Jest pytanie, jest odpowiedź. I nikt się nie obraża. Pierwsze śniadanie prasowe z prezydentem Gliwic

Śniadanie prasowe z prezydentem Gliwic. Jak ja długo na to czekałam! Nie na śniadanie, rzecz jasna (to zjadłam w domu), ale na takie właśnie spotkanie, jakie we wtorek rano, z udziałem wszystkich lokalnych mediów, odbyło się w sali gliwickiego ratusza.

 
Zaprosili na nie prezydent Adam Neumann i jego rzecznik Łukasz Oryszczak, którzy (przy kawie, herbacie, kanapkach i ciastkach) znaleźli się pod obstrzałem pytań lokalnych dziennikarzy, także tych społecznych.

A pytań trudnych nie brakowało.

Nikt nie dał się bowiem zwieść filmowi, promującemu działania miasta, od którego „śniadanie” zaczęto. Pytano więc, jak miasto widzi dalszą współpracę z bardzo aktywnymi ostatnio społecznikami, walczącymi chociażby o Wilcze Doły, jak wygląda sprawa planowanej ogromnej inwestycji – budowy nowego szpitala miejskiego czy nowej instytucji – Centrum Kultury Victoria, wokół której sporo jest kontrowersji. Dalej – które instytucje najbardziej ucierpią w związku z rządowym programem Polski Ład, czy miasto nadal finansować będzie dodatkowe patrole policji, zwłaszcza w weekendowe noce (tu obietnica: pieniądze na bezpieczeństwo będą), co z ulicą Zwycięstwa – czy jest szansa na wyłączenie jej z ruchu i czy to w ogóle ma sens, jaki urząd ma pomysł na Teatr w Ruinach oraz aleję Przyjaźni, co z zapuszczoną ulicą Chorzowską, co z brudną Kłodnicą i czy gliwiczanie doczekają się kiedyś nad swoją rzeką bulwarów, wreszcie – co z deptakiem na Siemińskiego, który nie do końca spełnia swoją rolę.

Pytań było sporo. Prezydent uwagi notował i obiecał, że problemom się przyjrzy. Ba, zapowiedział nawet „wycieczkę” do sąsiedniego Zabrza w celu konkretnym: sprawdzić, jak działa połowiczny deptak na ulicy Wolności i czy, ewentualnie, takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się u nas.

Co jednak cieszy mnie osobiście: prezydent obiecał, że zajmie się sprawą słupków przy Siemińskiego, które wprowadzają pieszych w błąd, wydzielając chodnik, przez co ulica nie jest deptakiem (dodam, że zarząd dróg miejskich problemu ze słupkami nie dostrzega).

Wśród pytań znalazły się i te bardziej drażliwe, jak chociażby dotyczące mocnych oskarżeń o nepotyzm (żona prezydenckiego rzecznika została ostatnio sekretarzem miasta, a syn prezydenta wykonuje zdjęcia na zlecenie miasta). Prezydent tłumaczył się także z podwyżki swojej pensji, na jaką radni zgodzili się, mimo trudnych, jak wciąż słyszmy, czasów dla samorządów oraz zwykłych obywateli.

To tak w telegraficznym skrócie.

Panie Prezydencie, Panie Rzeczniku, dziękuję za to spotkanie.

A tym bardziej za obietnicę, że śniadania staną się cykliczne. Nagle okazało się, że w Gliwicach, w miłej, luźnej atmosferze, można zadać każde pytanie, nawet te drażliwe, i otrzymać odpowiedź. I nikt się nie obrazi. To dla mnie nowość! Wspominając czasy minione, powiedzieć muszę: można? Można!

Co z tego wszystkiego wyniknie, to już sprawa inna. Ale jeśli spotkania faktycznie staną się cykliczne, będziemy, jako dziennikarze, sprawdzać.

PS Tak na marginesie i żartem. Po spotkaniu moi koledzy na jednym z portali zamieścili zdjęcie nie prezydenta, ale… talerza z ciastkami.

