Plac Piastów (z góry) powoli nabiera docelowych kształtów. A co z publiczną toaletą w tym miejscu?

Przebudowa układu drogowego w obrębie placu Piastów spowodowała konieczność rozbiórki starej publicznej toalety. Czy powstanie coś w zastępstwie?

 

Tematem zainteresował się były gliwicki radny Jan Pająk, który zadał pytanie Zarządowi Dróg Miejskich w Gliwicach. Z odpowiedzi, jaką otrzymał, nie wynika co prawda kiedy szalet może wrócić na plac Piastów, wiadomo jednak, że zostanie wybudowany.

Pragnę poinformować, że przewidziana została toaleta publiczna na placu Piastów w bliskim sąsiedztwie przystanków autobusowych (dz. nr 252/1 obręb Centrum – miejsce po dawnych budkach gastronomicznych)

– poinformowała Anna Gilner, dyrektor ZDM.

Pająk dociekał też, czy publiczne WC znajdzie się też na placu przed dworcem PKP. Tu otrzymał odpowiedź negatywną, bo ogólnodostępna toaleta zlokalizowana jest na terenie budynku dworca.

Przypomnijmy, że przebudowa układu drogowego w obrębie placu Piastów, placu przed dworcem i ul. Zwycięstwa ma zostać zakończona w lipcu 2023 roku.

Więcej szaletów

Chociaż w ostatnich latach w Gliwicach przybyło publicznych toalet, to – jak na dosyć duże miasto – wciąż mamy ich niewiele. Z najnowszych realizacji, szalety pojawiły się na obrzeżu parku Kultury i Wypoczynku przy ulicy Chorzowskiej, a także w parku Chrobrego (w rejonie ulicy Kaszubskiej).

fot. 24GLIWICE /ŁG

Niestety, pierwszy z wymienionych nie działa – zostanie otwarty po wykonaniu przyłącza energetycznego przez TAURON. To zaś – jak ustaliliśmy w ostatnim czasie – nie zostało wykonane od co najmniej 14 miesięcy (pisaliśmy o tym w marcu 2021 roku – do sprawy będziemy wracać).

Pozostałe WC można znaleźć w następujących lokalizacjach:

  • ul. Poniatowskiego,
  • ul. Jana Pawła II,
  • ul. Wrocławska,
  • pl. Inwalidów,
  • teren przy Radiostacji (ul. Tarnogórska).

 

Oprócz tego ramach inwestycji realizowanej obecnie w parku Chopina – budowy wodnego placu zabaw – powstaje budynek technologiczny z sanitariatami oraz umywalniami damskimi, męskimi i przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, które będą czynne przez cały rok. Wygląda na to, że Gliwice pod względem dostępności do publicznych szaletów, nareszcie zaczynają się cywilizować. Po zakończeniu przebudowy na placu Piastów i wybudowaniu tam nowej toalety (a także po doprowadzeniu do końca sprawy szaletu przy ul. Chorzowskiej) będziemy mieli do nich dostęp w „aż” 9 lokalizacjach.

(żms)
fot. A. Witwicki, arch. 24gliwice.pl

44 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
John
02/06/2022 13:02

To jeszcze powinien ktoś pójść po rozum i dla posiadaczy karty mieszkańca zrobić je darmowe.

hanek mały
03/06/2022 14:54
W odpowiedzi na  John

Taaa ! z tego wynika, że przyjezdni bedą nas finansować. Prawdziwy ktos z rozumkiem.

Marcin
03/06/2022 19:32
W odpowiedzi na  hanek mały

Płacę PIT w Gliwicach, moje pieniądze trafiają do budżetu miasta, z którego jest finansowana m.in. budowa toalet publicznych czy ich obsługa. Oczekiwania są zatem słuszne, aby karta mieszkańca (czyli karta dla osób płacących podatek w Gliwicach) umożliwiała bezpłatny wstęp do tejże toalety.
Ktoś jest mieszkańcem innego miasta albo z innych przyczyn nie płaci podatku w Gliwicach (bo np. nie pracuje) – niech płaci normalną opłatę.
Czego tu nie rozumiesz?

Tomek
06/06/2022 06:23
W odpowiedzi na  Marcin

Z publicznych toalet korzystałem może pięć razy w życiu więc tak naprawdę to mi to lata czy one będą płatne czy nie.Ale widzę że powód do burzliwej dyskusji jest

Bacha
06/06/2022 10:39
W odpowiedzi na  Tomek

A resztę potrzeb załatwiłeś pod krzaczkiem, lub w bramie?

Emilja
02/06/2022 15:08

Postawią nieczynną toaletę w cenie budynku mieszkalnego. Któryś z kolesiów zarobi. Po tym wszystkim Pan Oryszczak wydai oświadczenie. Tak jak dotychczas będzie GIT. Wygra Szostak i Duda lub PRUiM.

