Po marcu 1968 Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów. Wykład na 50. rocznicę tych wydarzeń

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) zaplanowano debatę z udziałem emigrantów marcowych, instalację wideo Krystyny Piotrowskiej i projekcję filmu „Skibet/Hatikvah”.

W piątek 2 marca o godz. 17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich rozpocznie się wykład prof. Jerzego Eislera. Po prelekcji zaplanowano panel dyskusyjny na temat kampanii antysemickiej prowadzonej w dawnym województwie katowickim. Wezmą w niej udział świadkowie tamtych wydarzeń, między innymi fotografka Joanna Helander (ur. w Rudzie Śląskiej, wyjechała do Szwecji) i tłumacz Michał Sobelman (ur. w Sosnowcu, emigrował do Izraela).

Po dyskusji, o godz. 19.00, zaprezentowana zostanie instalacja wideo Krystyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo…”.

Dotyka problemu masowej emigracji Żydów z Polski i związanego z nią tematu identyfikacji. Instalację będzie można oglądać do 18 lutego w godzinach otwarcia muzeum (wtorek–piątek: godz. 10.00–16.00, sobota: godz. 11.00–17.00, niedziela: godz. 10.00–15.00).

Film dokumentalny „Skibet/Hatikvah” opowiada o życiu na statku zakotwiczonym w listopadzie 1969 roku w kopenhaskim porcie. Jego tymczasowymi mieszkańcami było 500 Żydów, wśród nich także autor obrazu, Marian Marzyński. Ten film to zapis niepowtarzalnej atmosfery marcowej emigracji. Twórca weźmie udział w specjalnym pokazie filmu w niedzielę 4 marca. Początek o godz. 17.00.

Henryk Grynberg napisał o polskich Żydach, którzy opuścili kraj po Marcu ’68, że „więcej zostawili po sobie niż mieli”. Te słowa widnieją na tablicy pamiątkowej umieszczonej na dworcu Warszawa Gdańska, z którego najczęściej wyjeżdżano z kraju. Żydzi wyruszali w nieznane z paszportem, w którym widniał napis „Posiadacz niniejszego dokumentu podróży nie jest obywatelem polskim”. Był to bilet w jedną stronę.

Na wydarzenia upamiętniające Marzec ’68 jest wstęp wolny. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest oddziałem Muzeum w Gliwicach, miejskiej instytucji kultury. Dyskusja panelowa 2 marca jest współorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

(żms)/UM(mm)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
DkF \"Iksik\"
DkF \"Iksik\"

Panu Ostatniemu sprawiedliwemu i pozostałym rodakom polecam film dokumentalny Pawła Zielińskiego pt.Miejsce urodzenia.Poogladajcie koniecznie do samego końca.

wojtek
wojtek

Obecnie mamy z jednej strony próby uwikłania Polaków przez amerykańskie lobby żydowskie w odpowiedzialność za holokaust, a z drugiej działania mające wciągnąć cywilizację zachodnią w wojnę z Iranem prowadzoną w interesie utrzymania lub poszerzenia wpływów Izraela na Bliskim Wschodzie. Powinniśmy się bać żydowskich projektów strategicznych związanych z utrzymaniem i przetrwaniem państwa Izrael w wersji obecnej, lub tej „B” czyli nad Wisłą. Podobny projekt kazał im kiedyś współpracować z Hitlerem.

wojtek
wojtek

“My Żydzi rządzimy Ameryką, i Amerykanie to wiedzą” – izraelski premier Ariel Sharon, 3 października 2001

wojtek
wojtek

Młodzi żydowscy członkowie oddziału Betaru nazistowskich Niemiec – Berlin1936 /http://upload .wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Young_Jewish_members_from _German _Chapter _of_Betar_in_Berlin%2C_1936.jpg.

