Plac “po Focusie” w końcu przestanie straszyć? Oto pierwsze wizualizacje nowego kompleksu

Wizualizacja DL Center Point Gliwice przy ul. Piwnej, źródło: DL Invest Group

Ogromny, pusty plac w sercu Gliwic, przypominający o dawnej hucie i niezrealizowanej budowie centrum handlowego Focus Park, być może zniknie z miejskiego krajobrazu. A przynajmniej znaczna jego część.

Pierwsze wizualizacje planowanego przy ul. Piwnej/Jagiellońskiej kompleksu biurowo-handlowo-usługowego DL Center Point Gliwice pokazują jak bardzo może się zmienić ta część miasta. Wkomponowane w działkę budynki oferować mają aż 16 tys. m2 powierzchni – wynika z raportu “Rynek Biurowy w Gliwicach” przygotowanego przez Colliers International.

Wizualizacja DL Center Point Gliwice przy ul. Piwnej, źródło: DL Invest Group

Inwestycja planowana jest na najbliższe lata wpisuje się w coraz dynamiczniej rozwijający się rynek nowoczesnych powierzchni biurowych w Gliwicach.


Gliwice to obecnie drugie po Katowicach miasto pod względem liczby istniejących nowoczesnych projektów biurowych w obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika z raportu.
Wśród transakcji podpisanych w 2019 r. w Gliwicach znalazły się m.in. umowy w budynku Dworcowa 25 – ista Shared Services (ok. 2,1 tys. mkw.) oraz PKO BP (ok. 420 mkw.) czy Valmet w budynku przy ul. Bojkowskiej 47 (ok. 2 tys. mkw.). Szkoła prywatna TEB Edukacja wynajęła cały budynek przy ul. Chorzowskiej 12 (ponad 1,5 tys. mkw.), zaś firma SII zajęła w budynku przy ul. Zygmunta Starego 24 ok. 156 mkw. Wszystkie wymienione transakcje to nowe umowy. W I kw. 2020 r., pomimo sytuacji związanej z pandemią COVID-19, wspomniana wcześniej firma ista Shared Services zawarła transakcję przednajmu w planowanym budynku DL Center Point Gliwice.

Wizualizacja DL Center Point Gliwice przy ul. Piwnej, źródło: DL Invest Group

— Na Górnym Śląsku, poza Katowicami, to Gliwice są dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim, który swoim potencjałem przyciąga zagranicznych i lokalnych inwestorów. Powstałe w mieście nowe i planowane inwestycje biurowe nie odbiegają standardem od budynków biurowych funkcjonujących w największych polskich i europejskich metropoliach, a wdrożone w nich rozwiązania w pełni odpowiadają na rosnące potrzeby najemców — mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach.

W fazie planowania, z przewidywanym terminem oddania do końca 2022 r. w całym mieście jest ok. 45,8 tys. m2 powierzchni biurowej.
Wśród inwestycji, które zostały ogłoszone jako planowane na najbliższe lata są m.in. wspomniany wcześniej DL Center Point Gliwice przy ul.Piwnej/Jagiellońskiej (16 tys. m2), Alpha Office przy ul. Tarnogórskiej 1 (14 tys. m2), modernizacja zabytkowego budynku Dyrekcji Huty przy ul. Hlobka/Piwnej (ok. 7,5 tys. m2), Traugutta Business Hub (4,5 tys. m2), czy budynek przy ul. Okulickiego/Sowińskiego (ok. 3 tys. m2)

Wizualizacja DL Center Point Gliwice przy ul. Piwnej, źródło: DL Invest Group

(emef/Colliers International)
wiz. DL Invest Group

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Setus

Nie piszmy co będzie… Bo projektów centrum przesiadowego ja widziałem siedem. Łopata miała być wbijana w 2016 a potem 2018..mamy 2020 i nawet saperki tam nie było… Pomijając wygrany przetarg który mam z pięknem tyle wspólnego ze.. Ma być nowy.. Zatem nie wizualizujemy. Tych super rozwiązań mialo już być kilkanaście.