Łowca malkontentów
03/06/2022 12:37
W odpowiedzi na  Emilja

Wy naprawdę myślicie że przetargi są ustawione i nie panują tam żadne zasady? To idźcie z tym do sadu i przestańcie mącić.

SS3
03/06/2022 16:29
W odpowiedzi na  Łowca malkontentów

Bo to sądy nie są ustawione?

Norek
06/06/2022 10:41
W odpowiedzi na  Emilja

A chciałabyś żeby nie były sprzątane? A to kosztuje

przesiadkowicz
02/06/2022 13:24

Widać już nawet zarys pętli tramwajowej.

tory na TIRy
02/06/2022 14:50
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Jakaś wąska ta pętla, nie wiem czy stary poniemiecki Helmut z gliwickiej zajezdni się na niej wyrobi.

przesiadkowi
02/06/2022 15:11
W odpowiedzi na  tory na TIRy

No właśnie Helmuty były po to kupione i razem z ich remontem kosztowało to tyle ile nowe tramwaje bo ponoć doskonale sobie radzą na wykoślawionym torowisku, to taki terenowy tramwaj, prawie off-szynowy to właśnie nowe Karliki ze śląskiego Konstalu nie radziły sobie na śląskich szynach.

Gang PiSena
02/06/2022 18:19
W odpowiedzi na  przesiadkowi

To stare tramwaje są w cenie nowych ? No to gliwicka prokuratura pod nadzorem pana ministra Ziobro zmarnowała doskonałą okazję aby dotrzeć platformę robiącą wały na poniemieckich tramwajach, niedopełnienie obowiązków jak się patrzy.

obserwujacy
02/06/2022 17:09
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Jesteś w błędzie to rondo dla cyklistów łączące ścieżki rowerowe.

hobby modelarz
02/06/2022 17:25
W odpowiedzi na  obserwujacy

Sam jesteś w błędzie to lądowisko dla samolotów, tyle że na uwięzi.

przesiadkowicz
02/06/2022 19:11
W odpowiedzi na  obserwujacy

Tak czy inaczej fatalnie oświetlone.

Obserwując
06/06/2022 12:28
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Jaka tam pętla tramwajowa. Jak już to pętla dla autobusów.

greenhils
02/06/2022 18:26

Ogólnodostępna toaleta na dworcu działa w wybranych godzinach. Bodajże od 6, do 23.

przesiadkowicz
02/06/2022 19:13
W odpowiedzi na  greenhils

To ten co się przezornie zawczasu nie wypróżnił w pociągu będzie srodze zawiedziony.

tory na TIRy
02/06/2022 20:00
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Powinni ustawić jakieś strzałki, drogowskazy bo przyjezdni nie będą wiedzieli w którą stronę biec i nie trafią do ubikacji na pl. Piastów.

Kibic Piasta
03/06/2022 10:11

Beton, Beton jeszcze raz Beton !
Jedyne co ładne to ujęcie pana A.Witwickiego.

Beton
02/06/2022 14:11

Nowa publiczna toaleta zostanie wybudowana z oszałamiająco pięknych, funkcjonalnych i praktycznych gazonów. W przypadku tłoku wewnątrz mocz będzie można oddawać na ściany, które poprzez system retencyjny z kamieni odprowadzą go do wnętrza toalety i dalej do kanalizacji deszczowej. I żaden kabel od Taurona nie będzie potrzebny.

Zbrojenie
02/06/2022 15:14
W odpowiedzi na  Beton

Praktyczne gazony będą z gazobetonu.

Przechodzień
10/06/2022 09:05
W odpowiedzi na  Beton

Chyba Panu Betonowi chodziło o gabiony, a nie gazony. Niestety, gabiony w miejscach o dużym nasileniu ruchu pieszego staną się niemożliwym do oczyszczenia składowiskiem drobnych odpadów (pety, opakowania, zużyte bilety itp.) Gabiony najlepiej mogą służyć jako ogrodzenia w dzielnicy willowej, gdzie ruch ograniczony jest głównie dla drogich samochodów.

Bronio
02/06/2022 18:47

Toalet nigdy za dużo i koszyk na śmieci też.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez Bronio
fanatyk napoi alkoholowych
02/06/2022 19:14
W odpowiedzi na  Bronio

Oby tylko śmieci nie zabrakło.