No Pasaran
No Pasaran

Dopilnuj wojtek żebyśmy się nigdy nie spotkali . Obrzygam cię z góry do dołu . :-)

mac
mac

Ilu tak naprawdę jest w Polsce syjonistów? Mam na myśli tych którzy, po wojnie pozmieniali swoje nazwiska rodowe na polskie.

gość
gość

Nie wiadomo . Policz ile jest członków ONR , NOP-u , Ruchu Narodowego i reszty tego g…:-)

Obatel Rychu
Obatel Rychu

Przede wszystkim nie wiadomo czy mac w ogóle wie o co pyta używając określenia “syjoniści”, które szczyt popularności miało w czasie gomułkowskiej akcji wypędzania części polskich obywateli. Jak widać szmalcownikom 1939-1968 łza się w oku kręci.

mac
mac

Dobrze, że napisałeś “obywateli polskich”, a nie Polaków bo to kolosalna różnica.

Obatel Rychu
Obatel Rychu

No i wpadłeś we własne g… “Polska dla Polaków” itp. brunatne poglądy łatwo namierzyć.

Połowa korby
Połowa korby

Niewykluczone , że mu się Syjon z Synajem albo Syjamem pomyliły. Prafdziwi Polacy tak mają :-)

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

No to policzmy: pierwszy – Jarosław Rajmundowicz Kalkstein, obecnie Jarosław Kaczyński

Połowa korby
Połowa korby

Hmmm… Jesteś pewien , że chciałeś kurduplowi ze stołeczka napisać komplement? :-)

Obatel Rychu
Obatel Rychu

Jedyni prawdziwi Polacy krzyczeli do Dudy “zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę”. I Duda zdjął i podpisał.

Połowa korby
Połowa korby

Natomiast zapewne nieprawdziwi , podrobieni Polacy postawili mu dzisiaj na drodze betonowy ogranicznik . Podstępnie i znienacka :-)

serce pęka jak opona
serce pęka jak opona

To byli Powstańcy Śląscy!!! AVE MY!

Z pamiętnika miejskiego PiSuaru
Z pamiętnika miejskiego PiSuaru

No cóż .Jeśli władza ograniczoną jest.Wywala ją z drogi zwykły……..ogranicznik.

Natan
Natan

Swoje rodowe zmienili na pięknie po polsku brzmiące jak Wrocławski,Poznański,Kuchciński,Terlecki,Kaczyński.Uwaga ! Zbieżnoć nazwisk osób publicznych jest przypadkowa i nie stanowi na nie ataku personalnego.

wojtek
wojtek

Żydzi nazywają nas Hamanami (śmiertelnymi wrogami ) od tysiąca lat. Od kiedy tu zamieszkali. To jest zupełnie żydowski paradoks, że narody, które dawały im schronienie – Żydzi nazywali okrutnikami.

wojtek
wojtek

Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że “goje rodzą się po to, by służyć Żydom”. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Wiecie co, PiSożyty? Jak czytam wasze komentarze to nie mam już naprawdę najmniejszych wątpliwości kto i komu zrobił krzywdę w Jedwabnem. Ale to absolutnie żadnych.

wojtek
wojtek

„Od 1989 roku władze Polski były nastawione na to, żeby Polaków wychowywać w pedagogice wstydu, bo zawstydzonymi ludźmi lepiej się rządzi. Za bardzo się poddaliśmy i za wiele kręgów powtarzało to przez wszystkie lata”.

No Pasaran
No Pasaran

Ty i tobie podobna gó… nażeria się poddała. Ludzie przyzwoici mają na tyle siły , żeby się wstydzić , za polskich bydlaków z Jedwabnego i Kielc. Za polskich złodziei i szmalcowników z lat 1939-45 Mam
przyzwoitość, żeby jest mi głupio w imieniu moich rodaków z 1968 r. Wstydzę się , bo ten wstyd jest częścią mojej tożsamości narodowej . Wstydzę się i z tego wstydu jestem dumny .
A ty? Ty tocz to swoje polactwo niczym żuk gnojarz. Delektuj się ta dumą narodową zwiniętą w kulkę o zapachu gnoju.

wojtek
wojtek

Młodzi żydowscy członkowie oddziału Betaru nazistowskich Niemiec – Berlin1936 /http://upload .wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Young_Jewish_members_from _German _Chapter _of_Betar_in_Berlin%2C_1936.jpg

Ino 0:6
Ino 0:6

@ Wojtek “A w Ameryce murzynów biją”

Dajanko Muzykant
Dajanko Muzykant

A coś tam jakimś prowincjonalnym niemieckim Betarem poleciał.Poleć naszym popieranym przez dziada w maciejówce.Betar to był w Polsce . I dobrze,że był.Po wojnie jego bojownicy stali się zalążkiem państwa Izrael.Więc chwała wam Polacy ! Raz pomogliście.