Majki

Zainwestuj wolne paredziesiat mln, które zwrócą się po paru latach. Pomysl… stąd zmiany planów itd…

Łabędziok

Beton, beton, beton… i skwar i duchota…

Łowca malkontentów

I już mamy pierwszego narzekacza w dniu dzisiejszym. Gratuluję

Matylda

Postawią 10 doniczek z patykami i będzie raj.

Patrol

Co kur** las mają wybudować?

Kazmierz

Przecież i tak nic nie wybudują

punk

Patrol – las się sam wybuduje, wystarczy mu pozwolić, a potem ewentualnie trochę wyregulować.

obserwator

Nie, ale niech chociaż te patyki do betonowych donic wkładają zielonym do góry.

Urko

Miasto Gliwice odpuszczając kupno całości tej nieruchomości i pozwalając na jej fragmentaryczną sprzedaż różnym “Center” . “Ltd” i “Service” straciło unikalną szansę uzyskania wpływu na tworzenie tkanki miejskiej w ścisłym centrum . Odpowiadając zatem na pytanie zawarte w tytule czy : “Plac “po Focusie” w końcu przestanie straszyć?” Nie proszę Państwa. Horror dopiero się zacznie .

Janek

Patrząc na to “tworzenie tkanki miejskiej” na przykładzie Zameczku Leśnego, dawnej Fabryki Drutu, kamienic przy Kościuszki, należących do miasta wież ciśnień czy choćby na przykładzie wyglądu pl. Piastów, nie wiem czy zostawianie architektury i urbanistyki gliwickim urzędnikom jest dobrym pomysłem.

Beton

Cokolwiek tam nie powstanie, będzie lepiej niż jest od ok 20 lat. A na rysunkach wygląda fajnie…

Jan

Wysypisko śmieci też będzie lepsze?

Janek

To już mamy w siedzibie Remondisu na Kaszubskiej.

Coś mi tu śmierdzi

I od niedawna na Portowej przy Estakadzie Heweliusza

zet

Chiński mokry targ proponuję. Jak cokolwiek będzie lepsze, to nawet skład złomu.

mama

A czy nie mozna wymieszac inwestycji biurowych z mieszkalnymi? Tak po 5 teren bedzie wymarly a tak i mieszkan by przybylo i miejsce bylo by przyjazne dla ludzi…..
a tak beton i szklo …..
prosze wpisac mixed development w wyszukiwarce i zobaczyc jak w swiece miasta lacza miejsca pracy z miejscami wypoczynku i miejscami zamieszkania.
Szkoda ze taki teren z poziomej betonowej pustyni zamieni sie w pionowa betonowa pustynie….

Czy w tym miescie nie ma ludzi z wizja?????

Beton

Pewien deweloper planuje tam budowę mieszkań. Nazwy nie mogę podać

budowniczy bob

dom100 kupił tam działki. To chyba nie była jakaś szczególna tajemnica.

Fiku Miku

@mama. Mieszkania przy linii kolejowej? Później będą pretensje, że pociąg jedzie po 22:00.

Kazmierz

Wizualizacja to jedyne to co wam się udaje

Obserwujący

W glajwicach jest zatrzęsienie powierzchni biurowych do wynajęcia a oni chcą budować kolejne tzw.biurowce.Nie wspominając o tym,że epidemia spowodowała zmianę stylu pracy z biurowego przekładania papierów na zdalne przekładanie papierów.
Marnują tylko zasoby planety na zbędne masy betonu zwane eufemistycznie “biurowcami”, oczywiście nazwy z angielska, jakby nie można było po polsku.Nazwy angielsko brzmiące mają sprawić,że będzie światowo i wielkomiejsko w zaściankowych,zacofanych, obdrapanych glajwicach.Otóż nie będzie.
Glajwice wsteczny jest tu.