SS3
03/06/2022 16:43

Ta okolica ściąga śmiecie magicznie niczym magnes ;-]

Helmut
03/06/2022 07:24

Na zdjęciu z lotu ptaka widać już zarysy arcydzieła gliwickiej myśli architektonicznej, jakim będzie ten plac, pod tytułem „drogo-auto-betonoza 2022”. Wspaniała kontynuacja totalnej tragedii którą nam zafundowali, robiąc w tym rejonie zjazdy/wjazdy/rozjazdy na DTŚ wraz z budyneczkiem lokalnej elektrowni-komputerowni, czy co to tam jest.

Marcin
03/06/2022 19:27

„Przypomnijmy, że przebudowa układu drogowego w obrębie placu Piastów, placu przed dworcem i ul. Zwycięstwa ma zostać zakończona w lipcu 2023 roku.”

A to nie był sarkazm wiceprezydenta? Gubię się już, która informacja jest prawdziwa, a która jedynie „złośliwą ironią, drwiną lub szyderstwem” (słownik PWN) urzędujących władz miasta.

podejrzany
03/06/2022 16:10

Wincyj pasów, wincyj, motyla noga!

Anna8
06/06/2022 11:28

Toalety powinny byc na terenie miasta tam gdzie ludzie czekaja na przystankach autobuspwych lub na trasie ul Zwyciestwa powonny byc platne lecz nie wiecej niz 2zl. Wtedy ulice bramy beda czyste. Karac ludzi za odchody nie sprzatane po pupilach

Daniel
07/06/2022 07:42

Ci panowie i panie którzy będą wychodzić z izby wytrzeźwień ul Okopowa,
nie będą potrzebowali WC, oni odrazu załatwia się na nowo
i załatwią sprawę pod kamienicą lub drzewkiem jeśli tam jakieś będą

cdcdc
04/06/2022 22:40

Rekordowa ilość nasadzeń. Miasto zmienia podejście do zieleni i widać to na każdym kroku!!!!!!!!!!!!

Bacha
06/06/2022 10:37

Pomysł odrestaurowania wieży przy Sobieskiego SUPER

fvfvv
06/06/2022 20:26

W lecie spokojnie 60 stopni na betonozie.

gargulec
07/06/2022 10:19

Prosiłbym UM Gliwice o zwrot moich 1,80 zł z szaletu w Parku Chrobrego, gdzie przyjmowane są monety 10, 20, 50 gr, 1, 2, 5 zł i automat nie wydaje reszty oraz nie zwraca niewykorzystanych moment, a do tego nie rozpoznaje niektórych monet – przez co straciłem ww kwotę..

Przy okazji. Siku kosztuje 2 zł, a automat przyjmuje 5 zł i nie wydaje reszty. Brawo dla tych Państwa, kolejne majstersztyk (po gliwickich parkomatach).

TakaPrawda
08/06/2022 07:53

Rozumiem że na etapie projektowania nalezalo zabetonować jak największą część placu piastów i przed dworcem.. By po 5 czy 10 latach jak widać na przykładzie rynku.. Zrobić kolejny przetarg i za kilkaset tysięcy lub milion posadzić z 10 drzew…

w pogonii za octem
03/06/2022 19:56

ależ to miasto jest paskudne,betonowa,antyludzka pustynia rodem z Marsa

Gang PiSena
02/06/2022 19:21

Powinni zadrzewić cały plac aby emeryci mogli korzystać z nowego rządowego programu chrust+ na zimę.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez Gang PiSena
SS3
03/06/2022 16:45
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Oraz posadzić szczaw i mirabelki na lato.

covidowa paranoja
02/06/2022 15:34

A tuż obok w sąsiednim GCH nie ma publicznej toalety ? Nie wspominając o dworcu kolejowym, centrum przesiadkowym, czy Forum Gliwice ? Gliwice ogarnęła jakaś pandemia biegunki, może potrzebna jest sz******ka od koncernu farmaceutycznego ? Chcecie Gliwice zasławojkować ?

Szuwarek
03/06/2022 06:43
W odpowiedzi na  covidowa paranoja

Na jąkanie się najlepsza lewatywa i zawijanie w zimne prześcieradła. Dotyczy to również mediów elektronicznych

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez Szuwarek
covidowa paranoja
02/06/2022 15:33

A tuż obok w sąsiednim GCH nie ma publicznej toalety ? Nie wspominając o dworcu kolejowym, centrum przesiadkowym, czy Forum Gliwice ? Gliwice ogarnęła jakaś pandemia sra**ki, może potrzebna jest szczepionka ? Chcecie Gliwice zasławojkować ?

Beton
03/06/2022 07:18
W odpowiedzi na  covidowa paranoja

Chodzi o to, że wszystkim przyjezdnym puszczą zwieracze, kiedy zobaczą unikatowe na skalę światową rozwiązania małej, miejskiej architektury, w postaci koszy wypełnionych kamieniami, tzw. gazonów nieudolnie wkomponowanych w tworzony właśnie krajobraz.