Polak mały
Polak mały

Starszych braci w wierze za sku***syństwa moich rodaków PRZEPRASZAM

Xsenofob
Xsenofob

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Polskę opuściło 2 miliony Polaków.
Też przydałby się wykład na ten temat …

Obatel Rychu
Obatel Rychu

Więcej i wszyscy prawdziwi Polacy-patrioci. Wyjechali do UE z powodu szykan i zagrożenia życia żeby cierpieć na obczyźnie – taka tu była wojna. Dzisiaj te kraje pokazałyby im środkowy palec tak jak Polacy pokazali UE w sprawie uchodźców. A będzie gorzej bo skończy się kasa z Unii.

Połowa korby
Połowa korby

Oj , Xeniu , Xeniu. A ty całkiem jak Kogowska. Nie na temat i bez związku. No opuściło . Co, Unia Europejska ich porwała? Czy UW i , SLD , AWS , PSL i PO ich wygnały ?
Na marginesie. Najwięcej Polaków wyjechało w trakcie pierwszych rządów pewnej gó..nolubnej partii ze stołeczkowym prezesuniem na czele :-)

Old Skull
Old Skull

Według nowej Ewangelii PiS-u Polski nie było od 1939 do 2015. W ten prosty sposób pisowcy umyli ręce od szmalcownictwa na masową skalę, od gwałtów i mordów na polskich żydach, pogromów i wypędzeń. To robili Niemcy i tzw komuniści o nieustalonej do tej pory narodowości ale wspólna komisja śledcza IPN i Macierewicza już jest blisko odkrycia prawdy.

wojtek
wojtek

Rzeź 15.000 niewinnych ludzi w Katyniu jest makabrycznym zadaniem nawet dla najbardziej zatwardziałego oprawcy. Stalin (prawdziwe nazwisko w jęz. pol.: Józef Dawid Dżugaszwili) zwrócił się do głowy tajnej policji sowieckiej, Żyda Ławrentija Berii. Obaj przedyskutowali masowe morderstwo i zdecydowali, że powinno to być wyłącznie zadaniem Żydów, którzy zajmowali czołowe stanowiska w tajnym aparacie. Ich odwieczna nienawiść do katolickich Polaków była powszechnie znana.

Nil
Nil

Synu kaczki, jak się zabija 15 tysięcy ludzi to nie ma mowy o niewinnych. Polaki to dobrze sprawdzili jak mordowali setki tysięcy Żydów – Polaków w czasie wojny.

gość
gość

Żydzi z Izreala potrzebowali u siebie świeżej krwi do przeciwwagi z Arabami więc czosnkowi towarzysze z “polskiej” partii robotniczej wyszli na przeciw ich oczekiwaniom, nagonka antysemicka była odgórnie robiona, żeby ich lepiej zmobilizować, w sumie Izrael powinien nam zwrócić kasę za wykształcenie tych ludzi w Polsce, najpierw w Polsce z darmo medycynę skończył czy inną politechnikę, potem robił na państwo Izrael

HA HA HA
HA HA HA

@ gość.Zwrócić kasę Polsce ? .Przecież do k**** nędzy cały czas twierdzicie ,że wtedy POLSKI NIE BYŁO

gość
gość

szykowała się wojna Izraela z Arabami a nie było komu w wojsku służyć, hałaciaste tłumoki nie bardzo się nadawały do pyskowania najwyżej żydzi z Polski starsze pokolenie z umiejętnościami wojskowymi młodsze z naszą edukacją było im pożyteczne

gość
gość

Żydów wyrzucili z Polski komuniści zwykli ludzie mieli to w nosie jak i zresztą do dzisiaj

Urko.
Urko.