MariannaA

Co to są Glajwice? Nie kojarz niemieckiej nazwy polskim bajzlem. A jak się nie podoba – możesz wracać na swą rodzinną (jakąś tam) Szczyznę. Tam będziesz marudzić krowie na przydomowym pastwisku. Z Twojego nicka należy odjąć człon Obs- i w to miejsce wstawić Den- .

Ostatni Sprawiedliwy

@MariannaA. Dziadek nosił mundur feldgrau czy czarny? Zresztą nie ma znaczenia, jedni to mordercy z poboru, drudzy ochotnicy. Taka natura zapisana w genach.

Urko

Twój dziadek Ostatni nosił jedynie świtkę zgrzebną i łapcie z łyka wysłane słomą . Którą odziedziczyłeś. A na widok munduru ( jakiekolwiek) zwiewał ziemianki na bagnach , gdzieś między Bugiem a Prypecią .
Po 1945 na widok listonosza stawał na baczność i ściągał czapkę . Każda , dosłownie każda, twoja wypowiedź to genetycznie potwierdza :-)

Ostatni Sprawiedliwy

Już Tobie raz pisałem, żebyś sprawdził swoją haplogrupę bo może się okazać, że Tobie jest znacznie bliżej do azjatyckich stepów. Dużo dalej za Bugiem i Prypecią. Taki owoc przyjaźni dwóch sojuszników z paktu Ribbentrop-Mołotow.

lucjan

a przystanek magicznie zniknął

Matylda

Może psuł im wizualizację. Szkoda, bo gliwickie przystanki to jest jakość sama w sobie. Takich pięknych jak na Jana Pawła II albo na Placu Piastów nie ma w całej Polsce.

Socjotechnik wizualizacyjny

Na wizualizacjach magicznie znika nawet pierdyliard znaków drogowych. Znika szyldoza i baneroza, ludzie są czyści i uśmiechnięci, samochody białe, jezdnie z jednego kawałka asfaltu bez studzienek, nawet elewacje są czyste i jasne. No i obowiązkowo zawsze świeci Słońce.

DD

Najważniejsze, że mamy już szyld, bo my gęsi i swojego języka nie mamy. Nie dziwota, że obce nacje szarogęszą się w mojej ojczyźnie narzucając nam własne porządki. Cóż, ktoś musi posprzątać ten bajzel za grubą kasę z naszych podatków i dzięki korzystnej manipulacji na odpowiednim szczeblu doczekamy kiedyś DL Center Point Gliwice.

Jaaa33

Proponuję dokształcić się w znaczeniu wyrażenia “Polacy nie gęsi, a swój język mają” ;)

Lilla

W Gliwicach mamy politechnikę i takie coś powstanie? ? Czy już nikt nie ma poczucia smaku? Jak to się komponuje z resztą zabudowy? Z tym przepięknym budynkiem na Mitręgi. Jakie to planowanie miasta bez zieleni, bez spójności z innymi obiektami żeby zachować klimat i urok. Wstyd coś takiego stawiać, myślę że na naszej Politechnice znalazło by się wielu studentów, którzy byli by w stanie coś pięknego stworzyć dopasowane do otoczenia. I ta moda na Kuliste krzaki na wąskiej wysokiej nodze które mają imitować drzewa. Za 2 lub 3 pokolenia ludzie tu mieszkający nie będą wiedzieć jak wygląda bąb, klon, wierzba.… Czytaj więcej »

Ampuła

Bąb – dąb o koronie ukształtowanej na bąbel wysiłkiem MZUK-u.
Kulon – klon przystrzygany przez mzukowców w kulę
Wierzobła – wierzba wyoblona staraniem służb z MZUK

Bzik

A na dachu polder przeciwpowodziowy, do którego będzie pompowana woda z kłodnicy

Andrzej

Uważam, że priorytetem powinno być przebicie pod torami w osi ul. Lipowej, stworzenie ruchu jednokierunkowego pod wiaduktami. Co się będzie dziać w Gliwicach gdy wiadukt nad ul. Piwną będzie remontowany?
Zagospodarowanie tak – myślę o znacznie wyższej zabudowie – takie małe City.

punk

Jak ktoś ma ochotę na super biurowce, wielkomiejskie i błyszczące – to jest świetna lokalizacja na nie. Nie zapomnijcie dodać jednak trochę drzew i trawników, będzie jeszcze ładniej.