No tak. A potem wszyscy mówią o dziennikarzach, że chodzą na spotkania tylko po to, by się najeść.

Marysia Sławańska

26 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
black_horse
11/01/2022 20:56

Łaskawca. Znak, ze wybory się zbliżają. A wniosek z tego taki, ze prezydent nie zna problemów miasta, skoro dopiero od dziennikarzy dowiaduje się co trzeba zrobić.

Stary
12/01/2022 16:16
W odpowiedzi na  black_horse

I żeby odbyć studia porównawcze wybrał się do Zabrza. Litości……

Marcin
12/01/2022 20:14
W odpowiedzi na  Stary

Żeby wzorem swojego guru Frankiewicza powtarzać potem “jesteśmy lepsi od Zabrza”. Tak jakby to był wielki powód do dumy…
Ale i tak powinniśmy się cieszyć, bo przecież mógł zrobić studium porównawcze z jakąś podrzędną wioską zamieszkałą na Ukrainie. To by dopiero był korzystny wynik porównania dla Gliwic!

Równaj w dół
13/01/2022 07:37
W odpowiedzi na  Stary

Bo tylko dotąd sięga wzrok magistrackich. Taka Łódź jest poza zasięgiem. Mentalnym.

Marcin
11/01/2022 18:40

“Prezydent uwagi notował i obiecał, że problemom się przyjrzy.” “prezydent obiecał, że zajmie się sprawą słupków przy Siemińskiego” Jeżeli prezydent obiecał, to znaczy, że… obiecał. I tyle, nic z tego nie wyniknie. Może komunikacja z dziennikarzami się poprawi. No bo jak prezydent miło ugościł, to teraz głupio go krytykować w mediach i pisać, że np. dialog z mieszkańcami kuleje. Jak teraz dziennikarze mogą uwierzyć w relacje gliwiczan, że są ignorowani przez urzędników, skoro ich samych prezydent tak miło przyjął? Przykro mi, ale to śniadanie to zwykła sztuczka psychologiczna, forma manipulacji. To sposób na przeciągnięcie mediów na swoją stroną. A społecznicy… Czytaj więcej »

Dobry prezydent
11/01/2022 21:10
W odpowiedzi na  Marcin

“Prezydent uwagi notował i obiecał, że problemom się przyjrzy.” “prezydent obiecał, że zajmie się sprawą słupków przy Siemińskiego”
Wybrał sobie cos na miarę swoich możliwości.

Tak
13/01/2022 10:24
W odpowiedzi na  Dobry prezydent

Naprawdę ?

Przemek
11/01/2022 23:30

Gdzie są odpowiedzi prezydenta???
Co to w ogóle za tekst? Wchodzenie w d… prezydentowi, że zorganizował spotkanie i łaskawie zapisał pytania….

Równaj w dół
13/01/2022 07:38
W odpowiedzi na  Przemek

A po co ci te odpowiedzi?

Blofeld
11/01/2022 22:18

To nie zna problemu zatrudniania familii i kolegów? Trzeba się temu przyglądnąć? A może ludzie sami przestaną gadać? Pani redaktor Sławińska proszona jest o konsekwentne drążenie prezydenta w tym temacie.

DD
11/01/2022 23:27
W odpowiedzi na  Blofeld

O nepotyzmie było głośno jakiś czas temu na Wiejskiej i szybko ucichło przykryte innymi tematami. Zaś urząd ma zwyczaj kopiować innych samorządowców więc kto im zabroni całe rodziny i znajomych zatrudnić pod dachem bunkra na Zwycięstwa, przecież tylko tyle potrafią sami wymyślić. Pani Sławańska zapomniała zapytać kiedy należy się spodziewać następnych podwyżek za śmieci, szczególnie dla pojedynczych osób dopłacających za brak albo obce odpady.

Last edited 8 dni temu by DD
gliwicjus
12/01/2022 07:22

Aż się przypomina stary dowcip: Towarzysz Stalin na spotkaniu z robotnikami: Jak się wam żyje? – zażartował Stalin. Świetnie! – zażartowali robotnicy.