Idziesz Ostatni Sprawiedliwy?

Kurtz
Kurtz

Lepiej nie. Race niech odpala wśród swoich na stadionie.

A co
A co

Przecież to staruch 70+

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kurtz. Wypraszam sobie wypowiedzi w takim tonie. Są niestosowne i mijają się zprawdą. Podobne komentarze pisz sobie na forum GW.

A co
A co

Kiedy się obudzi i przeczyta materiał,to napisze.To nie my Polacy Żydów wygoniliśmy.To zrobili komuniści.***** nic wiecej

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Chętnie bym poszedł aby wysłuchać prelekcji, mam już inne plany na ten dzień.

Urko
Urko

Taaa……

Kurtz
Kurtz

Planuje na dwa tygodnie do przodu. Ordnung muss sein!

gość
gość

Do niego trzeba napisać : вірші повинні бути. Sąsiadów miał takich więc powinien zrozumieć

rrolch
rrolch

Czy powinienem się wstydzić, że umiem czytać cyrylicę (nawet całkiem płynnie)?

gość
gość

Ty nie. Ale Ostatni Sprawiedliwy pewnie się wstydzi :-)

Z pamiętnika miejskiego PiSuaru
Z pamiętnika miejskiego PiSuaru

On cyrylicy się nie wstydzi.Jedynie się do cyrylicy znajomości nie przyznaje.Ciekawe jakim alfabetem pisywał donosy na Ślązaków po przybyciu do Ziemi Obiecanej ?

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Cyrylicę? To nie jest żadna cyrylica…

Pawlik Morozow z AK
Pawlik Morozow z AK

@ gość.Siadaj dwója.W cyrylicy bukwa “i ” tak napisana nie występuje

gość
gość

To jest ukraiński , nie rosyjski . A zatem : siad !

rrolch
rrolch

Bardzo podobny alfabet, różnica niektórych literek.

Pawlik Morozow z AK
Pawlik Morozow z AK

Żle ! On przybysz z Kresów .Więc raczej BUT GATOW WSJEGDA GATOW

mac
mac

Dlaczego syjoniści wzbudzają niechęć w krajach, w których przebywają (z wyjątkiem Izraela)? Ta niechęć nie bierze się z niczego…

Obatel Rychu
Obatel Rychu

Większą niechęć wzbudzają Polacy i to nie tylko za granicą. Można śmiało stwierdzić, że Polacy równie wielką niechęć wzbudzają w Polsce.

wojtek
wojtek

Po wojnie niektórzy z Żydów rozpoznawali żydowskich bandytów i wykonywali samosądy. W 1950 r. wyszła ustawa w nowopowstałym państwie Izrael, która mówiła, że jeśli przed sądem Izraela stanie Żyd, któremu udowodni się, że zabił tysiąc Żydów, a tysiąc innych posłał na śmierć, ale ten Żyd powie – zgodnie z prawem żydowskim – że zrobił to, żeby ratować inną grupę Żydów, albo, żeby ratować swoje własne życie – z sądu wychodził wolny. Nigdy żaden żydowski kat nie został osądzony. I dziś premier Netanjahu będzie mówił do polskiego premiera jakieś bzdury? My, Polacy, musimy ruszyć z naszymi źródłami na świat i bajka,… Czytaj więcej »

No Pasaran
No Pasaran

Rusz , wojtek, rusz. Zacznij od USA , bo do Anglii , tak jak Rafała “Parcha” Ziemkiewicza cię raczej nie wpuszczą. Tam mniej więcej po 20 minutach zwinie cię biały policjant wyznania baptystycznego i posadzi cię w celi z czarnymi wyznawcami Starego Testamentu. Po 48 godzinach , per anus , wybiją ci ze łba całą polską dumę . Spotkałem na swojej drodze co najmniej dwóch takich :-)

Urko
Urko

Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu”. To cytat , ale pewnie ani nie czytałeś ani autor ci nic nie powie.