AndrzejD

Jak ktoś ma ochotę na super biurowce błyszczące, to wybiera Katowice gdzie jest ich tam dużo, a następne są w trakcie budowy (a nie tylko wizualizacji jak w Gli)
BTW: Gdzie niby w Gliwicach są te nowoczesne biurowce ? Po oprócz tego małego który stoi obok dawnej poczty głównej, to jakoś nie zauważyłem.
Tylko nie piszcie mi o “szkieletorze” czy budynku BIPROHUTU, bo to śmierdzące strupy obłożone szkłem które nawet nie stały obok nowoczesnego biurowca z powierzchniami klasy A+ jakie się obecnie buduje

polop

Na wizualizacje Placu Piastów, ulicy Zwycięstwa i Chorzowskiej, centrum przesiadkowego, nowego szpitala, placu przed dworcem PKP i itd. wydano kilka mln. PLN i co??? i nic!!!

Imprezowicz

Idealne miejsce na “Hala Gliwice Arena 2”. Jak wiadomo jest sukces Hali “jedynki” – wszystkie miejsca na wszystkie imprezy dawno wyprzedane, artyści biją się o możliwość występu… Sukces goni sukces, potrzeba więc kolejnej hali.

Krzysztof

Dajmy tu jeszcze ring bokserski, żeby przeciwnicy polityczni mieli gdzie rozstrzygać swoje spory a mieszkańcy mieć darmowe widowisko.

Adrian

Nic tam nie powstanie to jest jedna wielka ściema.

Neptunder

Zbudowac biurowiec z basenem, torem dla panczenistow,
sztuczna rzeka dla kajakarzy gorskich , kortami tenisowymi ,polem golfowym i obowiazkowo z duza kaplica.
Ten przyszly cud architektory , trzeba koniecznie polaczyc hyperloopem albo przynajmiej kolejka linowa z kuria i miedzynarodowym portem lotniczym gliwice im.Zygi Dlugowiecznego .
Sukces miasta zapewniony .

Hutnik

Miasto sprzedało plac i dyrekcję byłej huty , skikrali za to kaskę , a pracownicy zlikwidowanej huty do dziś nie dostali pieniędzy za zaległe wypłaty . Panie Prezydencie Gliwic gdzie są nasze pieniądze?

Cliper

Tylko patrzeć jak drapacze chmur zaczną wyrastać z ziemi

Jrek.

Dość tych biur . W weekend to będzie martwe miejsce . Może by tak coś dla ludzi , np ; karuzele zjeżdżalnie fontanny . Takie obiekty co przyciągną ludzi .

Pat

Biura z parkingami w czasach nawracających pandemii? To jest dobre miejsce na spalarnię śmieci. Dzięki niej można będzie podłączyć do miejskiego c.o. kamienice teraz ogrzewane odpadami węgla.

punk

Chyba trochę za blisko siedzib ludzkich. To nie miejsce na spalarnię!

BumBon

Biura bez parkingów doprowadziły do pandemii

Zbigniew

Super inicjatywa! Wreszcie Gliwice wypięknieją w tym miejscu. Wszystkim narzekaczom i wybrzydzaczom mowię – odpóśćie sobie, Janowa Podlaskiego z Gliwic nie zrobicie.