404
11/01/2022 18:10

Dziękuję, że oszczędziliście mi “odpowiedzi”. Ich słuchanie zepsułoby mi cały tydzień.

Cliper
11/01/2022 21:48

Czytając inne portale,te regionalne czy ogólnopolskie można przeczytać że miasto gliwice to wzór dla innych miast.lokalni aktywiści i opozycja twierdzi inaczej..jaki wniosek?

Wacław
12/01/2022 14:15
W odpowiedzi na  Cliper

Że nie maja porównania z innymi miastami?

To proste
12/01/2022 14:19
W odpowiedzi na  Cliper

A o tym co się dzieje w twoim domu wiesz lepiej ty czy twoja sąsiadka?

The Tiger@
13/01/2022 08:11
W odpowiedzi na  To proste

Może ona jest obiektywniejsza? A tak naprawdę prawda leży gdzieś po środku, bo u sąsiada trawa też jest zawsze bardziej zielona.

Paulo_rc
12/01/2022 12:12

„Prezydent uwagi notował…” co do tej pory robił prezydent?! Dopiero na takim śniadanku dowiedział się co na mieście słychać?

Faktycznie goście dostali ładne opakowanie trudnych tematów i na tym koniec.

Gospodarz miasta albo chce trudny temat załatwić albo nie i dla pozoru wszystko się ciągnie.

helcia
12/01/2022 08:07

Oprócz tego, że zadowolona jest pani Marysia, dlaczego nie piszecie co szanowny pan Prezydent naopowiadał

To proste
12/01/2022 14:20
W odpowiedzi na  helcia

Żeby nas nie wk…..ć

Helmut
12/01/2022 08:18

“Prezydent uwagi notował, po czym po spotkaniu wywalił je do kosza”.

Pieszo-w-Gliwicach
12/01/2022 16:42

Panie Prezydencie kiedy zrobi Pan porządek z nieprawidłowo parkującymi samochodami w Gliwicach :

https://www.facebook.com/Pieszo-w-Gliwicach-104580111783805/

?
Kiedy dojście do Arena Gliwice w sposób cywilizowany ul. Nadrzeczną ?

Joanna
13/01/2022 11:16

Czy któryś z dziennikarzy mógłby zapytać w moim imieniu, kiedy PM zacznie stosować obecnie obowiązujące prawo dotyczące osób niepełnosprawnych? Ciągłe wygrywanie z miastem w WSA i zwroty kosztów sądowych robi się dla mnie już nudne. Nie prościej (i taniej dla podatników) byłoby uwzględniać od razu moje wnioski, zamiast wszystkie uwalać, by potem sąd nakazywał ich uwzględnienie? Dla mnie to strata czasu. Dobrze,że chociaż rozprawy są zdalne, to latać co chwilę do WSA nie muszę…

Bueno
13/01/2022 18:30

Tośmy się dowiedzieli z artykułu, że pan prezydent potrafi notować… No brawo, brawo. Szkoda, że tytuł “artykułu” mówi coś o odpowiedziach… Ja tam się nic nie dowiedziałem

Agnieszka Baron-Twarkowska
12/01/2022 08:39

Ciasteczka, z mikrofonem i teczką opublikował nie portal a Telewizja Imperium Gliwice na swoim profilu na Facebooku ;)

Obserwując
13/01/2022 13:05

Jak zawsze gdy czytam teksty marysi, mam wrażenie,że chodzi o to by napisać tekst,ale tak by nie było wiadomo do końca o co chodzi.Bez przekazania treści przekazu.Celowo.
Nojmann notował i cóż z tego.Nie odpowiadał na pytania tylko notował,nie,nie odpowie na “wątpliwości” on to zignoruje,ot taka szkoła zygmunta co zwiał do senatu.
Ciekawe czy padło pytanie kiedy nojmann odejdzie na emeryturę?

Ciastka?kanapki?Serio dziennikarze,tak łatwo was przekonać???Cieńko,cieńko…jakby was stać nie było na ciastka i kanapki…