marian
marian

Skoro szkodzili krajowi to musieli wyjechać. I niech będą za to wdzięczni, bo nasi sąsiedzi nie byli wobec nich tacy pobłażliwi. Poza tym przez te 50 lat niczego się nauczyli. Dalej szczują na Polskę, dalej publikują kłamliwe oszczerstwa wobec nas. Więc mam nadzieję, że ten wykład nie dojdzie do skutku. Niech sobie go zrobią w Izraelu. Poszli! Sio!

rrolch
rrolch

marianie, padłeś ofiarą propagandy

Gość
Gość

No marian, emeryci tez szkodzą temu krajowi, nie ? Nic nie robią, tylko kasę od nas wszystkich biorą i chodzą do lekarzy wytwarzając kolejki. Najlepiej niech wyjadą i będą za to wdzięczni, nie ? Niech sobie żyją gdzieś tam na Białorusi albo najlepiej w Pakistanie , nie ? Albo tacy renciście i inwalidzi , nie ? to dopiero bezproduktywne szkodniki, nie ? Tylko kłamią , ze są chorzy i non stop czegoś chcą , nie? Pasożyty normalnie ! Poszli. Sio. Najlepiej na Madagaskar albo na Synaj, nie ?

Ślązak
Ślązak

Wystarczyło, że Prezes pozwolił mówić co w nacjonalistycznej duszy gra i od razu wszystkie gady i płazy powyłaziły spod omszałych kamieni i rur kanalizacyjnych i bredzą nieskrępowanie i bezwstydnie. Wstyd być Polakiem jak się czyta takie rzeczy. Na szczęście nie każdy musi.

Druga strona lustra
Druga strona lustra

@ marian Takimi komentarzami szkodzisz krajowi.WYPAD !

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Jeśli ktoś szkodzi temu krajowi, to właśnie ty tępy pisożycie !

wojtek
wojtek

Jeśli jesteśmy takimi antysemitami, to rodzi się pytanie: dlaczego Żydzi przez tysiąc lat siedzieli w Polsce? „Teraz doświadczamy antypolonizmu. To, co się dzieje jest nagonką na Polaków spowodowaną tym, że Żydzi mają bardzo dużo do ukrycia, jeśli chodzi o II wojnę światową” – powiedziała dr Ewa Kurek, historyk zajmująca się od 36 lat tematyką relacji polsko-żydowskich. 150 tys. żydowskich żołnierzy Hitlera – nie tylko szeregowców, ale i majorów. Haniebny udział Żydów w zagładzie własnego narodu. 17 września 1939 r. napadł na nas odwieczny wróg wschodni – sowiecka Rosja, a Żydzi witali ich kwiatami. Pytam, gdzie byli Żydzi kiedy 500 tys.… Czytaj więcej »

No Pasaran
No Pasaran

Łojojoj. Nie popłacz się tylko. Gdzie byli ? Pewnie tam , gdzie był znakomita większość Polaków -katolików podczas pogromów , getta ławkowego , tworzenia gett w różnych miastach Polski, budowy KL AB , powstania w getcie warszawskim , wywózek z Umschlagplatz. Zajmowali się swoimi sprawami. Poza tym , jak każda prawicowa g…ida, łżesz jak Budyń Niezłomny , podczas przysięgi na konstytucję . W wydanej przez IPN w 2009 roku publikacji „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami” (353 strony), pod redakcją profesorów Wojciecha Materskiego i Tomasza Szaroty, stwierdzono, że liczba ofiar śmiertelnych pod okupacją radziecką w latach… Czytaj więcej »

Gabrysia
Gabrysia

Powoływanie się na dr Ewę Kurek z miejsca dyskwalifikuje z poważnej rozmowy. Szkoda czasu na polskich faszystów. Minus i do piekła.

wojtek
wojtek

Gabrysia z kim ty ostatnio poważnie rozmawiałaś z Kijowskim?

No Pasaran
No Pasaran

A tobie znowu godło na ten pusty , prawicowy łepek spadło ?