Piesi w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Pracownicy CSR byli świadkami dziwnych sytuacji

fot. ZDM w Gliwicach

Wizyty nieproszonych gości w tunelu na gliwickim odcinku DTŚ stają się uciążliwym problemem. Pracownicy Centrum Sterowania Ruchem (CSR) przeciętnie raz lub dwa razy w tygodniu są mimowolnymi świadkami różnych sytuacji związanych z pojawieniem się tam pieszych – są to m.in. bójki a nawet… zbliżenia intymne.

Nie brakuje też nietrzeźwych osób.

O zakazie ruchu pieszych przed wejściem do tunelu DTŚ informują znaki drogowe. Niektórzy mimo wszystko lekceważąc je, organizują sobie w ten sposób skrót z ul. Sienkiewicza do pl. Piastów lub będąc pod wpływem alkoholu decydują się na niebezpieczne zachowania – mówi Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


O pojawieniu się nieproszonego gościa w tunelu, pracowników Centrum Sterowania Ruchem, informuje automatyczny system monitoringu wizyjnego, który po wykryciu pieszego przekazuje komunikat do CSR.

Według procedur tunel natychmiast zostaje zamknięty, a kierowcy zmuszeni są do skorzystania z objazdu. Zawiadamiane są także odpowiednie służby, które mogą wyciągnąć konsekwencje finansowe wobec tych, którzy pojawiają się w tunelu – przestrzega Stiborska.

ZDM ostrzegając przed możliwością pojawienia się osób pieszych w tunelu DTŚ przypomina równocześnie, że dopuszczalna prędkość w tym miejscu wynosi 70 km/h.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. ZDM w Gliwicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gmG

…przypomina równocześnie, że dopuszczalna prędkość w tym miejscu wynosi 70 km/h. jakie 70? kto tego pilnuje . Na całej trasie przez Gliwice i nie tylko, ciężarówki pomykają nastawioną na tempomacie 90. Jak się trafi ktoś kto jedzie zgodnie z przepisami 70, to na zderzak mu i wyprzedzanie, czy naprawdę tego nie widać, czy czekamy na karambol. Po jakiego grzyba ten monitoring CSR skoro nie korzysta się z informacji z kamer?

Perez

daj Pan spokoj, jaki karambol? Poblemem nie jest predkosc, tylko brak odpowiedniej odleglosci od poprzedzajacego samochodu.

St. Gliwice

@Perez – jedno i drugie

Perez

i tak i nie….ale przyt predkosciach 70 czy 90km/h problemem wg mnie jest odstep od poprzedzajacego samochodu.
PS. Polowa kierowcow jak nie wiecej powinna oddac prawo jazdy. Mam rejestrator w aucie i piekna kolekcje filmikow z Polski, Niemiec czy Holandii,

po sprawie

No i co ci z tych filmów jak nie możesz ich udostępniać?

Perez

oczywiscie ze moge

jesteś w błędzie

To jak ze zdjęciami. Fotografować możesz niemal wszystko i wszystkich. Publikować bez zgody obiektu (lub jego właściciela) możesz tylko w nielicznych przypadkach. Poczytaj sobie ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz o ochronie z tytułu dóbr osobistych.
Masz prawo to olać, ale może cię to słono kosztować.

Laszlo_egesz

nr rejestracyjny samochodu to nie są dane osobowe.

Nie wiem, ale się wypowiem

nr domu to też nie dane osobowe a jednak za zamieszczenie zdjęcia czyjegoś domu możesz mieć poważne problemiki.

PAKer

Ale problem z odstępem wynika też z zawsze się znajdzie ktoś, kto chce jechać szybciej i nie odpuści. A ciężko mieć pretensje do kogoś, kto jedzie z maksymalną dozwoloną prędkością, albo nawet z większą, że “blokuje ruch”. Co innego w przypadku, gdy ktoś postanowi jechać 50km/h, bo akurat pisze SMS, sprawdza Fb czy coś… albo jeszcze z taką prędkością ładuje się na środkowy pas, bo koleżanka powiedziała, że najlepiej środkowym… . natomiast normalnie problemem są poganiacze, którym się spieszy za bardzo. Zwłaszcza, jeśli jest to ciężarówka, która klei się do zderzaka osobówki, a ma znacznie większą drogę hamowania… . A… Czytaj więcej »

Perez

Zgadzam sie, dzis juz nawet w niemczech auta jezdza srodkowym pasem “bo bezpieczniej”, plakac sie chce. Taka jazda powinna byc surowiej karana niz przekroczenie predkosci.
Jechalem ostatnio do katowic DTS, oczywiscie jechalem prawym pasem, widze ze auto na slimaku wjezdza, wiec przesuwam sie na srodkowy pas, tymczasem Pani ze slimaka wbija sie prosto na srodkowy pas, doslownie 20m przed moja maska. No i ona pewnie mysli ze to bezpieczne, ale bije o zaklad ze nawet nie widziala ze minalem ja doslownie na gazete, prawie wypadajac z drogi przy probie jej ominiecia.

głupia trzpiotka

Przecież kobiety jeżdżą ostrożniej.

