamila
23/08/2022 14:08
W odpowiedzi na  Tobiasz

to jest parking Onkologii, oni dali na to kase, ma pomiescic pacjentow i pracownikow tego obiektu

Marek
22/08/2022 19:24

Na pewno takiej inwestycji brakowało. Świetnie że ktoś zdecydował się na budowę takiego obiektu. Jakby nie było doszło 800 miejsc plus te które były dostępne do tej pory

gliwicjus
22/08/2022 21:09

Bardzo udany obiekt. Super!

Grzegorz
11/09/2022 18:47

Jesli sprawdzi się to wykupić projekt , uzgodnic cenę i kilka takich obiektów na duzych osiedlach i przy urzędzie miasta za Ikarem , tam też powinna powstać kładka dla pieszych wprost pod urząd .Oczywiście ceny za parkowanie musza być przystępne

Mieszkaniec
23/08/2022 09:29

Jaka będzie cena parkowania? Czy są już zamontowane tam parkomaty ???

Czy osoby z tragedią zdrowotna jaka jest rak będą także dodatkowo musiały płacić ?

Czy okoliczni mieszkańcy zrobią sobie tam Parking calotygodniowy???

kamila
23/08/2022 14:09
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

okoliczni mieszkańcy tzn chodzi Ci o pacjentów czy pracowników szpitala onkologicznego? to jest ich parking, zreszta zfinansowany przez Instytut

narodowa
23/08/2022 14:19
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

jeśli chcesz zafundować darmowe parkowanie osobom chorym na raka to możesz na pewno w jakiś sposób przekazać pieniądze na taki cel, zorientuj się jakoś… chyba, że nie chcesz pomóc i pozwolisz aby osoby z tragedią zdrowotna jaką jest rak będą dodatkowo musiały płacić?

narodowa
23/08/2022 14:21
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

będą musiały dodatkowo płacić… dodatkowo do czego? za co muszą płacić takie osoby chore na raka, że dodatkiem będzie jeszcze parking?

drwal
23/08/2022 20:55

No to teraz opłata za parkowanie dla chorych, biznes musi się kręcić

Marek
22/08/2022 16:15

Czy teraz Policja i Straż Miejska zajmie się samochodami parkującymi / zastawiającymi przejście na chodnikach koło Onkologii?

Tubylec
23/08/2022 07:09
W odpowiedzi na  Marek

Oby nie

Ampuła
22/08/2022 14:48

Kolorystyka użytych koryt kablowych dokładnie odpowiada tej z logotypu wykonawcy.
Tylko państwowa instytucja jest zdolna dać się tak ostentacyjnie wydymać za darmo.

gargulec
23/08/2022 14:02
W odpowiedzi na  Ampuła

Żałosny jesteś jaki już nie masz nic do napisania

narodowa
23/08/2022 14:13
W odpowiedzi na  Ampuła

nie widze podobieństwa w kolorach… badałeś się kiedyś pod kątem daltonizmu?