Poprawny politycnie

likwidować pomniki nie budować!!!! u nas diabełki przed urzędem. Obraża uczucia religijne większości wierzących w różne religie.

s. Adriana SSNS

Moich nie obraża. Szatan istnieje naprawdę – fontanna jest dla mieszkańców miasta swoistym memento o tym, że zły duch czai się wszędzie. Może być nawet w wodzie. To memento wzmacnia naszą wiarę i przypomina, że oprócz Miłosiernego Boga czyha na człowieka szatan i jego złe duchy.

Fiku Miku

Jesteś w stanie odróżnić diabełka od fauna. Czy to Ciebie przerasta?

JanSkarga

@fiku micu A ciebie przerasta czy potrafisz z głowy odróżnić?

Amelia

Ktoś może w koncu wpadnie na pomysł żeby zbudować pod jednym dachem kręgielnie, kino, teatr, park wodny, korty tenosowe, korty do squoscha, bilard, szkołe tańca, siłownie , spa, ścianke wsponaczkową, lodowisko, tor dla role, boisko dla siatkowki kosza i piłki. Ja bym zbudowała ale nie mam funduszy

ToTy

Ja bym dodał jeszcze parki rozrywki dla dzieci i dla dorosłych.

(_x_)

@To Ty: “Zatoka sztuki” ci się marzy?

WRD

A jeszcze by się przydał tor saneczkarski i kajakarski. A może po prostu park w centrum?

prosty_gliwiczanin

No co, w Dubaju mają kryty ośrodek sportów zimowych, a na zewnątrz pustynne upały. A da się wkomponować te 3 metry muru po hucie, czy to też do rozwalenia?

s.Adrianna

Nie zapomnijcie, proszę, o chociażby maleńkiej, kaplicy

DD

O tym przybytku nie trzeba pamiętać, darmozjady potrafią wszędzie się wcisnąć i podmieniać wartości na szambo.

Ampuła

Kaplica nie może być “maleńka”, bo to byłoby uderzenie w najbardziej żywotne podstawy tysiącletniej spuścizny z chrześcijańskiego korzenia polskości tej ziemi, cyniczna ateistko niecnie plugawiąca habit.

s.Adrianna

@Ampuła.
Pomodlę się za Ciebie, dobry człowieku, z wielką radością w sercu :)

Ampuła

Nie zbywaj mojego zbawienia lada półśrodkami… Do zachowawczych mamrotań dorzuć choćby godzinkę intencjonalnego okładania się pejczykiem, najlepiej na czworakach. W odzieży na tyle szczątkowej, żeby nie było jej dane tłumić doznań zadanych razami. Z odpowiednio oprawioną transmisją w sieci, na podobieństwo pokazów figli z bazyliki czy z innego Punktu Pozłacanej Pustki.

s.Adrianna

@Ampuła
Asceza miła jest Panu, ale duchowa. Ciało jest siedliskiem grzechu – niegodne jest więc czynów miłych Bogu.

Laszlo_egesz

@s.Adrianna
przetłumacz tą kminę na język polski, proszę.

dubler

Do @Laszlo, byłoby b.trudno zrobić z ciebie kmino coś polskiego, nawet z językiem;)

DD

Doradzam zamienić czas modlenia na czas spędzony na działanie pomagając w miarę możliwości drugim. To są tak zwane dobre uczynki, które też zaprowadzą Cię do nieba.

Laszlo_egesz

Psy oznaczają swój teren moczem, a przedstawiciele dominującego wyznania symbolicznymi krzyżami lub kapliczkami.

Jest faja

I skocznia. Koniecznie skocznia narciarska. Najlepiej mamucia, bo takiej w kraju nie ma.

Artysta

Tor F-1

Placowy

I piec martenowski z torem żużlowym;)

gliwicjus

I kolej monorail do gliwickiego lotniska. Żeby więcej osób mogło korzystać z tego weekendowego buczka na niebie.

Fiku Miku

Zbudować możesz. Następny Civid202x zamknie cały ten przybytek za jednym razem.