Obserwujący

Nie powiedziałbym, kobiety, nie wszystkie, jeżdżą agresywniej niż facec.Jedzie taka, nie patrzy na pieszych, cyka na szpiego-fonie albo prowadzi jedną ręką…ręce opadają..

niedzielny kierowca

Miałem sytuację dokładnie odwrotną, również na DTŚ, jadąca środkowym pasem kobieta próbowała zjechać na prawy zjazd przy okazji usiłowała staranować mnie jadącego prawym pasem bo nie widziała mojego samochodu w “martwym polu” lusterka ale co tu się dziwić bo lusterka kosmetyczne nie mają martwego pola.

grzyb

Kamery wyświetlają prędkość z jaką jeżdżą ciężarówki ?

wiesław

Może dlatego, że 70 km na dwupasmówce to niedorzeczność. Tyle, to się jeździ po zwykłych drogach w mieście. Normalnie powinno być ok 90-100km w tunelu i 120-140 poza.
Nie rozumiem tez, po co mają być odległości między samochodami. Chyba nie hamujesz na DTS więc kilka metrów w zupełności wystarczy

mistrz kierownicy

W tunelu to można dać nawet 140-160, tam można pocisnąć bo nie ma pieszych i rowerzystów.

fast like a shark

No i pięknie tłucze się w ścianach tunelu echo z wydechu.

gmG

w takich Niemczech np. tunele to 80 ( osiemdziesiąt ) na godzinę

Wu

70 km jest po to, żeby ograniczyć hałas. Proste.

Karton

70 na tej drodze to jakiś absurd. Chcesz się ciągnąć smętnie jak smród po gaciach, twoja sprawa. A odstosunkuj się z łaski swojej od innych.

Urko

Żeby się chociaż, któryś za Batmana albo Deadpool’a przebrał i nie wiem, może zatańczył albo stanął na głowie … A tak… Eh………. prowincja i prowincjonalne buraki ….

Laszlo_egesz

aż sprawdziłem w sieci co to za postać ten Deadpool

Wkurzony

A dlaczego nad miastem od 2 dni cały dzień krąży helikopter?

Urko

Żebyś mógł się o to zapytać na tym forum , w wątku poświęconym helikopterom w tunelu.

Boga

Ludzie ze wsi nie rozumieją problemów miastowych. Wydaje się im, że hałas jest składnikiem miasta, jak smród jest składnikiem wsi. Ale nie jest o ile miasto jest dobrze zarządzane.

Gliwiczanin

Bo w Gliwicach nie mieszka minister zero i można latać wszędzie

dron nad sąsiadem ministra

Ten “zakaz” to szczyt debilizmu ministra.

Turbinov

Helikopter jest wojskowy a wojsko ma swoje zadania do wykonania. Co tam jeden Mi-8. Ciesz się, że nie mieszkałeś 30 lat wstecz w Pruszczu Gdańskim. Przez okrągły rok liczne grupy Mi-24 krążące całymi dniami i nocami nad miastem. Bezcenne.

Obserwujący

Pisiory dostały wzmożenia.Latają dwa helikoptery,mało tego, zrobili sobie lotnisko przy osiedlu gwardii ludowej.Do tego jeżdżą w te i z powrotem te ich paliwożerne ciężarówki a nocą perkocze jakiś generator.A administracja owego osiedla oczywiście ma w nosie co się dzieje.

Niestety

Akurat wojsko ma z pis tyle wspólnego co teatr z reality show.
Jeżeli chodzi o obronność i realizację zadań właściwych armii, to cywile, w/t jakieś spółdzielnie, maja niewiele do powiedzenia. Niewiele, znaczy … tyle co nic.

Obserwujący

Akurat wojsko ma z pisiorami dużo wspólnego.
Jeżeli chodzi o “realizację” zadań wojskowych to robienie kółek nad miastem do nich nie należy.
Spółdzielnie jest dla lokatorów i powinna zapytać co też pisiowskie wojsko wyczynia,jak długo będą hałasować i po co.Da się, tylko trzeba chcieć.

Nie wiem, ale się wypowiem

Byłeś w wojsku, że się wypowiadasz, czy tylko zza płotu obserwujesz?

Obserwujący

Wystarczyłoby gdyby projektant przewidział chodnik dla pieszych/ rowerzystów w tym tunelu.Ale gdzie tam.
Kierowcy pędzą jak szaleni,a potem wielkie zdziwienie jak dojdzie do wypadku.No,ale taki jest suweren, nosie ma prawo i przepisy, przecież się “śpieszy” jeden z drugim.Kompletny brak poszanowania prawa jest w społeczeństwie.Przerażające i porażające jest to.

suport

Chodnik dla pieszych i rowerzystów jest na tunelu a i w tunelu również, co nawet widać na załączonej fotografii ale niektórzy wolą chodzić po jezdni niezależnie od tego czy jest na powierzchni czy w tunelu.

WRD

Oczywiście! I jeszcze kontrapas na autostradach. Ochloń bo Cię poniosło.