Pasy usunięte, piesi nadal przechodzą. Radna: „O likwidacji przejść powinni współdecydować mieszkańcy”

Przejście dla pieszych przez ulicę Okulickiego, zgodnie z zapowiedzią ZDM, zostało w ostatnich dniach zlikwidowane. Piesi mają do dyspozycji dwa inne, z sygnalizacją świetlną – na skrzyżowaniach z ul. Kozielską oraz z ul. Andersa – jednak i tak wiele osób przechodzi w dotychczasowym miejscu.

 
Mowa o przejściu na wysokości marketu LIDL, do którego wiódł (i nadal wiedzie) chodnik z osiedla Wojska Polskiego. Przekraczanie drogi w tym miejscu było wygodne, jednak niedawno – ze względu na zmianę przebiegu DK nr 78, a także na wniosek policji – pasy z jezdni zostały usunięte.

Decyzja o likwidacji przejścia poprzedzona została szczegółową analizą. Kluczowe znaczenie odegrał także wniosek Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach w tej sprawie, który skierowany został do ZDM po wypadku śmiertelnym w tym miejscu z udziałem pieszego

– przypomina Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który zauważa także, że zgodnie z przepisami, pasy należy lokalizować przede wszystkim przy skrzyżowaniach dróg. Odległości między nimi – w obszarze zabudowanym – nie powinny być mniejsze niż 100 m.


Piesi nadal przechodzą

Drogowcy od początku podkreślali, że decyzja o likwidacji przejścia była podyktowana przede wszystkim zamiarem poprawy bezpieczeństwa pieszych. Czy będzie tak faktycznie? Można w tym miejscu przywołać to, co nieoficjalnie słyszeliśmy od policji przy okazji innych spraw dotyczących tej grupy użytkowników dróg (w tym potrąceń) – z obserwacji wynika bowiem, że bezpieczniej jest, gdy na ulicy albo nie ma oznakowanych przejść, albo są, ale z sygnalizacją świetlną.

Wówczas piesi, przechodząc przez ulicę, potęgują swoją uwagę i nie wychodzą na ulicę bez pewności, że nic nie nadjeżdża.

Radna Agnieszka Filipkowska zamieściła ostatnio zdjęcia tego miejsca w mediach społecznościowych, komentując krótko, że o likwidacji przejść powinni współdecydować mieszkańcy – na fotografiach uchwycono osoby, które nadal przechodziły w miejscu usuniętych pasów. Co będzie dalej? Czas pokaże – przed nami nowa kadencja samorządu w zmienionym składzie, w którym reprezentowane przez nią ugrupowanie ma najwięcej radnych.

Nie było konsultacji

Już po publikacji naszego artykułu, Rada Dzielnicy Wojska Polskiego przekazała, że sprawie zlikwidowanego przejścia dla pieszych na ul. Okulickiego nie zostały przeprowadzone żadne konsultacje społeczne.

– Rada Dzielnicy Wojska Polskiego została poinformowana o podjęciu decyzji o likwidacji przejścia w dniu 14 lutego. Negatywna opinia, jaką Rada wydała w odpowiedzi na to zawiadomienie, nie powstrzymała ZDM przed wykonaniem zamierzenia – poinformował Jarosław Misztal, Przewodniczący Rady.

(żms)
fot. 24GLIWICE/emfab

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
65 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze