Pasażerka autobusu po gwałtownym hamowaniu spadła z fotela i złamała rękę. Sprawcy grozi nawet więzienie

fot. 24gliwice.pl/zdj. poglądowe

Doświadczyliście kiedyś gwałtownego hamowania autobusu? Jeśli tak, widzieliście pewnie ludzi miotanych po jego wnętrzu prawami fizyki. Do tego rodzaju sytuacji doszło w miniony długi weekend w Gliwicach. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 
W poniedziałek, 31 października, około godziny 13:00 kierowca autobusu miejskiego, wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle, został zaskoczony nagłym pojawieniem się skody, której kierowca miał światło czerwone.

By uniknąć zderzenia, 58-latek musiał z całą siłą hamować. W wyniku gwałtownego przeciążenia 84-letnia pasażerka spadła z fotela, doznając złamania ramienia. Skoda przejechała przez skrzyżowanie i odjechała

– przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Wezwano karetkę pogotowia oraz policję. Pokrzywdzonej udzielono pomocy w szpitalu, natomiast mundurowi rozpoczęli ustalanie, kim był kierujący skodą.

Okazało się, że to auto jednej ze śląskich firm. Ustalanie kierownika, potem dyspozytora, a na końcu samego kierowcy zajęło trochę czasu, jednak, suma summarum, do komendy przybył 18-letni kierujący. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu młodemu człowiekowi prawa jazdy. W komendzie miejskiej zostanie teraz przeprowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie opisanego wypadku, sprawa będzie miała swój finał w sądzie – podsumowuje Słomski.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 177. Kodeksu karnego Spowodowanie wypadku komunikacyjnego § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

(żms)/KMP Gliwice

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
02/11/2022 14:08

Pewnie młody skodziarz myślał, że nic się nie stało, ot błąd, a tu taka przykra sytuacja. Trzeba być cholernie uważnym.

Daniel
02/11/2022 15:35

z tytułu wynika że to pasażerka gwałtownie hamowała autobusem „Pasażerka autobusu po gwałtownym hamowaniu spadła z fotela i złamała rękę. Sprawcy grozi nawet więzienie” :P

Kamil
02/11/2022 16:46
W odpowiedzi na  Daniel

Nie, z tego zdania to nie wynika. To zdanie jest tak zapisane, że nie wyklucza nawet, że to było hamowanie pojazdu autonomicznego lub np. że hamował szympans

John
02/11/2022 13:22

Przecież w autobusach od jakiegoś czasu dumnie jest wyświetlana informacja o możliwości gwałtownego hamowania przez kierowcę. Zatem pasażerka jest winna tego, że nie zastosowała się poleceń ZTM.

SS3
03/11/2022 12:15
W odpowiedzi na  John

Masz rację, przecież na skrzyżowaniu nie było żadnej informacji, że nie należy przejeżdżać na czerwonym bo ktoś ma w tym czasie zielone. Kierowcy skody odszkodowanie za stres się należy.

Bacha
02/11/2022 21:21

Kierowcy autobusów miejskich jeżdżą bardzo szybko i w sytuacji kolizyjnej ostro hamują. O plynności jazdy można zapomnieć. Czasami się modlę żeby dojechać w całości do celu, a jeżdżę często. Kiedyś byli to lepiej wyszkoleni ludzie niż teraz. Jedynie na kulturę w stosunku do pasażerów nie można narzekać bo jest nieźle.

SS3
03/11/2022 12:13
W odpowiedzi na  Bacha

Bardzo szybko czyli sto ile?

łabędziak
03/11/2022 13:13
W odpowiedzi na  Bacha

bredzisz !!
Jechać za autobusem ZTM to istna katorga… jest dozwolone 50..jadą góra 40… na Toszeckiej jest dozw. 70 a sunie jeden z drugim góra 50.. Rozumiem, że mają prikaz oszczędzania paliwa, że trzymają się rozkładu… ale przy okazji tworzą się niebezpieczne sytuacje bo tamują ruch !!!

Misza
03/11/2022 20:24
W odpowiedzi na  łabędziak

A ta Toszecka to przypadkiem nie w „terenie zabudowanym”?

Egon
04/11/2022 09:21
W odpowiedzi na  Misza

Jest, a przynajmniej swojego czasu był znak ograniczający do 70.

Gliwiczanin
02/11/2022 12:46

Ta Śląska firma to bombola?

?!
02/11/2022 14:12
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Kierownik i dyspozytor? Na łeb upadłeś?

