Pechowy 13 lutego w Gliwicach – 251 interwencji, 13 kolizji. Jakie ubezpieczenie pomoże Ci po stłuczce?

Jeden dzień z życia policji pokazuje, że o stłuczkę jest wyjątkowo łatwo. Pechowego 13 lutego policja w Gliwicach interweniowała aż 251 razy, a na drogach doszło do 13 kolizji.

Na szczęście udało się uniknąć poważniejszych wypadków. Stłuczka to stresujące zdarzenie, które niejednokrotnie wywołuje wiele emocji u kierowców. Chyba że masz dobre ubezpieczenie… Jak wybrać polisę, która pomoże ci w razie stłuczki, także z twojej winy?

Które ubezpieczenie samochodu warto mieć na wypadek stłuczki?

Każdy wie, że gdy stłuczka jest z winy drugiego kierowcy, sprawę załatwia OC. Jednak gdy sam spowodujesz kolizję, to niestety nie otrzymasz żadnych świadczeń, o ile nie masz ważnej polisy autocasco lub assistance. Oba ubezpieczenia pozwalają otrzymać odszkodowanie w razie kolizji, stłuczki, wypadku z winy kierującego, a także po kradzieży, pożarze, aktach wandalizmu, działaniu żywiołów. Przydadzą się, kiedy warunki na drodze są wyjątkowo niekorzystne.

O ile pod tym względem assistance i autocasco są podobne, o tyle istnieją między nimi pewne różnice. Z odszkodowania z autocasco opłacisz naprawę samochodu, natomiast w ramach assistance firma ubezpieczeniowa oferuje różnego rodzaju usługi – od holowania uszkodzonego samochodu do warsztatu, przydzielenie pojazdu zastępczego po dowóz paliwa czy pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków w aucie. Niektóre usługi gwarantowane przez assistance mają bezpośredni związek z kolizją (jak np. holowanie auta po stłuczce), inne zaś przydają się, kiedy kierowca… po prostu jest roztargniony.

 

Podsumowując – dzięki assistance firma ubezpieczeniowa będzie świadczyła Ci różnorodne usługi, dzięki autocasco ubezpieczyciel sfinansuje naprawę samochodu i wypłaci odszkodowanie za jego kradzież.

Warianty AC

Niewątpliwą korzyścią, jeśli chodzi o AC, jest możliwość dopasowania tego ubezpieczenia do swoich potrzeb. Kierowcy szukający jedynie zabezpieczania w razie kradzieży lub szkody całkowitej decydują się na mini casco. Szkoda całkowita występują wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie ponad 70% pojazdu i nie opłaca się go naprawiać. TU wypłaca wtedy odszkodowanie.

Z kolei kierowcy, którzy chcą mieć pewność, że w każdej sytuacji będą mieć prawo do odszkodowania, kupują AC all risks, które chroni od wszystkich ryzykownych zdarzeń, poza wyjątkami wymienionymi w OWU. Warto mieć na uwadze, że TU w umowie zawierają także liczne wyłącznie odpowiedzialności z AC. Przykładowo, gdy dojdzie do wypadku z winy pijanego kierowcy albo gdy skradzione zostanie auto, które miało w środku kluczyki, to ubezpieczyciel odmowi wypłaty świadczenia.

Zalety AC

Jakie zalety, poza elastycznością oferty i wariantów, ma polisa AC? Do największych plusów AC należą:

  • pomoc techniczna – wielu ubezpieczycieli zapewnia w pakiecie z AC pomoc techniczną, co jest alternatywą dla assistance. Wyobraź sobie, że masz stłuczkę, która uniemożliwia Ci prowadzenie pojazdu i znajdujesz się gdzieś na autostradzie daleko od domu. Ciężko wtedy o pomoc rodziny czy znajomych. Za to pomoc techniczna przyjedzie i udzieli ci wsparcia, jeśli wykupiłeś taką opcję z AC;
  • holowanie – dość kluczowa opcja przy polisie AC. Zawsze sprawdź w OWU czy holowanie jest w cenie, a jeśli tak, to jaki jest limit kilometrów. TU wyznaczają np. holowanie w cenie do 60 czy 75 kilometrów;
  • auto zastępcze – w przypadku poważnego uszkodzenia pojazdu naprawa może potrwać długo;
  • ochrona za granicą – AC przyda się w przypadku szkody za granicą, o ile ubezpieczony jest poszkodowanym. Zamiast czekać na likwidację szkody z OC sprawcy, można wtedy skorzystać z własnego AC;
  • zdarzenia poza ruchem drogowym – zdarzenia, do których doszło poza ruchem drogowym, są objęte polisą. Przykładowo: kolizje podczas parkowania, tankowania, ładunku czy rozładunku, a także szkody i akty wandalizmu na zaparkowanym pojeździe;
  • ubezpieczenie wyposażenia pojazdu – AC obejmować może zakresem także kosztowne i ekskluzywne wyposażenie auta. Do takiego wyposażenia należy np. komputer pokładowy, elektronika audio, luksusowe wykończenie wnętrza auta itd.

Jak znaleźć dobre assistance i autocasco?

Ubezpieczenie autocasco 2019 – jak wybrać i kupić AC w 2019? Najpierw zastanów się, w jakich sytuacjach przyda Ci się odszkodowanie z ubezpieczenia autocasco. Obawiasz się kosztownej naprawy auta po stłuczce czy bardziej kradzieży samochodu? Podczas letniej burzy drzewo spadło na sąsiedni samochód, rozbijając szyby i niszcząc maskę, więc obawiasz się tego samego? W razie awarii auta chcesz dostać pojazd zastępczy i opcję holowania do warsztatu? Pamiętaj, że AC nie obejmuje tak wielu opcji pomocy na drodze, jak assistance.

Aby jak najszybciej sprawdzić ceny polis, porównaj ubezpieczenie na Rankingu Assistance. W tym serwisie zebrane są aktualne oferty wiodących firm ubezpieczeniowych z polskiego rynku. Podając podstawowe dane kierowcy oraz pojazdu, uzyskasz zestawienie atrakcyjnych ofert, które możesz filtrować po cenie. Dzięki temu szybko znajdziesz najlepsze dla siebie ubezpieczenie assistance, które dodatkowo ma atrakcyjną cenę.

(materiał partnera)