Luk
02/11/2022 14:45
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Ooo tak – Bombola Crazy Drivers Team, swego czasu śmialiśmy się, że innych kierowców tam nie przyjmują ;)

Myślmy realnie
03/11/2022 08:02
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Lubisz zimną pizzę?

Marcin
04/11/2022 13:13
W odpowiedzi na  Myślmy realnie

Najlepsza jest pizza jedzona w pizzerii albo własnoręcznie robiona i wypiekana w domu. Ale różne są preferencje, niektórzy lubią jedzenie z kartonowego pudła.

Woodoo
04/11/2022 13:57
W odpowiedzi na  Marcin

Nie do końca się zgodzę. To, że będzie własnoręcznie zrobiona nie oznacza automatycznie jej dobroci. Jeżeli ktoś nie potrafi jej robić, będzie tak czy siak niedobra. Ostatnio padłem ofiarą właśnie czegoś takiego i musiałem się męczyć przez grzeczność. Pizza zrobiona w pizzerii nie traci walorów z powodu włożenia jej na chwilę do pudła.

Largo
03/11/2022 16:22
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Raczej Lider Taxi

Wrzodzisław
02/11/2022 20:29

Wydaje mi się, ze w takich sytuacjach, jeśli zachodzi obawa o kolizję z mniejszym pojazdem, kierowca, mając na pokładzie często parędziesiąt osób, nie powinien gwałtownie hamować narażając tych parędziesiąt osób nawet na utratę życia a chroniąc takiego palanta, jak ten tutaj. Fizyka robi swoje: autobusowi w trakcie takiej kolizji wiele się nie stanie, a kierującemu samochodem może rozum wróci do głowy.

Beton
03/11/2022 07:17
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Racja, ale działają pewne odruchy samozachowawcze.

asdf
03/11/2022 12:00
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Masz rację, fizyka robi swoje. Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona oddziaływania ciał są zawsze wzajemne. Czyli jeśli ciało A działa na ciało B jakąś siłą, to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie. Mówiąc prościej: jakie znaczenie dla pasażerów będzie miało to, że autobus zahamował gwałtownie w wyniku uderzenia w osobówkę, a nie w wyniku naciśnięcia hamulców? W obydwu przypadkach pasażerowie polecą bezwładnie do przodu. W żadnym przypadku nie ma pewnosci, że pasażerom się coś stanie. W przypadku hamowania przez uderzenie w auto mamy natomiast pewność, że stanie się… Czytaj więcej »

SS3
03/11/2022 12:31
W odpowiedzi na  asdf

Może idźmy po kolei:
F=m*a

Jak kartofle
02/11/2022 14:35

Autobusiarze też mają swoje za uszami. Przekraczają prędkość i wjeżdżają na późnym żółtym na skrzyżowanie. Doświadczony kierowca wożący ludzi wie, gdzie może sobie przycisnąć a gdzie to jest niewskazane. W G-cach jest coraz mniej tych doświadczonych.

Mirella
02/11/2022 12:49

Też byłam kiedyś w takiej sytuacji tzn siedziałam na tylnym siedzeniu i kierowcy ktoś wszedł pod koła kierowca gwałtownie zachamowal a ja przeleciałam przez całą długość autobusu naszczęście nic mi się nie stało jedynie próbując się zatrzymać gwałtownie złapałam rurkę i naderwałam miesnie

Borys
02/11/2022 14:43
W odpowiedzi na  Mirella

Co to znaczy „zachamować”? Zachować się po chamsku względem kogoś, czy może wręcz przeciwnie, powstrzymać jakiegoś chama i jego chamskie zachowanie?

Ampuła
02/11/2022 15:05

Natychmiast wysłać ekipę drogowców na to zagrażające kryminałem miejsce!
Trzask łamanych kości to nie jakieś tam banalne przekraczanie prędkości długą prostą na Lubliniec.
Dlatego tutaj bulwa wyniesienia skrzyżowania powinna wyrosnąć co najmniej na dwa metry powyżej krawężników.

Urko
02/11/2022 13:01

„…jednak, suma summarum, do komendy przybył 18-letni kierujący.”
Uffff…… a jednak jestem pod wrażeniem. Trudne, obce wyrażenie ( z dużą ilością liter „m” ) , w dodatku w języku martwym, w dodatku prawidłowo użyte. Brawo Panie Podisnpektorze !

SS3
03/11/2022 12:38
W odpowiedzi na  Urko

Jeśli już wspominasz o literkach m, to prawidłowi piszę się: summa summarum.

PS: martwość dość względna, skoro powstało nawet słownictwo informatyczne w tym języku.